Existuje vôbec samoodstavenie?

angie_l
8. nov 2019

Ahojte kojacie žienky alebo bývalé kojacie zaujímajú hlavne tiež ktoré kojím dlhšie nie len do roka dcérka má 21m stále ju kojím,už by som chcela aj prestať ale som taká na vážkach pretože pri kojení mi veľmi rýchlo zaspí ale budi sa v noci ešte stále na kojenie aj keď už väčšinou je pevnú stravu cez deň normálne aj na noc jej vždy dávam večeru čiže najedena je,ona vlastne aj med sa naje cez deň chce mlieko pretože pozerá rozprávky leží a pije mlieko má to asi ako relax či čo,skúšala som jej povedať že jej nedám bože ten plač 🤣 ja sama neviem príde mi to že už je veľká na kojenie niektorý sa má pýtajú ty akože ešte stále kojiš? V mojom okoli nekoji asi nikto 🤣 čiže sa cítim divne ale veď je to prirodzená vec ale chcela by som max do 2 rokov len toto som hovorila aj keď bola malička že max do roka a už bude mať vo februári dva roky

anka8811
9. nov 2019

@angie_l a sama by sa určite neodstavila

mataemmka
9. nov 2019

@angie_l Ahoj moja prestala piť mliečko zhruba pred dvoma mesiacmi sama ,postupne si pitala čoraz, menej a to bude mať 4rok..A mliečko ešte stále mám

veronikadomanova
9. nov 2019

@angie_l Samoodstavenie existuje,ale nastáva najskôr v 2,5 roku....bežné okolo toho 3-5 roku...pokiaľ ti vadí iba to že sa druhí vypytuju alebo že nik v okolí nekoji,tak to to najmenej 🙂 ja dojcim dcéru má 3 roky,chodí do škôlky,ráno ešte v šatni si cucne 😀 A tiež sa má vypytuju že čo ju už neodstavim,no neodstavim...ona sa odstaví sama... dojčenie totiž nie je len materské mlieko ;)

tatiana1329
9. nov 2019

Ahoj. U nas to bolo takto... Syn bol kojeny rok a 7 mesiacov... Vzdy vtedy ked chcel, aj ked papal aj normalne... V noci kazde 2 hodiny bol hore na kojenie... Ale ked som isla cez den prec, schovala som latkovu plienku (nas signal na kojenie) tak si na to ani nespomenul... zrazu z nicoho nic sam prespal celu noc a odvtedy kazdu noc... Cize nocne kojenie nebolo, schovala som plienku a ked si uz ani cez den nespomenul tak som mala vyhrate... 4 dni si nepytal kojenie a potom zrazu plienku nasiel a samozrejme pyta, no uz som nedala a zvladol to... Takze samo odstavenie u nas bolo, treba len pockat kedy sa dieta rozhodne odstavit... No a mladsia dcerka ma rok a 1 mesiac ale uz tiez zvazujem ze ju nejako donutim prestat pytat lebo papa vsetko a stava sa ze ked jej ponuknem mlieko (ked mrnci alebo nieco a je cas kojenia) tak proste pokruti hlavou ze nechce a ide prec... Takto sa nam z 11 kojeni za 24 hodin stalo 6-7 kojeni, a uz aj toto povazujem za vyhru... Ale ako to tak vidim tiez sa sama postupne odstavi v tom roku a pol... Drzim palce a proste pockaj nez to urobi sama...

jojka_m
9. nov 2019

Samozrejme, že existuje prirodzené samoodstavenie, ale dochádza k nemu medzi 3-6 rokom dieťaťa. Jeden môj syn sa už sám odstavil (v 4r9m). To, o čom tu píše väčšina mamičiek, bohužiaľ neboli prirodzené samoodstavenie, no pokiaľ im a ich deťom to tak vyhovovalo, je to ich vec.

zirafkasaska
9. nov 2019

Mne sa obidve baby odstavili same, starsia mala 19 mesiacov a mladsia 13 mesiacov. Starsia sa budila 1x v noci a jednu noc sa jednoducho zobudila, pozrela na mna, otocila sa mi chrbtom a zaspala. Dalsiu noc uz prespala celu. Mladsia sa v noci nebudila, kojila sa po obede a vecer a prebehlo to rovnako - pozrela na mna, otocila sa a mlieko si uz viac nevypytala.

