Po ktorom očkovaní ste spozorovali ekzém u dieťatka?

sedem
25. okt 2011

Ahojte,
nechcem v tejto teme riesit ci ockovat alebo nie, na to je tu uz dost tem, chcem sa opytat mamiciek, ktore svoje deticky zaockovat dali a spozorovali neskor nejaky ekzem na kozi babatka - po akej vakcine ste to spozorovali, ako dlho po ockovani ste si to vsimli, ake boli prejavy(vyrazky, sucha koza...), ci ste na to upozornili pediatra/pediatricku pred dalsim ockovanim, aka bola reakcia lekara, ci ste dali dalej ockovat...viem, ze nedokazem, ze to je prave z ockovania, ale nikto z mojej ani priatelovej rodiny nemame ziaden kozny problem, nie sme alergici..prva dcerka bola riadne ockovana podla ockovacieho planu a priznam, neviem uz presne spatne posudit cas, ale objavil sa u nej ekzem - zacalo to suchymi flakmi na kozi(prsia, stehna, neskor bok a ruky), tie sa striedavo objavovali a mizli, neskor zda sa, sme sa ich zbavili po vsakovakych mastiach a potom sa zas zacala vysypavat drobnymi vyrazkami - tie ju asi svrbeli, kedze sa ich pokusala skrabat, vyzerali ako potnicky, uplne drobnucke, ked si to poskrabala, zvyraznili sa, nastastie to vyzera tak, ze aj tych sme sa uz zbavili - kozna lekarka sa vyjadrila, ze ide len o suchu kozu, ktoru treba vela mastit(osobne si myslim, ze diagnoza nie je spravna, kedze vysetrenie prebehlo cca z pol metrovej dialky, ani sa malej nedotkla, pozrela z dialky a bolo hotovo). Teraz vsak bola zaockovana aj moja druha dcerka Priorixom, Hexavakcinu som dala zatial odklad a cca dva tyzdne po ockovani sa jej presne na stehienku, kde bola ockovana vytvoril maly suchy fliacik, ako mala aj prva dcerka..o par dni by sme mali ist na preockovania a ja mam hrozu z toho, ze zase prepukne u nas ekzem..zial, podozrievam prave ockovanie, kedze inak si to vysvetlit neviem..dakujem za vase postrehy, nazory 😉

kaja73
25. okt 2011

@sedem Asi myslis Prevenar u ml.dcerky--nie Priorix-to je MMRka a ta sa dava až od 15m 😉
Mojmu zacal ekzem-celotelovy- z noci do rana na 7 den po kombincii hexa a prevenar.
Po 2 preockovani sa mu to totalne zhorsilo -do hodiny po ockovani a od druheho dna už aj krvacal v podkoleni a na krku. Rok bol na bezmliecnej diete a dnes nema ziaden ekzem-ma 22m.
Ak chces vediet viac-tak sa pytaj ale odpoviem cez IP.

sedem
autor
25. okt 2011

@kaja73 dakujem, jasne, myslela som Prevenarom, vela o tom citam, tak som to doplietla 😉
Uff, tak to ste mali vyrazne horsie.. Zaujimalo by ma este, ako sa to prejavilo - ci to boli vyrazky, alebo tie suche miesta na kozi, alebo..? Ockovali ste aj potom dalej? Ta bezmliecna dieta vam myslis pomohla? Zistili vam nejaku laktozovu intoleranciu? Alebo ste aj nejake maste pouzivali a tie pomohli?

anettka
25. okt 2011

tak s týmto sa potýkame odkedy sa narodil mladší syn.Dala som ho, rovnako ako staršieho, zaočkovať proti rotavirusom. Mal vtedy len 2 mesiace. Od narodenia mal trosku suchsiu kozu, ale ziaden flak, jednoducho nic. Po tomto ockovani to ale vsetko zacalo. Na nozickach mu koza zdrsnela, objavili sa supinky, mestami cervene flaky. Dostali sme od obcodneho mast,aby sme to len premastovali. Ja som zastancom prirodnej kozmetiky, tak som si zohnala aj namiesala nieco vlastne. Ale velmi to nepomahalo. Navyse sme sa prestahovali a teraz mame velmi tvrdu vodu, takze som zacala maleho kupat len podla potreby, teda nie kazdy den. Babatko sa nema velmi kde zaspinit 🙂 . Potom sme absolvovali dalsie ockovania, prevenar, hexa a tak dalej a vzdy bola reakcia rovnaka. Po tretom ockovani sa malemu objavili flaky aj za krkom a tam si to aj vie poriadne rozskrabat. Dlhy cas sme s s doktorom mysleli, ze to ma potravinovu alergiu. Bol len dojceny, tak som sa stale len testovala a skumala az som nakoniec nejedla skoro nic......ale vyrazna zmena nenastala a mne z toho tiez nebolo bohvieako. Navstivila som aj homeopatku, s ktorou som stale v kontakte. Spolu sa to snazime riesit a vyskusali sme toho viac, ale pri takychto malych detoch je dianostika symptomov velmi tazka, pretoze ti este nic nepovedia. Nakoniec sme pred letom (maly mal 1 rok) skoncili v munologicko-alergologickej poradni. Mali sme ist na posledne ockovanie hexa a prevenaru a ja som mala obavu co to zase urobi. Zobrali mu 3 ampulky krvi na vsetky testy, ale kedze sa na ne caka 2-3 mesiace, ockovat sme teda isli, ale vykryla som to homeopatiou a nastastie to nebolo velmi zle. Dobre tiez nie, ale prezili sme. Teraz mame ist na ockovanie zivou vakcinou a mam doslova strach. Fakt uvazujem, ze to odmietnem. Aj ked budem asi chodit po uradoch, zaplatim pokutu, poslu ma na hygienu...ale kaslem na to. Starsi syn totizto nemal nikdy nic. Vsetky ockovania v pohode az na toto. Tyzden po ockovani dostal teploty 39, trvali niekolko dni, antipyretika zabrali vzdy len na par hodin, potom sme robili zabaly...no, bol to des. Ked to konecne po 4-5 dnoch preslo, maly sa vysypal na nozickach. Suche flaky, ktore obcas scervenali. Dostali sme mat na premastovanie a trvalo nam to 4 mesiace, kym sme sa toho zbavili...takze tak. Inak v tej alergologii nam zatial dali len lieky na posilnenie imunity. Z vysledkov som sa dozvedela, ze ma male cervene krvinky a ze ma malo zeleza, tak sme brali Maltofer. Ale urobit testy na alergeny akosi v labakoch zabudli (neviem co urobili s tolkou krvou), tak sme absolvovali dalsie odber a musime opat cakat 2 mesiace na vysledok......je mozne ze ma pridruzenu alergiu na nieco a ja vlastne stale neviem na co a pokojne mu to davam......raz je na tom lepsie, inokedy horsie.

sedem
autor
27. okt 2011

@anettka No pozeram, ze tie ekzemy asi sposobuju rozne ockovania..fakt by ma zaujimalo, co v tych ockovacich latkach je, ked na to deti takto(a niektore ovela horsie) reaguju.. 😠 Len som si myslela, ze najdem nejaku suvislost medzi konkretnym ockovanim a priznakmi, ale asi je to o tom, ze bola narusena imunita cudzimi latkami a to male telicko sa takto brani... 😔

prevenar
23. sep 2012

po TBC / 10 dni +/- ..ale nemyslim si ,ze je to vysada jedneho druhu vakciny , som presvedceny, ze sa to da schytat po akejkolvek . ekzem , alebo aj ovela horsie veci.

lekarka len skonstatovala , ze to nemoze byt z vakciny a pochopitelne chcela ockovat dalej ... lenze my sme uz nechceli lol ..takze sa neockovalo 🙂

klokkanik
25. sep 2012

sedem @anettka pozri si tuto stranku...tam mas aj zlozenie vakcin: http://www.slobodavockovani.sk/news/islam-ockov...

aduskatt
25. sep 2012

u nas par dni po TBC

zuzancer
1. nov 2012

Mojmu synovi sa mienre vyhodil po prvom ockovani hexou+prevenarom a dost viac po druhej davky. Ani ma vtedy nenapadlo, ze by to mohla byt reakcia na ockovania (vsimala som si len horucky, vyrazky, abnormalny plac, atd) a myslela som si, ze to ma vysusenu plet z plavania. Neskor som si uvedomila, ze s tie datumy zhorsenia stavu podozrivo zhodovali s ockovaniami a tiez to mal "nahodne" iba na stehienkach.

prevenar
1. nov 2012

@zuzancer jo, vakciny su hotovy poklad ^^

tu mas nieco na dobru noc popripade .

lekarka prehovorila - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/101014917...

dalsi nazor - http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/1029

slovensky dokument -

https://vimeo.com/40119480

vyborna stranka - zoznam linkov - http://vakcina.szm.com/

MUDr. Stanislava Tóthová, PhD. - http://babetko.rodinka.sk/starame-sa/starostliv...

lubenka78
1. nov 2012

Mala som podobnu skusenosť,dcérka bola riadne vyhadzaná.Kožná lekárka z metrovej vzdialenosti zistila že sa jedná o atopický exém,čo sa časom našťastie nepotvrdilo.Vidím že na forume veľa mamičiek rieši tento problém.Mna len zarazilo,že jediné vysvetlenie bolo, ze vznika z alergénov a zo vzduchu.To mi prišlo trošku zovšeobecnené.Mozno je problém niekde inde,ale je lepšie to hodiť na rajčiny a vzduch čo dýchame .-)

paris3
1. nov 2012

ja som bola ako dieta hrozny atopik. mama mi hovorila, ze som este v porodnici dostala priserny ekzem. zaujimalo by ma, ci to mohlo byt z ockovania proti TBC. zevraj som sa zrazu cela vyhadzala a zacalo mi to drsniet a supinatiet. moje detstvo to teda poznamenalo riadne. az v dospelosti som to zacala riesit alternativnou medicinou a pomohlo mi to. s koznymi lekarmi mam svoje skusenosti. a prestala som tam chodit v 15 rokoch, ked mi kozna vynadala, ze ako mozem byt taka sprosta a za 15 rokov nezistit, z coho to mam... podla mna kozni lekari vobec nevedia ako ekzem riesit, su to len mastickari. mozu darmo namazat tisic krat to iste miesto, ked neodstrania pricinu, a tak sa to stale bude objavovat.
dceru som ockovat nedala. par krat, co sa vyhadzala, som mala z toho hrozu, ze bude tie ekzematicka... aj pediatricka mi potvrdila, ze je na to vysoka sanca... ale nastastie, klop klop, zatial je uplne ok.
drzim vsetkym mamickam a detickam palce, nech sa to podari cim skor zvladnut 😉

monika15
1. nov 2012

ano presne tak... treba zaockovat... ap otom vyzliect dieta ... a prist na MK a rychlo vsetko hladat co mamicky pisu...

sorry baby ale uz sa ukludnite s tymi ockovaniami... je to trapnne uz.

😵 😵 😵 😵

paris3
1. nov 2012

@monika15 mne pride trapne, ze pises ze je to trapne 😀 kazda mame na to iny nazor 😉

sedem
autor
2. nov 2012

hmm, nahodne som natrafila opat na tuto temu, kedze uz nastastie mame obdobie ekzemov za nami a neda mi nezareagovat
@monika15 preco podla teba hlada tolko rodicov odpovede na otazky na internete? Skus sa nad tym zamysliet a mozno pochopis, preco vznika tolko tem diskutujucich o tom, o com by sme mali diskutovat s lekarmi...
Ja som odpovede na moje otazky u lekarov nedostala, pripadne som sa stretla so zlahcovanim problemu a zdravie mojich deti mi neni lahostajne, preto som hladala aj tam, kde by ma mozno inak nenapadlo....
A na temu ockovania a jeho prospesnosti sa nevyjadrujem, je tu uz dost tem a kazdy nech si nesie zodpovednost za svoje rozhodnutia...niekedy to uz moze "liezt na nervy", ze vsetko hadzeme na ockovanie, ale ked ti nikto neda ine vysvetlenie, pricinu choroby tvojho dietatka, chytis sa vsetkeho 😉

monika15
2. nov 2012

@paris3 no zial bohu.....
@sedem tak sorry ale po ockovani hladat chyby je chore.... tak potom na co ockujes...??!!! bud dam zaockovat a konec alebo nedam a neriesim.... je to na 50/50!! no je to smutne ze sa vsetko nadze na ockovanie.. namiesto toho ze by sa to vysetrilo... viem ze ako na SK chodi.....=)=)=)

sedem
autor
2. nov 2012

@monika15 ja osobne som nehladala chyby po ockovani, ale po tom, co u nas nastal zdravotny problem a nikde som sa nevedela dopatrat k pricine..to, ze som zacala podozrievat ockovanie, nie je asi nic divne, nakolko prave po ockovani taketo reakcie nastavaju...vies, urcite ti neprajem nic zle, ale mam pocit, ze patris do kategorie "kto nezazije, nepochopi" , jednoducho je kopec deti, ktore boli pred ockovanim zdrave a po ockovani sa prejavili priznaky roznych chorob...a to su fakty, zial, na toto statistiky asi neexistuju, kedze lekari podporovani farmakofirmami nasledky ockovani odmietaju, nastastie uz nie vsetci...poviem ti pravdu, pred vypuknutim ekzemu u dcerky som bola ako mnohe dalsie maminky, doverovala som lekarovi, v podstate som informacie o ockovani nemala ziadne, ani som po nich nijako nepatrala, ved to "bolo povinne", ale ked nevies pomoct dietatku a dostavas hnusne kortikoidne maste, ktore aj tak len potlacaju problem a nikto viac neriesi, tak zacnes hladat, patrat a prehodnocovat...mimochodom, uz neockujem, pneumokoky boli poslednou vakcinou, ktore moje deti videli 😉
A este reakcia na tvoju prvu vetu " tak sorry ale po ockovani hladat chyby je chore.... tak potom na co ockujes...?"
Tipujem, ze vyuzivas auto, tak, ako v dnesnej dobe uz takmer kazdy...budem pisat vseobecne, pretoze ti ozaj nic zle neprajem...myslis, ze ti, co do neho sadnu a havaruju s nejakymi nasledkami, nepytaju sa, preco sa to stalo? Myslis, ze keby vedeli, co sa stane, sadli by do toho auta? 😉

monika15
2. nov 2012

@sedem ale prosim ta havariu neporovnavaj s ockovanim....
a keby si neockovala a vypukne choroba tak co .. na co hodis na porod...
proste je mi to jedno ze si v protiockovacej kampane...
bol to moj nazor... a proste stym to koncim.....
mysli co mysli. pa.

sedem
autor
2. nov 2012

@monika15 porovnavam to v tom, ze tiez nevies dopredu, co sa stane, ak by si to vedela, mozno by si konala inak...
ak mi vies dat odpoved, preco choroba vypukla, rada si vypocujem, zatial sa nikto taky nenasiel, tak si hladam odpoved sama a myslim, ze som ju nasla 😉
nie som zo ziadnej kampane, akurat som zacala rozmyslat nad tym, co pcham do svojich deti 😉
fajn, tvoj nazor sme si precitali, ak nemas nic k uvedenej teme, tak nechapem, o co ti vlastne islo...pracujes v nejakej skvelej farmakofirme, ked to tak propagujes? 😉
Tato tema nevznikla na to, aby sa tu diskutovalo o tom, ci ockovanie ano alebo nie, ty si s tym zacala a k tomu vetkemu s dost bojovnym tonom...ak s tym, co je tu napisane nesuhlasis, fajn, ale nemusis hned urazat, chce to len trosku tolerancie 😉
vsetko dobre 😉

monika15
2. nov 2012

@sedem je mi to jedno. je to moj nazor.
a neviem co o tom diskutovat.
chces tak neockuj... zaplat pokutu a mas pokoj.
ked chces tak ockuj a mas pokoj....
takze asi tak.

sedem
autor
2. nov 2012

@monika15 dakujem, ja uz radu, co mam robit nepotrebujem a pokoj mas len dovtedy, kym sa u dietatka neobjavia nejake vedlajsie ucinky ockovania, zase sa netvarme, ze ockovanie je 100% nezavadne 🙂 ale ako som pisala uz vyssie, asi patris do kategorie "kto nezazil, nepochopi"
A diskutovat veru neni o com, tato tema je uplne o niecom inom 😉 Vdaka za nazor 🙂

monika15
2. nov 2012

@sedem
ja nezijem podla toho ze nezazil nepochopi...
ale po ockovani ma v zivote nenapadlo hladat veci a cakat a citat ze co teraz na decku vyjde.
takze tak ;) pa.

renatka100
2. nov 2012

@sedem dobra otazka 🙂 Prevenar + hexa v aprili o mesiac dalsia varka a v tom case sa malej objavil atopicke ekzem. Moj muz ho ma tiez ale to co schytals mala bola hroza. Nic tak strasne som este nevidela. Kozu na krku mala uplne vyzratu do krvi a cele jej to mokvalo. Nakolko nas chceli hospitalizovat a lieci kortikoidmi tak som to odmietla. Navstivili sme alternativneho liecitela ktory liecil mna a cez materske mlieko to prechadzalo aj k malej. Za pat mesiacov trapenia bol ekzem fuc a zatial sa neobjavil. S MMR budem cakat min do 2,5 roka malej tj do leta.

sedem
autor
2. nov 2012

@renatka100 tak u nas v rodine ani z jednej strany nikto netrpel ekzemom ani inym koznym ochorenim, dokonca ani alergie nikto nema..ja viem, zijeme v dobe, kedy uz aj ovzdusie, aj potraviny nie su to, co byvali, ale preco sa ten ekzem objavil tak zrazu, tesne po ockovani? A ako vidim, nie sme ani nahodou vynimkou ☹ My sme to nastastie nemali az v takej hroznej forme, ale radost sme z toho aj tak nemali....myslim, ze posunutie ockovania je vo vasom pripade velmi vitane, lekar/ka vam na to co povedal/a? Super, ze sa vam to takymto prirodnym sposobom podarilo vyliecit, pevne drzim palce, aby sa to uz neobjavilo 😉 Ja uz MMR mladsej vobec neplanujem davat, ani hexu nema a keby som vedela vziat spat cas, nemala by ani prva dcerka.... 😝

renatka100
3. nov 2012

@sedem podobne cas sa vratit neda ☹

tepka
6. nov 2012

ja som mala po bcg atopicky v 6 deň života ale hrozny...

euka210
20. nov 2013

no nas nema nejaky hrozny exem, nejake tie fliaciki strale ale riesim. Tiez u nas nikto nema exem. A zacalo to po 3m...ale NEBOL ockovany hexa, az v 10m kvoli zlemu hojeniu po ockovani TBC.

andrea_l
4. jan 2014

Syn po prvej vakcíne (v 1996 predchodca Hexa+Prevenar) do týždňa od očkovania sa celý osypal. Ekzém mal po celom telíčku.

brunetka175
26. jan 2016

Taaaak dneska sme boli o detskej s tým,že ma malá pysklavy kašeľ a ja som jej davala sirup stop kašlu,ale niečo mi hovorilo choď k lekárke a na koniec sme sa dopatrali k tomu,že malá je alergička a z toho má taký kašeľ a soplik,bola 11 mesiacov kojena,nič nemala do teraz a teraz sa maju suché miesta natietat mastičkou a uvidíme čo bude ďalej 😳,tak som sa bála aby moje detičky nemali ekzém po mne no opak je prawdou je to dedičné,,,,,pôjdeme na vyšetrenie na imunologiu na testy a uvidíme čo bude ďalej,,,,, maminky držme sa a podporujme paaaaaaaaaapaaaaaa

kvieta
26. jan 2016

@brunetka175 Ekzém nie je kontraindikáciou očkovania. Mojej dcére sa objavil tesne pred očkovaním v v 6. roku, zistená bola alergia na BKM. Zhruba po mesiaci, keď sa ekzém skľudnil, očkovala som a zhoršenie nenastalo. Naopak, do pol roka mala kožu čistú, odvtedy sa to nezopakovalo. Zlepšenie samozrejme nepripisujem očkovaniu, ale diéte (vylúčenie mlieka) a starostlivosti o pokožku (bez kortikoidov). Dnes sa mlieku a mliečnym výrobkom vôbec nevyhýba, zdravotné problémy nemá.