Som zlá mama?

mischell0110
19. dec 2014

Chcem len vediet vase nazory.Moja mala ma 6 mesiacov.Prisla na svet o mesiac skor,bola v nemocnici dlhsie ako ja,asi prve 4dni jej davali umele mlieko cez flasu,lebo nevedela tahat z cicika,a az potom som si zacala odsavat a davali jej moje.POkusali sme sa velakrat,aj s laktacnou naucit ju z prsnika,ale bola malinka mala 2,6kila a moje prsia boli E,a jaksi naozaj nevedela chytit bradavku,len sme sa trapili,tak som odsavala a cez flasu.Zvykla si na to aj doma,mali sme mnoho pokusov o prsnik,ale zbytocne a navyse ma reflux,takze ked aj nieco spapala ,vsetko islo hned von.Musela zarabat moje mliecko s Nutritonom a to trva dodnes.Odsavam si kazde 4-5h denne uz 6mesiacov.Davam jej v noci aj UM,kedze ho uz nemam az tak velmi.Ale je to velmi obmedzujuce,kazde 4h odsavat,ked niekam ideme-do obchodu,k doktrovi,na nastevu-obedzuje ma to vlacit vsade odsavacku.Navyse moja dcerenka je za 100certov,lebo cely den nespi,max je 20min.doobeda a poobede 15min.nezahra sa sama,musim byt stale pri nej a v noci neprespi,je hore do 00:30,niekedy aj dlhsie,potom sa budi kazde 2-3h,takze odsavat stale popritom vsetkom je hruza.Najhorsie na tom je,ze rucne odsavacky mi nic nevytiahli,mam elektricku a mam tak vytahane prsia,ze hruza a najhorsie,ze ma velmi bolia a desi ma predstava dalsieho odsavania.Bradaviek sa nemozem ani dotknut,mala som uz kremy,naplaste,ale nestaci sa to hojit,kedze odsavam cez den aj 5x,lebo ked neodsajem,prsia ma bolia.Mala zacala uz papat zeleninku a kase,tak by som chcela po novom roku skoncit s MM,prestat odsavat.POvedala som si Panboh zaplat,ved 6mesiacov mala moje mliecko UM len v noci 1x,ale uz ma to fakt nebavi byt zavisla na odsavacke a moje prsia trpia bolestou.Niekedy vsak mam taku vycitku,ci som zla,ked si chcem mlieko zastavit a skoncit s tym.Je ine,keby ho stracam,ale mam ho este ako tak,no chcem s tym prestat,lebo toto je unavne pol roka odsavat 5-6x za den.Myslite,ze som zla,ked mam mlieko a chcem prestat?

nasta55
19. dec 2014

Ako sorry som zla mama lebo som stratila mlieko koli tomu ze moj maly nemal zaujem sat a mne odsavanim sa stratilo mlieko, ako citis preboha urob akvies ze mas bolesti. Pridu horsie veci.

maznacik007
19. dec 2014

Si uzasna mama lebo si to tolko dokazala vydrzat odsavat si MM. Nemáš si čo vyčítať. Spokojná mama rovna sa spokojne dieta.

pupavka123
19. dec 2014

@mischell0110 Si perfektna maminka,ked si toto vydrzala pol roka..v ziadnom pripade nie zla..ja som maleho kojila 3roky!!!v noci aspon 5-6x,bola som na psychiatriu vhodny adept..bolo mi luto po tych rokoch mu nedat,ked stale pytal a ja som mala straaasne vela mlieka..sekla som to a lepsie som urobit nemohla...nie sme otroci aj my maminky si zasluzime odpocinok..niektore deti od narodenia nemaju materske mlieko a nic sa nedeje...ked to tak citis,tak to tak urob,neboj malinka si to nebude pamatat a odpocin si konecne 🙂

hanka_april
19. dec 2014

co si pipi?

@mischell0110

sense
19. dec 2014

nech ta take myslienky ani nenapadaju, ako klobuk dolu odsavat polroka....ja som bola na psychiatriu zrela po mesiaci, mala sa narodila s vahou 2700g, nevedela sa prisat a tiez som mala aj laktacnu aj vsetky babske rady odskusane mlieka malo, a krmila som stylom prikladat, potom doodsavat dokrmit, a o tri hodiny zase , som nerobila nic ine len mala bud malu na prse alebo odsavacku o bolestiach bradaviek ani nehovorim jedla som pomaly len suchy chlieb a caje na podporu kojenia....a ked potom este mala zacala zvracat prudom materske mlieko a prestala priberat a ja som bola uz ozaj zrela na prasky som len plakala tak som s tym sekla a presla na umele mlieko....a poviem ti zo zaciatku vycitky jak svina ked som vsade pocuvala ake je kojenie prospesne a materske mlieko a kecy okolo toho a co som za matku ze nekojim, ale potom som si povedala ze pre dieta je dolezite aby bola mamka spokojna, a pre nieco to umele mlieko vyrabaju a presli sme na Umele mlieko ....a viesco ti poviem, po case vycitky pominuli, mala prospievala ukazkovo doteraz na poradni je nielen vyskovo, vahovo ale aj vyvinovo aspon o polroka vpredu (podla tabuliek) a je to nic jej nechyba...

