Ako donútiť dieťa aby jedlo?

tatiana1985
26. okt 2011

zdravim vsetky mamicky. tuto otazku riesim uz asi 4-5-6? mesiacov 😒 😒 😒
napisem presne menu mojej dcery , nazor si urobite same:
RANAJKY: mlieko
DOOBEDA: suchy rozok,alebo 10koleckov salamy, alebo 6koleckov sunky, alebo 4piskoty,alebo poloviaca banana, stvrtka jablka, alebo musli keks,alebo cerealne polystyreny(ako ja to volam)
OBED: trocha polievky alebo doslova 6lyzic druheho jedla
POOBEDE:..............?..............zalezi od nalady..ale vacsinou take suchotiny ako na ranajky
VECERA: naj cast dna, kedy vypije do 400ml mlieka
---Zato mlieko dokaze pit aj cely den.

do roka jedla vsetko! ovocie, zeleninu, masko, jogurty, pomazanky, rozne kase papala atd atd.
teraz vsetko co jej ponuknem odmieta, odvrati hlavu, povie : NE!
dr. povedala ze jej mam davat to co jej chuti, .B-komplex zabral na 4dni. doslova je taka "vybita", ze radsej bude cmulat 3hodiny prsty, ako by mala jest nieco normalne.

co s tym? poradite nieco? 😒 😒 😒

harper
3. jan 2014

@natalienkan ako nechcem rypat, na to su tu ine, ale nestacila by pochvala, a nie hned odmena? takto si ju naucis, ze ked spravi nieco dobre tak bude vzdy cakat nejaku odmenu.....

ewisam
3. jan 2014

@natalienkan asi to bolo pre mna 🙂 no vazne u nas si nechce na nocnik ani len sadnut a to som ho ani nenutila, ani traumu z nicoho nema, obcas sa smejeme, ci tam nieje sidlo, lebo ani dve sekundy tam nevydrzi...raz som skusila v byte ze naholo, vycikal sa vedla nocnika, do nocnika ani za svet... ale zistujem, ze sa hambi, ked kaka, vsetkych posle prec a schova sa, budu mat v tej skolke radost, ale to je na inu temu 🙂

janinah
3. jan 2014

@barunka
@0silvia0 ja už mám skúsenosť,že dieťa z toho nejedenia nemusí vyrásť,moja 20r. dcéra doteraz neje cca polovicu z normálnych jedlých potravín,hocikedy niečo navarím a ona si varí niečo iné,sme 5ti doma a navariť jedlo,ktoré by všetci mali radi je u nás fuška,ale toto už neriešim,chlieb to istí 😉

zuzkat1
3. jan 2014

Ahojte. Moja ma o par dni 4roky.ma 14,5 kg a 99cm.
Jedlo neriesim,mna vzdy nutili sediet kym nezjem a aj tak som nezjedla. Navyse sme jedli vzdy v danu hodinu ci som bola hladna ci nie.
Takze mala je ked je hladna.
Ranajky nechce.
Desiata:kusok chleba s dacim
Obed: do 10 Pl polievky alebo kusok druheho
Olovrant:ovocie
Vecera:kasa,alebo trochu z toho co bolo na obed.

0silvia0
3. jan 2014

@janinah tvoja dcéra má iné chute, inú mieru jedla. Ja som na tom tak rovnako. Dnes mám sama deti, každý má rád niečo iné, takže tiež varím častokrát komu čo vyhovuje. Priznám sa, ja som najprieberčivejšia 😀 😀 Nejem mäso, mlieko mi nerobí dobre, neznášam všelijaké omáčkové smotanové jedlá atď. Zbožňujem zeleninu, ryžu, zemiaky. Takže keď to tak zhrniem, aj tvojej dcére aj mne asi jednoducho nevyhovovali jedlá podávané v detstve tak sme ich nechceli jesť 🙂 Neskôr, keď sme cítili, čo nám vyhovuje, tak to aj jeme a oproti bežným jedákom asi aj v menšom množstve. Určite robíš dobre, že to už neriešiš, s chuťami, ktoré má človek prirodzene dané sa asi nedá nič robiť. Ja zasa musím doma synovi obmedzovať sladkosti a sladké jedlá, lebo ak by bolo na ňom, žije len na sladkostiach, pritom dcéra takéto sladké chute vôbec nemá. Je to niekedy skutočne namáhavé riešiť záležitosti okolo jedla ku spokojnosti všetkých.

natalienkan
3. jan 2014

@harper no vypomstilo sa mi to lebo teraz kezdu chvilku chodi cvrknut a ze ´mama aha ciki a hned mnam tak som. vsetko skovala a vravim. mam mnamku ale. chleba. ina nie je ale ksama si za to mozem
ale uz si zvyka

harper
3. jan 2014

@natalienkan ja to zatial velmi neriesim. Rano mava plienku suchu, tak ide na zachod s nadstavcom. Cez den ak jej nedam plienku je mi jasne, ze sa nevypyta. Kaku pride oznamit ked uz je v plienke tak asi este nenastal spravny cas.

