PCOS a otehotnenie

terkaaa248
2. nov 2021

Ahojte,
Pred tyzdnom som sem pridavala diskusiu o folikulometrii a nemoznosti otehotniet.
Dnes mi prisli vysledky z krvi na progesteron, bol iba 3,30 nmol/l, cyklus anovulacny, diagnoza N97 - zenska neplodnost s anovulaciou a PCOS, odber robeny 22 DC.
Chcem sa spytat, je tu nejaka zienka ktora to mala podobne a donosila babatko?
Aky bol postup u vas? Co vsetko ste brali, lieky, vitaminy, pripadna dieta kvoli PCOS (mam lahsiu nadvahu).
Dakujem za vsetky odpovede!

veronice
2. nov 2021

@terkaaa248 ja ked som mala pcos tak sme sa este o babo nesnazili ale akonahle som dala dole 25kg tak pcos zmizli a otehotnela som doslova "na prvy sup". Dcera bude mat uz 3r. Vahu som si sice uplne neudrzala ale pcos sa nwvratili a uz cakame druhe. Ja som vsak na ziadnych dalsich vysetreniach nebola len teda ta chcem povzbudit ze mozbo bude stacit schudnut. Ale samozrejme nie som odbornik, to je lwn moj postreh a skusenost. Velmi drzim palce nech ti to vyjde 🍀🍀❤️❤️

mirka7890
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
terkaaa248
autor
2. nov 2021

@veronice dakujem za povzbudenie❤️Ak sa mozem opytat, drzala si nejaku konkretnu dietu, alebo si len vyradila iste potraviny?

elzu
2. nov 2021

@terkaaa248
Je potreba se zaměřit na nasledujici-
1.redukce nadváhy - zmena životního stylu, pohyb, zdrava strava, psychohygiena.
Redukce nadváhy je při PCOS opravdu zásadní! Je až neuvěřitelné, jak zlepšuje vyhlídky na otěhotnění. Už snížení hmotnosti o 5% může vést k ovulačním cyklum.
PCOS je bohužel diagnóza na celý zivot- když se mohou jeho symptomy zmírnit natolik, že jsou téměř nepozorovatelne, je potreba mit to stále pod kontrolou. I z důvodu zvýšeného rizika kardiovaskulárních chorob, cukrovky 2.typu.
2. Řešit s diabetologem/obvodním lékařem otázku tzv.metabolickeho syndromu a inzulinorezistence- jsou na to speciální odběry. Případně nasadit metformin.
3. Pravidelne kontroly u gynekologa, pravidelně odběry, případně řešit nasazení clomifenu. Do budoucna po těhotenství a ukončení laktace, v případě, že přetrvávaji novulacni cykly, je třeba myslet na zavedení antikoncepce obsahující gestageny.

Moc ti držím pěsti, drž se a neboj se ptát lékařu na vše, co ti není jasné , je to velice komplexní diagnóza.

veronice
2. nov 2021

@terkaaa248 ja som isla k poradkyni ktora sprevadza programom Metabolic balance. Nie je to lacne ale tie 4 roky dozadu som neriesila cenu ale recenzie a bolo to ozaj fajn len teda cy zivot by som to nevydrzala. Potom som absolvovala 6 tyzdnovy kurz Vyzivoveho poradcu, pre vlastnu potrebu, aby som pochopila hlbsie co ako funguje (bolo to fakt super) a dalej pokracovala s Kalorockymi tabulkami. Ak chces chudnut zdravo a natrvalo tak silno odporucam tie kaloricke tabulky 👍

zuzkaa1991
2. nov 2021

@terkaaa248 ja som tiež mala pcos hodnoty si nepamatam ale viem ze muzske som.ma.velmi vysoke aj ten hormon vypadlo mi co sa tvorí pri kojeni a otehotnela.som.v "pohode" brala som duphaston ale potom po 3. Mes som sa vykaslala ale brala inofolic aj muz bral.a dali sme.si jeden mesiac maraton sexovali sme kazdy druhý den s tym ze po sexe som sa vôbec nepostavila najlepšie vecer ze som rovno. Zaspala ;) a obe tehu sa nam tak podarilo pred maratonom sme sa snazili vysse roka ( prve tehu bolo MA v 12tt) a potom zrazu som pcos.nemala.ze.ziadne cisty

jennyfer19
2. nov 2021

Dobrý večer chcem sa spýtať ci ma sancu na tehotenstvo aj 100kg žena ďakujem za odpoveď

maja367
2. nov 2021

@terkaaa248 ja som ten prípad...anovulacne cyklus..
Beriem metformin. Aj duphaston..a momentálne som sa dohodla s gyn že idem redukovať váhu...cca 8kg a budem na váhe kedy som otehotnela prvýkrát. Takže uvidím potom. A jem skoro všetko ale menšie porcie a večer po 18 tej už nič .sem tam mám prehrešok..😏

zuzanka.zuzu
2. nov 2021

@jennyfer19 jasneeee... dokonca tá 100kg nemusí mať PCOS a naopak, aj 50kg môže mať. tu ani tak nejde o to zhodiť 20,30,XXkg ale naštartovať metabolizmus 😉

jennyfer19
3. nov 2021

@zuzanka.zuzu no o babo sa snažíme už rok a dokonca mam aj pcos a dokonca mávam aj nepravidelni menzes

stevvvka
3. nov 2021

Ja to nemam podchytene konkretnymi cislami, len mi lekar dal letacik o pcos a povedal, ze musime nastartovat vajecniky. Jeden mesiac na folikulometrii povedal, ze sa nezdarilo, o 3 tyzdne pozitvny teh.test.
O 4 roky na preventivke, ze ak chcem druhe dieta, treba sabzacat snazit a dat do poriadku zdravie, lebo vajecniky su stale v zlom stave... O mesiac som ostala tehotna. Vela robi psychika. A zdrava strava. Ak si budes nahovarat, ze si chora, moze ti to sposobit stres..
Precitaj si na fertility. Sk o pcos. Tam je aj jedalnicek. Vyvarovat sa bieleho cukru. Octu. (tym padom kecup, horcica, dresingy... Sladkokysle uavaraniny obmedzit na minimum.) odporuca sa pohanku zaradit do stravy. A hybat sa. Nastartujes telo, aj vajecniky. Vela stastia

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre