Epidémie a prípady očkovaním preventabilných ochorení

adsumus
29. okt 2013

Táto téma má slúžiť očkujúcim aj neočkujúcim rodičom na výmenu informácií o infekčných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na Slovensku aj vo svete. Nie je určená pre šírenie antivakcinačnej propagandy, ani na diskusiu o očkovaní či neočkovaní. Ide o ochorenia ako je obrna, osýpky, meningitída, pneumokokové infekcie, mumps, ružienka, hepatitída, čierny kašeľ, záškrt a všetky ostatné, ktoré sa dajú ošetriť očkovaním. Ďakujem za všetky informácie a prosím o uvádzanie zdrojov, aby nedochádzalo k šíreniu nepravdivých alebo neoverených informácií.

adsumus
autor
18. dec 2015

@kbeata čítaj príspevky, na záškrt môže ochorieť aj zaočkovaný človek, ale ten je chránený proti toxínu, ináč len uplne jednoduchá vec, že ked máš protilátky alebo trenovanu imunitu proti chorobe, asi musíš mať lepšie predpoklady na jej prekonanie ako ked nemáš nič. A prečo by sme ich nemali dať svojim deťom na základe dezinfo nejakých antropozoofov, čo veria na prevtelovanie a karmu a nedokážu vedecky solídne podložiť svoju vieru, akoby aj mohli, že?? Totálne ignoruejete, že nezaočkované dieťa zomrelo a všetci okolo, čo boli zaočkovaní prežili v pohode niektorí sa dokonca ani neinfikovali, a to bol kopec dospelých ludí, plus to somálske dieťatko, v nemocnici nikoho nenakazilo, všetci boli preočkovaní. Ináč, tvoje rady čoho sa kto má zdržať v diskusiách si nechaj pre seba a nepoučuj, tu nie sme malé deti, aby si sa robila mudrejšia, nie si.

tin007
18. dec 2015

@aristka Jednoducho; to, ze v statistikach sa zaskrt nevyskytuje, t.j. nebol laboratorne potvrdeny a nedostal sa do hlasenia EPISu neznamena, ze sa tu nevyskytuje.

adsumus
autor
18. dec 2015

@tin007 K lekárovi dojde dieťa so záškrtom, ktorý ma výrazne iné príznaky už po dvoch dnoch ako bežná angína a doktor chudák nevie rozlíšiť, šedý povlak pablány v krku. Koho chceš o tom presvedčiť? Seba?
http://www.slideshare.net/MamasChiropractic/so-...

tin007
18. dec 2015

@adsumus Davala som vcera clanok, ze vo Svedsku zistili zaskrat u dietata az po laboratornych testoch.

Aj slovenski lekari uvadzaju: "Prvé príznaky ochorenia sú podobné angíne, pacient cíti bolesť v krku, má problémy s prehĺtaním, teplotu, často veľmi vysokú, ťažko dýcha, dochádza k opuchnutiu mandlí a podnebia, pacient má pocit dusenia, škrtenia – odtiaľ pochádza slovenský názov ochorenia – záškrt. "

Takze: Koho chceš o tom presvedčiť? Seba?

kbeata
18. dec 2015

@adsumus ty co sa ohanas,co nervačíš?kde som ja take nieco tvrdila??citam si len normalnu diskusiu,a reagovala som na posmesne konstatovanie,nikdy by som nezlahcovala ziadne ochorenie
sa mozes ty zdrzovat komentarov na mna,nemas pricinu tu na mna utocit

kvieta
18. dec 2015

@kbeata
kbeata @kvieta samozrejme ze viem,ty absolutne odmietas fakt,ze preockovanie proti zaskrtu je nutne po nejakych rokoch/vid odporucania/,to znamena ze vakcina ta zrejme neochrani po cely zivot,a mas potrebu rypat v tom zmysle,ze neockovanci podporuju alternativu,resp.ze sa vyhybaju aj antib.a liekom vseobecne

K tejto časti Tvojho príspevku Ti poviem iba toľko:
Ja preočkovaná som a pravidelne!

A čo Ty? Ty sa dávaš pravidelne preočkovať?

Ostatné Tvoje výlevy komentovať nebudem. Strata času.

petot
19. dec 2015

@aristka Ja netvrdím, že bacil sa nešíri. Jeho šírenie však nie je podmienkou vážnych komplikácií, jed sa vstrebáva na sliznici kdekoľvek.

Dohodnúť by sa mali predovšetkým epidemiológovia. To, že bacil koluje v našej populácii, tvrdila o.i. vedúca z RÚVZ BA Dr. Pertináčová. Iní zase tvrdia, že bacil vymizol vďaka očkovaniu. Tak už sa provaxeri dohodnite 🙂

Mimochodom, pekná ukážka úrovne očkovacej vedy.

adsumus
autor
19. dec 2015

@petot nie, to je zasa tvoja dezinformáca, záškrt ako choroba sa nevyskytuje, ochorenia sa nevyskytuju, ale to neznamená, že tu nie su nosiči a to tvrdí petrináčova, že nosiči su, ale vdaka očkovaniu nemáme chorobu, vy tu tvrdíte, že máme chorých ludí, ale vdaka atb ani nevedia, že su chorí, čo je nezmysel, aj dieťa v vo svedsku bolo vyšetrené a testy mu boli robené na základe toho, že malo príznaky difeterie. očkovanie a atb ale znižuju aj počet nosičov, takže kludne tu nemusí byť ani jeden, ale moj sukromný odhad je, že sa ich počet bude zvyšovať a bude príbudať aj prípadov záškrtu.

Mimochodom, pekná ukážka spôsobu manipulácie informáciami zo strany antivax. 🙂

petot
20. dec 2015

@adsumus Nauč sa čítať. Ja som citoval RÚVZ, že sa vyskytuje BACIL. O chorobe som v predošlom príspevku nenapísal ani slovo. Takže toľko k tvojim dezinformáciám.

adsumus
autor
20. dec 2015

@petot ty sa nauč čítať a hlavne citovať, pretože si nedodal zdroj odkial cituješ, že dr pertináčová tvrdí, že sa na slovensku vyskytuje BACIL (kde ho lapli, letel okolo), kde to tvrdi ona, či si si zas vymyslel? možno nepochopil, možno umyselne dezinterpretoval, nebolo by po prvýkrát.

evittam
20. dec 2015

@adsumus Ono je hlavné, že mi všetci, čo s tebou nesúhlasíme máme dezinformácie a všetko je vymyslené, lebo máme iný názor a iný pohľad na vec a ty si tá múdra, ktorá má len tie správne a nespochybniteľné informácie... 😝

aristka
20. dec 2015

@evittam ty mas nejaky nazor ...ved vsade riesis len adsumus .bez ohladu na preberanu vec .teraz riesime sarlach a jedine adsumus sem dala link .vsetko su inak len skromne nazory a neocko trosku rozpoluplne .kedze raz je to tak potom tak a posobi to zmatocne ...takze nam povedz aky je tvoj nazor na sarlach ..kedze to je ustredna tema a nie nick adsumus .ktoru riesis v kazdej teme bez ohladu na to co sa prebera .tema adsumus tu neexistuje .ale choroby ano ...takze cakam .tvoje mudre nazory na sarlach a rada si ich precitam...

adsumus
autor
20. dec 2015

@evittam ked mi tí tvoji užasní chlapci tvrdia preukázatelne nezmysly, tak ja to proste neberiem, ty si neoveruj, ver čomu chceš, aj vysloveným klamstvám a zariad si podla nich život a život sovjho dieťaťa, strkaj si cubulu do ponožiek, miesto normálne liečby, vysávaj vzduch od rána do večera, čo len chceš, to je tvoja vec, ale nenut mna aby som sa správala rovnako hlupo, nebudem. a aristka ti napísala dobre, neobuvaj sa do mna, venuj sa teme, to je všetko moja osobna vec a nikdy som netvrdila, že ja jediná mám správne info ani že všetko, čo tvrdia antivax je bulshit, nie je a preto im aj kopec ludí verí, majstri manipulácie. máš tam temu šarlach, som zvedavá, či dačo napíšeš aj podstatné alebo zaujímavé.

evittam
20. dec 2015

@aristka Nie, ja neriešim len nejakú adsumus alebo teba - ste mi obe "ukradnuté" , ja píšem len svoj názor na to ako beriete vy názory ľudí, ktorí sú proti vakcínam, ktoré sú dnes na trhu a nedokážete brať názor iných ľudí a akékoľvek "linky", štúdie a neviem čo sú u vás dezinformačné, bludy, spamy a neviem čo - nemienim s týmto strácať čas. Ale vaše informácie sú tie pravdivé a dokonalé. Na čo ti tu budem písať môj názor, ktotrý je pre teba tak či tak len ďalším bludom a podobne. A choroby, ktoré tu existujú - je ich strááášne veľa a je strašne veľa iných svinstiev, ktoré našťastie môžem ovplyvniť a to je pre mňa smerodatné, čiže ak ty stále veríš, že ti nejaká vakcína zachráni život, zdravie alebo tvojmu dieťaťu tak veľa šťastia - to je len môj názor a ty s ním nemusíš súhlasiť a ani to nečakám a ani nečakám, že ho budeš tolerovať, nakoľko to nedokážeš. Čiže ani voči šarlachu neexistuje vakcína, ktorá nás ochráni.

evittam
20. dec 2015

@adsumus Akí "moji chlapci" a "antivax" - už som ti raz napísala, že ja som len normálne obyčajná matka dvoch detí, ktorá má svoj názor na vakcína na dnešnom trhu a to je všetko. Mňa žiadny "moji-tvoji chlapci" nezaujímajú ani ma neovplyvnili a ani žiadny antivax nepoznám. To je všetko.
A nič si nepchám do ponožiek, ani nevysávam vzduch každý deň, ani nič podobné a čuduj sa svete obe moje deti aj my sme zdraví už celé roky - klop,klop. Asi zázrak -ale to je len mimo tému.
Takže ty sa drž tých "svojich dievčat" nech ste spokojné a pritakávajte si aj naďalej - lebo čo iné vám už len zostáva....

tin007
20. dec 2015

http://www.ockovacienoviny.sk/zaskrt-diphteria/
"Nakoľko v i zaočkovanej populácii je stále 3-5% nosičov"

adsumus
autor
20. dec 2015

@tin007 to že su tu bacilonosiči nikto nepopriera, akurát nesuhlasím s tým, čo tvrdíš, že v začiatku ochorenia na záškrt človek poberie atb

(lebo lekár asi nerozozná šedé pablany, ktoré su prítomné od druheho dna v hrdle, myslím, že každemu stačí raz vidieť henten obrázok, ktorý som tu dala, aby bolo každemu jasné, že záškrt má iné príznaky ako angína, vyrazne iné, aj ked niektoré má podobne)

a nič sa nedeje a ešte si dovolíš tvrdiť, že to tvrdia aj lekári, taku ultrablbosť. záškrt je smrtelná choroba, ktorá zahltí telo toxínmi-jedmi, nie ako angína. Roztried si svoje výroky, čo su naozaj tvrdenia lekárov a čo si kdesi čosi pochytila od antivaxu alebo si si sama vytvorila hypotezu.

adsumus
autor
20. dec 2015

@evittam v prvom rade píšeš tu o mne klamstvá ako ja beriem ludí, ktorí naleteli antivax, nevieš, lebo potom by si písala, že mi je ich luto, aj ich detí a inak nič, niekolko mám aj známych, takže ťa poprpsím prestan si omne vymyšľať bludy, drž sa temy, máme dve záškrt a šarlach. a budeš sa diviť je veľa ludí za očkovanie, dokonca už aj rakusania sa preberaju do reality a zaočkovanosť tam urobila skok smerom hore, to nie je sranda umierať zbytočne.
http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo...

adsumus
autor
20. dec 2015

a ešte si dovolím príklad zavádzania ohladom záškrtu zo strany antivax, kde tvrdia, že v lotyšsku bola zaočkovanosť počas epidémie 98% (nájdiete si fillo záškrt), lenže to nie je pravda. respektíve ako vždy...čiastočna, prvá dávka mala takú vysokú zaočkovanosť, ale počty detí, ktoré mali všetky tri dávky už klesali na 70% a ako vieme, potrebné su všetky na vytvorenie imunity. dospelí mali v tom čase len 80-90% zaočkovanosť do roku 1997 len 55% bolo preočkovaných a potom prišla epidemia. ujo antivax napíše, že si asi prestali v tom čase umývať ruky a splachovať záchod. všetci dospelí, čo pomreli počas sedemročnej epidky NEBOLI očkovaní. 61 ludí. tak teraz mudrujte aké je očko zbytočné.

aristka
20. dec 2015

@evittam to ci si z nazoru inych nieco zoberiem alebo nie .je o tom kto mi nejake fakty ponukne alebo .plus nie som ziadny laik .ktory okrem chorob v rodine .neriesil ine dg....a preto viem co v reale znamena rezistencia na atb .alergia na atb .viem co znamena ak nepomoze ani resuscitacna starostlivost .ktora je spickova ....takze mna len tak niekto nepresvedci a najme ite a pedagogovia .ktori svojimi nazormi popieraju uz zakladnu anatomiu a patofyziologiu a patogenezu chorob .ale nemam pocit .ze by tu niekto okrem teba a prevenara a este jednej sudruzky takto odveci a mimo temu nonsto reagoval a hodnotil nicky ....ja som mala pocit.ze tu prebieha dialog celkom na slusnej urovni a riesil temu zaskrt a kedze si k teme zas nic nepovedala .bud laskava a nespamuj temu blbinami lebo to nahlasim ...

tin007
20. dec 2015

@adsumus ty si asi necitala vyjadrenie dr, ktore som sem dala na tejto strane vyssie: "Prvé príznaky ochorenia sú podobné angíne, pacient cíti bolesť v krku, má problémy s prehĺtaním, teplotu, často veľmi vysokú, ťažko dýcha, dochádza k opuchnutiu mandlí a podnebia, pacient má pocit dusenia, škrtenia – odtiaľ pochádza slovenský názov ochorenia – záškrt. "
http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/cl...

Kde sa tu, prosim ta, pise o pablanach?
A este raz pisem, vo Svedsku vyliecili dieta so zaskrtom antibiotikmi; najskor ich dostalo intravenozne a potom, od nasledujuceho dna, ked bolo prepustene do domacej liecby, este tyzden oralne. Link uz davat nebudem.

Velmi lubis poobvinovat ludi z ultrablbosti, ale aby si sama dala okrem svojich vyplodov nejake statistiky ci relevantne podklady, tak toho je velmi malo.

petot
20. dec 2015

@adsumus Aby sa ochorenie diagnostikovalo ako záškrt, musí mať lekár podozrenie (na základe typických príznakov) a vykonať ster so špeciálnou kultivačnou pôdou s teluričitanom a musí sa preukázať toxigénny kmeň baktérie. Bežný výter z hrdla to nespraví.

Podľa CDC, nosový záškrt je takmer nerozpoznateľný od nádchy. Vstrebávanie toxínu je z nosa malé, výskyt komplikácií je preto zriedkavý. Nemusí sa zistiť, že išlo o záškrt.

Ani infekcia hrdla nemusí byť ľahko rozpoznateľná. Prvé 2-3 dni sa prejavuje len miernou horúčkou (do 38,3C) , červeným hrdlom a nechutenstvom. Takže ak sú v tomto čase nasadené antibiotiká (čo zvyčajne sú), ochorenie môže ostať nerozpoznané.

Bez antibiotík, po 2-3 dňoch sa začne tvoriť pseudomembrána, ale jej rozsah a podoba je rôzna, od malého vzoru až po pokrytie celého mäkkého podnebia. Od rozsahu infekcie a odolnosti hostiteľa sa potom odvíja aj závažnosť komplikácií. Záškrt nemusí vždy vyzerať typicky a môže sa to lekárovi podobať na angínu. Bežným antibiotikom na angínu je penicilín, na ktorý sú C diphtheriae citlivé. Takže opäť sa nemusí prísť na skutočnú príčinu, pretože ak nenastúpia vážne komplikácie, tak z tohto štádia sa ešte zvyčajne pacient uzdraví bez následkov, najmä ak sú antibiotiká nasadené včas.

Samozrejme, pri rozsiahlej infekcii s učebnicovými komplikáciami už antibiotiká neprinášajú potrebný obrat, lebo telo je už intoxikované, a aj lekár skôr pojme podozrenie a vykoná potrebné diagnostické úkony. Takýto prípad má najväčšiu šancu na rozpoznanie. To sa však nijako nevylučuje s možnosťou, že značný podiel ľahších priebehov rozpoznaný nebude.

Záškrt je veľmi komplikované a dodnes záhadné ochorenie, takže vynášať akékoľvek rezolútne súdy znamená jediné: nedostatok vedomostí.

prevenar
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adsumus
autor
21. dec 2015

@tin007 Nie teba som označila, ale tvoju hypotezu, že záškrt sa lieči hopi-šupi antibiotikami ani nevieme, že ho máme za ultrablbosť, to je hádam nejaký rozdiel, nebud vzťahovačna a prečo som to označila za blbosť som už vysvetlila. Urobím tak ešte raz.

Tvoju hypotezu staviaš na prípade somálskeho dieťaťa, ktoré bolo liečené penicílinom do žily a uspešne sa vyliečilo, ale má to háčik, ty nevieš, či bolo alebo nebolo očkované, máš jeden prípad aj o tom nemáš potrebné info, druhá vec, je, že sa záškrt prvé dni podobá na angínu, podobá, ale má aj odlišnosti, a to su práve tie spomínané šedé pablany, ktoré sa tvoria v hrdle už na druhý den po príznakoch, čo si nemyslím, že je len tak lahko prehliadnutelné. Takže staviaš svoju hypotezu na zlých predpokladoch, znamená, že aj jej pravdivosť je veľmi neistá. Stavať na nej život svojho dieťaťa teda nebudem.

Navyše ja tuto hypotezu považujem za veľmi nebezpečnú osobitne pre neočkovaných jedincov, nakolko atb sa bežne nenasadzuju na druhý den po vypuknutí príznakov, typu malátnosť, teplota, problémy s prehltaním, zvyčajne neskor, čo už môže byť naozaj neskoro. Navyše neočkujuca komunita je komunita, ktorá sa do poslednej možnej chvíle atb vyhýba, riadi sa odporučaniami antivaxerov, strká si do ponožiek cibulu, zvyšuje dávky vitamínu c, detoxikuje, čaka, že telo si poradí samo s infekciou a tak dalej, nebudem to rozmazávať.

A tvoje obvinenie mojej osoby, že dávam vyplody a nedávam relevantné podklady beriem ako vtip, nakolko určite patrím k tým, čo tu dokladuju každe jedno svoje tvrdenie, napríklad aj na tých 61 ludí, čo zomrelo na záškrt v Lotyšsku a neboli očkovaní z celoveho počtu 62 ludí, ktorí zomreli počas 7 rokov trvania epidémie, mám relevantné podklady, ak by ťa to zaujímalo bližšie, môžem sa podeliť.

61 bolo neočkovaných, jeden bol očkovaný, dieťatko, ale malo iba jednu dávku, ktovieprečo. 😢 ale mám aj ja jednu hypotezu

evittam
21. dec 2015

@aristka Kľudne ma nahlás ak ti to urobí dobre. 😀 😀 😀 😀 😀
A na čo sa budem namáhať, keď aj tak všetko čo by som napísala bude zase len blud a spam. Pekný deň prajem. A "zobúdzajte" sa ďalej.

aristka
21. dec 2015

@petot prosim ta ster aj keby sa robil .stopercentny vysledok mas do troch dni .vies kolko problemov moze dotial choroba narobit.ak si zoberies .ze pac pride 1az2 dni od prvych priznakov ...samozrejme ak by sa cakalo na kultivaciu ...nasadia sa atb a hotovo ...inak sam pises .ze je to zahadne a komplikovane ochor. a prax ukazala .ze zomieraju neockovanci .kedze ich telo absolutne nevie reagovat na toxin .....co odporucas .kedze odporucas neockovat .matke .ktorej neocko dieta dostane zaskrt .ako postupovat pri inaktivacii toxinu a tym poskodeniu organizmu alebo mas info .ze na sk je dostupny anatoxin alebo ho treba zhanat v rusku....daj radu .... upozornujem este na jednu vec .ze u deti je casty jav .ze na ochor .ze vobec ma anginu .ci mozno zaskrt pride neskor .uz ked je ochor riadne rozvinuta a po odporucani av a aj teba .matky prv nechajy dieta v horuckach behat po dome min.3 dni lebo telo bojuje a nasadia vit C .. a zatial sa choroba bez atb pekne rozvinie .....takze chlape rad .ako postupovat a ako liecit .aby poskodenia boli co najmensie....

tin007
21. dec 2015

@adsumus
Mas nejaku statistiku k tvojmu tvrdeniu? Pochybujem o tom, je to len tvoja domienka: "Navyše neočkujuca komunita je komunita, ktorá sa do poslednej možnej chvíle atb vyhýba, riadi sa odporučaniami antivaxerov, strká si do ponožiek cibulu, zvyšuje dávky vitamínu c, detoxikuje, čaka, že telo si poradí samo s infekciou a tak dalej, nebudem to rozmazávať."

adsumus
autor
21. dec 2015

@tin007 nie nie je to domnienka, je to moje priame pozorovanie.

petot
22. dec 2015

@aristka To je veľmi zaujímavé, že "neočkovaní zomierajú lebo ich telo vôbec nevie reagovať na toxín". To je nejaká novinka? Ako vedeli reagovať na toxín ľudia pred vojnou keď úmrtnosť na záškrt rapídne klesla a vakcíny sa plošne nepoužívali?
Asi to nie je až taká jednoduchá rovnica a faktorov je viac. Ako uznáva už aj WHO.

"co odporucas .kedze odporucas neockovat"
A to si kde vzala?

petot
22. dec 2015

@tin007 Pozri aké veci sa to dejú, hypervaxerom už stačí aj osobné pozorovanie 🙂