Výmena bytov alebo nový začiatok
Dobrý večer. Potrebovala by som poradiť nezaujatými.
Kupujeme byt, zatiaľ žijeme u rodičov, uvoľnili nam do času byt. Ide o 3 izbovy s lodžiou v panelaku.
Našli sme si konečne byt, síce 2 izbový, ale veľký, to je 70m2. Byt nás všetkých tak zaujal( vrátane rodičov), že nám navrhli, aby sme byt kúpili, ale potom si ich vymenime. Myslia to v dobrej viere, aby syn nemusel meniť školu, pretože ten nový byt sa nachádza v susednom meste(5km), takže školu by menil,
- a aby sme mali 3-izbovy, aj ked metre štvorcové su cca rovnaké(sme štyria).
Nastáva dilema. Ten nový byt spĺňa vsetko, co sme hladali, akurát, že budeme meniť lokalitu a syn školu. Je otočený na juhozápad, co som preferovala, v perfektom stave, nova kúpeľňa a kuchyňa. Velke plus je aj, ze ide o tehlovú bytovku a super poschodie. To, ze je 2 izbový nám nevadí, lebo izby sú priestranné. Celý byt pôsobí tak priestranne.
Co by ste urobili vy? Chceli by ste radšej 3 izbový (malé izby) dieťa by zostalo s kamarátmi vo svojej škole, alebo by ste chceli začať nový život v novom byte, ktorý sa nám veľmi páči… Neboli sme na takúto ponuku pripravený.
Stav bytov je cca rovnaký, poschodie rovnaké.
Ďakujem za prípadne rady.
Stručné zhrnutie
- Väčšina diskutujúcich odporúčala zostať v 3‑izbovom byte alebo hľadať iný 3‑izbový byt z dôvodu súkromia a budúcich potrieb detí.
- Menšia skupina podporila kúpu 2‑izbového 70 m2 tehlového bytu s juhozápadnou orientáciou, novou kúpeľňou a kuchyňou a možnosťou vyplatiť ho v hotovosti bez hypotéky.
- Viacerí radili dôkladne preveriť praktické aspekty (pamiatkové obmedzenia, vykurovanie pri vysokých stropoch, parkovanie, fond opráv) a spýtať sa syna na názor na zmenu školy (5 km).
Najčastejšie otázky
Q: Je 2‑izbový 70 m2 byt vhodný pre 4‑člennú rodinu?
A: Väčšina odpovedí bola, že 2‑izbový byt nie je praktický pre 4‑člennú rodinu kvôli nedostatku súkromia a problémom v puberte; niektorí diskutujúci pripomenuli, že izby možno čiastočne predeliť regálom alebo paravanom.
Q: Má autorka meniť školu syna kvôli presťahovaniu o 5 km?
A: Názory sa líšia: viacerí tvrdia, že 5 km nie je problém a školu možno zmeniť, no autorka a iní poukazovali, že syn je druhák a súkromie a blízkosť školy (niekoľko metrov) sú dôležité.
Q: Sú tehlová bytovka a juhozápadná orientácia dostatočné výhody na výmenu bytu?
A: Niektorí považujú tehlovú konštrukciu, juhozápadnú orientáciu a novú kúpeľňu/kuchyňu za rozhodujúce pozitíva; iní upozorňujú, že juhozápad môže byť v lete príliš horúci a emócie by nemali prevalcovať racionálne faktory.
Q: Mali by kupujúci platiť hotovosťou namiesto brať hypotéku?
A: Autorka uviedla, že byt chce vyplatiť hotovosťou a nechce hypotéku; diskutujúci však odporúčali overiť dôvod nižšej ceny (cca o 10 000 menej) a upozornili, že hotovostná kúpa môže vzbudiť podozrenie.
Q: Čo treba preveriť pri byte v historickom centre?
A: Diskutujúci odporúčali preveriť pamiatkové obmedzenia a požiadavky pamiatkarov, možnosť stavebných zásahov, vyššie náklady na opravy a údržbu, hluk návštevníkov a dostupnosť parkovania.
Q: Ako riešiť intímny život a spanie v 2‑izbovom byte?
A: Použité návrhy zahŕňali predelenie obývačky stenou, regálom na knihy alebo oslovenie architekta na úpravu dispozície; veľká časť diskusie však tvrdí, že také riešenia nebudú dlhodobo postačovať.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov odporúča 3‑izbový byt pre 4‑člennú rodinu z dôvodu súkromia a budúcich potrieb detí.
- Pred kúpou 2‑izbového bytu treba dôkladne preveriť praktické aspekty: stav bytového domu, zateplenie, parkovanie, fond opráv a náklady na vykurovanie pri vysokých stropoch.
- Odporúča sa spýtať sa syna na jeho postoj k zmene školy a overiť logistiku (doprava, krúžky).
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že veľký 2‑izbový 70 m2 byt s veľkými izbami a dobrou dispozíciou je postačujúci pre rodinu, zatiaľ čo väčšina ho považuje za nepraktický z dlhodobého hľadiska.
- Niektorí odporúčajú rozhodnúť podľa pocitov a emócií (zamilovaný do bytu), iní varujú, že treba konať racionálne a hľadať ďalej.
- Historické centrum a vysoké stropy sú pre niektorých romantickým plusom, pre iných sú rizikom kvôli obmedzeniam pamiatkarov, hluku a vyšším nákladom na údržbu.
Otvorené otázky
- Prečo je ponúkaný byt lacnejší o cca 10 000 oproti vedľajšiemu mestu a čo je dôvodom tejto ceny?
- Aký je presný stav bytového domu (zateplenie, strecha, stav spoločných priestorov) a aké sú poplatky do fondu opráv?
- Aké konkrétne pamiatkové obmedzenia by platili pre rekonštrukcie v historickom byte a aké budú ich náklady?
- Ako sa sťahovanie a prípadná zmena školy odrazia na dennej logistike (parkovanie, krúžky, doprava) a na rodinných príjmoch vzhľadom na PN a materskú?
Spomenuté značky a firmy
Lidl, BMW, Volvo, Škoda Octavia
Spomenuté produkty a metódy
výmena bytov, predelenie izby regálom, predelenie paravanom, postavenie steny v obývačke, oslovenie architekta, pamiatkové povolenia (pamiatkari), hypotéka, vyplatenie v hotovosti, pôžičky, PN (pracovná neschopnosť), materská dovolenka, overenie stavu bytového domu, parkovanie, fond opráv, vykurovanie pri vysokých stropoch
Miesta a osoby
Košice (KE), Trnava, Piešťany, historické centrum
Ak budeš mať spálňu s obývačku, po čase ti bude chýbať súkromie, proste miesto iba pre teba, kde by si sa zatvorila a aspoň trochu vypla. To nebudem písať o intímnom živote, hlavne keď deti podrastu.
Nešla by som do 2i, už tu boli hlavné argumenty spomenuté. Nedaj sa prevalcovať emóciami, tu je potrebné rozmýšľať racionálne. Ja inak celkovo nechápem, prečo sú 2i byty najpredávanejšie byty. Za mňa je 2i pre rodinu s deťmi (aj s 1 dieťaťom) totálna blbosť. Radšej malý 3i, ako veľký 2i, lebo súkromie je proste súkromie.
Podla mna je riadna blbost ist styria z trojizbaku do dvojizbaku. No a co, ze si izbu predelite, stale to bude iba jedna izba. Teraz su deti asi male, ale o par rokov co? Ked bude tinedzer chciet pozerat vecer telku a vy budete vedla neho spat? To uz bude ake sukromie v posteli.
Bud ostante tam kde ste alebo hladajte iny trojizbak. Treba uvazovat rozumne a aj do buducna, nie len sa nechat ocarit niecim, co pre vas nema buducnost. Takto sa sprava male dieta, ktore zbada vo vyklade novu hracku. Moj nazor, prepac za uprimnost.
Veď nemusíte zostať vo svokrinom 3i, veď vám (tebe ) ani nesadol , nevyhovuje. Radšej ešte chvíľu vydržte a hľadajte lepší.
2i pre 4 veru nie, o 5 rokov sa chces sťahovať znova ?
Ved ale to,ze ti navrhli vymenu,neznamena,ze tak aj musis urobit. Nic by som nemenila. Nasli ste si domov,tak do toho chodte.
Nikdy by som ako 4clenna rodina nesla do do 2izboveho bytu. Ako budu deti rast, budu potrebovat sukromie - aj vy budete potrebovat sukromie...
Sme 3, bývame v 2i byte, 68m2. A túžim po 3izbáku, aj keby mal o pár metrov menej 😁. Zrejme ale budeme musieť ostať, kde sme a len si predeliť obývačku a vyčleniť spací kút alebo predeliť obývačku a urobiť spálňu a detskú… Akokoľvek to urobíme, byt stratí svoje čaro priestrannosti a jednoducho tie 3izbáky sú trošku inak rozmiestnené a aj praktickejšie. Za mňa pre 4 ľudí jednoznačne 3izbák a budete mať každý svoje súkromie.
Inak ja som vyrastala aj s bratom v 2i, mne to nevadilo, ale v pozícii rodičov by som nechcela tam bývať.
My sme uz rozhodnutí viac menej. Stale to konzultujeme. Takto, čo sa týka televízora, ked budu deti vacsie, tak môžu mat telku aj vo svojej izbe a kukat film. Je tam veľká kuchyňa, kde sa budeme taktiež zdržiavať. Aj na našom bývalom byte, sme mali velku kuchyňu a trávili sme tam dost času, hrali sme hry, rozprávali sa, jedli. Vela ľudí žije aj v menších trojizbakoch. Toto ma 68m2. V obývačke by sme mali kútik - gauc, kreslo, komoda, telka, potom predelime regálom na knihy a za tym bude manželská postel.
Co sa týka intímnosti, s týmto nemame problém. 😃 deti chodia do školy, ked budu vacsie, budúci chodit sami von. Mam kamosku, ktorá ma 4 izbovy a jej manžel spáva v obývačke a ona sama v manželskej.
Áno som. Hneď pri prvej obhliadke som mala pocit, že tu bývam odjakživa 🙂 a to bol byt práve v rekonštrukcii, takže všade neporiadok. Nie, deti nemáme. Iba 5 maciek. Ale zmestime sa 😁
Ked chcu ist dvojrovci do dvojizboveho, tak nech idu. Vy ostatnte na ich a hladajte vyhovujuci trojizbovy a vymente. Nemusite menit skolu a ty v tom istom meste hladaj mensiu bytovku a vyhovujuci byt
skus oslovit architekta ci nevie poriesit do buducnosti rozdelenie izby -mozno mensou prerabkou ziskas to minus co tento byt ma- jedna izba navyse ... ja by som dala na pocity .. v jednom byte si bola-a nebola si spokojna- a byt am zvysok zivota-to nie.. ak nechcete hladat ine ostan v novom
@ukgirls uz sme boli na viacerých obhliadkach trojizbovych a nemala som taky pocit, ako v tomto byte. Tie dve izby su totožnej veľkosti, maju cca 20m2, tak verim tomu, ze šikovne si to prispôsobíme podla našich potrieb. 😊
Ak by ste nemali inú možnosť poviem choď do toho ale máte kde bývať tak hľadaj ďalej. Vidím, že si už rozhodnutá aj keď ti tu 90% ľudí povedalo nie. Ale školu meniť nemusíš 5km zvládnete autom za pár minút.
Si rozhodnutá urob podľa seba. Ale keď budu deti väčšie bude to na súkromie naopak náročnejšie.
A o tej skole sa poriadne poinformuj lebo v dnešnej dobe mať dobrú školu a dobrý kolektív nie je samozrejmé.
Takze deti budu vlastne vykazane len v detskej izbe, aby vam nenarusali sukromie v tej druhej izbe. Ako ja fakt nechapem, ze to chcete takto riesit, no ale vasa volba. Napis potom o par rokov... a tiez neviem naco si zakladala tuto diskusiu ked si uz rozhodnuta a ziadne logicke argumenty neberies v uvahu.
Keš si rozhodnutá, prečo si sa pýtala na názor vlastne? Však jasné, že je kopec rodín, čo takto žijú a nemajú na výber. Keby mali možnosť 3 izbáku, väčšina by neváhala. My keď sme kupovali byt, presne sa môj muž takto zamiloval do 2 izbáku v nízkej tehlovej bytovke. Našťastie si dal povedať a moje logické argumenty ho presvedčili aby od tohto sna upustil. Neviem si to predstaviť vôbec. Moja spálňa -to je miesto kde okrem mňa a muža nikto nechodí, tam máme ticho a pokoj a chodia k nám občas návštevy. Naozaj si neviem predstaviť to spanie a celkovo každodenné fungovanie, fakt kto naozaj nemusí, takto to nerieši.
Ved ano 20m2 ma 1 izba to bude detska ako pises a druha tiez 20 m2 a to ma byt obyvacka a spalna v jednom.
Dala by som na svoje pocity a hlavne sa spytala syna, ci so zmenou bude ok. Od toho by som sa odrazila. Je uzasne, ze to date bez uverov.
@mariynka syn je s tym vysporiadany. Chvalabohu to zobral fajn. Vsak prave, od kedy sme byt predali, isli ceny bytov hore a uz nechceme brat pôžičky. Chceme zit slobodne a nie sa hnať za peniazmi, len aby sme vyšli. Navyše prisli aj nejake zdravotne problémy.
@taktotedanie tak to je snad naša vec, naco by bol v inom meste, ked moze byt par metrov od domova. Nieco by sa stalo a mam ho hned pod nosom. A nepodriaďujem cely život deťom, na úkor mna a manzela, a to ich milujem najviac na svete.🩵

Mas male deti, preto sa ti to zda pohoda.
O par rokov budes hladat vacsi, co sa vsak v pohode da.