Mám prerušiť kojenie?

karinka998
7. máj 2014

Zdravíčko, som mamička dvojmesačného bábetka a momentálne som vo velkej dileme. Kojím, no posledné týždne je môj malý dosť nespokojný stale placče hlavne večer občastne spokojné dni sú výnimkou niekedy sa od prsníka odťahuje a pritom je hladný začne na ratu plakať a nieje nič čo ho dokáže uspokojiť tvra to už dva týždne hlavne večer potom v noci papá aj každú hodinu pred včerom som zistila že mlieko síce mám ale menej...tak som kúpila nutrilon a dala mu ten a ten krásne vypil a spal...ale prsník tiež odmieta iba občas...rozmýšlam že prestanem kojiť pretože mám pocit že sa zbytočne trápime ja aj malý ale zase mám obavy s neho či mu to neuškodí a nezačne mať zlé pocity stoho že už nemá ten pocit pri mamičkinom prsníku a ja mám stoho tiež výčitkové stavy že predsa len to materske mlieko je zdravé...vie mi niekto poradiť?? poprípade mamičky ktore tiež prestali kojiť že či nastaala potm zmena a aké umelé mileko je zdravšie aj ked dnes je už všetko skoro chcemické ale aj tak že ktorá značka je s vašich skúseností tá naj ...ked sa nahodou rozhodnem prestať kojiť čo ani vtom nemám jasno---..:((( bojím sa problém je inde a ja zbytočne prejdem na umelé mlieko:(aj ked teraz mám pocit že je to už posledná možnosť

pragmaticka
7. máj 2014

prestat kojit by som teda uplne neprestala! ak tak ho dokrm, ked vidis ze je hladny. Ja dokrmujem len vecer a obcas k obedu, inak kojim..takto to vyhovuje aj mne a aj mojej malej, uz skoro pat mesiacov..som rada ze ma aj materske mliecko a ze som s kojenim neprestala!
Ostatne baby ti tu isto budu radit rozne pripravky na podporu mliecka a podobne..ja si myslim ze ak je dietatko hladne a zena nema dostatok mliecka, naco ho trapit! K tomu vstavat v noci kadzu hodinu je tiez hrozny zaberak aj pre teba, takze moja rada, urcite trosku prikrmit ale s kojenim neprestat! 😉

ellca123
7. máj 2014

skuste si odsat a tak mu davat, bude to aspon nieco aj ked sa vytrapite
detom sa saje lahsie z flase ,potom sa uz nevrati ku kojeniu

dazdovka
7. máj 2014

@karinka998 neblazni, kazda sme si presli laktacnymi krizami, zacinaju zvycajne okolo 3. tyzdna dietata, ja som ich zazila pocas dvojrocneho kojenia mojej malej niekolko, clovek ma pocit ze dietatu to mliecko nestaci, alebo mu nieco v nom vadi, zle mu z neho travi... Ja nie som laktacna poradkyna, ale vzdy sme tieto krizy nejako presli, bud zistovanim co v mojej strave moze dietatu prekazat (vylucila som cokoladu, citrusy, paradajky, strukoviny, proste som zistovala eliminacnou metodou, co by to mohlo byt...) Dalej by som tipovala na takuto zmenu v prezivani dietatka, ze ju mohlo sposobit aj ockovanie, dietatko je celkovo nervoznejsie, posobia v nom chemicke latky, ktore maju negativny vplyv na nerovovy system. No a este dalsia moznost, na ktoru by som tieto priznaky videla, ze dietatko ma koliky, kedze place hlavne vecer, moze byt nevyprdkane chudatko, boli ho brusko, toto som tiez zazila s prvou dcerou, dost pomaha kupacie vedierko, krpec sa v nom nadnasa vo vode schulene v klbocku, tak ako bolo v maternici, dobre to posobi na jeho psychicku pohodu, aj crevkam to pomaha k uvolneniu...

luba41
7. máj 2014

o plači večer si prečítaj http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
načo si kaziť dojčenie , ked problem sa dá vyriešiť inak... pokial nezačneš umelo do dojčenia zasahovať, tak mliečka je presno tolko kolko má byť /za predpokladu, že prisatie je správne../ už teraz flaša napr. vám môže pokaziť prisatia a tvorba MM poklesne..možno stačilo len zmeniť polohu pri dojčení, viac byť s dieťaťom v blízkom telesnom kontakte, veľa nosiť / napr. v šatke/ a ponúkať MM aj v šatke, dôležité je spoločné spanie v noci..pozri http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dost-...
@karinka998

kofoluska
7. máj 2014

@karinka998 Asi ma ukamenuju vsetky zastankyne kojenia aj cez mrtvoly, ale napisem Ti moju skusenost a preco som s kojenim sekla. Doslova sekla, pretoze to uz inak neslo.
Maly sa nadherne prisaval, este na porodnej sale bol na mne pricucnuty, aj asi po hodine mi ho z novorodeneckeho sestricka doniesla, ze ma silny saci reflex. Ja cela stastna, ze super, pojde nam to. Prikladala som a prikladala a prikladala, dosli zasoby, co mal v brusku a stale plakal. A ja prikladala, on aj hodinu na ciciku, potom zaspal a za chvilu zase hore a plakal. Dalsi den mi na prsnikoch doslova zuril, pretoze ja som stale nemala mlieko. Tolko sestriciek sa pri mne vystriedalo, chytali prsia a bradavky stlacali, pomahali prikladat, pomahali odsavat. Maly stale chudol hoci mal zacat priberat. Ja reku doma to pojde lepsie, budeme v klude, vo svojom. No houbeles. Maleho som mala na prsiach co pol hodinu vo dne v noci. Niekedy sa prisal, niekedy zuril.A hlavne bol stale nespokojny. Co ja som sa kdejakych pripravkov najedla/napila, moja mamina mi pomahala, bola u nas prve tyzdne, aby som sa aj vyspala a oddychla si. Nepomohlo. Tak som zacala prikrmovat a svoje mlieko odsavat a davat mu ho z flasky. A zrazu som mala doma spokojne dietatko, ktore bolo najedene a krasne spinkalo (dodnes si trieskam hlavu o stenu, ze som ho v snahe za kazdu cenu kojit trapila hladom). Mesiac som odsavala po kazdom krmeni, aby som aspon nieco zo seba vyzmykala. A teda poviem ti, nebolo toho vela. Ale bola som rada, ze nejake moje mlieko vobec mal.
A nas vztah? Ako tak sledujem niektore svoje kamaratky s detmi, dovolim si povedat, ze so synom mam ovela lepsi a blizsi vztah nez ony, hoci nekojim. Raz som sa rozpravala s byvalou kolegynou, ktora ma o tri mesiace starsieho syna. Ja viem, kedy maly place od hladu, od smadu, od toho, ze ho nieco boli, ze je nespokojny, ze sa boji, ze nevie zaspat.... Ona na mna pozrela ako zaba z prachu a ze ona nevie, preco jej dieta place, ona mu vzdy strci prsnik. Takze toho, ze by bol tvoj syncek nespokojny, lebo uz nema prso sa bat nemusis. Je XY inych sposobov, ako mu dat lasku a samu seba.
Kojenie podla mna nema byt trapenie. Ak sa co i len jedna strana trapi, treba to nechat tak. Ak sa ty trapis a si z toho nestastna a nervozna, dietatko to z teba citi a reaguje rovnakymi emociami. A ist aj cez mrtvoly a pozerat sa na hladujuce dieta? To podla mna nie je materinska laska, to ani neviem nazvat.

trasko
7. máj 2014

@kofoluska akoby som to bola ja detto to iste..xi maleho mi doniesli sestricky s nejakym zltym cumlom tak cucalako o zivot potrapili sme sa tri mesiace a potom plne UM ....SPAVAME nahi s muzom a maly aj ked bol kojeny len tri mesiace mi cicik drzieva a zaspava na nom dodnes a to uz ma rok aj pol @karinka998 urob ako citis ty a bez vycitiek starsieho syna som kojila dva a.pol tyzdna a chudak mal zelenu stolicu co sok nemala mlieko prereval cele dni a noci ja som z unavy schudla za ten cas vsetko co som nabrala.... ak sa mate obaja trapit tak naco

trasko
7. máj 2014

@karinka998 a mlieko davam dodnes z DM ....zo zaciatku pil Bebu tolko co nazvracal koniec....ja na Dm mlieko nedam dopustit prva kvalita a o cene nehovoriac

83lenka83
7. máj 2014

Ja som tak isto prekonala laktacnu krízu a to niekoľkokrát ale nevzdala som to, najľahšie je to vzdať, niekedy neexistovali náhradné mlieka a ženy museli kojit, nič iné sa nedalo robiť a vyhovorka, že mlieko zmislo je hlúposť. Ja som si nevedela odsat odsavackou ani kvapku, odstriekavanim to išlo, cca pol dl za pol hodinu a to neznamená, že mlieko tam nieje. Píšete tu, že kojite aj hodinu v kuse no a ja som kojila aj 2,5 hodin v kuse dokonca zo zaciatku som malému pomahala stlacanim prsníka aby mu to išlo lahsie. Teraz ma 21 mesiacov a stale kojim ale už len rano a som tomu rada. Keď naneho niečo lezie alebo sa tlačia zubky rychlejsie to prekoná pri mm ako pri nejakých liekoch. Takže určite vydržať, pevné nervy. Dieťa nieje pohodlie ale takú cestu sme si zvolili sami. Peace 🙂

hameeda
7. máj 2014

@kofoluska : toto nikdy nepochopí niekto kto to nezažil, ja som sa tiež natrápila, no ja som mala šťastie na normálnych lekárov, kde mi doktor nakázal doniesť vzorku mlieka a poslal ho na rozbor, a výsledok, povedal mi tvoje mlieko je ako voda, okamžite predpísal dokrmovanie UM, potom sme ešte raz skušali robiť rozbor po 2 mesiacoch a úprave stravy, ale výsledok to isté ☹ , vydržala som kojiť s dokrmovaním cca 6 mesiacov pri najstaršiej dcere, 7 mesiacov pri synovi, 4 mesiace pri druhom synovi a 2 mesiace pri najmladšiej dcere, moje deti sú hladoši, narodili sa veľký, ccca 4 kg, proste chceli jesť a moje mlieko im jednoducho nestačilo, a mohla som do seba pchať čo som chcela, čaje, tabletky, upravená strava, len som zbytočne schudla ďalších 5 kg, ktoré mi dodnes chýbajú

kofoluska
7. máj 2014

@hameeda Presne tak - kto nezazil nepochopi. Ono nejde o prekonanie laktacnej krizy. Ani o pohodlnost ci lenivost. Ani o to, ze to clovek proste vzda. Ale niekedy ina cesta nie je. Kazda maminka xce pre svoje dieta to najlepsie a kazda po UM siaha ako po poslednej moznosti, pretoze MM je proste MM. Ja dodnes som schopna spustit plac, ked mi nejaka kamoska zacne rozpravat, ako som mala vydrzat a nemala som to vzdavat. Dodnes mam traumu z toho, ze sa to nepodarilo. Nie je mi to jedno a nikdy mi to jedno nebude.

@83lenka83 Vies, niekedy to naozaj nejde a ze mlieko nie je - to nie je vyhovorka. Viem, ze to myslis v dobrom, ale pozor na slova - dokazu nas, co nemozeme kojit velmi zaboliet. Ver, ze prejst na UM nie je lahke rozhodnutie. A ano, kedysi nemali nahrady mlieka. Moj syn ma stastie, ze ma este zijucich prastarych rodicov a ja mam stastie (alebo niekedy aj smolu, minimalne co do prikrmov 😀 ), ze mozem pocuvat, ako zili generacie pred nami. Hadaj, cim krmili deticky nasi predkovia, ked zena nemala mlieko? Kravskym, kozim, ovcim - co mali na statku, to dali.

skoricaxx
7. máj 2014

Ahoj moj ma 4 a pol mesiaca a od tretieho mesiaca sa prikrmujeme cca 1 fľašku na deň a jednu na noc. keď ostane nespokojny aj po tom čo ho nakojímm dám mu flašku on sa ukludni.....keď nedopije hneď dotane to dopiť nekôr a popri tom krásne kojím............................ takže aj kombinácia oboch spôsobov je riešenie držím palec
p.s. dve predchadzajuce som dokrmovať nemusela kojili sme a cca do 9mes.

hameeda
7. máj 2014

@kofoluska : ja našťastie travmu nemám, pretože práve naopak mne všetci hovorili že načo sa trápim a stále kojím aj keď viem že aj keby sali hodinu tak aj tak budú hladný, a ja že dobre tak potom dam fľašku, u nás to aj tak bolo pár mesiacov, že som kojila niekedy aj dve hodiny, deti normálne ťahali, aj som mala mlieko a nemali sme žiadne problémi, akurát to že aj keby sali neviem koľko aj tak boli hladný, preto nás aj doktor poslal na rozbor mliečka pri prvej dcere, pretože povedal že musí najskúr vylučiť že je problém v mliečku a ak by nebol tak by nas poslal na sono bruška,,a keď prišiel rozbor tak len rukami zalomil, hovoril že ihneď prikrmovať pretože z toho môjho mlieka nedostáva takmer žiadne živiny

kofoluska
7. máj 2014

@hameeda Mne toto hovorila len moja mama a svokra a maleho prababka. Ostatni zdvihali obocie, odsudzovali, kazali..... No presla som si svojim. Ale - podstatne pre mna je, ze moje dieta prospieva, je stastne, spokojne a usmievave amiluje nas. 🙂

trasko
7. máj 2014

@83lenka83 ja neyuhlasim celkom s tebou,moja.starka mala troch synova nekojila ani jedneho.....a to ma80 rokov,takze nieje to moderna mlada stara mama.takze ziadna hlupa vyhovorka...

83lenka83
7. máj 2014

J
@trasko ja som chcela upozorniť na to, že z mojho okolia 8 mamičiek z 10 nekoji lebo "nemajú" mlieko alebo, žeje tam nnejaký iný "vážny" problém a nemyslím si, že je to správne.

trasko
7. máj 2014

@83lenka83 chapem a verim ti ja mam tiez okolo seba take matky co sa predvadzaju ale po vonku a nekoja lebo....sa im.NEDA ,ja len tolko som chcela,ze ozaj nie vzdy sa da 😉

mircalla
7. máj 2014

@karinka998 Ja som kojila aj prikrmovala aj UM, lebo nemala som dost 2,5 roka a fungovalo to

renca910
7. máj 2014

nakoj a potom mu dorob UM

esterba
7. máj 2014

@karinka998 Nepoviem ti, co mas robit, len co bolo u mna 🙂 V porodnici nula bodov, malej davali z flasky, prisat sa nevedela. Den pred odchodom som si v placi povedala, ze to nebudem silit a ked pridem domov, upokojim sa a mlieko bude. Prisli sme poobede, vecer este nebolo vela, ale s cumlom mala zaspala. Rano uz bolo. Od druheho tyzdna mala plakala takmer kazdy podvecer 2 hodiny. Ja som striedavo kvoli bolesti odsavala a kojila. Kojila som max 30 min, ale po polhodine kludne znova, ked som mala pocit, ze nestacilo. Vsimla som si, ze aj ked malo, vzdy sa nejake mlieko objavilo a mala si na to postupne zvykla. V 4. tyzdni som si precitala pribalovy letak Vigantolu, okamzite som ho nahradila Dvitaminom nemenovanej kanadskej znacky a nasadila malej probiotika. A zacali sme spavat spolu, mala spi doteraz s nami. O 2 tyzdne presli koliky. Ked presli, mala sa celkovo zacala ovela lepsie prisavat, v klude a suvisle pila. Potom som uz len sporadicky mala pocit, ze mam menej mlieka, ale malu to nerozhodilo, tak som si to ani ja nepripustala. V 3. mesiaci som pojedala senovku, inak nic, az na to, ze kazdy den pijem caj na kojenie. Vzdy, ked som mala pocit nedostatku mlieka, vykaslala som sa komplet na domacnost, tri dni som s nou prelezala v posteli a kojila, vzdy sa to potom upravilo. Nebolo to do toho druheho mesiaca lahke, az ked sa to zlepsilo som si uvedomila, ze som žila v akomsi "dojciacom" tranze. Mne to ale stalo za to. Po kazdom ockovani som mohla kojit. Pri kazdej zvysenej teplote som mohla kojit. Mohla som kojit pri zuboch, ked sa udrela, ked bola proste len nervozna. Aj ked uz ma prikrmy, ked ideme mimo domu, nikdy nemam starosti, ci bude dost jedla, pitia... Ocenujem svoju vlastnu snahu a tvrdohlavost a to,ze som si dokazala byt pokojna, aby bolo pokojne aj moje dieta. 😉 kojenie je naišao v hlave, bratske mnozstva mlieka. Riadia ho hormony.

esterba
7. máj 2014

Kojenie je naozaj v hlave, vratane mnozstva mlieka. A T9 je naprd 😉

emocia
7. máj 2014

@karinka998 ahoj, píše ti laktačná poradkyňa. Neuvažuj o ukončení dojčenia, je skvelé že dojčíš 🙂 si iba v nedorozumeniach, z ktorých sa ľahko dostaneš, stačí telefonické usmernenie či konzultácia, keďže možnosti psíania tu neumožnia dať ti celý rámec, čo teraz akútne potrebuješ. Získať vhľad, aby ti to zapadlo, čo vlastne tvoje dieťa dáva najavo a čo od teba potrebuje. Napíš mi do pošty alebo zavolaj pokojen zajtra po 9 h., kontakt nájdeš dole na mojich weboch. Hlavu hore, všetko sa dá napraviť 🙂 Srdečne Alena

emocia
7. máj 2014

@kofoluska a sestrička ako vedela, že má silný sací reflex...? asi skúsili dať fľašku, lebo im možno plakal... hm...? ktovie, ale ako inak by to asi vedela? takže stačil jeden kontakt s fľašou a pokojne z toho mohli byť všetky vaše ďalšie nedorozumenia a problémy... je mi to ozaj ľúto. Takisto je možné, že má silnú uzdičku pod jazýčkom... a tá pri dojčení bolí... viac vecí mohlo prekaziť Vaše dojčenie... žiaľ 😒 Píšeš, že nemáš traumu, to je fajn. Každopádne však si ti dovolím dať radu, aby si pri druhom dieťati zabojovala o dojčenie. My poradkyne vieme poradiť čo robiť, ako veciam pomôcť. Vieš dojčenie nie je iba príjem jedla, je to aj pomoc dozrievaniu orgánov, napr. pľúc a mozgu. Je to aj nástroj na vytváranie vzťahovej väzby, je to napríklad aj v noci nesmierne pohodlné 🙂 len sa natočíš a dojčíš... Je to prírodou dané a dobre vymyslené. Fľaša nie je riešenie č. 1. 99,9 % matiek je uspôsobených a schopných dojčiť, toto percento je dobré vedieť. Dôelžité je hneď po prôdoe mať dieťa pri sebe, aby sestra nemohla dať dieťaťu fľalšu. tam môže, žiaľ, byť štart celého rpoblému. Taksito vyšetrenie uzdičky je dôležité a ak je tuhá, tak preštiknúť. prikladať a prokladať a mať kontakt "koža na kožu" a tak sa prisávanie podporí a začne sa to dariť. Veľmi držím palce pri dalšom dieťatku, pozdravujem, Alena porakdyňa

kofoluska
8. máj 2014

@emocia Alenka vazim si Tvoj prispevok a viem, ze to myslis v dobrom. Akurat ma mrzi, ze automaticky robis zavery, hoci netusis, ako v porodnici podporuju dojcenie, ze flasa je tam to posledne, co by mi dali (dokrmovala som vyhladovane dieta striekackou cez moj prst, aj to az po tom, co som sestricky uprosila skoro na kolenach s placom, aby mi ten posr... nutrilon dali, lebo maly sa az zajakaval ako plakal od hladu!!!), cim som si presla, ci som kontaktovala laktacnu poradkynu, ci som prikladala a ako casto, co vsetko som spravila pre to, aby som mojho syna mohla dojcit. Navyse si si moje prispevky ani poriadne neprecitala - jasne pisem, ze dodnes MAM traumu z toho, ze syna nedojcim a nikdy mi to jedno nebude.
Vies, prave pre tento tlak, ktory sa na dojcenie zo vsetkych stran vyvija a nazor "chod aj cez mrtvoly" a "musis vydrzat" je velmi vela mamiciek, ktorym sa dojcenie nepodari. Pretoze tomu nedaju prirodzeny priebeh, ale snazia sa ako besne a ked to nejde, tak su z toho nervozne, uplakane a nestastne. A tym padom sa dostanu do zacarovaneho kruhu.
Obcas sa treba zamysliet aj nad tym, ako to cele vnima mamicka a nie len do nej hucat. 🙂 Moj prispevok neber nijako v zlom, ale bohuzial po tom, cim som si presla mam na taketo veci svoj nazor.A ver mi, ze AK by som niekedy mala dalsie dieta, posledne, na co sa budem sustredit bude dojcenie. Bud to pojde alebo nepojde. A ked nie - urcite to nebudem brat ako koniec sveta a nezlozim sa psychicky tak, ako som sa zlozila pri synovi. Pretoze dieta v prvom rade potrebuje maminku, ktora je v pohode, nie je vystresovana, unavena a psychicky na dne. Len taka matka dokaze na 100% naplnat potreby dietata - a je uplne jedno, ci potrebu jedenia naplna flasou alebo prsom. Je mi len luto, ze na toto som musela prist na ukor prospievania mojho syna v jeho prvych tyzdnoch.

minqea
13. máj 2014

@karinka998 na tvojom mieste by som to este nevzdavala. nie je to jednoduche, ale skus este vydrzat. Tak ako tu pisali, skus si odsat a dat mu flaskou, najma vecer pred spanim. A ak mas pocit, ze je babo hladne, dokrm UM. Ja som to na zaciatku tiez robila..mliecko sa mi tvorilo pomaly..vsetci ma strasili ze si od flase uz neodvykne, ani od dudla..nic tale sa nestalo. Malicka bude mat 10 mesiacov a stale kojim, dokonca som mala nedvano 10 dnovu prestavku koli antibiotikam, kedy som iba odsavala..a teraz opat pokracujeme. Nezabudni vsak casto prikladat a skusat aj prsia. To je velmi dolezite. Postupne sa to zlepsi 😉 Drz sa!

mammaroma
13. máj 2014

@emocia
Ja mám takisto z pôrodnice skúsenosť, že dojčenie podporujú, presne ako písala mamička @kofoluska. Takisto som mala na začiatku problémy, mliečka len málo, maličká plakala, ale nikto UM ani nespomenul. Keď bolo už treba, dostala MM z banky striekačkou po prste a potom na 4. deň sa našťastie spustila laktácia a kojíme. Ako sestru ma mrzí často neopodstatnená kritika novorodeneckých sestier...

