Problém s kojením po príchode z pôrodnice, kde neboli

zdenka69
16. okt 2008

Sme s druhorodeným synom Tomáškom asi 7 hodín doma po príchode z pôrodnice. Tam prebiehalo dojčenie bez problémov (prvého syna som kojila 13 mesiacov, z toho prvých 6 plne), Tomáško papal priam ukážkovo, spal po kojení minimálne 2 hodiny. Tešila som sa domov, ale okrem "baby-blues" nálady máme problémy sa napapať. Keď si ho priložím, najskôr sa prisaje, priam hltavo pije, ale o chvíľu (cca 1-2 minúty) začne prsník naťahovať, akoby potreboval zmeniť jeho polohu vo svojich ústočkách a hnevá sa pri tom až začne plakať. Keď si priložím k druhému prsníku, viac-menej sa to opakuje. Mám pocit, že sa potom nepapá, pretože plače a tiež sa vôbec neukľudní, ako to bolo v pôrodnici. Keďže skoro vôbec nespal celé dopoludnie, veľmi som chcela, aby sa napapal, ukľudnil a spal, ale nešlo to. Skúsili sme cumeľ, ale akonáhle mu vypadne z pusinky, hneď je zobudený a plače (v pôrodnici spal bez neho, vôbec ho nechcel, teraz doma sa inak neukľudní). V pôrodnici, keď sa zobudil a plakal, stačilo si ho priložiť, napapal sa (15-20 minút), ukľudnil a buď zaspal, alebo spokojne pozoroval svet. Doma je to úplný opak. Už som zúfalá a začína ma ovládať panika. Poraďte, prosím. Je to len zmenou prostredia - kým si zvykne doma, alebo je problém niekde inde (viem, ani ja mu nepridávam, lebo som z toho nešťastná ☹ ). Ďakujem.

shela
16. okt 2008

zdenka...nechcem ta strasit ale my sme mali presne taky isty problem...prvy tyzden ked bola mala bez cumliku papala ukazkovo a potom presne ako vravis...v 3 mesiaci nam schudla za 2 tyzdne 0,5 kila..a to len preto ze nedokazala vysat zadne mliecko ako je to u teba...lekar nam robil vsetky mozne vysetrenia - alergie atd...a nakoniec skusali jej prisatie..vies malemu % deti sa moze zmenit technika satia kvoli cumliku ako to bolo u nas...lekar mi vravel tak ze bud budem odsavat alebo prejdem na UM...tak som odsavala 3 mesiace nonstop...nikomu to teda neprajem...mala je poriadny zrutik... dokazala spapat 300ml mlieka a po hodine dalsich 200ml...takze denne som odsala okolo 1500ml mlieka

annag
16. okt 2008

zdenka, v prvom rade sa upokoj, a naozaj cumlík nedávaj, lebo nebudeš vedieť posúdiť, prečo cucká, či je hladný alebo nie

nechaj ho na jednom prsníku dlhšie, ak ho aj začne naťahovať, tak ho trošku utíš a znova a znova ho prilož, ak sa aj po napr. 10 minútach nechytí, tak až potom ho prelož.

Ak to takto nepôjde, tak začni dojčiť 2 minúty jeden, 2 minúty druhý, znova 2 minúty jeden a 2 minúty druhý a tak stále dookola . Pritom skús zároveň striedať polohy, najmä klasickú s futbalovou, aby mu mliečko ľahko tieklo. (2 minúty je čas, za ktorý sa nehnevá, ak sa nebude hnevať dlhšie, tak dlhšie)

Najpravdepodobnejšie sa to stalo zmenou prostredia a tým, že málo spal, čo ho veľmi rozrušilo. Obaja ste v strese. Daj si teplú sprchu, navar si teplý čaj, ľahni si do postele ako v nemocnici, daj si ho k sebe a takto sa striedavo dojčite akokoľvek dlho, hoci aj do rána.

Ak sa Ti podarí, že zaspí, tak si prsníky odsaj. Odsávaj aspoň 2 týždne, aby si si dobre rozbehla laktáciu - po dojčení a v čase medzi dlhými prestávkami. Každé bábetko je iné aj každé dojčenie je iné. Musíte si obaja zvyknúť na nový život. Neboj sa, on sa takto upokojí. Držím palce 🙂

boni
16. okt 2008

Naozaj to môže byť zmenou prostredia, je to stres pre oboch aj keď sa ti to nezdá, preto je pravda, že sa treba v prvom rade ukľudniť ako radí annag aj keď je to v tomto období ťažké keď hormony lietajú hore dole. Mne pomohlo vykašlať sa na domacnosť zabezpečiť len nutné veci, aby ostatní členovia prežili, keď sa dalo boli sme s malou dlho spolu v posteli, spolu sme si pospali a keď mala revací záťah, čo bolo aj niekoľko hodín v kuse hlavne poobede tak som ju prekladala od prsníka k prsníku, hlavne pozor na priloženie aby neodišli bradavky a trvalo nam to takmer 4 týždne kým sme sa normálne rozkojili, tak držím palce, prvý deň je naozaj ťažký, hlavne keď doma čaká druhé dieťa.

zuza.m
16. okt 2008

my sme mali rovnaky problem,tiež sa hneval na prsniku lebo bol lenivy sat to tažšie mliečko.ale ja som to po dvoch dnoch vzdala.bola to chyba ale zo stresu lebo to je moje prve babo sa to mliečko vytratilo,nikto mi nekazal odsavat.to bola dalšia chyba .tvorilo sa mi len troška mlieka čo vypil ako par dnovi.tak že odsavaj ešte po kojeni.poriadne ich povytlačaj do poslednej kvapky.nam radili že ked sa babeno hneva tak mu tam so striekačkou treba kvapnut trocha glukozi.aby citil že tam niečo fajne je.držime palčeky aby ste sa do toho dostali ,ušetriš si kopu roboty ked budeš kojit čo najdl 🙂 hšie.

terreza
16. okt 2008

doporucuji ti stranky www.kojeni.net,tam pani odpovida na veskere dotazy v online poradne a je velmi zkusena 😉

romankav
18. okt 2008

zdenka: Určitě to zvládnete, jste moc šikovná a jak píšete, jedno dítě jste už "odkojila". Nevíte jestli miminko přibírá? Je možné ho zvážit? Řekla bych (ale samozřejmě nikdo není vševědoucí), že je problém se spouštěním mlíčka. Dítě si vezme prso, chvilku ho tahá, potom se mlíčko spustí a dítě se nakrmí. To spuštění maminky cítí jako takové brnění nebo lehké zabolení v podpaží. Důležité je se nestresovat (adrenalin brání tvorbě oxytocinu a mlíčko se nespouští). Při kojení si udělejte pohodu, usaďte se tak, aby jste byla uvolněná, vezměte si ke kojení třeba knížku, zapněte si TV, aby jste se odreagovala. Popíjejte teplý nápoj, to také pomáhá spuštění mlíčka. Ideální by bylo vzít si miminko k sobě do postele, svlénout miminko, aby jste cítila jeho kůži a pokud možno z postele nevylézat. Zkuste poprosit manžela, jestli by se třeba o druhé dítě nepostaral, vy ten den nic nedělejte a jen se věnujte miminku. Pokud začnete dokrmovat, tvorba mléka se vám zmenší a nebude dítěti stačit. Pokuste se proto přikládat třeba každou hodinu. Držím palce, vy to zvládnete!

zdenka69
autor
19. okt 2008

Ďakujem vám všetkým, milé mamičky. Musím zaklopať na drevo, už je to lepšie. Pravdepodobne to bolo naozaj stresom a zmenou prostredia. Aj keď ešte stále sa iba hľadáme (teda hlavne nejaký rytmus, ale viem, že to nebude tak skoro), kojíme sa podľa Tomáškovej potreby. Niekedy je to každú hodinu, v noci vydrží spať aj 3 hodiny v kuse (zatiaľ), niekedy papá 10 minút, niekedy 5, niekedy 1/2 hodinu. Buď zaspí alebo prsník vypľuje sám. Ešte som sa chcela poradiť o odsávaní - doporučíte mi odsávačku? Vopred ďakujem. Mimochodom, to prvé dieťa našťastie sa už o seba postará, náš Kubko má 13 a verím, že aj vďaka kojeniu je zdravý ako buk. Ešte raz ďakujem za slová povzbudenia a dúfam, že to, že nám držíte palce, nám pomôže prekonať všetky problémy. Vlastne máme ešte jeden: malinký si priniesol z pôrodnice nádchu. Je možné, že aj to mu bráni papať bez problémov .... Ale to je už iná téma.

annag
19. okt 2008

zdenka, no vidíš, to boli len stresy, dojčíš výborne na požiadanie, si skúsená mamina, určite pôjde všetko dobre. Áno, nádcha mu spôsobuje problém, treba mu noštek tesne pred dojčením, pokiaľ nie je príliš rozrušený odsať. Výborná je odsávačka na vysávač, lebo rýchlo hlieny odsaje a bábo sa dostane k prsníku skoro a bez nervov.

Odsávačky tu majú svoje témy, myslím že v téme výbava - ale štandardne dlhodobo vedú značky Avent a Medela, ak sa nechystáš dlhodobo odsávať, stačí ručná, ak budeš odsávať veľa, tak elektrická - každopádne sa dajú ľahko po odstavení predať, je o ne záujem. 🙂