Ako otehotnieť a zároveň sa nezblázniť

shaarka
2. máj 2009

Ahojte vsetky zvedavky a buduce mamicky. Tuto temu som chcela zalozit uz dlhsi cas pre vsetky tie, ktore po case (to je jedno, ci po mesiacoch alebo rokoch) prestalo bavit donekonecna rozoberat, preco este nie su tehotne. Pre tie, ktore modrykonik takpovediac a nechtiac trosku znudil, lebo vypadli z diskusie, lebo nestihali vsetko citat, alebo sa im nikto nevenoval alebo preto, lebo zacali byt skratka strasne deprimovane z toho, ze este stale nie su tehotne. Tuto temu som chcela zalozit pre NAS, ktore sa najdu v nizsie uvedenych riadkoch. Pre tie zeny, ktore chcu od diskusie viac nez len uistovanie, ze „tentoraz si uz urcite v tom“. Samozrejme nam drzim palce, ale nezabudajme –
Fazulke sa viac zapaci mamicka - pohodacka, nez vystresovana snazilka

Idealny stav:

1. Ked dostanem menzes, neplacem. Som rada, ze ho mam, som zena, mam maternicu, mam cyklus! Hura. Postazujem sa na krce, na drahe vlozky, pochvalim sa novoobjavenymi tamponmi.
2. Necitim sa previnilo, ked sa mi napriklad v sobotu nechce vstavat o siestej (ako pravidelne cez pracovny tyzden) a odmerat si bazalku. Radsej si pospim, budem mat dobru naladu a potom nasilnim partnera 🙂 Krcok skumam (ak viem), ale neanalyzujem, ci je dostatocne tvrdy alebo makky. Je taky, aky ma byt, ci je hore, alebo dole, podla toho, v akom som leveli 🙂 Hlien sa niekedy nesledovat neda...
Ale neprehanam to, viem, ze krcok ani hlien nie je jedinym indikatorom ovulacie alebo tehotenstva...
3. Nemam velke vycitky, ked si dam vinko alebo idem s kamosmi na pivo... Vyresetujem si trosku hlavu, citim sa prijemne, sebavedomo a sexy, zabavam sa, neriesim pracovne problemy, vyplacem (vygrciam) sa. Viem, ze to nie je zdrave, ale extremizmus nepestujem a partnera sameho v krcme pre istotu nenecham 🙂
Dolezite je nemenit kvoli tuzbe otehotniet svoje navyky natolko, aby to posobilo na psychiku ako blok.
4. Ak mam chut urobit si ovulacny alebo tehotensky test, urobim si ho. Samozrejme ocakavam pozitivny vysledok, lebo CHCEM mat dieta, ale stale mam na mysli, ze sanca je presne 50:50. Preto po spravnom odcitani vysledku necakam, ze sa tam ta ciarka o hodinu zazrakom zjavi, alebo zosilnie, ale test vyhodim a neriesim. Lutujem len vyhodene peniaze (drogeria dm - tehotensky test za 1,33€)... Povolene je odkladat si ovu testy, ale tehotenske vyhadzujem a nevytlacam druhu ciarku kadzu hodinu!
5. Snazim sa zit bezny zivot. Ked do mna niekto rype s otazkou, ze kedy budem tehotna, tak so stoickym kludom odpovedam, ze „neviem“, „ktovie“, „uvidi sa“, ked sa podari“ alebo pouzijem akukolvek vlastnu vtipnu odpoved. Nedam na sebe znat, ze ma to trapi, ze mi lezie pytajuci sa na nervy... Je zvedavy, ako aj ja 🙂 Ale: ked to pride, tak to pride a raz to na mne predsa urcite uvidi!

Je milion tem, o ktorych sa da bavit. O praci, pocasi, politike, vareni, kozmenike, snoch, planoch a sexe... Je toho naozaj dost, cim sa da zamestnat hlava. Je nas tu naozaj pozehnane, kazda z nas je uplne ina, specificka. Roznorodost zivotov nas bude spajat tak, ako aj snaha otehotniet. No nielen to. Spajat nas bude aj fakt, ze otehotnenie je sucastou nespocitatelneho mnozstva nahod a „motylich efektov“ a my, mudre zeny, si to uvedomujeme. Vieme, ze laska, priroda alebo boh je najsilnejsim carodejnikom a tak si chceme uzivat zivot, radosti aj strasti. Chceme sa vasnivo milovat, chceme lubit a pachat dobre skutky. Chceme plakat, zurit, nadavat. To vsetko patri k zivotu. Chceme sa obzrat, chceme dietovat. Chceme ponocovat, ale chceme aj lenosit. Chceme predsa vsetko, uplne vsetko, co nas nevytiahne zo zivota s obrovskou nalepkou SNAZILKA. Nechceme vycnievat z radu, vytrcat, nechceme sa neustale strazit a kontrolovat, analyzovat a donekonecna dufat, ze „co ak“... Sme silne a nechceme si presda rozbit vztah, nechceme byt pre manzela len „buducou tehulkou“. Chceme byt partnerkami, milenkami, kamaratkami, a ked jedna z funkcii otehotnie 🙂, tak si to vychutname tak, ako nic ine na svete.

Nemajme vycitky, ze chodime na konika. Nasi partneri si konecne mozu vydychnut, lebo okrem otehotnenia zbierame v tejto teme rady a skusnosti prekvapivo aj v inych oblastiach. Budme internetove kamosky, ktore nespaja iba tuzba mat dieta, ale aj ine spolocne temy alebo nazory...

Heslo: www.mudrykonik.sk

dzou
3. feb 2010

hej urcite dam... je to tak hod a pol od nas... ako easy to je... len po dialnici a potom ked vyjdem z dialnice je kruhac a v podstate hned letisko... takze stratit by som sa nemala 😀 ale tak okuknem ked pojdeme pre nich aspon ze dojdu v sobotu takze to mm bude soferovat 😀
inac ked som si robila vodicak nikdy by ma nenapadlo ze takto si budem soferovat po anglicku 😀 😀 😀

dzou
3. feb 2010

nemam co robit tak som si pustila pasla kone na betone s Jozefkou 😀 😀 😀

siouxie
3. feb 2010

džou, no vidíš to, na čo bol dobrý! 😀 aká frajerka si. Ja by som bola dopletená až strach. aj mm má predtým rešpekt a to už je nejaký šofér. Niečo ak nellien m. s najazdenými km... Ale hovoril, že na opačnej strane by bol asi doooosť opatrný 😀 😀

pekný film pozeráš 😀 😉

siouxie
3. feb 2010

vav, hladáš plech alebo paneluješ? 😠 😀

vavenka
3. feb 2010

Dievcata ja idem hodit kuk na Tristana a Isoldu, ake to bude... Ked o nicom, tak dojdem spat, ak to bude pozeratelne ,tak potom sa pripojim po filme 😉
Tak zatim 😉

dzou
3. feb 2010

hej no treba respekt... my uz zase naopak... led prideme domov na svk tak musime davat pozor aby sme nesli zle 😀 ale mm mama ma na to dobry frk.....ona tu tiez jazdi ked je tu.... ze vzdy musis mat ciaru pod zadkom ked soferujes 😀 😀 😀
vave np ja nemam moc rada take historicke filmy ... tak som zvedava ako sa ti to bude pacit...

slniecko77
3. feb 2010

..sisky zozali uspech 😀 zjedol ich asi 7 hehe
..mm jazdi v UK uz skoro 5 rokov, zozaciatku otvoril okno miesto preradenia, ale asi po cca dvoch tyzdnoch povedal, ze na tejto strane mu je to prirodzenejsie...v podstate aj mne 😉 ale ja moc nejazdim
..ked sme na SVK manzo nema absolutne problem sa preorientovat, dokonca sme boli s nasim autickom uz par krat na SVK a vtedy soferujem aj ja, nech sa prestriedame
..jj dzou vyvaram a vypekam...ked som doma 😀

dzou
3. feb 2010

no my s mm sme raz vleteli v zakrute do protismeru na svk 😅 oproti isla sanitka 😀 tak by nas hned nalozili 😅 ale tak vyhli sme sa... my nechodime casto domov tak preto uz musime davat pozor .... a hej vela ludi povie ze je to take prirodzenejsie jazdit na lavo... ved aj prve auto na svete malo volant napravo 😉

slniecko77
3. feb 2010

..ja ked om prisla z Uk na 1,5 domov a zacala som pracovat..mala som sluzobne auto..tak sa mi na takej bocnej ulicke podarilo ist v protismere 😀 nastastie som nikoho neohrozila
..ja mam respekt soferovat tu, lebo tu maju uzke ulice a po krajoch su zaparkovane auta..mam pocit, ze sa z nasim nezmestim 😀 ale casom planujeme kupit aj auto pre mna, nech som samostatna
..je to vec zvyku 😉

dzou
3. feb 2010

hej aj ja mam niekedy pocit ze sa ''nezmestim'' 😀 a ake mate auto?

slniecko77
3. feb 2010

..mame combika..preto mam ten pocit xixi 😀
..ale pre mna by som chcela mensie auto, sluzobne som mala fabiu..na nej sa mi dobre jazdilo 😀
..ale to je hudba buducnosti, kym kupime druhe auto..

pipimiska
3. feb 2010

tak som si schrupla poobede,dala neskorsi obed pred chvilkou,odvesala pradlo a to je tak vsetko pre dnesok 🙂
a inac ahojte 🙂

dzou,mne zistili diagnozu este pred otehu,len do teraz boli vysledky kazdy mesiac dobree az teraz zacala dost hustnut,tak mi dala tie injekcie 😉
ja si neviem predstavit soferovat na druhej strane 😅

vavenka a slniecko,nemozem s vami suhlasit 😝 kazdopadne ma na to kazdy svoj nazor,mne o prachy nejde..
mozno mas vavi pravdu,ze to nema kazda druha,ale je pravda,ze je to dost rozsirene,a aj vyskumy tvrdia,ze ma to kazdy treti clovek,takze dost je takych..
dalej co sa tyka drahej genetiky,tak mne moj gynekolog najprv zobral krv na trombofilne mutacie,neviem ci to takto doktori robia bezne,ale asi nie,a tam mi vyslo nieco na poli nedobre..vtedy ma poslal na hematologiu..
keby bol trulo ako vetsina dr.tak mi to nespravi,sak preco aj,ved som neprekonala potrat,takze nemal dovod..
hematologicka mi tiez spomenula,ze na zaklade mojej diagnozy sa nam nemuselo darit v IVF..
nekcela som tu zas spominat nestastie mojej svagriny,ktore potratila dva krat,raz na konci osmeho mesiaca a raz v siedmom mesiaci,neviem ci si vobec vieme predstavit co prezila a este preziva..
nemuselo to tak skoncit..ale samozrejme,prvy potrat brali ako nahodu...
dalej si neviem spojit vetu,ze je nieco drahe a to ze koli tejto diagnoze odide zdrave babatko...je jedno ci je to na zaciatku alebo ku koncu,bolest je obrovska...
neviem si predstavit,ze by lekari na mne setrili,kedze je to drahe,ja by som konecne po 5 rokoch otehotnela,co nieje samozrejmostou,aa oni by nevedeli dopredu o mojej diagnoze..
nieco by sa stym malo robit...
a spomenula som aj ,ze oni to nerobia ani po prvom potrate,sak to je nahoda priroda to tak chcela..
neviem si predstavit,ze sa nejaky cas pokusam,potom otehotniem,potom potratim,doktor mi povie ze priroda,potom musim pauzovat pol roka,potom sa musim snazit o babo priblizne rok,potom otehotniem a potom potratim a dr mi povie,ze ideme vysetrovat co sa deje...potom treba cas na to vysetrovanie a opat cakat pol roka a potom sa snazit..
prikladom je monika,ktorej sa to stalo 2 krat a az po roku od druheho potratu sa zistilo,ze ma trombofiliu 😔

dzou
3. feb 2010

slni jasne 😉 ja mam fiat stilo 3door takze je akurat pre mna 😵 ale mm ma pickupa a to e e ... ved to ani zadne okno nema 😅
jaaaaaaj pipi tak uz chapem...... np ja dufam ze nemam trombosku lebo mamina ma... ked sa pojdem k dr ze sa nedari mam to povedat ze mama ma?

slniecko77
3. feb 2010

..Pipi, urcite je to vec pohladu a je mi luto, co preziva tvoja svagrina ☹ neviem presne co jej bolo/je, ale niektrore priciny potratu alebo predcasneho narodenia su nejasne...ani medicina nie je vsemocna
..vies, keby sa mali robit tieto a podobne vysetrenia kazdemu, tak by sme sa nedoplatili na zdr. poistenie, vies su aj inak chori ludia..nie len na trombozu a pod. zdravotnictvo nie je ZADARMO ako si to mnohi este stale myslia
..a to, ze tebe na peniazoch nezalezi je pekne, ale nie kazdy si to moze dovolit
..holt, kazdy mame na to iny nazor a pohlad

pipimiska
3. feb 2010

dzou,mne hematologicka povedala,ze sa to dediii, ze bud to ma moj ocino alebo mamka...takze mohla si to zdedit,ale neviem ci je to samozrejmost..spytaj sa 😉

vavenka,aa este jasne ze tu hlavne ide o trombofilne stavy,ale ak este niesu vysledky hrozive,zatial len na hraniciach,co znamena ze krv hustne,babatko nieje 100 percente vyzivivovane,co znamena vyziny a kyslik..pisem len to co mi povedala 😉

vavenka
3. feb 2010

Pipi - ja som tiez potratila - a nie raz a aj tak si myslim ze je prehnane robit tieto vysetrenia kazdej zene.....
To ze mas dany gen zmutovany - je "len" predispozicia - nikde nieje napisane, ze nakoniec budes trombofiliou trpiet... A dalsia vec je, ze na kazdu mutaciu dane telo reaguje inak.... Podla mna je to len novodoby "boom"...
Ja si napriek mojej diagnoze myslim, ze moje potraty nesposobila trombofilia, ale ze to proste tak malo byt - a nemyslim tym ziadne nabozenske veci, ale proste ze to cele uz zle zacalo a len si trebalo pockat na to spravne....
A kolko je takych zien, ktore maju 1-2 deti, a ked potom potratia a zistia mutaciu tak jasnee, to bola pricina...
Ako je mozne ze potom uz maju deti? Nechcem to bagatelizovat, ale myslim ze zeny z toho same urobili strasiaka.... A dalsia vec - tie geneticke mutacie su vacsinou zdedene po rodicoch a je zaujimave, ze nasi rodicia nemali az taky problem otehotniet - a poviem ti preco: vek/stres/strava/pohyb ..... 4 zakladne veci, ktore sa za 30 rokov zmenili o 180 stupnov... A nie husta krv ... Ale samozrejme je to len moj ozobny nazor......

A tromb, mutaica nema vplyv na pocatie ako take ....

A Tvojej svagrinej povedali, ze pricinou bola trombofilia?

Jedna vec je ze je to drahe vysetrenie a dalsia vec je, ze je to zbytocne robit kazdej zene.....

pipimiska
3. feb 2010

ano slniecko,jasne ze kazdy na to nema,ale ak je tak,potom by mala byt taka moznost,ze ta na to upozornia a je na tebe ci si zaplatis...tak ako je to vo viacerych pripadoch...
s mojou svagrinou niesme v kontakte,zial po tychto zazitkoch odpisala takmer vsetkych ludi..ale svokre spominala,ze ma nieco s genmi ohladom krvi,takze ked si to dam dokopy,asi prave koli trombofilii..lebo ta krv sa zacina aktivovat hlavne v siedmom mesiaci a dalej osmy...
ok nechajme to tak,ako hovoris kazdy ma svoj nazor...
len co sa tyka tych chorych ludi aj na ine choroby,ked maju nejake priznaky tak sa to riesi..ak zena prvy krat potrati je to nahoda,priroda..takze ako vyssie pisem,po prvom potrate by sa to urcite malo riesit...

slniecko77
3. feb 2010

..ani ja som tym nechcela povedat, ze sa nemaju robit preto, ze su velmi drahe, len som chcela este poukazat na druhu stranu problemu
..proste medicina nie je vsemocna a musime sa s tym zmierit..
..Pipi, myslis, ze podobnymi chorobami netrpeli aj nasi predkovia?? mozno menej, ako Vave napisala, teraz je viac civilizacnych chorob..lebo stres, lebo obezina, lebo menej pohybu atd...len teraz je medicina na vyssej urovni, tak je vacsia pravdepodobnost choroby odhalit...ale to neznamena, ze mame nechat zo seba robit ''pokusnych kralikov'' a nechat sa vysetrovat na vsetko mozne aj nemozne
..a je vyborne, ze ked ma clovek problem a odhali sa pricina..moze sa ten problem riesit 😉
..btw co si mala dobre Pipi na obedi/veceru?
..Vavi ako filmik..ci nebavi?

pipimiska
3. feb 2010

vave,to si myslis ty,ze to tak malo byt aa ja si myslim,ze to tak nemuselo byt..je lepsie si to mysliet,ale ja v tom nevidim nic pozitivne..
chces povedat ze styri krat sa ti zle zmutovali geny,preto babo odislo a az teraz ked si to pichas tak sa zrazu secko dobre vyvinulo...
dalej aj pred zeny ela krat potratili,vela krat pri porode umierali,vela krat nevedeli otehotniet,rozdiel je len v tom,ze sa nevedelo preco..
neviem vavi ja niesom hematologicka,ale ona spomenula ivf plus moja mutacia..ona je odbornik..
a dalej to ze mas tu mutaciu,neznamena,ze sa musi aktivovat,moze sa aktivovat az pri tretom dietati..

vavenka
3. feb 2010

http://www.genomac.cz/sk/view.php?cisloclanku=2...

Celkom pekne napisane pre tych, ktori v tom nemaju jasno 😉 uz len ta prva veta - je to vrodeny sklon k niecomu, je to len zvysena pravdepodobnost, nie je to konecny stav alebo fakt ze tym clovek bude trpiet....
A pipi priblizne kazdy treti clovek ma MTHFR heterozygot, co je vo vacsine pripadov smiesna mutacia, ktora by nemala sposobovat ziadne potraty......
A to s tym siedmym mesiacom a krvou som nepochopila - jak aktivacia krvi? To co je?

pipimiska
3. feb 2010

zle som sa asi vyjadrila,ale asi vies co som tym myslela..

slniecko,papkala som zapecenu ryzu v rure s kuracim maskom a salat uhorkovi,a kedze mi nestacilo tak som si dala potom este sopsky a teraz som spokojnaa 😅
len ty nikdy nevravis co jes na veceru 😀

pipimiska
3. feb 2010

vave,este na zaciatku ma hematologicka upozornila ze siedmy,osmy mesiac je rizikovy...je vetsia pravdepodobnost,ze sa aktivuje tento gen a zacne sposobovat problem ktory sposobuje...mthfr je smiesna,no pre mna ani nie,este pred dvoma tyzdnami boli vysledky citujem,,skvele,,

slniecko77
3. feb 2010

..lebo ja drzim dieeetu 😀 ale nie, vsak si necitala vyssie? natlacila som sa siskami...ja cez den skoro nic nejem a veceriame spolu s mm
..ale dnes na obed som mala grahamovy rohlik s hummusom a bryndzou...

vavenka
3. feb 2010

Pipi oficialne som potratila len 2x... Prvykrat sa nieco posralo - myslim si ze to proste bolo zle od zaciatku, druhykrat som este nevedela ze som tehotna, seklo ma v krizoch a bola som napichana injekciami - predpokladam ze preto... TReti krat som mala pozitivny test a 2 dni na to som dostala menzes...
Picham si 0,2ky co je uplne ze minimum, to si pichaju standartne ludia, co maju sadru na nohe a pre istotu, aby nedostalo trombozu, tak si pichaju - dovolim si tvrdit ze to ma presne taky isty efekt ako pollitra vypitej vody denne navyse.....

vavenka
3. feb 2010

Pipi no neviem ako tvoja hematologicka, ale co sme sa my ucili, tak geny sa neaktivuju, ony funguju odkedy funguju dane bunky 🙂 tam je to skor cele o tom ze ten siedmy osmy mesiac mas ovela viac krvi, riesis nielen svoj obeh, ale aj obej babatka, ktore uz je relativne velke a proste system nestiha..... Prirodzene s prirastkom vahy tvojim sa menia aj podmienky v tvojom tele.... Treba viac pit.... A ako som pisala - krv hustne kasdej tehulke, je to prirodzeny proces......

pipimiska
3. feb 2010

vave,nevem ci som pochopila,preco potom nepijes pol litra na viac ale trapis sa pichanim?

slniecko a kolko jednu sisku,ci? 😀 a co znamena s humusom?

vavenka
3. feb 2010

Mutácia enzýmu Metyl-Tetra-Hydro-Folát-Reduktázy (MTHFR), ktorý je kľúčovým enzýmom metabolizmu homocysteinu sa vyskytuje asi u 30% populácie a jej dôsledkom je v niektorých prípadoch nadbytok homocysteinu, ktorý predstavuje trombofilnú poruchu.
Táto porucha býva spojená s trombotizáciami arteriálneho systému (včasný infarkt myokardu, včasná mozgová príhoda), nebýva príčinou porúch gravidity ani tromboembolických komplikácií.

Pokiaľ je hladina homocysteinu normálna, nieje zvýšené riziko v gravidite. Hyperkoagulácia v gravidite je normálny jav, gravidita sama predstavuje až 4x vyššie riziko vzniku tromboembolickej komplikácie.

Pipi no picham si preto, lebo mi to predpisala lekarka a nieje to pre mna trapenie 😉

pipimiska
3. feb 2010

vave,jasne to viem,ze hustne kazdej tehulke,len asi je rozdiel,ze kolko..aj preto sa kontroluju hodnoty..ci?
ja ti neberiem co ste sa ucili,len hovorim ako mi to vysvetluje moja dr..vyzera ako odbornicka 😅

vavenka
3. feb 2010

Pipi tak asi to nechame, zjavne na to mame iny nazor kazda...
Podstatne je, ze je vsetko v poriadku a nase babatka su ok, nie? 😉

Dievcata prepacte, nechala som sa uniest, uz ani slovo o tromboske 🙂

Inak nic moc ten Tristan a Isolda, ale tak je to smutny pribeh 😖

dzou
3. feb 2010

babulky.... hlavne sa nepobite 😀 je to jedno hlavne ze ste obe ok a ze babetka pekne rastu v bruskach 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre