Bráni dojčenie ďalšiemu tehotenstvu?

uzovicka
21. jan 2012

Ahojte zienky. Poradte, ak ste v podobnej situacii alebo ste boli. Je mozne, aby kojenie posobilo proti pocatiu? Dojcim dva a polrocneho syna a snazime sa o babo uz pol roka neuspesne. Moze byt na vine dojcenie? Prosim, piste hlavne tie, ktore ste pre dojcenie nedokazali otehotniet a po skonceni dojcenia sa to podarilo. Napiste, ako rychlo sa podarilo babo. Viem, ze je obrovske mnozstvo maminiek, ktore pocas dojcenia otehotneli, ale ja k nim zial nepatrim. Tak poradte. Dakujem 😉

vejula
21. jan 2012

@uzovicka tak ja ešte často dojčim mojho synčeka. PRva menštruacia po porode mi prišla, ked mal maly 19 mesiacov. Teraz ma 21 mesiacov a od noveho roka už skušame mimi. Tak som sama zvedava, či sa podari aj napriek dojčeniu alebo nie. Ale odstavovať neplanujem ani keby sa nedarilo.... Sme na tom so synčekom obaja zavislí 😵

uzovicka
autor
22. jan 2012

Halo,maminy, to nikto nema skusenost, ze sice velmi chcel, ale nedokazal popri dojceni otehotniet a podarilo sa to az po odstaveni? Prosim, napiste niektora ☹

happy8051
22. jan 2012

@uzovicka niekde som citala, ze "ochrana" popri dojceniu trva len do siestich mesiacov, ale nespoliehala by som sa na to.myslim, ze toto je individualna zalezitost. ja som otehotnela popri dojceni na prvy pokus ked mala dcerka 11 mesiacov.

uzovicka
autor
22. jan 2012

@happy8051 no ved ja chcem otehotniet!!!! Ale nedari sa pol roka. Moze to byt dojcenim??

kakakina
22. jan 2012

@uzovicka ,urcite to moze byt dojcenim!A cyklus mas pravidelny?Ako dlho?Mozno mas este koli dojceniu cyklus anovulacny,alebo sa len snazite kratko,takze neboj to urcite pride! 🙂

madamebutterfly
22. jan 2012

Pokial nemas menzes moze to byt tym..

siss_sz
22. jan 2012

@uzovicka no ale zavisi od toho aj kolko este dojcis, ci mas cyklus a pod. ...daj viac info 😉

uzovicka
autor
22. jan 2012

@kakakina Cyklus mam ako hodinky, 28 dnovy. Menzes mam uz davno, 5 mesiacov po porode sa dostavil a od vtedy pravidelne.

uzovicka
autor
22. jan 2012

@siss_sz Dojcim 4 krat cez den a 3-4 krat v noci.

uzovicka
autor
22. jan 2012

@siss_sz Prolaktin mam v norme, nezvyseny

kakakina
22. jan 2012

tak len vydrz,my sme sa tiez pri druhom snazili rok,a to som vobec nekojila.Skus nasadit kys.listovu,ja som po nej otehu do troch mesiacov 🙂

siss_sz
22. jan 2012

@uzovicka odkial vies o tej hladine prolaktinu?
mozu byt aj anovulcne cykly, aj ked su pravidelne...

uzovicka
autor
22. jan 2012

@siss_sz Prolaktin mi minulu stredu merali z krvi, horm.profil.

uzovicka
autor
22. jan 2012

@siss_sz co je pricina anovulacie, ked cyklus je pravidelny?

sorciera24
22. jan 2012

@uzovicka fuuu.....no, znama chcela po roku otehotniet a stale dojcila a nemohli, az ked znizila dojcenei na minimum, tak otehotnela.....takze ano, moze to byt tym, ty mozes amt sice presny cyklus, ale moze byt anovulacny a bez ovulacie neotehotnies a prave dojcenie (nie vzdy, ale v mnohom) zabranuje ovulacii....tak velke dietatko ako ams ty, by som isto nedojcila cez de....a vlastne ani v noci, ak ho chces dojcit, tak by som znizila a ponechala na ranne a vecerne dojcenie....

siss_sz
22. jan 2012

@uzovicka a to si si bola dat urobit u gyn.kvoli tomu, ze chces otehotniet? lebo co ja viem, horm.profil sa len tak nerobi... (to som normalne zvedava, nie ze vytykam, alebo co)... a ked vies, ze prolaktin v norme, tak progesteron, estrogen?
u gynekologa si bola? ci este nechces?

kakakina
22. jan 2012

@uzovicka ,a hlavne nemysliet na to,a uzivat si to snazenie 😉 !

siss_sz
22. jan 2012

@uzovicka napriklad dojcenie je pricina anovulacie...alebo ina hormonalna porucha...

uzovicka
autor
22. jan 2012

@siss_sz horm. profil som si vyziadala sama, lebo pol roka neuspechu je dost, mam po 31 a manzel 45. Zistila mi nizsiu hladinu progesteronu, ostatne je v pohode. Ale baby tu na koniku ma presvedcili, ze hladina progesteronu v 12 DC je u mna dobra, ze dokina to neanalyzovala dobre. Mala som 0,62.

uzovicka
autor
22. jan 2012

@kakakina to sa lahko napise, a nic to nepomoze 😢

siss_sz
22. jan 2012

no tak ja by som (napriklad ja som aj, lebo tiez chceme hned druhe, ale mne dosiel len teraz menzes) zredukovala to dojcenie..ved nemusis uplne, ale trebars cez den zredukuj, alebo vecer (podla toho, kedy sa ti "lahsie" odmietat bude maleho...
a by ti mala dr. zistit, ci ti ta ovulacia prebieha... ci uz len uzv vajecniky ked pozrie, alebo potom
(neviem, ako sa to vola), co sa chodi skoro kazdy druhy den pozerat tie vajecniky a ti povedia, kedy bude ovu...alebo si kup lady tester - taky ovulacny mikroskop, stoji 10€... a nemsis stale ovu testy...keby si chcela do IP ti popisem viac...a tam zistis, ci ti prebieha ovu 😉

kakakina
22. jan 2012

pomoze,ver!Ja som tym presla,kym som velmi chcela,neslo to.Ked som si zaplatila DNP,a manzelovi som povedala,ze teraz aspon mesiac nemozem otehotniet,tak just 🙂 ,som zostala tehotna!

happy8051
22. jan 2012

@uzovicka mas ovulaciu?

uzovicka
autor
22. jan 2012

asi nie, podla teplot. meriam len prvy mesiac a mam teploty, podla ktorych ovu nebola 😒

beton
23. jan 2012

@uzovicka moja sestra na tom bola rovnako. nakoniec malu odstavila v 2,5 roku. kojila len rano a vecer a napriek tomu nemohla otehotniet. ja som otehotnela na prvykrat pri oboch. ak je prolaktin v norme, tak vela robi psychika, teda prilisna orientacia na splodenie dietata. uvolnot sa, odblokovat. ad. ovulacia, existuju aj ovulacne testy, take ako teho testy, tak skus. bazalne teploty zvyknu byt pri dojceni nie celkom presne...teda aspon u mna boli uplne mimo. tak len klidek a pokojne do toho.

maruska22
27. jan 2012

no u mna bolo dojčenie 100 % antikoncepcia...malého som dojčila 2,5 roka...skoro rok sme sa pokúčali o dalsie bábo a stále nič...aj som redukovla dojcenie len na vecer a ráno...ale otehotniet sa mi podarilo, az ked som uplne prestala dojciť...zaciatkom septembra som malého odstavila, zactiatkom oktobra som dostala menzes a v novembri som uz bola tehu 😀

uzovicka
autor
27. jan 2012

@beton Ahoj, ja som doteraz kojila dost intenzivne, a hoci prolaktin je ok, asi to predsa len s tym kojenim musi suvisiet, lebo pol roka snazenia a nic. Asi ovu nemam pre to dojcenie, tak uvidime, ci to odstavenie prinesie aj nieco pozitivne, lebo mna to dost mrzi, ze sme museli prestat v nasom dojcenskom mazlickovani ☹

feb13
2. feb 2012

@uzovicka Ahoj. Ja som pocas dojcenia otehotnela 2x, po 5 a po 9 mesiacoch. Prve som mala mimomaternicove a pri druhom som zakrvacala v 6tt takze som ho musela odstavit.
S tym prolaktinom, neviem ci sa da spolahlivo merat pocas dojcenia, nakolko jeho hladina je vecer vyssia nez rano a pocas/po dojceni tiez vyskoci. Takze ak si bola rano na odbere a mala si normalnu hodnotu, podla mna este nemusi znamenat ze to tak je cely den. A vraj hlavne nocne dojcenie nerobi dobre ak chces otehotniet.
Pocas dojcenia mozu (a nemusia) posobit 3 faktory "proti babatku": oxitocin vyvolava kontrakcie maternice, prolaktin zhorsuje funkciu zlteho telieska, v dosledku coho bud zacina sliznica skorej odumierat a vajicko sa nestihne uhniezdit (moze sa to prejavit tzv. predmenstruacnym spinenim - ja som take mavala, aj preto si myslim ze som to krvacanie mala kvoli dojceniu) alebo ak sa uhniezdi ale v 1. trimestri sa nedokaze udrzat kvoli nizkej hladine hormonov zlteho telieska, a treti faktor je posunuta ovulacia co casti ode spolu s kratkou lutealnou fazou teda prilis kratkym intervalom medzi ovulaciou a menstruaciou, tiez to suvisi so zltym telieskom. Ja som v nejakom fore citala o zene ktora mavala cykly okolo 50 dni ale z toho lutealna faza trvala len 7 dni. Takze podla mna skus odsledovat kedy mas ovulaciu (a ci ju vobec mas), pokial je okolo 14DC a mas cyklus pravidelny 28 dnovy a nemas ani predmenstruacne spinenie ani ziadne ine abnormality tak je podla mna menej pravdepodobne ze je to kvoli dojceniu. Ale moze to byt aj psychika, nocne vstavanie, vycerpanost... neviem.

uzovicka
autor
2. feb 2012

@feb13 ahoj, cyklus ukazkovy 28 dnovy, ale zial anovulacny, asi kvoli dojceniu. Uz tyzden som dojcenie obmedzila na rano vecer, ale musim odstavit uplne, ako to tu citam. Aj kvoli liecbe, ktoru si uz bidem ziadat od lekarky

ancovicka30
2. feb 2012

@uzovicka ahoj, my sme skusali cca polroka druhe babo pocas dojcenia prveho, lenze ja som ani vobec nedostala ms, takze to bolo dost evidentne, ze to u mna este nefungovalo nijako pocas dojcenia...no kazdopadne som potom krpca v 15 mesiacoch odstavila s cielom otehotniet a vychadza to tak ze som tak do tyzdna otehotnela od toho odstavenia....ms nikdy neprisla, takze si od nej poriadne oddychnem, zda sa 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre