Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

nikam
5. júl 2011

@kukujka Ahoj, v prvom rade drzim palce malickej, nech cim skor vyzdravie, a Ty samozrejme tak isto. Ja odsavam 4-5 krat denne, na jeden krat od 150 do 230ml. Trva mi to asi pol hodinu. Ako ale pozorujem, je to velmi individualne.

kukujka
5. júl 2011

@nikam dakujem dufam,ze bude skoro zdravucka,mne to odsavanie tzrva ovela dlhsie jednu davku cca80ml mi trva odsat tak tristvrte hodinu,mam odsavat castejsie?pojde to potom lepsie?bude viac mlieka?alebo mas nejaky recept aby bolo mliecka viac????

majamat
5. júl 2011

@kukujka ja sa s tebou nemozem porovnavat. mam vela mlieka. odsavam 5-6x denne a z jedneho prsnika odsavam tak 15min. niekedy trochu dlhsie, ked je vela mlieka. odsajem podla toho, kolko som neodsavala . od 120-280ml z jedneho.
a prajem skore uzdravenie a aby ste boli co najskor spolu. musi to byt stresujuce, byt bez babatka.

nikam
5. júl 2011

@kukujka Ozaj treba vela pit, mne dokonca pomaha Vinea - resp. hroznovy cukor. Pri odsavani v chladnejsom pocasti som pouzivala infracervenu lampu kvoli teplu, mozes si dat predtym teplu sprchu alebo fen. Pri samotnom odsavani prsnik masirujem zo vsetkych stran. Odsajem jeden, druhy a znova prvy aj druhy - ide len troska ale take uplne huste biele mliecko. Ty mas ale mesiac po porode, to je este to mliecko ine, take smotanove. Daj vediet, ako Ti to ide.

michaela.g
6. júl 2011

Ahojte, moc vam drzim palce 🙂 , ja som tym tiez presla a preco? Za prve mala sa v nemocnici nechcela prisat aj ked som mala vsetko super nastudovane o prilozeni hned po porode a pod... Mala som nakoniec cisarak, dlho trvalo kym som sa prebrala z narkozy a kym mi priniesli malu o ktoru som ziadala ubehol dalsi cas... nevedela som sa dat do hromady este na druhy den, ale to som uz mala malu zaparkovanu pri posteli a MUSELA som. Skusala som odsavat uz v nemocnici ale mala sa nechcela prisat... Nakoniec sa nas "ujala" jedna akcna sestricka, mne drvila prsnik a malej tlacila hlavicku a masirovala podbradok ze aby zacala sat. Bol to SOK pre mna a aj pre malu. Zarazila som to, ale aj tak bol to SOK tak velky ze ked mala videla prso tak za rozplakala ako keby ju rezali... Bojovala som 5 tyzdnov s odsavackami, cievkami, brala kopec pripravkov. ALE nakoniec sa to podarilo, po 5 tyzdnoch sa mala prisala, malej som dala prso a z flase kvapkala mlieko tak aby jej tieklo do pusky po bradavke, ale zabralo to a odvtedy sa nechce od prsa odrthnut a spokojne tak zaspava... Tak sa drzte a ono to pojde, hlavne to chce odhodlanu a trpezlivu mamicku 🙂

majamat
6. júl 2011

@michaela.g juj, to je super, ze vam to vyslo. my sme zostali pri odsavani, koli grckaniu. dcera mala silny saci reflex a vedela sa prisat, aj ked uz slabsie, aj po 2m. s flaskou. no mlieko jej moc striekalo a ona sa dusila, navyse jej do mlieka miesame Nutriton. takze nehrozi, ze by sme kojili normaalne a uz to nejak takto dobojujeme. zaciname s prikrmami.

kukujka
6. júl 2011

@nikam ja som vobec nemala mlieko az na stvrty den po porode nabehlo a tiez mi v tom pomohla vinea a caj pre kojace matky teraz ked som chora tak som vineu vynechala kvoli bublinkam a jem hroznovy cukor od vcera som si zacala varit aj lanove semienko vody vypijem denne tak 4litre,dnes mi to odsavanie islo lepsie odsala som 80ml za pol hodinu oproti vcerajsku riadne zlepsenie

kukujka
6. júl 2011

mam odsavat castejsie aby bolo viac mlieka,alebo na tom nezalezi?

majamat
6. júl 2011

@kukujka malo by sa , ak chces zvysovat tvorbu, odsavat kazde 2 -3 hod a co najviac vyprazdnit prsia. je to celkom narocne. mne odsavanie normalne trva minimalne 3 hod. denne.

kukujka
6. júl 2011

@majamat odsavam kazde 2,5-3hod a odsajem len cca 90ml dokopy s oboch

majamat
6. júl 2011

@kukujka to chvilu trva, nez sa to zvysi. vsak uvidis. ja som videla vysledky po 2-3 dnoch.

fleuerette
7. júl 2011

@michaela.g ahoj, ako som si prečítala tvoj príspevok, akoby som ho písala sama. S tým rozdielom, že my kŕmime fľaškou stále. Ako náhle chcem malého priložiť, reve ako tur.

fleuerette
7. júl 2011

Chcela by som sa opýtať, v akých intervaloch odsávať? Ja som doteraz robila tak, že ráno okolo 7, cez deň tak 3 -4 krát, podľa toho ako sa mi podarilo pri malom, cez deň mi pomenej spí, treba sa mu venovať a s odsávačkou na prsníku je to dosť komplikované 😀 . Potom som odsala tak okolo 21:00, v noci nič a zasa ráno.

Pravý prsník to zvláda v pohode, mliečko mi strie asi s 8 miest. Množstvo je tiež OK.problém mám ale s ľavým prsníkom. Za 2 týždne už som mala už 3 krát skoro 40 teplotu, stvrdne mi prsník, spravia sa mi guče. Mlieko mi od začiatku vyteká tak z 5 miest max. Odsávačkou mi to ide tak z 3 miest, ostatné musím odsať rukou aj to horko ťažko. Musím si napustiť horúcu vaňu, naložiť sa a hodinu tlačím prsník, no des. Aj keď mi už nič nejde stále mám pocit, že mi tam mlieko zostáva.
Minulý týždeň som si našla ten pluzgierik na bradavke na ľavom prsníku, prepichla som ho, opäť som niečo odsala, ale len rukou. Už neviem čo s tým prsníkom

evabb35
7. júl 2011

@fleuerette V pôrodnici mi sestry doporučovali odsávať si každé 2-3 h.
Pri mesačnom dieťati som odsávala pravidelne každé 3-4 hodiny. Aj v noci. Odsávala som o: 23.00 h, 2 h, 6 h, 9 h, 12 h, 15 h, 19h. Tiež som si musela pred odsávaním prsníky nahriať /infračerveným žiaričom/ a odsávala som niekedy aj hodinu - osávačkou i ručne. Keď malo dieťa okolo 8 mesiacov, tak som si prestala v noci odsávať. Naposledy som si odsala okolo 23.00 h a potom už len ráno okolo 6 h. Ale vtedy sa mi aj začala znižovať tvorba mlieka. Keď malo dieťa 11,5 mesiaca, tak už večer som mávala tak málo mlieka, že sme museli začať večer dávať umelé mlieko.

evabb35
7. júl 2011

@fleuerette Skús sa poradiť s nejakou laktačnou poradkyňou. Sama som bola taká zaneprázdnená a vyčerpaná, že som aj zabudla, že existuje nejaká laktačná poradkyňa. Možno by mi pomohla vtedy.

axara
10. júl 2011

ahoj fleuerette, mala som podobny problem pri prvom dietati. Najskor ked som si odsavala, ale aj neskor, ked uz mala sala z prsnika. Ked som si odsavala mlieko, zistila som, ze mam vnutri akokeby zrazeninu, a niekedy aj take hrudky, ako kamienky, alebo zatky... dost to bolelo, kym sa mi to podarilo dostat von, a slo to jedine rucne. Mlieko okolo tych "zatok" preslo iba slabym prudom a potom ho vela zostavalo na jenom mieste a tiez sa mi tvorili hrce. Pomohlo iba odsat co sa dalo. Niekedy sa hrudka sama rozpustila a potom to preslo (niekedy aj po dvoch, troch dnoch), niekedy ju bolo treba postupne vytlacit - masirovanim, nahrievanim (prikladala som si horucu mokru plienku, ktoru som na chvilu strcila do mikrovlnky).
Neviem, co ti poradit, asi iba trpezlivost. Ako tu ktosi pisal, pomoze, ked to dieta vysaje, vtedy sa ti tie guce prestanu robit (mne sa aspon prestali, mala sa prisala asi v siestich tyzdnoch), teda prevazne, aj potom sa mi obcas spravili, ale to som riesila iba v akutnych pripadoch, inak som si malu castejsie prikladala a bolo 🙂. Pri dalsom dietati som uz mala nemala taketo problemy...

michaela.g
11. júl 2011

Babenky nam dost pomohla predporodna priprava, robila ju kocka z mamily. http://www.mamila.sk/
Najdete tam spuustu dobrych rad a aj kontakty na odbornicky, ktore ochotne a radi pomozu a poradia, aj ked za poplatok....

mona777
13. júl 2011

@nataliasarron ja som veeedela že zaberie - len je to blbé že to musíš teraz brať dlhšie - teda asi - možno u teba to bude stačiť brať napr. mesiac a potom ti laktácia zostane na tak vysokom bode a vela neodsávaj - lebo sa ti tvorba ešte zvačšuje 😀 nebude stačiť mraznička uvidíš 😀

mona777
13. júl 2011

@fleuerette ajajáááj - zachraň si kojenie - maš malé bábo - to ešte stíhaš - zavolaj si laktačnú poradkynu oni ti pomožu. Lebo ak ti ide tažko odsávať a musíš ručne dovytláčať mliečko velmi si zničíš prsia - je to nebezpečné. Hrče sú skaza - tak bojuj o kojenie - určite volaj nejakej laktačnej
A to čo tu píše michaela.g - www.manila.sk tam si najdeš laktačné poradkyne

sareenah
13. júl 2011

Och, baby, som rada, ze som Vas nasla...ja som sa zacala bavit v jednej diskusii o tichom refluxe, tam som sa rozpravala o odsavani a tak ma tam sfukli, ze co maju co flasky robit pri dojceni...a pritom presla som si tymto, maly mal reflux, bolo to denne odsavanie...aj 5 hodin, krmenie flaskami a zahustovanie Nutritonom...som rada, ze som prisla na stranku, kde citam presne toto, co som zazila...drzim Vam vsetkym palce, tie, ktore kojit mozu, si nevedia predstavit, aka je to drina, popri tom vsetkom este aj odsavat...umyvat, sterilizovat...a stale dokola...Vsetky Vas obdivujem, je to takze...hlavne zo zaciatku...mne pomohla gynekologicka, ze mi povedala, ze baby to vydrzia tak 2-3 mesiace...a prave to, ze na mna nikto netlacil sposobilo, ze som odsavala v klude a nakoniec sa to krasne rozbehlo a maly mal mliecko az do roku a pol 🙂 OK, este raz, drzim Vam palce, klobuk dolu, ze odsavate 🙂

sareenah
13. júl 2011

@kukujka Ahoj 🙂 no ako Ti to ide, neviem, ci si ma pamatas, ze inej temy, bavili sme sa o odsavani? Tak ako? Ide Ti to?

sareenah
13. júl 2011

@fleuerette hm...presne si spominam na svoje "zaciatky" ked to neslo a ked som mala zapaly...proste potom som to zobrala systematicky a postupne som si tie prsia rozchodila...proste tiez sa mi robili hrce, ale pamatam si, ze som si proste pri odsati rukou isla od hrcaveho miesta k bradavke a chodila som tak dovtedy, kym sa ten cely kanalik neuvolnil...a potom uz vzdy ked som odsavala, tak z neho krasne slo a krasne som to miesto odsala...ale tym, ze som mala zahrcene cele prsia, tak som proste isla postupne a postupne sa to cele uvolnilo...jasne, pomoze ta infracervena lampa...alebo horuca vana...mozno najlepsie je toto uvolnovat vo vani, lebo prso je nahriate a pekne mozes skusat...no len akurat bud to mliecko ide do vody...alebo mozes aj do flasky a sup do chladu...drzim palce...ale ako pise mona777, mozno by stalo za to sa fakt poradit s nejakou laktacnou...mozno ma maly nejaky blok a boji sa prsa...mozno by ste si s malym k sebe nasli cestu a potom odsavat nemusis...lebo fakt je to drina...pamatam si, ze rok a pol som mala modriny na prsiach, ze fakt na zaciatku tie zapaly sposobili skoro to, ze mi odchadzalo mlieko...no tiez som sa natrapila...drzim palce...pa

kukujka
14. júl 2011

@sareenah ahoj teraz uz odsavanie moc neriesim malinka papa pekne s prsnika a odsate mliecko pije uz len raz denne,ale to odsavanie sa o vela zlepsilo teraz odsajem uz velmi lahko 100ml za cca 15min

majamat
14. júl 2011

@fleuerette myslim, ze by bolo dobre odsavat aj v noci. vtedy sa vraj tvori najviac mlieka a od 21-7 hod mas strasne dlhu pauzu. tvoje telo dostava signal, ze treba tvorit menej mlieka. ja uz mama 6m. dceru a odsavam po polnoci a rano o 7 hod. aj to moze byt pricina zapalu. hlavne na zaciatku kojenia treba vyprazdnovat prsnky, lebo sa tvoria hrce. a urcite vyskusaj aj to co ti poradili ine maminy. pripadne tu laktacnu poradkynu.
@sareenah ja som na tom podobne. malej odsavam, koli grckaniu a zahustujem Nutritonom. odsavam uz skoro 1/2r. chcela by som vydrzat aspon do 1r. myslim, ze odvtedy sa moze aj kravske mlieko.

sareenah
14. júl 2011

@kukujka to je super, ked mala pekna papa z prsa 🙂)) tak drzim palce 🙂

sareenah
14. júl 2011

@majamat hm...ked uz si vydrzala pol roka, tak Ta potesim, ze ten reflux sa casom sam upravi...no malemu sa upravil ked mal tak asi 8 mesiacov...plus dieta tam uz zacina sediet, takze mliecko uz vychadza ovela menej 🙂 hm...mozno by som skusila to, ze ak si ho prilozis, ci by este chapal, ze sa ma z prsa pit...a ak ano, tak este par mesiacov vydrz odsavat a mozno by si mohla dalej normalne kojit bez odsavania 🙂 a bez flasiek 🙂 No...ale moj maly zabudol, co je prso...takze som odsavala dalej, ale uz som to nezahustovala a uz potom negrckal...ale co sa tyka kravskeho mlieka...v tom Ti neporadim...ja si zas pamatam, ze kravske by sa do troch rokov nemalo...preto su umele mlieka do 3 rokov...proste my sme potom presli na umele mliecko a to popijal az do 2 rokov a nieco...potom uz odmietol...uz mu to nechutilo...a teraz bude mat 3 a tato ho trosku navadza na normalne mlieko kravske...a to mu celkom chuti...tak tak...

majamat
14. júl 2011

@sareenah ak mam pravdu povedat, tak mala uz skoro negrckas. reflux nam sono nepotvrdilo. nastastie je to lepsie. preto som zacala porikrmovat skor. tuhe jedlo vobec nevygrcne. ja mam vela mlieka, takze bez odsavania to nepojde a navyse mala sice uz moc negrcka, ale stale pouzivame Nutriton. po vysadeni by sa to mohlo zhorsit. davam jej ho aj do vody, lebo aj ta jej isla hore. akurat nedavno som citala, ze od 1r. sa moze kravske mlieko. vsak uvidime. ono aj UM je kravske, len je specialne upravene.

sareenah
14. júl 2011

@majamat vidis, tu vodu som ja podcenila, lebo som vsade citala, ze ked je mlieko, tak netreba vodu, lebo ma dost tekutin...a potom sa mi to vypomstilo tak, ze maly odmietal akekolkvek ine tekutiny...iba mlieko chcel...a si predstav, ked bolo vonku 30 stupnov...ake som mala nervy, aby nebol dehydrovany...no normalne som mu riedila mlieko vodou...to vypil...hlavne, ze to chutilo ako mlieko...hoci tam bola aj polka vody...a presne toto mi muz vravel, aby som zahustovala aj vodu, ale som mala obavy...no a preco teda chces ist na kravske, ked mas vela svojho? Ja som si vravela, ze ked vydrzim do roku bude to perfektne...a potom to slo stale a stale...a zrazu bol z toho rok a pol a uz som sa pomalz odstavovala...ale poviem Ti, kolko prachov slo na ten nutriton...pamatam si, ze kazdy piaty den som otvarala novu krabicu...a poistovna to skoro vobec nepreplaca....este viem, ze aj v Polsku ho predavaju...ale ja som take negativne voci polskym vyrobkom naladena...bojim sa, aby to nebolo nieco iba podobne a nekvalitnejsie...

majamat
14. júl 2011

@sareenah hovoria, ze materske mlieko je najdolezitejsie do 1/2r, ale este aj potom dieta pije dost mlieka. chcem vydrzat do roka a potom uvidim. v poslednej dobe sa mi stava, ze nedokazem odsat tolko ako predtym a preto neviem dokedy vydrzime. navyse je to dost zatazujuce. odobera mi to vitaminy, nemozem hocico zjest, nemozem ist na dlhsie z domu, lebo musim odsavat, ked je teplo, palia ma bradavky a preto nepouzivam tie tampony na prsia, no niekedy mi mlieko pretecie. nemozem chodit bez podprsenky, resp. bez tesneho tielka a ked pride navsteva, tak si musim dat este tricko. teraz mame doma cez 27°C. idem sa uvarit.

fleuerette
14. júl 2011

@majamat Odsávam aj v noci, ale je fakt že len raz okolo 3:30, malý papá o tretej, tak nakŕmime, vykakáme, prebalíme .... a ja ešte odsávam. Už sa trochu upravil aj ten ľavý prsník. Od minulého týždňa žiadna teplota, prsník sa pekne vyprázdni, akurát je v ňom menej mliečka ako v pravom, tak o polovicu.