barunka
3. jan 2014

@janinah vieš čo, mne by ani tak nevadilo, že neje všetky potraviny, však ani ja nezjem všetko... každý máme rád niečo iné a často sa stane, že mužovi varím iné, deťom iné a sebe tiež 😀 😀
mne skôr prekáža to, že ona nepociťuje hlad... ak jej nepoviem, že Simi choď sa najesť, tak neje celý deň. Plus často musím pri nej stáť, lebo ona si zahryzne do chleba, sedí a zamyslí sa a drží si ten hryz aj pol hodinu v pusinke... ťažko sa to opisuje, máva aj svetlé chvíľky, že sa naje za cca 10 minút a často sa stane, že obeduje aj dve hodinky 😀 😀 kým ona zje obed, tak menší znova vyhladne 😀 😀 😀
pevne verím, že z tohto vyrastie, že jednoducho ten hlad pocíti, naje sa, lebo inak neviem...

ako vravím, je príšerne vysoká na svoj vek, ale neskutočne chudulinká... 😖

terezka1947
22. jan 2014

moj ma27 mesiacov a ked uz nijako nechce jest,resp.obed je skoro vzdy IBA pri rozpravke....bohuzial,mozno niektora mamicka napise,ze je to zle poriesene,ale boli sme na tom tak,ze som bola rada aj za tu rozpravku...
papat by aj chcel,ale ked chyti svoje NENENE,...nespravim nic,sem-tam nejaka lest 😀 ....ale uz to neriesim,snazim sa aby aj to malo,co zje bolo vyzivne...a snad casom poriesime aj tie "rozpravkove" obedy

zahradka76
24. jan 2014

@anjelicek26 no Vy mate diagnoz....

zahradka76
24. jan 2014
zahradka76
24. jan 2014

@anjelicek26 A moje deti su zdrave, dcerka bola za 6 rokov 1x prechladnuta a to je od 2,5 roka v kolektive.... maly mal raz anginu, to je vsetko...no az take ruzove to u Vas nebude...

katkabalon
24. jan 2014

Ahoj Nečítala som uplne všetky príspevky ,ale môj syn je tiež veľmi preberavý čo sa týka jedálnička, ale aj vždy bol .Ale ked mal asi 3 až 3,5 roka začalo sa to nechutenstvo stupnovať stačilo mu mlieko ráno a jesť si pytal až niekedy okolo 4 poobede večer samozrejme znova mlieko , až sme sa takto dopracovali do nemocnice a na gastro, niky predtým som to tak presne nesledovala ale zistila som ze na velku potrebu chodil raz za 4-5 dní čo už je extrem ako mi gastrologička povedala, kedze on sa nikdy nestažoval na bolesti brucha alebo ine tažkosti nejak som to neriešila. Ked zme navštivili gastrologičku povedala nám že musí chodiť každý den na velku potrebu , lebo stoho je tá nechut do jedla kedže sa cíti plny tak ani nemá chuť najesť sa. dostal lieky na posuvanie stolice a na zaludočne šťavy ,dieťa sa zodna na den zmenilo zjedol mi ranajky, cely obed (2 chody ) dokonca si pýtal aj olovrant a večeru a ešte mlieko na záver. asi po 4 mesiacoch sme lieky vysadily a teraz sa vie celkom slušne najesť má svoje obľubenejšie jedlá niekore menej,ale stále musim sledovať či chodí na veľku akonáhle ide raz za dva dni tak viem že nieje vyprazdený. Takže neviem aky , vy máte problem možno to je len chvilkove nechutenstvo deti medzi 2-3 rokom ho mávaju kedže je 1000 veci zaujimavejších ako jedlo 🙂

kofoluska
31. jan 2014

Ahoj, dodnes nezabudnem, ako ma stara mama nutila jest paradajkovu polievku. Do tej doby som ju milovala, od tej doby dodnes ju do mna nedostanes ani heverom. Uvarila ju kvoli mne, plny hrniec. Nikto iny ju jest nexcel a tak sa rozhodla, ze ked ju varila kvoli mne, tak ju pekne aj zjem.
Takze slovo "donutit" v nazve temy mi vazne ide proti srsti 🙂)))))).
Nas krpec ma len pol roka a papa vsetko krasne, aj ked uz zacina mat vyhranene chute. 🙂 Davam, kym otvara usta, akonahle zacne zatinat usta a mrnkat, jedlo odlozim, aj ked to znamena, ze zjedol len nejakych 40ml (jeho bezna davka je od 150ml vyssie). AK je stale hladny, len nexce ponukane jedlo, v tomto veku mu este ponuknem mlieko (odkedy mame prikrmy, tak sa mi to stalo asi 3 razy). Ale vacsinou jednoducho hladny nie je, tak ho proste necham tak. Pripadne je uz unaveny a xce spinkat a vtedy ide aj hlad bokom (ako napriklad dnes).
Pokial Ti mala prospieva, nie je anemicka, ma dost energie na hry a rastie, neries. Naroky na jedlo sa nam menia z roka na rok, detom niekedy z mesiaca na mesiac. Tak isto chute. Nikdy nezabudnem, ako sme sa s brachom jeden rok nevedeli dojest kyslych uhoriek. Dalsi rok ich mama spravila viac, ze ved nam chutili a ani sme sa ich nedotkli. :D