evittam
9. nov 2019

@jojka_m Aha cize ak moje dieta odmietalo prsnik tak som mu ho mala pchat nasilu. 🙄😀

jana005
9. nov 2019

@angie_l ahoj, ja som s dievčatami nemala problém, prvú som odstavila bez problémov, keď mala rok a 11mesiacov,to som bola už tehotná s druhou a hocikedy som musela utekať vracať a keď pila mlieko, jednoducho sa nedalo.
Tak som si prelepila prsník leukoplastom a bolo to bez problémov, vôbec neplakala.
Druhú dcéru som odstavila na 14 mesiacov, to som tiež už bola tehotná so synom.
Tu to tiež prebehlo bez problémov.
Ale syn bol iná kapitola.
Skúšala som na dva roky, neskutočný plač. Tak sme sa kojili ďalej. O tých rečiach, keď sa niekto dozvedel, že kojím, ani nehovorím, ale mne to bolo jedno. Kojila som ho len pred spaním poobede a večer a samozrejme, budil sa aj v noci.
Na dva a pol roka som chcela zase vyskúšať, že mliečko nie je, ale znovu neskutočný plač, tak som to nechala tak.
A keď mal tri roky a dva mesiace, tak sme sa v pohode dohodli, že mliečko nie je.
A teraz kojím zase dvojročného drobca.
Keď mu poviem, že mliečko nie je, tak sa so mnou háda, že je 😁
Tak u nás to zase vidím, že prestanem až okolo troch rokov, aby to bolo pre neho bez plaču.
Keby sa hociktore moje dieťa chcelo odstaviť samo skôr, nemám s tým problém. Ale keď chce mliečko a je mi to jedno, že je to len o zvyku, tak ho budem kojiť ďalej. Na nedostatok spánku som si akosi zvykla.
Tak držím prsty, aby to u vás bolo bez plaču

jankakvetka
9. nov 2019

Ahoj môj ma skoro 4 roky...... A akosi sa nehodlá.....
Ale len ráno a večer......
Už má konečne nechá vyspať....
Samoodstavenie asi neexistuje🙈🙏

janulka1802
9. nov 2019

@derdia k Tvojej otázke mne nebolo ani sprosté ani trápne kojiť moje deti dokedy nám to vyhovovalo a som prekvapená keď čítam že podľa Teba to tak je... pre mna sú sprosté a trápne úplne iné veci ako kojenie hoci i starších detí... každá máme iné merítka čo je dlho čo je krátko len škoda že to vyjadrovanie je také posmešné proste ja to nechápem...

jankakvetka
9. nov 2019

@janulka1802 súhlasím..... Plne súhlasím.... My nemáme potrebu urážať a vysmievať sa..... Prečo to majú potrebu robiť ony?
Véd to je naša vec a áno aj do maturity!!!!

eviku85
9. nov 2019

Mam tri deti. Prvý sa odstavil sám v ôsmych mesiacoch. Jednoducho som stratila mlieko, lebo som znova otehotnela a on rad papkal, takže plna fľaša bol preňho relax. Druhy mal sedem mesiacov a nedostavil ani po dvojtýždňovej pauze keď som bola v nemocnici, chcel a v pohode sme sa kojili ďalej. V roku som ho odstavila, pretože mlieka takmer nebolo, stále sa budil a len sa na prsníku ukludnoval. Ak mám pravdu povedať netrval mu plač dlho, asi dva dni bol nervóznejsi ale fľašu vydulal celú a spal. Dcérka mala devet mesiacov, keď ma operovali. Kojenie bolo pre mňa za trest, ani ju vziat na ruky ani si ku nej ľahnúť, koli stehom a ona bolo pre mňa ťažká. Povedala som jej, že není a dala fľašu. Trucovala, prvý deň mi mlieko nejedla, plakala ale.... Na druhý deň problém nebol sflaskou. Je pravda, že hľadala moje prsia asi mesiac, kým úplne zabudla. Ale pravdou je, že ona bola na prsníku často, pretože nechcela cumel a inak sa nedala ukludnit, no ako som ju odstavila doslova si ho vyžadovala na upokojenie. Každé dieťa je iné, potrebuje svoj čas. Ak máte dosť mlieka neprestáva la by som, ak je ho malo a o na si len kojka, odstavila by som ju.

vanilka83
9. nov 2019

@angie_l pozrite ja som planovala kojit na zaciatku 3 mes! Lebo som mala take bolesti ked zo ustupilo dala som si hranicu 6 mes. Potom sme sa rozkojili a zrazu mal moj syn rok a vydrzali sme dva vele roky... Na nikoho nepozerajte nehladte je to len a len na vas ako sa rozhodnete kolko vam to bude vyhovovať nic netreba silit ale zas sk si to užívate obaja prečo nie moja suseda koji stále a maly ma vyse 3,5 roka ale to uz len tak ked je mrzuty nieco ho boli je chory... A na uspavanie. Aj na mamile vam povedia to iste kojit do vtedy kym je vam to prijemne. Mne to vyhovovalo lebo my sme s malym dost cestovali kade tade a nemusela som riesit ohrievace flase atd... Vzdy bolo mlieko po ruke ked bolo treba ja by som bola na sunar leniva 😁

wywa
9. nov 2019

Mám doma predškoláka ktorý si príde ešte cca raz dva krat do týždňa cucnúť. Áno predškoláka..a mlieko ešte mám. Lebo kde je dopyt tam je ponuka. To je samoodstavenie.... z mojej strany nešlo o žiadne zakazovanie klamanie nesledovala som.nikdy v noci hodinky aby som vedela kolkokrát dojčím. Proste som odhrnula tričko a spala ďalej. Áno nebolo to vždy ľahké dakedy sa mi chcelo prestať ale som rada že som sa nikdy neznížila k tomu aby som svoje dieťa oklamala štýlom natrieť si bradavky octom či horčicou alebo prelepiť leukoplastom a klamať že bolia. Tak budte aspoň fér a povedzte tým deťom že už toho máte dosť. Keď sú podľa vás dosť veľké aby prestali s dojčením tak sú dsť veľké pochopiť lrečo to od nich chcete.

kassandra25
9. nov 2019

@angie_l ano, je to divne, mne nasa detska doktorka hovorila, ze aj ked koji niekto rocne, je divný. Raz som bola v detskom kutiku, bola tam xxxxl matka a jej 3 rocna dcera prisla ku nej, ze mama, daj mlieko. Cakala som, ze jej vytiahne flasu alebo co a ona si vyhrnula hore tricko a zbytok si domyslite. Vrchol bolo to, ze v tom detskom kutiku dosiel za nou aj jej 5 rocny syn a stal si doradu. Ano, ak sa pytate nato, co vas teraz napadlo, tak je to ano, po jej 3 rocnej dcere ju dudal aj jej 5 rocny syn. Takze, toto je tvoja buducnost, mila mamicka, nikto ti nepovie do oci, co si mysli, ale kazdy sa ti smeje za chrbtom. Vela zdaru!

ktochytavzite
9. nov 2019

@zooeynka no moja sa cuckala do 2r asi a to som bola aj tehotna asi pol rok,no nesmierne mi to slo na nervy ako tejotnej,ptm som bola v nemocnici a konecne klud ale ona by sa aj teraz cuckala a to nude mat 3r

zabka1987
9. nov 2019

Mne sa sám odstavil postupne ako papal už pri kŕmi. Postupne menej a menej pil a v roku sa sám odstavil, čo bolo u mňa super 👌 lebo som mala zdravotné problémy a mohla som ich bezproblémovo riešiť.

siska53
9. nov 2019

@kassandra25 tak mas doktorku so starymi nazormi. A radsej materske mlieko, ako tie zbrndy z obchodu.
Mne by to bolo jedno, nech si ich dojci, ja na tom nic divneho nevidim. Osobne by som ale ja uz tak velke deti na verejnosti nedojcila, uz vedia vydrzat bez jedla nejaky ten cas. Ked mozu mat 4-5rocne dudel v ustach a vyvazat sa v kocikoch...tak sa mozu aj dojčiť.
P. S. Moja segra pred spankom skoro do 8rokov pila mliecko-kakavko z flase. Aj to je vlastne odsudeniahodne..och, mama, co si to spravila, ze si jej to dovolila! P. S. Segra ma 40, je uplne v pohode, normalna, samostatna a bez poskodeneho chrupu. K zubarovi chodi raz rocne na prevenciu, neda mu ani zarobit.

siska53
9. nov 2019

@zabka1987 aj mne tak nas starsi, ako zacal.prikrmy, uz nejak nechcel moje mlieko a mne aj dr.kazal.odstavit, lebo sa mi robili podliatiny a aj som nad tym uvazovala aj sama, ze ho o par mesiacov odstavim, lebo som.chcela druhe babo a menzes nikde.. ten prisiel az mesiac po odstaveni..

montemotherone
9. nov 2019

@angie_l pred 15 rokmi som ako exot kojila dcéru do vyše 2 rokov. Syna do 3,5. Vôbec ma nezaujímalo čo si myslia ostatní. Ak ťa to už obťažuje, rozpravaj sa s dcérkou, dohodnite sa na postupnom redukovaní dávok, napríklad len pred spaním (popoludní, večer) potom už len večer a rozpravaj jej k tomu rozprávku, mojkaj ju, postupne skracuj cas na prsníku a nakoniec ostaň už len pri rozprávke. Nič neunáhli. Daj jej čas. Ak teraz začneš, do pol roka je odstavená. Bude jej ale chýbať tvoja blízkosť, takže to treba nahradiť. Synček bol dlho zvyknutý, že pri zaspávaní aspoň musel chytiť prsník, takže ruka pod tričkom, rozprávala som mu rozprávku, neskôr čítala... a prežili sme to v zdraví a v pohode 🙂

domculik
9. nov 2019

@carduelis Starší sa mi odstavil sám, krátko po 1. roku, zrazu sa začal akoby hanbiť a zahanbene sa odťahoval od cicika. Mladší má rok a 4 mesiace a ten keď nedostane najmä v noci ten svoj cicik každé 2 hodiny tak konec, ryky, ziapoty neutíšiteľné 🤪. Takže možno aj ja tu nájdem nejaký tip 🙂

vanilka83
9. nov 2019

@domculik samoodstavenie pred 2.rokom neexistuje to co ste mali vy sa nazyva strajk

domculik
9. nov 2019

@vanilka83 no tak on sa proste odstavil, urcite to nebudem nazyvat strajk 😂

kassandra25
9. nov 2019

@siska53 to uz, ja mam inak samostatne deti, toto uz, ze z flase 4 rocne a kociky, dudle ako cigancata v 4 r, neprichadza do uvahy.

zuzanaam
9. nov 2019

@kassandra25 je potešiteľné, že existujú aj normálne matky, ktorým je jedno kto si čo myslí a nenechajú si vymyť hlavu mainstreemom a "lekárskymi autoritami" a poskytnú deťom všetko čo prirodzene potrebujú.

zooeynka
9. nov 2019

@nefertiti5843 ty poznas maturanta ktory sa este dojci? Ja ani velmi nie...

borka33
9. nov 2019

To vážne ešte kojíte škôlkárov? 😲 Wtf, to plánujete aby ešte aj zo školy utekali pocuckať si prsník? Preboha veď sú to už veľké deti a nie bábätká 🙄

leeenka26
9. nov 2019

Ja by som ziadny ocot nedavala, pride mi to nelogicke, drsne a zbytocne. Dieta pokial pyta a tebe to nevadi, daj, naco to riesit vekom a tabulkami. Proste ked uz ty budes chciet prestat, pekne vysvetlit, objat, poplacte si kludne spolu. Dieta ta potrebuje, potrebuje citit, ze mama ma tiez svoje potreby a mama tak rozhodla, musi to prijat a ty budes ta, ktora ju podpori a pochopi, ale zaroven ta, ktora nastavi hranice a utesi. Nie je co riesit ani si z toho robit vrasky. Ako to ma krasne zacat, tak to ma krasne skoncit, nech na to obe spominate v dobrom..

basska_b
9. nov 2019

Ak je ti to už nepríjemné, tak prestaň, mojej som povedala, že mliečko je pre bábätko, necháme pre malé bábo a bez slova to zobrala. Mala to už len na spanie. Po pár dňoch prespala celú noc. Ak sa v noci zobudí, rástli jej ešte ďalšie zuby totiž, stačilo preložiť ku mne do postele a bol kľud 🙂 Mala síce len 16 mesiacov, vtedy deti ešte neprejavujú svoju vôľu, to až okolo 1.5 roka. Ona ti rozumie, keď sa s ňou porozprávas, napr. že mamičku to boli a je jej to nepríjemné

siska53
9. nov 2019

@kassandra25 ved aj ja.. nasi ani nedudlovali. Nechceli. Kocik u malej skoncil v3,5r., Od 2r.pouzivany len ako preprava tovaru a max.na dlhsie cesty, ked som.sa ponahlala. Syn tam.nechcel byt hned, ako sa naucil chodit. U malej to bolo zdravotne hľadisko, kedze ma slabsi svalovy tonus, ma menej výkonné svaly.