Kojenie - nechcem kojiť

lucia1974
3. jan 2016

Pri prvej dcerke som od zaciatku mala s kojenim problem. Mam velke prsia a mala bradavky...skusala som vsetko od odsavania az po laktacnu poradkinu co mi povedala ze to nema uz cenu. Slabe mlieko. Teraz by som sa tomu chcela vyhnut...od zaciatku. Ste tu take co ste od zaciatku presli na UM ? Ako ste to riesili v porodnici? Hladam pomoc a info a nie mamicky co tu zacnu odsudzovat moj nazor. Pri prvej som si poplakala dost aka som zla matka ked to neislo .dik za pochopenie

zuzada29
3. jan 2016

@lucia1974 nooo neviem ci to budes moct uz v porodnici urobit, ze prejdes vylucne na UM, neviem ci vsade ale ja ked som bola v porodnici tak si zapisovali kazdu flasu co som bola pre malu pytat a doktorka to potom pri kazdej kontrole aj spomenula a ked to neslo tak poslala sestricky aby to skusali s mamickami, takze mozno sa tomu trapeniu v nemocnici nevyhnes. A skusala si kojenie aj cez klobuciky? Lebo ja mam tiez vacsie prsia a bradavky neboli ktovie co, tak som kojila cez klobuciky a ked mala trochu podrastla podarilo sa nam prejst na kojenie uplne bez klobucikov.

evittam
3. jan 2016

@zuzada29 Prepáč, ale o akom "trápení v nemocnici" to hovoríš?! Žijeme v slobodnom štáte kde sa ja môžem rozhodnúť čo budem robiť so sebou a aj s mojim dieťaťom......Fľašky nech si rátajú koľko chcú - doniesť si svoje UM a hotovo!
@lucia1974 Ak to nejde tak to nejde - netráp sa kvôli tomu - nie si zlá matka - si taká istá ako všetky ostatné. Držím pršteky aby to dopadlo tak ako si predstavuješ a určite sa nenechaj "terorizovať" nejakými sestričkami a lekármi v pôrodnici. Je to len na tebe. 😉

8291
3. jan 2016

Ja si myslim že v pôrodnici to bude tak ze ťa budú oddzudzovať ze nechceš kojiť a budú ťa prescviedčat ze keď si mala problém pri prvom tak to neznamená ze bude aj pri druhom.v pôrodnici by som to asi neriešila ved tých par dni to nejak zvladneš aj s kojením.a potom ak máš pohodoveho gynekologa by som si pytala lieky na zastavenie laktacie.a doma by som sa zariadila po svojom.ja ťa uplne chapem,tiež som sa pri malej vytrapila a všetci domna tlačili múdrosti a laktačná obviňovala a bla blabla.ak budem mať druhé,tak sa kojiť pokusim ale už to vôbec nepôjde do extrémov.

vespertine
3. jan 2016

V prvom rade sa treba poradit s gynekologom este pred porodom, pretoze laktacia sa ti zrejme spusti, a na jej zastavenie su potrebne lieky. Osobne by som sa skontaktovala s nejakou naozaj dobrou laktacnou poradkynou, ktora by mi poradila este pred porodom - a sama viem, ze nie vsetky su dobre, vyskusala som tri. Ak ozaj kojit nebudes a nechces, najviac problemov budes mat asi v porodnici, myslim si, aspon zo svojej skusenosti. Dcerka bola mala, nepriberala, lekari sa "vyhrazali", ze nas nepustia domov, kym nepriberie, na druhej strane ked som sla zo zufalstva pre umele mlieko tak na mna pozerali ako na vrahynu...jednoduche to nebude. Dokrmovala som potom po cievke 5 mesiacov, ale rozumiem ti, lebo teraz ked si len predstavim mat druhe dieta, najviac sa klepem pri predstave dalsieho trapenia s kojenim. Ale asi by som to aspon skusila, ked mam hovorit za seba. Kazdopadne drzim palce.

xevulax
3. jan 2016

Ano ja som druhe mala dvojicky- hned som si povedala ze kojit nebudem (pri starsej som sa natrapila, mala som malo mlieka, do toho som musela odsavat lebo nechcela z prsnika po istej dobe vobec pit- riesila som to s laktacnou- nepomohlo absolutne), dvojicky sa mi narodili sekciou, mlieko som nemala absolutne ziadne (nie ani kvapka), nechali mi ich hladovat az potom jedna super sestricka im dals konecne prikrm- vdaka tomu aj pribrali na vahe takze ranajsie vazenie bolo super pistili nasnpo 4 dnoch domov a doma ma cakal uz Nutrilon- prva vec ktora bola som ich normalne nakrmila chudatka, mne sa mlieko pustilo az doma ale velmi malo (20ml som vytiahla) takze hned som zastavovala laktaciu s homeo do tyzdna som uz nemala mlieko vobec.

majka99999
3. jan 2016

@lucia1974 no tie 4 dni v porodnici budes musiet vydrzat to nutenie. Tiez mam velke prsia, islo to tazsie, takze striekackou som dokrmovala zo zaciatku. Nastastie u nas tie striekacky nikto nezapisoval. Skus sa opytat v skupine konkretnej porodnice, ze aky je pristup. U nas nekojila len jedna, bola po preeklampsii a mala panicku poruchu, takze dostavala silne lieky na tlak aj na psychiku, musela podpisat, ze nechce kojit. Obviazali prsia a davali lieky.

lucia1974
autor
3. jan 2016

@evittam dik za pochopenie. No uvidim ako to bude...v porodnici sa hadam potrapim a ked to bude tak isto prejdem na UM. Zavidela som matkam co kojili a ked som jej davala prvu flasku som plakala ale tak ju stiahla a bola spokojna....

lucia1974
autor
3. jan 2016

@majka99999 samozrejme ze som aj klobuciky skusala....vsak tie 4 dni hadam prezijeme. Len viem ze su aj mamucky co vyslivene pridu stym ze nechcu a nebudu kojit od zaciatku.

ammellia
3. jan 2016

Ja som velky fanusik a zastanca dojčenia. Ale este vacsi som fanusik slobodnej vole jednotlivca. Takze tak ako si iné zeny pisu do pôrodnice priania tykajuce sa NEpouzivania cumlov a flias, ty si napis, ze si nezelas dojčiť a nezelas si ani ziadne presviedcanie v tomto smere.
A jedna mala rada, skus si este pred porodom alebo prve dni po porode odstriekat kolostrum a to dat babatku. Je to par mililitrov tekuteho zlata. t

evittam
3. jan 2016

@lucia1974 Chápem ťa - ja som síce pekne kojila obe deti do 10.mesiacov, ale chápem matky, ktoré nemôžu alebo nechcú - je to len ich vec....A ešte raz stále nechápem prečo by si sa mala nejak trápiť - proste hneď na začiatku poviem, že kojiť nebudem, donesiem si svoje UM a nech sa na mňa každý díva ako len chce - je to len problém tej druhej strany nie môj..... 😉
Mne sa pri dcérke zle rozbiehalo mliečko - bola narodená akútnym CR, tak mi bez problémov dávali príkrm-väčšinou však materské mliečko od mamičiek čo mali "na rozdávanie"....

majka99999
3. jan 2016

@lucia1974 v tych baby friendly nemocniciach sa tvaria, ze UM je otrava, bohuzial. Prveho som vydrzala 3 mesiace s velkymi tazkostami a tento druhy 14-mesacny sa este dojci, takze moze sa stat vselico. Kazdopadne rozumien, ja som tiez sla do porodnice s tym, ze snad to tam prezijem a doma ma caka plechovka UM.

