Dlhé kojenie 9 dňového dievčatka

kwjetok
28. feb 2015

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu. Mám doma 9dňové dievčatko, ale strašne dlho kojíme. Vyše aj dvoch hodín. Papká, pekne saje takých 10min. a potom len dudká. Keď vytiahnem prso, tak začne plakať, priložím, ale nepapá, len dudká. Takto papkáme na tri etapy. Aj si ju priložím na hrudník, žeby sme boli spolu, ale aj tak to nepomáha. Napr. teraz mi už nespí vyše troch hodín, len graučí, chce jesť, alebo dudkať. Veľmi nechcem dávať dudlík, lebo aj keď ho mala, tak ho vypľula. Aké máte skúsenosti?
ďakujem

ivetlo
28. feb 2015

Možno ma tu veľa mamičiek ukameňuje, ale ja by som jej jednoznačne dala dudlík. Tvoje prsia nie sú na dudkanie, ale na pitie mliečka. A ak dudku vypľúva tak možno treba kúpiť iný tvar cumľa(napr guľatý, zo zrezanou špičkou, silikónový atď, je veľa druhom). Časom ťa môžu začať prsia bolieť.

dankakk
28. feb 2015

Ja by som najprv zistila či saje správne.... Skús kontaktovať laktacnu poradkyňu;)

ushuaia
28. feb 2015

@kwjetok @dankakk absolutny suhlas, spokojne dietatko a spokojna maminka... 🙂

ikiniki
28. feb 2015

Mne toto iste robila moja dcera, aj tri hodiny tahala,dudkala, az som po par dnoch vyskusala mliecko odsat a dat jej z flase. A tu som zistila pricinu... Odsala som si asi po 20 ml z kazdeho prsnika. Mala som malo mlieka a dcerka bola hladna. Vyskusaj si aj ty odsat a uvidis,ci to nie aj u vas tak... Drzim prsty ☺

ushuaia
28. feb 2015

@ikiniki inak mas pravdu, ja som tiez nekojila, vlastne malu som prikladala, ale stale plakala. z nakoniec uz sme nevedeli co s nou som zarobila mlieko z flase na sup vypila 60 ml a bol klud, tiez som nemala mlieko, horko tazko som odsala 30ml...

zahradka76
28. feb 2015

@kwjetok zavolaj si laktacnu a ta Ti presne zisti, ci mala pije efektivne. Spravne pitie = pauza v brade. To, co Ti tu pisu, ze si mas odsat a zistis, ci mas malo alebo vela mlieko je dost zmatocne.

anjelik87
28. feb 2015

@ikiniki
@ushuaia baby ale 9 dnovemu babatku to mozno aj staci, ma este velmi maly zaludok, mliecko sa bude tvorit dalej pekne podla potreby. Urcite nedavat flasu! To je zaciatok konca kojenia! Treba len vydrzat, moj maly bol tiez takyto, prve mesiace som sa nemala casu ani najest, mm mi nosil do postele. Ale dat flasu ma ani nenapadlo lebo som chcela kojit a kojila som cez 2 roky 🙂
@kwjetok

magic08
28. feb 2015

9 dnive babo potrebuje len matku, mliecko, citit vonu mamicky je pren velmi dolezite. Pocit bezoecia je na nezaplatenie. Toto ibdobie nebude trvat dlho, babtko si najde svoj rezim, casom sa to bude iba zlepsovat. Najhorsie su orve tri mesiace, ked si dietatko zvyka na mamicku, vytvara si s nou puto. Nie je riesenie dat mu flasu, alebo cumel, aby matka mala pokoj. Presla som si tymto dvakrat. Prve tyzdne som neribila nic, len kazdu chvilu tasila prsniky. Mala som pocit, ze nerobim nic, len beham s holym dekoltom a kojim. Po case, ked si babo zvyklo na tento svet a zacalo si vytvarat nejaky ten rezim, uz to bolo lepsie. 9 mesiacov bolo babo s tebou, pocuvalo tvoj tlkot srdca, skvrkanie v zaludku, tvoj hlas a hojdalo sa v tvojom rytme. Preco chces, aby tot vsetko tvoje dieta uz nepotrebovalo a chces mu to nahradit nejakym gumenym cumlikom?

domak2
28. feb 2015

@ikiniki ja som si tiez odsala najviac 20ml, ale dojcim uz 2,5 roka. To kolko odsajes nema nic s tym kolko mas mlieka, dieta saje uplne inak ako odsavacka a mlieko sa tvori aj pocas satia.

ikiniki
28. feb 2015

@anjelik87 mne to robila dcera, ked mala 7 dni.je hladoska aj teraz,takze jej to asi nestacilo,co som mala v prsnikoch. Stale som si mliecko odsala a prikrmila umelym,ked jej bolo malo. Fungovali sme tak dlho. U nad flasa nebola koniec kojenia,ale napapane babo... 🙂

ushuaia
28. feb 2015

@anjelik87 ono kazde dieta je ine...ako som spominala, ja som odsala cca horko tazko 20-30 ml...a mala vyslovene plakala, potom som urobila flasu a utlo...

katarinka289
28. feb 2015

Ja ked vidim,ze len dudka,tak vytiahnem...chvilu mrci,no potom sa upokoji.Skusam jej dat aj dudel,no ma ho max.2min.a vypluje.Ma 2,5tyzdna a vypije vacsinou 90ml.,obcas az 110ml.Viem,ze od hladu to nie je,tak ju necham trochu pomrcat ;)

shellinka27
28. feb 2015

moja dcérka pila mliečko prvé týždne (počas dna) snad nonstop, dojčila som ju dve hodiny, potom asi 15 minut spinkala a znova plač až kym som si ju znova nepriložila, bolo to strašne únavné, celé dni len kojenie... no po čase sa to zkracovalo a už v dvoch mesiacho pila mliečko len 5 minút každé tri hodiny a uplne jej to stačilo, krásne priberala

ikiniki
28. feb 2015

@domak2 neviem, no mozno mas pravdu,ale moja dcera bola ocividne hladna,pretoze ked vypila moje mlieko+umele bola kludna a spinkala. Plakat od hladu by som ju urcite nenechala. Ja som napriklad nikdy nemala pocit naliatych prs,ani mliecko mi nikdy samo nekvapkalo. A castym odsavanim sa mi podarilo poodsavat viac. Bolo to casovo narocne ale dalo sa to zvladnut.

pjegava
28. feb 2015

odporúčam ti pozrieť si stránku www.mamila.sk, kde nájdeš nespočetné množstvo takých rád, ktoré ťa upokoja a zachránia dojčenie. lebo podávanie cumľa alebo fľaše ho môže ohroziť. dojčenie plní okrem zasýtenia straaašene veľa iných funkcií, a pre také malinké bábo zvlášť. ty si teraz pre ňu celý vesmír a tvoj prsník jeho stred 🙂 viem, že je to veľmi náročné, ale treba sa obetovať a vydržať. bude to trvať len krátko, možno mesiac dva, tri. potom sa začne bábo zaujímať o svoje okolie a prsník už nebude to jediné, čo bude potrebovať. pri prvom bábo ako neskúsená mamička, ktorá nemala mlieka na rozdávanie, som používala cumeľ, dokrmovala fľašou, lebo som myslela, že plače od hladu a nakoniec po trojmesačnom trápení sme skončili na UM. Naša druhá kočka má teraz rok a dojčíme sa jedna radosť. Keď to porovnám s prvým, tak mám naozaj teraz viac mliečka, no prvé tri mesiace som nerobila nič, len dojčila. najprv skoro stále. potom každých 15 minút, potom každú polhodinu, každú hodinu... a mliečka bolo viac a viac a lepšie sa časom aj spúšťalo. nikdy som si neodsala viac ako 15ml mlieko, takže toto neber ako ukazovateľ. ani som bábo nevážila, bol to len zbytočný stres. aj detská mi povedala, že nie je dôležitý absolútny prírastok na váhe, ale skôr aby rovnomerne rástla, aj keď pomalšie. ani som nikdy nemala nabombované prsia. niekedy som mala v spľasnutých prsiach viac mlieka a lepšie sa spúšťalo ako v tvrdých, naoko plných mlieka. je fakt, že som malú prvé tri mesiace dokrmovala UM, ale vždy len a len cez cievku priamo na prsníku. Nikdy fľaša. A stále menej a menej až v troch mesiacoch sme prešli na výlučné dojčenie. Najdôležitejšie pre mňa bolo pozorovať dojčenie a posúdiť, či ozaj pije (pauza na brade) alebo nie. Nikdy nebudeš vedieť, koľko ml vypila ale keď budeš dlhodobo pozorovať svoje vlastné dojčenia, tak bude vedieť povedať, či vypila veľa, menej, málo v porovnaní so svojimi inými dojčeniami. A dôležité je si uvedomiť, že nemusí plakať od hladu. Až keď vieš posúdiť, že vypila málo a plače, tak až vtedy je to pravdepodobne hlad. nestačí len plač sám o sebe. pozoruj dojčenie a keď si nie si istá, určite si zavolaj laktačnú poradkyňu. na podporu tvorby mlieka mi pomáhala senovka grécka a benedikt lekársky, potom čas z jastrabiny lekárskej a mlieko sa mi začalo spúšťať, keď som pravidelne brávala lecitín. tak veľa veľa trpezlivosti a VYDRZ!!! 🙂 snaž sa a urob pre to maximum, naše deti si to od nás ako rodičov zaslúžia 🙂

pjegava
28. feb 2015

každé dieťa je po vypití umelého mlieka spokojné, pretože je totálne natankovanéééé 🙂

bielavila
28. feb 2015

fuha no ja neviem, ale mne pride kojenie kazdych 15 minut az hodinku po dobu 1-3 mesiacov nie moc v poriadku a nevydrzala by som ani par dni, ved to by som chodila ako mumia, zombik....som toho nazoru, ze stastna a spokojna a hlavne cerstva a neuvanena mamicka rovna sa spokojne a stastne babatko. milujem svoje dieta, ale nemohla by som mu robit takto otroka, ja kojim kazde tri hodiny a ked je medzi tym hladne dokrmim ho flasou, myslim, ze svet sa za to nezruti a ani z neho nevyrastie chory, neduzivy alebo horsi clovek, a dudlik by som mu tiez dala,ked chce ved su to deti, preco im odopierat dudliky, ved su pre deti...nevravim narvat mu ho do ust vzdy, ale ked ho upokoji tak preco nie? niekedy sa mi zda ta hysteria okolo dojcena prehnana. ja milujem dojcit svoje dieta, ale kazdych 15 minu ee...mam aj ja ako mamka pravo na oddych, myslim si, ze laktacna pomoze, ale v kazdom pripade by sa mamicky mali riadit vlastnymi pocitmi a zdravym rozum a ked babo potrebuje dokrmit UM tak to neni ani hanba ani tragedia. nechcela som tymto povedat, ze odsudujem mamky, co to robia, prave naopak maju moj obdiv, ze sa vedia takto obetovat, chcem tym iba povedat, ze mamky co to takto nerobia sa nemozu a nemusia citit previnilo alebo, ze robia nieco zle a nespravne. v kazdom pripade dvojhodinove kojenie nieje ok a treba sa poradit s pediatrom alebo laktacnou. drzim palce 🙂

luba41
28. feb 2015

takéto dojčenie je úplne normálne, pretože tu nejde len o jedenie..tiež odporúčam prečítať stránku Mamila , prípadne si zavolaj laktačnú poradkynu, tá Ti ohladom dojčenia vysvetl, poradí vela vecí.. 😉

duun
28. feb 2015

Určite skontrolovať, či správne priberá. Ja som mala rovnaký problém, malý bol v podstate hladný.. neustále. Sal, sal, sal, takmer nič nevypil - lebo som nemala mlieko a potom totalne vyčerpaný zaspal a znovu. Nebyť toho, že som ho v nemocnici mohla dokrmovať a že sme deti museli vážiť a jasne som videla, že musí byť hladný, tak neviem, ako by to dopadlo. Doma som si povedala, ze nebudem trápiť ani jeho ani seba - kameňujte, ak chcete - a prešli sme na umelé. Malý bol spokojný, ja som sa mohla skludniť a nie v strese pozerať či dýcha.

