Ako zistím, či môžem počas dojčenia otehotnieť?

zucha
2. apr 2008

dobry den mamicky, mate niektora skusenost s tehotenstvom pocas kojenia? Konkretne by som chcela vediet, ci sa nejak da zistit ovulacia. Viem, ze sa hovori, ze mamicky, ktore koja, su akoby chranene, ale nie je to na sto percent.
Ak su tu nahodou take maminky, ktorym sa pocas tohoto obdobia podarilo otehotniet, ake ste mali na zaciatku priznaky a co ste museli robit, aby ste este nenarodenemu babatku neublizili a uz narodenemu tiez?
Dakujem

strapco13
14. nov 2011

@majca211 ovulacia mohla byt posunuta, teda na test mohlo byt skoro..treba sa testnut znova a pripadne ist k dr

magic08
6. jan 2012

Baby, ktore ste otehu pocas dojcenia, boleli vas pri dojceni bradavky? Vietemi tu bolest opisat? Ako vas to bolelo?

strapco13
11. jan 2012

@magic08 boleli tak zvlastna bolest to bola..ale uz ju neviem opisat..potom to prestalo...aj mi dojcenie chvilami vadilo..ale bola to bolest len pri dojceni..ak su bradavky xitlive aj mimo dojcenia, tak sa moze jednat o mykozu

magic08
12. jan 2012

@strapco13 dakujem za odpoved,bolesti trvali niekolko dni, boli len pocas dojcenia na zaciatku ked sa dcerka prisala, potom sa trosku zmiernili pocas dojcenia. Mala som podozrenie na tehotenstvo, kedze som od porodu v tom case este nemala cyklus, no po 22 mesiacoch som pred par dnami dostala mrchu, tak snad sa nam uz podari v dalsom cykle otehotniet... Dakujem 😀 Aj ked vidim to na beh na dlhe trate... 😒

strapco13
15. jan 2012

@magic08 takze pricina bola mrska..drzium palce, nech je to nabuduce tehu 😉

magic08
15. jan 2012

@strapco13 dakujem, snad sa v dalsom cykle podari, aj ked som kdesi citala ze vraj zena pocas dojcenia moze mat skratenu lut. fazu... Jasom mala teraz len 6 dni 😒 tak som zvedava ako to bude vto to cyklea ci vobec bude ovu 😒

strapco13
15. jan 2012

@magic08 ako vies ze len 6 dni? mozes mat ovulku skor ako v polke cyklu..ja som otehu na 10den cyklu..ja si nesledujem cyklus, a nejak som nedpredpokladala ze nieco bude 😅

magic08
15. jan 2012

@strapco13 robila som ovu testy, 3.1. Test bol jasne pozotovny, na dalsi den hrozne bolesti v pravom vajecniku a 10.1. Sa dostavila mrcha... Prva od porodu...

silvid
15. jan 2012

ahojte, ja som otehotnela priblizne ked mal maly rok, doteraz je na prsniku zavisly, kojila som priblizne do 22-23 tyzdna, potom mliecko sa zmenilo na kolostrum...som si myslela ze malemu to bude vadit, ale kdeze....doteraz sa prisava, bez toho nezaspinka, takze vacsinou len naobed pred spanim, vecer pred spanim, samozrejme v noci a niekedy rano....snazim sa to obmedzovat....som uz v 38 tyzdni, a zatial je nastastie vsetko v poriadku...ja si myslim ze je to individualne, tiez som sa zo zaciatku velmi bala a pozorovala, ale babo je este o 2 tyzdne vacsie ako by malo byt, a ja som si nastudovala, ze predovsetkym ide babatku v brusku, potom dietatku a nakoniec mamine...bola som sice velmi unavena, ale dalo sa to zvladnut...co sa tyka tej bolesti pri dojceni, mne to zacalo v nejakom 2-3 mesiaci a teraz znova ku koncu tehotenstva, mna to neskutocne stipalo, ked sa maly prisal, normalne som musela pocitat do 10, a potom to uz sa dalo zniest....
a co sa tyka toho otehotnenia pocas dojcenia, ja asi nie som ten ucebnicovy priklad, ale je to dost mozne, nakolko mi doktor povedal, ze to u mna vyzera na blokovanie ovulacie, cykly som mala aj 56 dni, potom 38, potom 46 a tak mi to vselijako skakalo, priebeh menstruacie s intenzitou asi ako na 4. den, takze ziadna slava, a ked sme zacali sa snazit o babo-bolo to 2krat, tak som bola hned tehotna....a to maly bol v tej dobe este intenzivne dojceny, on vlastne mal velky problem nieco papat, chcel len mliecko...

vavrenka
27. jan 2012

kocky, neviete mi poradit? dojcim a nemam ms a chceli by sme druhe babo a malu rozhodne nechcem odstavit. co robit v tomto pripade?

miskap
27. jan 2012

@vavrenka Netreba nič robiť, nechaj to na prírodu a náhodu 😉 Ak sa ti vráti ovulácia, tak môžeš otehotnieť aj popri dojčení. Kedže ovulácia predchádza menzes, nevieš, či si plodná alebo nie. Preto sa zbytočne netráp 🙂

vavrenka
27. jan 2012

@miskap lenze ja chcem otehotniet 😉 , len mi priroda krizi plany 😀 😅

feb13
29. jan 2012

@vavrenka Ahoj nic nemozes robit, jedine postupne zredukovat dojcenie. Hlavne vynechat nocne dojcenie. Niektorym zenam pomaha ak je 1x denne aspon 6-hodinova prestavka (najma v noci), inym ked dojcia len 2-3x za 24 hodin, a niektorym sa vrati plodnost az po uplnom odstaveni, neovplyvnis to. Prva menstruacia po porode byva zvycajne anovulacna (dokonca niekedy aj druha, tretia...) takze kym nemas kramy si velmi pravdepodobne neplodna. Aj ked su aj vynimky ktore zostali tehotne bez menstruacie ale to je fakt velmi zriedkave.
Dalej musis vediet, ze dojcenie pocas tehotenstva u niektorych zien zvysuje riziko potratu. Stranky podporujuce dojcenie tvrdia ze kludne mozes dojcit aj pocas tehotenstva, ale je to trosku nezodpovedny a jednostranny pristup, nielen kvoli oxitocinu, ale aj kvoli tomu, ze zvyseny prolaktin moze zhorsit funkciu zlteho telieska co nasledne moze viest k potratu v 1. trimestri. Zdoraznujem MOZE a nemusi, niektore zeny maju s tym problem a ine nie. Lenze nik nevie vopred do ktorej skupiny patri. Ja som musela maleho odstavit kvoli krvacaniu, aj ked som dojcila uz len rano a vecer, a mam dobry dovod predpokladat ze to bolo kvoli dojceniu, pretoze pocas predchadzajucich cyklov som mavala tzv. predmenstruacne spinenie co je prave priznakom nedostatocnosti zlteho telieska, a podla toho ako intenzivne som dojcila som mala to spinenie dlhsie alebo kratsie a posledny cyklus ked som zostala tehotna som ho uz nemala tak som si myslela ze to bude v pohode no mylila som sa. 😒

vejula
29. jan 2012

@vavrenka ahoj kolko ma tvoje babulo mesiacov? Mne sa menstruaciua vratila až ked mal maly 19 mesiacov. teraz ma 21 mesiacov a od noveho roka snažilkujeme. PRvy mesiac neuspešne - ale to som ani nemerala BT ani neviem či ovu bola alebo nie. Po skončeni MS chcem začať merať BT i ked sa v noci budim, takže neviem či budu tie teploty o niečom svedčiť alebo nie, kedže pri merani musiš pred tym aspon 3 hodky nepretržite spať. No niektorym ženam to teplotu neovplyvnuje ale niektorym ano.
Inak keby sa podarilo o tehu neplanujem odstaviť, pokial by som nemala problemy počas tehu 🙂 Poznam par žienok ktore dojčia aj počas tehju a je to ok 🙂 😉

emjee
26. jún 2012

pytala som sa uz v inej teme, ale skusim teda aj tu:
ms som dostala necely rok po porode, viacmenej je presna (teraz posledne mesiace sa mi skratila z 28-30 dni na 24-26 dni), ale stale dojcim - vecer pred spanim par glgov a niekedy rano
posledne 3 mesiace som si merala bazalnu teplotu a vyzera to zle ☹ skace hore dole zo dna na den bez akejkolvek zmyslupnosti, takze usudzujem, ze ovulacia nie je 😔
pred navsetvou dr. sa chcem este poradit, ze co mam ziadat (hormonalny profil?), bojim sa, ze ma odbije vetou "prestante dojcit, ono sa to upravi samo"