bobus55
3. jan 2016

Ja som mala tiez problemi s kojenim.maly bol tyzden v nemocke kde ho naucili na flasu a poyom bol problem ze sa aj prisal ale neslo mtolko mliecka ako.z flasky a bol to jedak a zbytocne sa nervoval pri prsniku v nemoke mu davali materske a na striedacku s nutrilonom ..za kazdu cenu som mu doma uz aspon odsavala len prsnik nechcel ani vidiet a samozjreme xe tym odsavanim neodsajem tolko kolko by si vytiahol,takze paapal nutrilon ale aspon 3krat za den mal moje,moj osbny nazor je ze je lepsie kojit ci uz imunita alebo pohodnost ,nakolko ked niekde ides nemuss si brat prevarenu vodu atrapit sa robnim mliecka alebo zakazdym vyvarat flasky,n a.s s mal MM do 4m a doteraz n.m bol ani chory ani sople nic a uz ma rok..ale myslim si ze v nemocnici by s tym nemali mat problem mam zname ktore hned v nemocke presli na umele a sestricky ivh ani nenutili prikladat stale 🙂

alexandra1984
3. jan 2016

Ja som 3 týždne po pôrode, prveho syna som kojila 6mes.ale každe kojenie som preplakal, kedze som mala bradavky vytahane az do krvy, prsia sa mi zapalovali, ale vydrzala som to tych 6mes., teraz som druhemu synobi v porodnici davala vlastny nutrilon kym sa mi nerozbehne mliecko,a neriesila som to snikym, vsak moja dieta,tak moja vec, dona sme sa zacali kojit cez klobuciky, ale dokrmujem nutrilonom, takze riadte sa podla seba a svojho babetka, drzim palce

linduska86
3. jan 2016

@lucia1974 urcite by som sa netrapila a ani v porodnici - si slobodny clovek, pokial viem v ziadnom zakone to nie je, aby musela matka po porode kojit svoje dieta - takze si myslim, ze ak nechces nemusis a mozu sa sestricky aj s lekarom postavit aj na hlavu.
ja som po cisarskom nemala vobec mlieko plus stresy doma - davala som um mlieko a maly nie je ani retardovany ani nijaky iny - je to uplne normalne zive zdrave dieta 🙂 Drzim palce

lucia1974
autor
3. jan 2016

Neviem si predstavit aka by v bola reakcia ked si vytiahnem nutrilon. Ale baby dik ste zlate ☺ja to prezivam moc a este k tomu tieto tehotenske hormony.....

mycuskaa
3. jan 2016

Ked v porodnici jasne povies ze nebudes kojit ze mas na to svoje dovody tak ta nutit nebudu. Nemozu ta nutit ani len skusat co si nesvojpravna? Mala by som u riti co si myslia. Odcudzovat budu to jasne aj moja sestra nekojila pretoze musela nastupit hned po porode na liecbu ako reumaticka a pozerali na nu ako na krkavciu matku. Ked povies razne ze mas na to dovody a proste nebudes kojit tak sa viac o tom nemas s nimu co bavit.

zuzada29
3. jan 2016

@evittam no ak bude ta nemocnica kde bude rodit nastavena tak ze za kazdu cenu aby kojila tak sa bude trapit tak ci tak, ci s kojenim alebo s personalom

fishie
3. jan 2016

@lucia1974 ahoj Lucia, skus to aspon tych prvych par dni...aspon to kolostrum co teraz mas, aby si babatku pomohla s nastartovanim imunitneho systemu...potom ked budes vidiet, ze to znova nejde, tak skus aspon odsavat a pridavat jej to do UM. MM totiz obsahuje aj imunoglobuliny co UM nema...tvoje babatko teraz bude potrebovatkludnu mamicku a nie uzlik nervov...do mliecka sa vyplavuju aj stresove hormony, takze to vam obom urcite nepomoze, ked sa budes nervovat...skusis a budes vidiet 😉 ...mne sa mlieko spustilo poriadne az po tyzdni, dovtedy som ju skusala dat na prsnik a kedze jej to neslo, tak tu trochu kolostra, co sa mi podarilo odsat, pridavali sestricky k UM

muffinka8
3. jan 2016

@lucia1974
@zuzada29 pri mne ležala pani ktorá povedala, že prvé dieťa nekojila (problémy) a druhé tiež nebude ani skúšať a hotovo. Chvíľu ju presviedčali, ale ona nepohla a dali mu UM. Nikto nikoho nemôže donútiť aby kojil, ani nič iné.

evitka83
3. jan 2016

@lucia1974 tiez som sa natrapila pri dcere. Nechcela sa prisat, mlieko mi neslo aj ked som mala naliate prsia, ledva spm nieco odsala, odzaciatku bola na UM. Strasne som sa kvoli tomu trapila, lebo vsade sama osveta o dojceni ako je dolezite a bla bla a ja som si prisla ako najhorsia matka na svete. So vsetkymi moznymi pripravkami a liekmi som sa trapila 3 mesiace aby mala aspon trochu mojho mlieka. Az po case som pochopila, ze uplne zbytocne, ked mala bola spokojna v mojom naruci aj s flaskou UM. Pri druhom by som sa uz tolko nestresovala, vzala by som si do porodnice UM pre istotu, asi by som sa aspon pokusila male dojcit, ale keby to neslo, alebo by to mal byt stres, vytiahnem flasu a ostatni mi so svojimi odporucaniami mozu vyliezt na chrbat. To iste by som asi poradila tebe. A gyn ti predpise lieky na zastavenie laktacie, keby nechcel zahraj to ma tazku depku a nemal by potom robit problemy.

horana
3. jan 2016

Ja si myslim ze stoji za uvahu aspon to skusit. To ze boli problemy pri prvom neznamena ze budu aj pri druhom. Tiez mam velke prsia, navyse vpacene bradavky a prve malo este naviac slaby saci reflex. Natrapili sme sa, nebudem rozpisovat... podvedomo som ocakavala aj pri druhom. Ale bolo to uplne ine, mala krasne sala, nemala vobec problem.
V nemocke babo vazia, nenechaju padnut s vahou za hranicu a ked bude treba tak dokrmia. Prirodzeny ubytok vahy par dni po porode je uplne normalny, takze ani pomalsi rozbeh ete nemusi nic znamenat.
Uvidis, nestresuj sa, ale mozno by nebolo od veci dat aspon sancu, nech uz to potom dopadne akokolvek. Uvolnit sa a nechat veciam volny priebeh.

8291
3. jan 2016

@muffinka8 presne tak

sense
3. jan 2016

Porozpravaj sa s lekarom...ja som sice chcela kojit ale ...po mesiaci mi skoro preplo a nakoniec aj tak skoncila na um....mala sa nevedela prisat a nemala som ani mlieko...kym ine mamicky si museli davat vlozky aby nemali mokre flaky ja som mohla stlacat ako som chcela aj som sa snazila odstriekavat viac ako parkvapiek nevyslo a to som mala sj laktacnuaj vsetky babske rady som skzsala moj prvy mesiac nebolo nic i e len som prikladala potom sa snazila odsavat potom dokrmovat a tak dokola....

Moja sesternica si pri prvom presla zapalmi a pri druhom povedala ze kojit nebude ani nekojila uz v nemocnici mala um ale jej lekar daval nejake lieky bo mlieka mala hodne...

A najdolezitejsie je spokojna mamina rovna sa spokojne dieta ci uz na materskom mlieku al.na umelom...

jajka257
3. jan 2016

@lucia1974 ja som mala na izbe mamicku, ktora to mlieko vytiahla a pomohla aj mne, inac by mi mala zomrela od hladu. Mala vlastne flasky a bolo. Potom aj mne manzel nosil kazdy den ciste flase. 6 kusov a bolo. Nas trapili, po mne kricali, nechceli mi dat pre malu mlieko.....az posledny den prisla nova sestricka, kukla namna, na moje prsia a skonstatovala, ze z tade nepotecie a sama doniesla malej plnu flasu mlieka, to bol mlaskot na izbe.....a doma sa mala nevedela dojest chudatko...tak sa nrdaj, flase do tasky, rychlovarnu kanvicu a nutrilon. Este poradim termosku a ides.

cecil36
3. jan 2016

@lucia1974 Lucka ahooj, dlho sme sa nevideli 🙂 Gratulujem k tehu 🙂 Co sa tyka tvojej otazky, nemozu ta nutit ani v porodke, aj ked natlaky budu... So mnou lezala kocka. Doma 1rocne dieta a do toho dvojicky. Vyslovene hovorila, ze ona kojit nebude, ze si to proste nevie predstavit pri takychto troch malinkych detoch. Tlacili na nu, ze nech to aspon skusi, ona, ze naco ked viem, ze doma to robit nebudem. Nakoniec sa nastvala doniesla z domu Bebu a robila im UM. Ten tlak, ktory sa teraz vyvija na matky kvoli dojceniu je az fanaticky. Boze, ved tie mamy nie su neinformovane, oni sa len rozhodli inak...

mircalla
3. jan 2016

Ja som syna kojila 2,5 roka a dceru 2 tyzdne....od zaciatku malo mlieka, potom dostala silnu zltacku a nepriberala - tym padom sa to nelepsilo....kazali mi pridat v nemocke UM, tak som odsavala, mala potom chcela uz len flasu...akurat ze mlieka stale menej a menej, pila som vineu, brala homeopatika, caj na kojenie...nic...
Mrzi ma to, ale nejdem sa kvoli tomu zozierat pocitim viny
Ale inak suhlasim s nazorom, ze stoji za uvahu to skusit....ak to nepojde, prejdes na UM. Pocit viny za nekojenie sa siri najma na tomto fore....

evka_evka
3. jan 2016

@lucia1974 ahoj.nikto ta nebude odsudzovat.co ako velmi so chcela, mlieka som mala na rozdavanie mala sa nevedela prisat ani cez klobucik.tak som si odsavala a po dvoch tyzdnoch mlieka nikde.takze v podstate sme od narodenia na UM a nic dcere nechyba.ked to nejde tak to nejde.je to tvoje rozhodnutie a nikto ta nemoze nutit.

mycuskaa
3. jan 2016

Ja to vyslovene neznasam ked niektore odcudzuju ine ze nekoja a naopak stretla som sa aj s nazorom ze dojcit 2 rocne dieta je nechutne. Kazda mamina nech sa rozhodne ako chce. Ja osobne kojim este mojho 15 mesacneho ale urcite sa nenadradzujem nad tie co nekoja. Kazdeho osobna vec. To ze mamicka nekoji neznamena ze je zla a ze nelubi svoje babo tak ako ta co koji. 😊

kacena4
3. jan 2016

@lucia1974 ahojko su mamicky ktore kojit nemozu zo zdravotnych dovodov takze uz v porodnici im je zastavena laktacia, da sa to dohodnut s lekarom vopred. su na to rozne dovody. len sa treba dohodnut s porodnikom budes to mat napisane v karte a sestricky si mozu trhnut nohou. prinesies si svoje mlieko flasky a ides na UM. lekar ti rovno zastvi laktaciu v porodnici. ale kazde dieta je ine, mozno pri tomto sa ti spusti viac mliecka a bude to lepsie. no ak as napr. vpadnute bradaky tak s tym nic nenarobis. drzim palceky

stanulienkat
3. jan 2016

Tiez som zastanca kojenia a aj slobodnej vole. No toto je druhe tehotenstvo a laktacia moze prebiehat uuuuplne inak a mozno aj super. Aspon skus.