emocia
13. máj 2014

@mammaroma Dievčatá kololuska a mammaroma. Celkom isto nie je mojím zámerom sa vyjadrovať či nedajbože vybíjať v reagovaní na všetky názory, ktoré sú tu na tomto fóre prezentované. Nemusím sa tak realizovať. Realizujem sa priamo v práci s matkami a pre matky. Sem vždy píšem k veci a vždy ide o dojčenie alebo život s bábätkom. Osobne nie úplne rozumiem prečo sem – do laktačnej poradne – píšu mamičky, ktoré nedojčili z X dôvodov. Tie dôvody nie sú podstatné. Podstatný je fakt, že nedojčili. Nemyslím si, že by matkám, ktoré majú potrebu a chuť riešiť, resp. hľadať radu vo svojom určitom probléme pri dojčení či už s laktáciou alebo niečím iným – prospieval práve hlas ženy, ktorá nedojčila. Viem, že toto fórum je prístupné komukoľvek, kto sa doň prihlási. Hovorím tu však ako žena zrelého veku, ktorá nemá iba vlastnú skúsenosť s dojčením a životom s bábätkom (ktoré má už 22 rokov 🙂 a tiež skúsenosti zo spriatelených rodín, ale najmä ako žena-poradkyňa pre dojčenie, ktorá má bohatú skúsenosť s prácou so ženami. Bolo ich za vyše tri roky približne 650 a iba promile z nich nebolo treba podpory. Iba promile. ... Ostatné ju potrebovali ako soľ. AKO SOĽ. Jedna viac a druhá menej a mnohé potrebovali podporu ešte viac ako rady o prisatí, polohách atp atd. Potrebojovali jej veľa. Mám pocit, že ak sem do laktačnej poradne, menovite do témy, ak sa matka bojí nedojčenia, zníženia laktácie či sa jej to dojčenie komplikuje, teda ak sem píše matka, ktorá nedojčila, tak mám pocit, že to nie je tá žena, ktorá by sa mala vyjadrovať k téme a ktorá by pre danú matku v probléme mala nejako produktívne info. Práve naopak. Rady či názory či "podpora" ženy, ktorá nedojčila, ako som to mala možnosť tu vnímať, sú kontraproduktívne. Tej matke nepomáhajú. Prepáčte mi to všetky, ktoré ste nedojčili a ktoré ste svoje rady sem zrejme mysleli úprimne a dobre. Vedzte však, že efekt nemusí byť dobrý. Zvážte v budúcnosti svoje vstupy do témy tohto typu... Možno ma admin za toto napomenie alebo aj niektorá z vás sa naštve. Každopádne napriek tomu, čo som tu už napísala, pripúšťam, že možno je za tým dobrý zámer... mne však uniká jeho zmysel a presvedčivosť. Totiž, jediné, čo potrebuje matka s problémami okolo dojčenia, je relevantná podpora ženy, ktorá riešila v minulsoti podobný problém pri dojčení či s laktáciou. Nie ženy, ktorá nedojčila. Ale najmä takej ženy, ktorá má vlastnú skúsenosť s problémom ohľadom ktorého oslovuje iné matky na tomto fóre. Alebo možno poradkyne... Ďakujem za porozumenie. Alena poradkyňa

rienok
13. máj 2014

@emocia skoda ze ked som vas ja volala tak ste mohla az o 7 dni co je dlha doba a nakoniec ste na mna aj zabudla a volala som inu laktacnu..... nie vzdy je vase poradenstvo take super ako sa dobre pise na nete 😒

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rienok
13. máj 2014

ale aby som bola objektivna, neprestavaj dojcit prikrmuj ak je to nutne po cievke - ja som dokrmovala cez suplementor mojim odsatym a ak bolo malo aj UM ( stravila som touto zabavou plnych 9 mesiacov) potom mala zacala odmietat hadicku tak prisla flasa a asi este 2 mesiace sa prisavala a vycucala co bolo a potom z flase. najradsej zaspavala na prsniku po flasi 😀

irin12
13. máj 2014

@emocia ked som vas tu zazrela tak mam otazocku, mojho synceka plnohodnotne dojcim nebudem tu rozpisovat vsetko ake to bolo zo zaciatku zlozite, plakala som od bolesti, lebo mi bradavka praskla skoncilo sa to az nedavno v 3. mesiaci. Proste mala som v hlave uz v tehotenstve dojcit, dojcit, dojcit. Otazka: Po navrate do prace chcem ho tiez dojcit. Vraciam sa iba na vikendy 2 dni, co by ste mi odporucili? Maly bude mat v tom obdobi 9-10 mesiacov. Ide o to, ze nechcem uplne skoncovat s dojcenim ale ani odsavat v praci atd, zda sa mi to nerealne s odsavackou behat, zaroven sa bojim ze stratim postupne mlieko.