Kamarátka bola na pôrod v Rakúsku. To isté - nemala takmer žiadne mlieko, možno max 5ml, dieťatko tiež salo do úplného vyčerpania. Vyzeralo to naoko v pohode, veď pije. A keďže tam deti nik nekontroloval, ani jej to nepovedali, tak po príchode domov "dojčila" chudatenko rovnako. A malý bol stále unavenejší, chudší, po dvoch dňoch už o mlieko ani nebojoval... Ona v strese, zufalstvo, popôrodná depresia, až potom pediatrička v nemocnici zistila, že malý vlastne hladuje.

Over si, či má to, čo potrebuje, či dostáva dosť mlieka.

A myslím si, že kojenie za každú cenu, aj za cenu toho, že dieťatko neprospieva a mamička sa utrápi asi nie je tá pravá cesta v niektorých prípadoch.

ewwita
28. feb 2015

Ja som sa tiez takto trapila s kojenim...mala som malo mliecka, napriek pomoci laktacnej a jedeniu Senovky sa mi tvorilo malo pre mojho hladosa. Tak som ho vzdy nakojila kolko sa dalo a dopil si umele z flase. Absolutne nemal problem pit z prsa a z flase, kojila som do dvoch rokov. Drzim palce.

bielavila
28. feb 2015

baby vy tu mnohe radite laktacne, ze ako mozu pomoct, ale ja si myslim, ze v prvom rade treba pocuvat svoje telo,intuiciu, riadit sa svojimi pocitmi, ved matky koja od pradavna a nikdy nepotrebovali aby pri nich niekto sedel a tlacil do dietata civky a podobne. s mnohymi kamoskami sme sa zhodli, ze niektore laktacne su hysterky a bez ich rad vymrie ludstvo, ja som laktacnu mala a nepomohla, prisla s obrovskym fasciklom plnym obrazkov obrovskych prsnikov a bradaviek ako stuplov od vina (vravim si, ze mat ja take obrovske bradavky tak by sa aj mne kojilo jedna radost)a hustila do mna, ze musim musim musim, aj za cenu nespania, aj za cenu nejedenia aj za cenu vyhnania manzela z postele,ze mam chodit hola ze nevadi, ze mam malo mlieka, ze nevadi, ze mam drobunke a vpacene bradavky, ze nevadi, ze maly ma 1800gramov a sat nevladze, ze kojit treba a flasa je ten najvacsi nepriatel dietatka... zakazala dudlik, zakazala klobucik, nakazala cievku, cez prst alebo prsnik a vzala 50 euro a sla domov. ostali sme s muzom hotovi, ze kedy budeme pri tychto instrukciach jest, spat a chodit na vecko 🙂 maly bol od narodenia v inkubatore a do mesiaca krmeny v nemocnici flaskov, takze sa nenaucila prisat, snazila som sa mu narvat tir bradavky az do krku, ale nechcel, nevedel, a mna to bolelo tak, ze som plakala. vydrzala som to robit az jeden den a noc, vstavala som kazdu hodinu cievkovala, pchala malemu prsnik az do krku ale mne to nejak neslo, plakala som, ze som matka na hovno a, ze musim a musim pocuvat a robit co mi laktacna poradila. potom som sa na to vyspala a sla k pediatricke, ktora mi poradila aby som sa riadila svojimi pocitmi. teraz kojim na poziadanie, malinke ma svoj rezim kazde 3 hodiny, mliecka mam tolko kolko potrebujem, kojim cez klobucik a nevidim v tom ziaden problem, maly pribera a saje, je to stastny a vesely a syty chlapcek🙂 mna to sialene neboli ako bez klobucika a necitim sa ako najhorsia matka na svete, ze som nepocuvla vsetkyy instrukcie. ked je treba dochovam UM, obcas mu dam bradavku bez kolbucika aky sa pomaznal, ale kedze sa nevie prisat tak ho nebudem drzat na prsniku kym ja placem od bolesti, aj ked laktacna povedala, ze musim vydrzat. nuz som si povedala, ze ja nic nemusim a teraz sme ja aj moje dietatko spokojni obaja a hlavne namam vycitky, ze nekojim podla nejakej webove stranky, ale podla toho ako to citime s ojim syncekom. inak len tak mimochodom najviac mliecko odchadza maminkam co su vystresovane alebo unavene, takze baby hlavne pohodu a vela spanku a oddychu. zda sa vam ze sa to neda? ale da, len sa treba riadit svojimi pocitmi a potrebami babatka a snazit sa ich co nejviac zosinchronizovat. tymto nechcem odsudit laktacne, lebo v konecnom dosledku aj mne v niecom pomohla, usmernila ma, ale verte ze to ide aj zadarmo len hlavne bez stresu a v klude, vase dietakto potrebuje spokojnu mamku a spokojna mamka dava chutne milecko 🙂 nieje nic zle na to dokrmit umelym mlieckom neni to ani hriech, ani hanba ani zlyhanie mamky. neukamenujte ma za tento nazor, ale pouvazujte nad tym ci by to neslo aj takto, lebo ja si stale myslim, ze dojceit dve hodiny je utrpeniem ako pre mamku tak aj pre babo, obaja su potom tak vycerpani, ze nemaju cas maznat sa, hladkat a mojkat 🙂

bielavila
28. feb 2015

a prepacte za gramaticke chyby az teraz som si ich vsimla, ked som to precitala

zmurkaz
28. feb 2015

úúúplne súhlasím s @bielavila. Prvého som kojila bez problémov - a pri dcére akoby som nikdy nekojila - bola som tak vynervačená - lebo jej bolo horko a chcela piť FURT .... išla som k detskej lekárke - povedala v čom je problém - on: mama 4-roch detí mi poradila jednu OBROVSKÚ vec - klííííídek (: - zosynchronizovať sa a dať si čas (: ... Všetko pôjde (:

lennkka17
28. feb 2015

podla mna je asi hladné, možno máš málo mliečka. najlepšie by bolo mať doma váhu a uvidíš koľko si vytiahne mliečka a keď málo treba prikrmovať. Lebo takýmto tempom máš o pár dní úplné zničené bradavky a je to dosť veľká bolesť ☹

pjegava
28. feb 2015

Viete co, vypnite modreho Monika, napojte sa Na seba a svoje babo a urcite to pojde. Lebo nazor je nazor, respect. ale nie je nic horsie ako keď Si zNeistena mamicka precita prispevok že ma hladne dieta a malo mlieka. Verte, že Vás nepozname, ani babo ani ako sa správa, ani aky mate den a nic, ani kolko Na prsniku vypije, takže realne ani jedna tu nevie povedat pricinu.

evka1247
28. feb 2015

presne reči že máš málo mlieka alebo dokonca "slabé" mlieko nepočúvaj len ťa to vystresuje ...mňa tak úplne vystresoval svokor a s plačom som volala laktačnej ktorá má ukľudnila že zo začiatku je kojenie každú hodinu normálne.....ale teda cumlík by som jej nejaký iný skúsila dať

kwjetok
autor
28. feb 2015

Dakujem za komenty. Malá mi uz konečne spinka. Kræsne spi uz tri a pol hodinky. Teším sa, kedy sa zobudí, lebo mam naliate prsníky. Priberá ako ma, hovorila doktorka. Uvidíme, ked sa zobudí. Vdaka za názory