V prvom tehotenstve mi bol potvrdený Downov syndróm. Teraz mám strach z druhého tehotenstva

malulienka
27. dec 2020

Ahojte.
Ak máte skúsenosti, rada si nechám poradiť.
V predošlom tehu mi bol potvrdený Downov syndrom.
Túžba po dietati je vsak velká, ale ten strach ze sa to môze zopakovat tiež.
Chcela by som poradiť od skusených, čo si tým prešli, brali ste pred otehotnením nejaké špecialne vitamíny?

babydesire
28. dec 2020

A to dietatko si donosila ? Ma downa?

Na akom vysetreni potvrdili Downa? Na genetike? Aka bola hodnota?tvoj vek v case otehu?geneticka predispozicia?

Neviem,ci existuju nejake vitaminy,bilinky,cviky ci cokolvek co by pomohlo k zdravemu dietatku..kyselina listova je asi taky zaklad pre vsetky tehulky aj snazilky..

miadi
28. dec 2020

Nebrala som nic. Nas maly mal pozitivne trisomy DS prestalo mu byt srdiecka v 18tt aj pytva placenty potvrdila DS. Dalsie teho sa podarilo po 4m snaženia. Isla som na test v 9tt no dako im to zlihalo a bolo treba zopakovat tak v 14tt ( lebo meditym som
Bola na prazdninach u babini)vysledky boli dobre.A narodil sa krasny šikovny zdravy chlapček. Stalo to za vsetok strach a obavy, Malokedy trafi blesk 2x do toho isteho cloveka. My sme si s mm dali urobit este taky DNA test z nasej krvy ci nemame geneticke predispozicie.. geneticka nas na to ukecala.

denden77
28. dec 2020

@malulienka ahoj.. to s vitaminmi nesuvisi, obe tehotenstva som mala rovnake, vitaminy som brala rovnake, len s rozdielnym vysledkom.. kludne mi napis spravu 😊

jankapepe
28. dec 2020

@malulienka ake vyšetrenie to potvrdilo? To dieťatko sa narodilo? Nenarodilo?

malulienka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malulienka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simsalabim
28. dec 2020

@malulienka moj spoluziak ma dietatko s Downom - narodilo sa neocakavane, nic tomu nenasvedcovalo. Lekari im hned odporucali otehotniet, ze sanca na dalsie take tehotenstvo je velmi nizka. Druhe dieta sa narodilo v poriadku.

any_soj
28. dec 2020

@malulienka ako to povedať... Samozrejme, Downov syndróm sa môže zopakovať. Aj nejaký iný syndróm. A aj kopa iných chorôb, vývojových vád a podobne - ktoré sa prejavia či získajú v tehotenstve, po pôrode, v 10 rokoch či až v štyridsiatke. Mať dieťa znamená počítať s tým, že bude rovnaký, ako my všetci ostatní - to znamená človek. Diagnóza "človek" znamená, že sme náchylní na rôzne ochorenia, v konečnom dôsledku je pre každého z nás nezlučiteľná so životom, a je to úplne normálne. Z mojej skúsenosti s priateľmi s Downovým syndrómom a s tými s autizmom je autizmus oveľa ťažšia diagnóza (samozrejme, rovnako ako Downov syndróm má rôzne stupne, od možností vyštudovať univerzitu až po celoživotný psychický vek len pár rokov) - ale - dieťa a dospelý človek s Downovým syndrómom je oveľa ľahšie schopný nadväzovať vzťahy a žiť ich. A čo iné by malo byť v živote dôležitejšie, než schopnosť milovať a byť milovaný? Podľa mňa pre rodiča je oveľa ťažší život s dieťaťom s autizmom, ktoré len s veľkými problémami reaguje na snahy nadviazať vzťah. Len teda autizmus sa (zatiaľ) prenatálne našťastie netestuje. Čo tým chcem povedať... Že Downovho syndrómu sa nemusíš báť (čo ťa konkrétne na ňom tak desí?). A zároveň chcieť dieťa znamená počítať s tým, že skôr či neskôr môže byť choré (a na 100% aj nejako choré niekedy bude). To nie je strašenie, ale realita a život jednoznačne stojí za to aj s ňou. Ak sa ti zdá strach z možnej choroby dieťaťa neprekonateľný či obmedzujúci, skús napísať do poradne Alexis. Je tam skvelá psychologička... Tiež som ich kontaktovala, keď sa nám v júli narodila mŕtva dcéra, hoci všetko vyzeralo bez problémov. Čo mne teraz pomohlo prekonať strach z ďalšieho tehotenstva je najmä zameranie sa na prítomnosť (a keďže som veriaca, tak večnosť). Toto sú chvíle, ktoré majú zmysel. A teraz, v prítomnosti, moje dieťa žije. https://www.alexisporadna.sk/

miadi
28. dec 2020

@any_soj tiez poznam downikov co su takmer ako ine deti a tazkeho autistu co nekomunikuje a zda sa to o vela horsie. Ale autorka sa uz jednej sance mat take dieta vzdala. Nemyslim si ze by ju mal niekto prehovarat je to len jej volba ona vie cp zvladne a co nie. Sanca ze sa to zopakuje je nizka.

any_soj
28. dec 2020

@miadi rozumiem. Lenže preto je možno dobre zvážiť si, či vôbec chce dieťa, a zadefinovať si, čoho sa vlastne boji. Myslím si, že v spoločnosti vládne úplne iracionálna hrôza z Downovho syndrómu. A to medzi niektorými gynekológmi, čo rovno odporúčajú potrat, ako aj asi do veľkej miery následkom tých odporúčaní medzi matkami a otcami. Hoci reálnu skúsenosť, skúsenosť vzťahu, nemajú často jedni ani druhí. Potom žiaľ často matky jednajú v strachu z nepoznaného, a diagnóza Downovho syndrómu sa pre ne rovná katastrofe. Hlavne by som chcela autorku povzbudiť. Že žiadne dieťa nie je bez problemov. Že to nie je povzbudenie? Ale je. Je to realita - ak tvojmu dietatu niečo diagnostikujú, znamená to len jedno - je človek ako ostatné deti. Neznamená, že si neschopnejsia žena, ale ani že ostatné deti sú niečo viac. Všetci sme na jednej lodi. Bez ohľadu na to, čo už urobila.

smeja1981
29. dec 2020

@malulienka ahoj, presla som si tym. V 11 tt zistili babu downov. Boli sme na Nifty testy a aj sono ukazovalo . V 12 tt uz nebilo srdiecko. Potom nasledna genetika oboch- ja a manzel. Nemame genet. predispoziciu. Bolo nam povedane, ze mame o 0,5 % vyzsiu sancu , aby bolo daldie tehu downov. Co je ozaj zanedbatelne %. Takze z racionalneho hladiska sa ja uz nebojim, verim ze to dalsie uz bude oki. Drzim palce

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre