Dieťa malo ekzém a bolo očkované. Môžu mu v budúcnosti nastať nejaké komplikácie pri jeho vývoji?

Zodpovedané
29. jan 2022

Dobrý deň,

synček nedávno absolvoval podľa očkovacieho kalendára 3. očkovanie v 11. mesiacoch. V tom čase mal rozšírený ekzém na veľa častiach tela.

Je v poriadku, že bol napriek tomu očkovaný?

Našej pediatričke dôverujem. Avšak teraz všade čítam, že očkovať dieta s aktívnym ekzémom nie je vhodné. O cca dva tyýždne sme skončili na kožnom, nakoľko ekzém bol neúnosný a dieťa nepokojné.

Očkovaniu predchádzalo aj vyšetrenie dieťaťa. Pani doktorka povedala, že ak má nôžky v poriadku, tak očkovať môžeme.

Môžu v budúcnosti dieťaťu nastať nejaké komplikácie pri jeho vývoji?

Ďakujem

Dobrý deň,

komplikácie do budúcnosti z očkovania v aktívnej fáze by nastať nemali. Avšak nie je typické očkovať deti, ktoré majú aktívne chronické ochorenie - napríklad ekzém.

Zvykne sa čakať na zlepšenie kožného nálezu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas