Malo by 4 mesačné kojené dieťa piť už aj čaj?

zaira301
17. dec 2011

Ahoj, chcela by som sa spýtať niektorej z Vás, či mi vie poradiť. Mám dieťa, ktoré má 4 mesiace a 1 týždeň a ešte stále ho kojím.....chcem sa spýtať, či je potrebné mu podávať aj čaj, alebo zatiaľ stačí moje mlieko? Všade čítam, že ak je kojené, nie je potrebné podávať čaj...ale stretávam sa s názormi iných žien, ktoré už od 3 mesiace dávajú dieťaťu čaj, niektoré aj skôr....potom neviem, či neurobím nejakú chybu, či dieťa nebude smädné.....prosím poraďte mi....a ešte chcem sa spýtať, kedy ste začali dokrmovať dieťa inou stravou? Ďakujem vopred....

anjelicek26
17. dec 2011

@zaira301 - caj je liecivo, ak dieta boli brusko, tak mozes ponuknut caj, ak nie tak nie. Smädne dieta - kojene - nie je. Jedine, kedy treba pridavat vodu aj kojencovi je pri teplotach vonku nad 30 stupnov... a aj to len vtedy, ked ono chce. Ja som mojich oboch prikromovala uz v 4-5 mesiacov par lyzickami na obed... aj ked boli kojeny... krasne to zvladali, chutilo im, tak preco nie... to, ze to udajne do 6 mesiacov nepotrebuju, neznamena, ze im to uskodi. Zacali sme velmi pomaly, jednu chut aj desat dni, vzdy len ten obedik a potom dokojit, ja si praveze tento pomaly start pochvalujem, navyse mi deti jedia vsetko do radu a ziadne vymyslanie sa u nas dodnes nekona...

evatko
17. dec 2011

obe moje deti su jarno letne, a i napriek horucavam dostali pit vodu(nie caj) au v 6 mesiacoch po prvy krat. Prve som kojila 13m, druhe 18m. Obe boli plne kojene do 6 m, az potom nasledovali prikrmy.

irsina83
17. dec 2011

ahoj ,pokial je tvoje dieta cisto kojene tak nepotrebuje ziadny cajik lebo na smad mu staci predne mlieko a na nasytenie zadne 😉 nemusis sa bat. Moja mala ma teraz 20 mesiacov a este stale ma 2x denne materske mliecko 😉 a prikrmovat som zacala az ked mala 8 mesiacov ale je narodena o 2 mesiace skor😉 ked je na materskom mliecku tak nieje dovod prikrmovat skor....jedine zeby zacalo dieta mliecko odmietat alebo by zacalo by ziadat aj nieco ine 😉 Ale zas niektori dr. odporucaju dokrmovat skor. svagrina svoju kojenu dcerku zacala prikrmovat ako 5 mesacnu 😉 radsej sa na to opytaj vasej pediatricky 😉 ale co sa tyka cajiku ked je dieta plne kojene tak urcite netreba, neboj 😉

mirka2222
17. dec 2011

My sme prvý príkrm ochutnali, keď sme mali 6 mesiacov a 1 týždeň a kojili sme sa 15 mesiacov. A prvýkrát sme niečo iné pili v 10 mesiacoch, lebo dovtedy nám chutilo len materské mliečko. Takže u nás žiadne čajíky ani voda ani príkrmy do 6 mesiacov.

ajca123
17. dec 2011

Ahoj malemu staci tvoje mliecko 🙂 ,ale keby sa ti babo narodilo v lete tak v tedy by si mohla davat malemu vodenku a nebo fenyklovy caj 🙂
Ja som detem uz od 2 mesiacov davala fenyklovy aby krasne kazde prdkalo 🙂
A s dokrmovanim sa zacina od skonceneho 6mesiaca 🙂 zacina sa zemiacikom nebo mrkvou a kvapkou olivoveho oleja. Zalezi co mu zachuti 🙂 a to len zopar lzicek spapka a nebo mozno iba jednu lzicku 🙂
Treba pomalicku aby si jeho traviaci trakt zvykol na nove 🙂
Nebo tvoja pediatricka ti aj povie co mas robit 🙂

janka_pn
17. dec 2011

urcite staci len mlieko. teraz sa dako menili nazory odbornikov co sa prikrmovania tyka, ale ked zacnes pomaly v polroku, tak nic nezmeskate. je nazor, zavadzat prve prikrmi este ked kojis, vtedy ma babo najviac protilatok a zevraj sa lepsie vyrovnava s pripadnymi alergenmi.

marusik
17. dec 2011

stačí mliečko... my sme tak fungovali do zač.7 mesiaca...

zuzuzaa
17. dec 2011

Takisto ako ostatné ti poradím, že žiadny čajík nepotrebuje, pokiaľ je bábätko len kojené. Prevarenú vodičku v prípade, že by bolo nad 30, čo teraz nie je. Tiež som kojila, s príkrmami sme začali niečo pred dosiahnutím šiesteho mesiaca.

kisska
17. dec 2011

zaira pokial kojis na poziadanie, nepozeras na hodiny ani kedy, ani ako dlho, tak urcite nepotrebujes ziadne ine tekutiny. A kedy zacat s prikrmami? ked ti bude spolahlivo sediet s oporou, kojit budes viac ako 12-15x za 24 hodin, zvladne prehltat potravu z lyzicky, bude sa zaujimat o jedlo dospelakov, pripadne sa jeho vaha bude blizit k 8kg. Toto by mali byt znaky, kedy je dieta priblizne pripravene na inu ako tekutu stravu. Niektore deticky toto zvladaju v 4och mesiacoch, niektore az v 7ich. Kazde dieta je ine, rastie inym tempom a urcite sa s prikrmami netreba nikam ponahlat, ale zase ani netreba cakat zbytocne dlho 😉

mikavo
17. dec 2011

Ahoj, viem, ze sa hovori, ze urcite staci, toho nazoru som aj ja, no chcela by som poznamenat, ze vela deti ma problem prijat neskor ako niekolkomesacne vodu alebo caj, ked je teplo v lete alebo v obdobi, kedy by uz malo prijmat ine tekutiny. Vid moja neter, ma uz rok aj 2 mesiace a nechce pit ziadne tekutiny ani z pohara, ani z flase a ani zo slamky. Ja som toho nazoru, ze obcas treba dat, napr. ked ma stikutku, aby to potom neprirodzene pre to dieta. Kazde dieta je ine, no tu na konikovi som sa stretla aj s mamickami, co maju alebo mali podobne problemy, skus zvazit.

katka3012
17. dec 2011

ahoj,kludne mozes dat uz aj cajik,dobry je feniklovy 😉

kvetinka211
17. dec 2011

@zaira301 Nechapem tu posadnutost cajikmi ... aj mna sa stale vsetci pytaju ci davam cajiky a preco mu chudatku nedam trosku cajiku ... no na co by som davala, ked mi pije pekne prevarenu vodicku a moje mliecko? Do 6 mesiaca sme takmer vobec nic okrem mliecka nedavali, akurat po 5 mesiaci ked boli vonku velke horka nad 30 stupnov tak trosku vody a tiez ked mi par krat odmietal jeden prsnik a bolo este stale dost teplo. Detsky feniklovy cajik som uvarila par krat, ale potom mu menej chutila vodicka tak som s tym prestala, vsak ma este dost casu na cajiky. Detske caje mozes pit ty a ucinky (uvolnenie bruska) prejdu cez mliecko. No a uz vobec by som nedavala tie vselijake instantne sladene brecky 😝

No a este k strave, ak ho kojis, tak ho iba koj do ukonceneho 6 mesiaca, az potom zacni s prvou zeleninkou (mrkvicka, mrkvicka-zemiacik ...). Od cca. 5 mesiaca mozes obcas dat par omrviniek chlebika, aby si babo zvyklo na lepok este pod ochranou materskeho mliecka (spytaj sa na to pripadne doktorky na poradni)

dugyna
17. dec 2011

urcite nie je potrebne mu davat caj.dietatko ktore je plne dojcene nepotrebuje ziadne ine tekutiny ako materske mlieko. s tekutinami zaciname az s prikrmami.

strapco13
17. dec 2011

@zaira301 plne dojcene dieta ak je dojcene na poziadanie nepotrebuje ziadne ine tekutiny ako materske mliecko, mlieko obsahuje aj vodu, cize dehydratacie sa nemusis bat ani keby boli vonku obrovske horucavy
Po zavedeni prikrmov mozes zacat podavat ine tekutiny, najlepsie prevarenu vodicku, ale kludne s tym do takeho 8 mesiaca mozes aj pockat, nakolko prikrmy vodu obsahuju.
Pokial nie je nejaky padny dovod tak sa doporucuje plne dojcit do ukonceneho 6. mesiaca a potom pomaly zacat s prikrmami, staci kazdy mesiac pridat jeden chod. Masko a lepok mozes zaviest od 6,5 mesiaca. Netreba zabudat ze sa pridavaju prikrmy pri dojceni, ktore ma stale hlavnu ulohu. Prikrmom nemas nahradzat dojcenie, nadalej by sa malo dojcit na poziadenie.
WHO doporucuje podavat prikrmy pori dojceni do 2 rokov a potom dojcit nadalej dokedy to dietatku a matke vyhovuje.

cora73
17. dec 2011

plne dojcene nepotrebuje ziadne cajiky,ja som ani v lete nic ine nedavala,ak bol smadny ,tak si cucol..Vselijake tie cajicky mozu narobit aj neplechu,napr mladsi syn vobec nemohol ani feniklovy,ani kminovy,strasne ho z neho naduvalo brusko a hrozne plakal,ani ja som nemohla nic take jest a pit,plakal potom,ked sa napil mliecka..Vymyslala som s cajmi na kojenie a nakoniec sme sa obaja krcili od bolesti brucha.. 😠

luciferkax
17. dec 2011

NIEEEEE, načo? môj mal pol roka v lete a celé leto aj horúčavy sme prežili v p ohode bez čajíkov a vody

gabika783
18. dec 2011

plne dojčené dieťa a hlavne dojčené na požiadanie (neriadiš sa hodinami a nezmyselnými časovými intervalmi) nepotrebuje žiadne iné tekutiny. Hlavne by som sa vyvarovala takým sajrajtom ako granulované čaje, ktoré môžu obsahovať všetko možné vrátane plesní, len nie čaj.
Ale hlavne koj na požiadanie, vtedy môžeš kľudne spávať, že miminko netrápiš smädom alebo hladom. Ani dospelák predsa neje a nepije podľa harmonogramu. 😉

feb13
18. dec 2011

Smadne urcite nebude, MM obsahuje vysoke percento vody. Jedine s tym mozes dosiahnut ze sa mu naplni zaludok a nebude chciet uz mlieko.
S tym dokrmovanim... moze sa po 4m ale uplne staci az po 6m. Ja som zacala po 4, mala som na to svoje osobne dovody preco som to uznala za vhodne, nebolo to este skutocne dokrmovanie iba ochutnavky, jednalo sa o prakticky nemeratelne mnozstvo co dojcenie neovplyvnuje ale si zvykol na nove chute a pekne papa dodnes. On uz vtedy mal aj velky zaujem o nase jedlo, ale kym dieta zaujem nema urcite mu netreba davat nic. Po nemliecnom jedle som mu vzdy ponukla vodu od smadu, vylucne z pohara a velmi pekne z neho pije od 4m.

heni79
18. dec 2011

Nie, nemusí. Pokiaľ je plne kojené.

rabiva
18. dec 2011

tiez mam 4apol mesacne a plne kojim, nedavam nic ine, ani caj, dietatko si z tvojho mliecka vezme vsetko co potrebuje 😉

janinah
18. dec 2011

ja som dávala aj čaj,detský sypaný z lekárne /aj ako prevenciu proti boleniu bruška/,mm považujem za jedlo a čaj za pitie 😉

myreason
18. dec 2011

súhlasím s holkami, mliečko zatiaľ úplne stačí..nemáš sa kde ponáhlať. Ja som drobcovi začala čajík dávať ked mal 6 mesiacov..ale moc mu nebral..a tak je to aj teraz sem-tam vypije, sem-tam vobec nie. Ale cicík chytí vždy 😀

olifcek
18. dec 2011

@janinah malo vies o mm @zaira301 my sme do cca 14mes.pili vylucne mm. Potom som davala okrem dojcenia aj cistu vodu v doidi pohariku, ci pohariku s naustkom. Ak budes kojit na poziadanie, vodu teraz isto nepotrebuje. Dojcime sa nadalej 😵

ivett1
19. dec 2011

pridávam sa k názoru väčšiny mamičiek, že ak dojčíš, tak nemusíš dávať čaj...materské mlieko obsahuje dostatočné množstvo tekutín...netreba ho "riediť" 😉

zuzana17
19. dec 2011

Ak ho kojíš, tak netreba čajíky, stačí tvoje mliečko 😉

solnicka_nr
19. dec 2011

urcite mu staci mliecko ak je plne kojene....... 🙂 moj maly sice pije fenyklovy od 1 mesiaca asi ale my sme speci kategoria... 🙂

tin007
19. dec 2011

Nie, vobec nemusi, ak budes kojit na poziadanie.

rora
19. dec 2011

ja cajik davam len obcas, ked mame bolesti bruska tak sa pri fenyklovom cajiku trosku ukludni, lebo vtedy mi neviem preco prsko nechce zobrat a jeduje sa,inac problem nemame. vsetci naokolo (starsia generacia) mi hned dohovaraju liat do nej caj zakazdym ked si co i len stikutne, ked sme po krmeni vacsinou stikuta chvilku, no ja jej caj nedam vtedy ani keby co, lebo by sa jej to zmiesalo a dogrcala sa. a este jej obcas dam cucnut kamilkoveho caju (na odporucenie nasej dr), ked uz vela dni nekakala a vidim na nej ze sa vela puci a je nervozna

lumimi
19. dec 2011

ja by som nedavala čajík len mliečko, čajík len ako tu už písali ak je problem s bruškom alebo nedajbože teplotka. inak je to zbytočné, v mliečku je dost tekutiny.

zuzikiss
14. jan 2012

Ahojte maminky chcem sa opytat kolko priblizne by malo vypit tekutin sedem mesacne babetko pytam sa preto lebo moj drobec nechce vobecpit cajik a ani prevarenu vodu co sa tyka tekutin pije len mliecko aj to ma len 2krat za den.vopred vam dakujem