strapco13
26. jún 2012

@emjee aj mne sa upravilo..otehotnela som 😀 😀 😀 ..neprestan dojcit
je pravda, ze tak trosku neplanpovane som otehu..este sme sa len chceli porozpravat, ze kedy sa dame na druhe, ked som zistila ze uz sa rozpravat netreba 😀 😀
zdravotne nejake tazkosti? zapaly gynekologocko-mocove

strapco13
26. jún 2012

@emjee kamoske sa nedarilo otehu pri dojceni..a ked si dala fytosoju otehu hned v prvom cykle..je to stimulacia ovulky, na prirodnej baze

hajdylca
26. jún 2012

@strapco13 prosim Ta mozes sa to i pocas dojcenia ?
Mam rovnaky "problem" ako @emjee a tiez kvoli "odbitiu" sa mi k dr.zatial nechce..
Dakujem ;)

strapco13
26. jún 2012

@hajdylca jj moze sa..kamoska to brala pri dojceni tiez 🙂 rovnako sa moze liek clostilbegyt co je na ovulku..ta fytosoja je jeho prirodna nahrada..je tu o nej aj tema niekde, tam som to nasla, aj ktora je doba a baby tam pisu aj ako ju brat /lebo sa pouziva aj v liecbe inych veci a tam sa inak davkuje/

hajdylca
26. jún 2012

@strapco13 dakujem, pohladam 🙂
Pytala som sa len preto, lebo hned na prvom obraku na obale je pisane ze sa nesmie pocas dojcenia..

strapco13
26. jún 2012

@hajdylca hej to je skoro na vsetkom..aj na senovke co sa doporucuje na podporu laktacie 😝 🙄

emjee
27. jún 2012

@strapco13 zdravotne vsetko ok, ak nepocitam obezitu 😝 😝 😝
kazdopadne dakujem za tip

emjee
28. jún 2012

dnes som pytala fytosoju v lekarni - odpoved: "uz dva mesiace ju nevieme zaobstarat" 😖

emjee
29. jún 2012

@strapco13 @hajdylca dnes som ju kupila, aj hned nasadila, som 6dc, postupujem podla tejto temy https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-na-to/sojove-isoflanovoidy-ako-nahrada-clostilbegytu/

strapco13
29. jún 2012

@emjee drzim palce..daj potom info 😉

hajdylca
5. júl 2012

@emjee drzim palce, som zvedava potom ci pomohlo ;)
Nuz ja sa posnazim najprv spravit nieco s mojou gitkou-obezitkou a potom zacnem fytosoju zhanat :D

emjee
5. júl 2012

tak neviem ci je to fytosojou alebo hicom, ale puchnu mi nohy 😝
hlienik sa objavil 😀 bazalka neviem ako sa vyvinie, uvidime

maruska22
5. júl 2012

@emjee držím palce aby to vyšlo 🙂 ja som podobný problém riešila pred rokom...dojčila som a nedalo sa mi otehotnieť...skúšala som aj postupne obmedzovať dojčenie, no to u mňa malo uplny iný efekt...malý sa zľakol, že mu mliečko chcem "zobrať" a bol by na prsníku hádam aj celý deň 😒 tak som to proste skončila, zo dňa na deň...malý to prekvapivo zobral dobre, len ja som z toho mala čudné pocity ☹ doteraz ma to trošku mrzí...ale hned ako som prestala dojčiť, som ostala tehu...škoda, že som vtedy netušila o tej fytosóji 😒

strapco13
5. júl 2012

@emjee to bude teplom
hlienik..znamena ovulku? /ja nesledujem, tak neviem presne, mam len tak nacitane ze o com to je/..tak hups na chlapa 😀 😀

darko9
11. júl 2012

Ahojte ja by som chcela velmi otehotniet ale neviem ukoncit kojenie maleho.Maly ma pomaly tri roky a nechce prestat.Viete mi poradit nieco ako by sa dalo otehotniet.dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