Materská po nemocenskom

snehuliak222
8. apr 2019

Dobrý deň. Prišla som o prácu (po 7rokoch) . Následne som na PN v ochrannej lehote. Problém je v tom, že s manželom navštevujeme centrum asistovanej reprodukcie , snažíme sa o bábo. Ak by sa nám podarilo otehotnieť do 1 -2 mesiacov, z čoho by sa mi vypocitaval materský príspevok? Neviem či by nebolo lepšie zamestnať sa čo najskôr, aj keď je to náročné vzhľadom na to otehotnenie. Poraďte prosím

lubik87
8. apr 2019

@snehuliak222 no keď máš ukončený PP tak sa určite zamestnaj inak ostaneš bez md len s rp

beky1813
8. apr 2019

No ak sa nezamestnas, matersku nedostaneš

snehuliak222
autor
8. apr 2019

@lubik87
Nevypocita sa materská z príjmu za posledné 2 roky? Ja som momentálne PN . (V ochrannej lehote do 7 dní od ukončenia PP) Myslela som, že by som počas tehotenstva bola na nemocenskom a potom na materskú.( Ak by sa to podarilo)

alenah31
8. apr 2019

@snehuliak222 tých podmienok nároku na materské je viac...okrem 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky musí byť toto poistenie aktívne pri nástupe na MD alebo musíš byť v ochr. lehote už ako tehotná - a to ty nie si.

snehuliak222
autor
8. apr 2019

@alenah31
myslím, že už tomu rozumiem. Takže sa musím čo najskôr zamestnať , aj keď hrozí, že zostanem tehotná na začiatku prac. Pomeru.(prerušiť asist. Reprodukciu mi neodporúčajú lekári) Ak by mi dal
nový zamestnávateľ zmluvu na dobu určitú a ja by som otehotnela mohol by ma prepustiť? Zasa by mi zanikol nárok na materské

alenah31
8. apr 2019

@snehuliak222 treba sa zamestnať a odpracovať aspoň 90 dní bez OČR a PN. Výpoveď dostať ako netehotná môžeš v skúšobnej dobe vždy bez udania dôvodu, ak oznámiš tehotenstvo tak jedine tam dôvod pri výpovedi udať musí a nesmie byť spojené s tvojím tehu - taký dôvod sa ťažko hľadá (niekedy sa dá - napr. ak neplníš normu, zanedbávaš prac. povinnosti - toto sa týka ale skôr pásovej výroby).

lubik87
8. apr 2019

@snehuliak222 no musíš otehotnieť u zamestnávateľa prípadne ako SZČO ,proste musíš.byt v pracovnom pomere a mať za tie posledné roky 270 dní nemocenského poistenia a potom môžeš byť od začiatku trhu do konca na PN ale PP musí trvať keď otehotnies ináč môžeš.mat aj 10 rokov za sebou v práci nárok mať nebudeš :/

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre