Epidémie a prípady očkovaním preventabilných ochorení

adsumus
29. okt 2013

Táto téma má slúžiť očkujúcim aj neočkujúcim rodičom na výmenu informácií o infekčných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na Slovensku aj vo svete. Nie je určená pre šírenie antivakcinačnej propagandy, ani na diskusiu o očkovaní či neočkovaní. Ide o ochorenia ako je obrna, osýpky, meningitída, pneumokokové infekcie, mumps, ružienka, hepatitída, čierny kašeľ, záškrt a všetky ostatné, ktoré sa dajú ošetriť očkovaním. Ďakujem za všetky informácie a prosím o uvádzanie zdrojov, aby nedochádzalo k šíreniu nepravdivých alebo neoverených informácií.

petot
4. jún 2015

@irenkask Pokiaľ sa dobre pamätám, už minimálne rok som Ťa na žiadnom fóre nemenoval. Ak si sa v mojom príspevku našla, to je iná vec.

Faktom je, že v diskusnej skupine Iniciatívy si sa po mnohonásobných napomínaniach dostala do moderovaného režimu, potom si sama odišla. To, čo si prežila, Ti nedáva právo útočiť na všetkých okolo Teba. A pokiaľ ide o Tvoj názor na lekárov, na ten Ti právo nikto neberie, preto by bolo pekné, keby si to isté právo neupierala iným.

adsumus
autor
5. jún 2015

@mariosmykal Maminy na fore sa pýtaju na choroby preventabilné očkovaním, či nieto ochorel, kto nebol očkovaný, musím sa priznať, že to bolo aj pre mna jedna z najdoležitejších vecí pri rozhodovaní, tak som to sledovala a zistila, že takých detičiek je veľa, druhá vec prečo som založila tuto temu, aby sme boli informovaní, kde prebiehaju epidémie, kto sa chce vyhnúť aby tam neliezol, táto tema nebola založená pre potreby antivaxu vyjasnovať si svoje spory, kto koho kde a kedy odkial vyhodil, ani nato aby sa tu riešili kto má aké diagnozy, či IQ, myslím, že na MK je dosť priestoru, kde sa diskutujuci môžu realizovať v danej veci a preto vás administráciu chcem požiadať, či by ste nemohli pomazať nesuvisiace príspevky, vrátane tejto mojej žiadosti, dakujem.

adsumus
autor
5. jún 2015

@irenkask a nevyhodili ťa za nadávanie na lekárov, to by sa museli povyhadzovať dve tretiny z nich, ale preto, že si ich začala kritizovať a kritika antivaxu je neprípustná. 😉

kubuliatko
5. jún 2015

Je tu niekto z vychodneho slovenska? Z nejakej obce v blizkosti romskych kolonii? Ak ano tak viete ze nemusiteist ani do zahranicia aby ste sa stretli so zltackou ciernym kaslom,uz aj mums a udospelych osobach sa zacina coraz castejsie diagnosrikovat tbc.

kubuliatko
5. jún 2015

A poznam osobne matky ktorym ochoreli neockovane deti. Aby som sa vyjadrtila k teme

tin007
5. jún 2015

@kubuliatko Podla spravy RUVZ Kosice za min. rok, napr. co sa tyka mumpsu, ale aj cierneho kasla, bolo vela z tych, ktori ochoreli, ockovanych http://www.uvzsr.sk/docs/vs/2014_VS_RUVZ/Kosice... st. 285 napríklad. Takze v romskych koloniach sa dari infekcnym chorobam napriek ockovaniu - RUVZ KE uvadza napr. k ockovaniu MMR toto: "Stav zaočkovanosti k 31.8.2014 proti osýpkam, mumpsu a rubeole v sledovaných ročníkoch bol priaznivý. V ročníku narodenia 2012 dosiahla zaočkovanosť 97,1 %, v ročníku 2011 - 97,7 % a v ročníku 2002 - 98,6 %." Problem je v tom, ze tam zlyhavaju zakladne hygienicke opatrenia - umyvanie ruk, nie je tam kanalizacia, otazna je kvalita vody zo studni, resp. zdrojov, vyziva je zanedbana atd.

kubuliatko
5. jún 2015

@tin007 ano to naozaj pravda vsetko co si napisala. v dosledku rodin ktore neockuju sa zacinaju sirit choroby a vznikaju vakcinacne diery. a osobne poznam matky deti neockovanych z bielych rodin ktore dodrzuju zakladne hygienicke podmienky a napriek tomu ochoreli. ale paradoxne poznam aj rodinu kde ochoreli ockovane deti na ochorenie ktore sa ockuje. a to nepisem ani ako antivax ani ako pro vax. som niekde medzi tym.

tin007
5. jún 2015

@kubuliatko
Zaockovanost (napr. aj proti mumpsu) je velmi vysoka (konkrente na vych. Slovensku), stale je nad pozadovanou hranicou 95% (nikde som sa vsak nedozvedela, ci do tych 95% su zahrnuti uplne vsetci obyvatelia alebo kto sa pocita a na akom uzemi a ako sa to vôbec sleduje.. teda okrem hlasenia o tom, kto bol a kto nie ockovani, nik nesleduje vysku protilátok, pohyb osob atd).
Davala som konkretne cisla - V ročníku narodenia 2012 dosiahla zaočkovanosť 97,1 %, v ročníku 2011 - 97,7 % a v ročníku 2002 - 98,6 %. Cize infekcia by sa vôbec nemala sirit, a ona sa siri a nakazeni su najma ockovani. Tu, u nas, na Slovensku, je to dokaz toho, ze iba ockovat nestaci; ze ockovanie je jedna zo zloziek epidemiologických opatreni, ale pokial absentuju dalsie (vymenovala som niektore), tak je jeho efekt minimalny.
Nevidim tu ziadne vakcinacne diery; ked si vyhladas sprvy z RUVZ Michalovce od 9/2013, tak narazis na zaujimavu informaciu - ochoreli hlavne ti, ktori boli ockovani a to nedavno (par rokov dozadu), naopak ti, ktori vôbec neboli ockovani kvôli veku (kde je predpoklad, ze prekonali ochorenie prirodzene v detstve), neochoreli takmer vôbec.

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 No tak to by ma zaujímalo ako si na základe tých 250 chorých ludí na mumps v osade došla k záveru, že bez iných opatrení ako je umývanie rúk je efekt očkovania minimálny? Za celý rok ochorie 250 ludí z 500,000 skupiny, ktorá žije v zlých podmienkach a ty dojdeš k záveru, že efekt okčovania je minimálny 😅 , ešte by som pochopila keby každoročne vypukali v osadách epidémie napriek okčovaniu a neprenášalo sa to na tých, čo si umývaju ruky (čo sa prenáša samozrejme), tak nepoviem ani slovo, ale tento tvoj záver je úplne za vlasy pritiahnutý.

tin007
5. jún 2015

@adsumus
Moj nazor som si urobila na zaklade toho, kolko z nakazených bolo ockovanych (vysoke percento; pre Michalovce to bolo cez 80%, pre Kos. region aj viac). Nemozes vediet, kolko ludi celkovo bolo vystavenych virusu, ktori z nich vykonali co i len jedno opatrenie (nap. si umyli ruky), ale vies velmi presne ktori ochoreli a ktori boli ockovani. A tam tie cisla na efekt ockovania nepoukazuju.

funto
5. jún 2015

nechapem,preco sa tu stale bojuje o svoju pravdu. Kto chce nech ockuje, kto nechce nech neockuje.Jednoduche. Kazdy nech sa rozhodne sam podla svojho svedomia a vedomia. Ved ti co ockuju,veria tomu,tak sa nemusia predsa bat nie?

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 ja neviem ako ti to mám vysvetliť, ty jednoducho nemôžeš odvodiť záver, že efekt 😨 očkovania je minimálny na základe toho, že 250 ludí v zlých podmienkach ochorelo, to je ako keby si povedala, že pásy v aute maju minimálny efekt, pretože aj napriek nim sa 250 ludí v lani zabilo. ako sama píšeš nemáš žiadne iné udaje ako uvádzaš, na základe nich nemôžeš hodnotiť ochrannú účinnosť, pozisťuj si čo sama píšeš, že nevieš a potom rob nejaké závery. Pre začiatok ukážka ako sa tieto veci reálne vyhodnocujú. http://jid.oxfordjournals.org/content/201/11/16...

Na tie dve deti, čo hovoríš? neočkované, jedno ochorelo na tetanus, druhé na záškrt, v karjinách, kde doteraz boli tieto choroby uplnou zriedkavosťou, náhoda?

tin007
5. jún 2015

@adsumus Samotni slovenski epidemiológovia nevedia, aky postoj zaujat.
Citujem: MUDr. Janka Stašková, MPH, regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach pre náš portál uviedla, že „epidémia mumpsu vypukla v problémovej komunite, kde sa žije v hustejšie osídlených domácnostiach, v uzatvorených kolektívoch s nižším životným štandardom.“ Všeobecní lekári, epidemiológovia a komunitní pracovníci sa snažili a snažia šíriť v rómskej komunite základné osvetové pravidlá, aby zabránili šíreniu epidémie. „Mumps sa šíri vzdušnou cestou, pričom pacient je relatívne dlho infekčný. Pri nekomplikovaných prípadoch by mal ležať doma, izolovaný aspoň dva týždne,“ uvádza MUDr. J. Stašková. „Bohužiaľ, pacienti z tejto komunity nie sú dostatočne zodpovední, aby dodržiavali protiepidemiologické opatrenia. Po tom, čo ich prestane choroba „bolieť“ vychádzajú na návštevy a šíria ochorenie ďalej. Nie je u nich žiadne povedomie o bezpečnom a zodpovednom správaní sa v prípade ochorenia ani žiaden rešpekt k autoritám.“

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 ja som sa s tebou bavila o závere, ktorý si si abrakadabra odvodila, že efekt očkovania je minimálny, nie tom, čo nato hovoria epidemiologovia, zbytočne to tu necituj kolem dokola, už si to tu citovala asi tak stokrát, ale ani to ti nepotvrdí tvoje vyjadrenia o minimálnom efekte očkovania, robíš jendoducho nepodložené závery. záškrt v španielsku? tetanus v kanade? u neokčo dieťaťa?

tin007
5. jún 2015

@adsumus
Mam pravo vyjadrit svoj nazor, nie? A v tomto pripade sa stotoznujem s Dr. Staskovou, ze nie su dodrziavane protiepidemiologicke opatrenia.
Mimochodom, ty si napisala par dni dozadu, ze 3 osoby, ktore mali pocas ochorenia na mumps komplikacie, boli urcite neockovani. Nic take v podkladoch nebolo uvedene, ale ty si to tvrdila, urobila si nepodlozeny zaver.

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 lenže my sme sa nebavili o tom, že nie u dodržané nejaké optarenia, tu nie je s čím nesuhlasiť, ale som reagovala nato, čo píšeš, že si cucáš z prsta, že efekt očkovania je minimálny. ja som vyjadrila svoj názor ako moj názor, že boli určite neočkovaní a netvrdila som to ako fakt, fakty tvrdím, tak, že dokladám zdroje, kde tie fakty naozaj aj su narozdiel od teba, kde ty tvrdíš niečo ako fakt, ale doložíš to zdrojom, kde sa nič také nepíše alebo ani to, alebo ako dnes začneš suhalsiť s niečím iným a to si doložíš, zaujímavé postupy, ale už dosť ošúchané.

tin007
5. jún 2015

@adsumus
OK, tak konkretne, za uspech ockovania proti mumpsu nemozno rozhodne povazovat edpidemicku situciu v obciach Kecerovce, Rankovce, Boliarov a Opiná :
V čase od 18.9.2014 do 31.12.2014 bol v obciach Kecerovce, Rankovce, Boliarov a Opiná (epidemiologická súvislosť – ZŠ Kecerovce) zaznamenaný epidemický výskyt ochorení na parotitídu u osôb z minoritnej skupiny obyvateľov. Ochorelo 96 osôb vo vekových skupinách: 0 r. 1x, 1-4 r. 1x, 5-9 r. 39x, 10-14 r. 30x, 15-19 r. 18x, 20-24 r. 5x a 25-34 r. 2x. V klinickom obraze obojstranný alebo jednostranný opuch príušných žliaz a zvýšená teplota. U dvoch chorých vo veku 13 a 16 rokov bola zaznamenaná komplikácia – meningitída (komentované v časti Neuroinfekcie). Ochorelo 6 detí mimo kolektívu, 66 žiakov ZŠ, 5 študenti SŠ a 18 dospelých osôb. Očkovací status: 43x 1 dávka, 51x 2 dávky, 1 dieťa neočkovené pre vek a v 1 prípade sa údaj o očkovaní nepodarilo zistiť (dieťa prisťahované z Čiech). Ochorenia boli potvrdené 24x laboratórne a 72x na základe klin. obrazu a epid. súvislosti. V rámci protiepidemických opatrení boli vydané 2 rozhodnutia regionálneho hygienika o vykonaní dezinfekcie v MŠ a ZŠ.

Maj si svoj nazor, ja ti ho neberiem.

kvieta
5. jún 2015

@tin007 Ak by ľudia z tej komunity, nemali aspoň takú zaočkovanosť, akú majú (a aj to kazí celoslovenský priemer), tak tu všetci "kľakneme". Očkovanie ako prevencia je účinná, ale jej účinnosť klesá ďalšími faktormi a jedným z nich je aj životná úroveň, pričom dovolím si tvrdiť, v tých komunitách je blížiaca sa k nule. Stále platí moje pozvanie na kávu s jazdou v aute časťou spomínanej komunity.Možno konečne pochopíš pre Teba nepochopiteľné😉
Aj vyspelý západ sa v začiatkoch našej "demokracie" snažil radil, ako riešiť rómsku ?. Po čase prešli "len" na dotácie, teraz to pri ich vlastnom osídľovaní už vzdali.
Máš nejaký konkrétny nápad, ako to riešiť, 😒
Pre toto všetko ja nesúhlasím so slobodnou voľbou v očkovaní. Aspoň aký-taký rešpekt v komunite je voči tomu, čo sa musí. Nech sa Filo a spol presťahujú do častí SK, kde má táto menšina vysoké obsadenie a žijú v osadách a som vééééľmi zvedavá, kedy im tá sloboda začne šliapať na päty.

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 Len v kecerovciach je viac ako 3300 obyvatelov a rankovce 750, boliarov dalších 750 ludí, opiná 197 z nich všetkých ochorelo za celý rok 96 a ty to vyhodnotíš ako efekt očkovania je minimálny. Hm? Bud si istá, že ja ti tvoj názor neberiem, len som zhodnotila, že si ho postavila na vode. a prosím ťa nekopíruj tu celé správy toto je diskusia, nie kopírovacie centrum, daj link, kto si chce overiť, čo píšeš, si prečíta aj sám.

tin007
5. jún 2015

@kvieta
Zaockovanost "tej komunity" je spominana v sprave RUVZ Kosice za min rok, je tam uvedene, ze je priazniva; vsetky menovane roku je nad 95%.
Sama si to pomenovala "životná úroveň, pričom dovolím si tvrdiť, v tých komunitách je blížiaca sa k nule", tam treba zacat; kanalizacia, hygiena, stava.

tin007
5. jún 2015

@adsumus Ty si tu administrator ci vlastnik, ze ma usmernujes, ako mam pridat spravu? Smutne, velmi smutne ako sa spravs.

kvieta
5. jún 2015

@tin007 Priemerná zaočkovanosť v okresoch je iná, ako priemerná zaočkovanosť problémovej menšiny v tom istom okrese. Toto porovnanie sa podľa mňa vonku v číslach nedostane, kvôli diskriminácii, ale ako jeden z príčin je v správe zahrnutý. Takže nezľahčuj to. Vieš si predstaviť, že by si v napr. v pár dňoch v mesiaci (ke´d sú dávky) radšej nešla na poštu a do obchodu?
Áno, treba riešiť kanalizáciu, stravu, celkovú hygienu... ako som písala, ľahko sa o tom hovorí a píše ☹

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 Ja som ťa ako zakaldatelka tejto temy požiadala, aby bola diskusia prehladnejšia a zmysluplnejšia ty sa zariad ako uznáš za vhodné, ja na slušnej požiadavke nič smutné nevidím, smutné mi príde, ked tu vypisuješ vytrhnuté informácie. Napríklad o vysokej zaočovanosti detí v osadách, ked to nie je ani pravda. Stačí si prečítať info z médii.

Pomohol s mumpsom

O prácu môže prísť aj Eugen Miľo (37) z Drahňova pri Michalovciach, ktorý v marci pomáhal zastaviť epidémiu mumpsu v osade. Lekári vtedy hospitalizovali štyridsať ľudí.

„Pripravil som menný zoznam detí, ktoré neboli očkované, bolo ich veľmi veľa,“ spomína Miľo.

Čítajte viac: http://romovia.sme.sk/c/7218689/v-osadach-hrozi...

tin007
5. jún 2015

@kvieta To je tvoja domienka, ze zaockovanost v sa lisi, napr. tu som nasla clanok, kde doktori uvadzaju, aku maju zaockovanost a ako ju dosahuju; jeden pise o 95% zaockovanosti, druhy o 100% http://www.zzz.sk/?clanok=7815

tin007
5. jún 2015

@adsumus Vyssie som pridala link, kde su informacie ine.

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 Rómovia nedávajú očkovať svoje deti, nechodia s nimi k lekárovi. Nepoužívajú antikoncepciu, je to vec tradície. V Kecerovciach nie je gynekologička a ženy nechodia na vyšetrenia do Košíc.

Čítajte viac: http://romovia.sme.sk/c/6831951/sest-romskych-t...

adsumus
autor
5. jún 2015

@tin007 lenže na základe jednej dediny a jednej lekárky, ktorá možno obetuje vlastný čas a zdravie aby poočkovala detičky ty nemožeš vyvádzať, že to je tak všade.

tin007
5. jún 2015

@adsumus Zaujimave co pises, tato dr. s tym nema ziadne problemy http://www.pluska.sk/izdravie/archiv/zdravie/le...

kvieta
5. jún 2015

@tin007 Ešte raz si prosím prečítaj, čo som o tých priemerkách písala. Celková zaočkovanosť je jedna vec a zaočkovanosť napr. na Zimnej ulici druhá vec.

tin007
5. jún 2015

@adsumus
Nie je to 1 lekarka a 1 dedina; v prvom clanku ide o tri dediny Polomka, Šumiac i Telgárt a vyjadruju sa 2 lekari, v druhom ide o 4 dediny.