takze si vyborna mamka.....a ked budes spokojna a pokojna ty bude take aj tvoje dieta....ver mi

emili162
19. dec 2014

vobec nie si zla mama....obdivujem ta, ze si to vydrzala tak dlho...ja som s tym sekla uz po troch mesiacoch...a tiez som pocas tych troch mesiacoch mala kadejake myslienky s tym prestat a tiez som sa citila ako zla mat, ze mu mozem dat moje mlieko a ja chcem s tym skoncit....nenavidela som to odsavanie a sterilizovanie, v noci som ledva stala na nohach, ked som odsavacku sterilizovala po treti ci piaty raz...o bradavkach radsej ani nepisem....a cez den, to bol neustaly stres a nervy, lebo ked maly zaspal, tak podho rychlo odsavat a este som ani jeden prsnik nedokoncila a uz bol hore...nevedela som co skor, bola som stale nervozna a podrazdena...tiez bol riadne placlivy, stale len na rukach som ho nosila, aby neplakal, venovala som sa mu na 100% a spanok, to bola dalsia etapa z ktorej som bola na prasky...takze moj obdiv a prajem vsetko dobre

mitomi
19. dec 2014

Ahoj,nie si zla mama,lebo je to nase rozhodnutie.Moja mala ma 20 mesiacov,a tiez som ju doteraz dojcila,mala som vela mliecka,a som to uz ukoncila.Som rada.silvia,pekny den. 😝

sosanna88
19. dec 2014

@mischell0110 zlatko...moja mala nebola kojena. prsia sa mi naliali az na 5ty den a ja skrz tie bolesti som nebola schopna malu prilozit..revala ona, revala som ja...tak mala umele a hotovo. tata krmil a ja som odsavala. mlieka som mala tolko, ze za cely den som nazbierala davku na vecerne krmenie. tod vsio. a aj to islo tazko-pretazko, doslova po kvapkach. no mala som dost....
nikdy som nebola zastancom kojenia ,,lebo musis-lebo je to najzdravsie,,. povedala som si ak to bude prijemne mne a aj malej budis...aj 5rokov (samozrejme srandujem). ak to bude boliet a budeme sa trapit tak naco je to dobre?
a moje dieta je tu, je zive-az moc, a zdrave. o mesiac ma 2roky, este chora nebola!
moja rada: urcite s tym prestan!

janinah
19. dec 2014

prečo mám pocit,že veľmi dobre vieš,že si pre dieťa spravila čo sa dalo...a napriek tomu tu píšeš a čakáš pochvalu?....sorry,nechcem ublížiť,píšem svoj pocit z príspevku,je jasné,že ani jeden človek ti nenapíše,že si zlá mama.....

terezka1947
19. dec 2014

@mischell0110 aaani nevies,ako dobre ta chapem....ani nevies
a nie,nie si zla matka...lebo kojit,kto kojit moze a nema problemy nie je ziaden kumst 😉
ale snazit sa o vlastne mliecko pre babo,odsavat...riesit zapaly(ako ja) a stale sa trapit s bolestami pri odsavani...plakat dakedy od vycerpania-lebo nevies niekedy co skor,ci kojit,ci byt pri nespiacom babatku-taaak toto ja osobne povazujem za silnu mamickovsku obetu 🙂
vzdala si to????ina uuuuuz davno a bez problemov ake mas ty....
urobila si,co si mohla....a aj tych 6 mesiacov je uspech

maribell
19. dec 2014

@mischell0110 ja som mala podobne pocity pri prvom synovi ale z trochu ineho dovodu .. syn mal od narodenia problemy s kakamin a vzdy kakal pri papani ..ked mu to neslo (co bolo skoro zakazdym) tak velmi pri tom plakal, pucil sa a zahryzaval sa takou silou ze som si niekolko krat myslela ze mu moja bradavka ostala odhryznuta v ustach ...ani si neviete predstavit ten boj.. ako syn rastol bolo to len horsie a horsie pretoze mal cim dalej tym viac sily .. nakoniec prisli aj zubky a to bol ten zlomovy bod .. vela krat som kojila zahryznuta do podusky a so slzami v ociach ..bradavky som mala take rozhryzene ze aj tie najbeznejsie cinnosti ako je sprchovanie sa bola ukrutna bolest .. len ked mi voda stekala po nich bolo to nieco strasne a to ani nehovoim o utierani uterakom alebo obliekani podprsenky ☹ ... bolo to velmi tazke lebo som chcela kojit co najdlhsie ..nakoniec som prestala asi v 9tich mesiacoch uplne psychicky vycerpana ze uz to jednoducho nejde ... nechcela som prestata ale jednoducho som musela .. tiez mi dlho trvalo kym som sa stym stotoznila davat synovi umele mliecko ale poviem ti ...ten pocit ked sa mi po par dnoch dali prsia do kopy to bola neuveritelna ulava .. a asi az v tedy som si zacala uzivat materstvo ... nemusis sa toho bat ..je to tazke prestat.. ale uz si vytrpela dost

ivkadracova
19. dec 2014

V pohode, si super mama, ze to pre nu tolko robis. Mam ale otazku, nepomohlo by jej zaviest rezim? Ja som tiez tak hore dole kojila a odsavala, ale na prelome 4/5mes som zaviedla rezim s 1 nocnym kojenim a potom uz neskor ani to nocne kojenie. Treba 2-3 noci vydrzat aj ked sa zobudi, uhojdat.. Max caj jej dat. Neskusis to? U mna tiez spala tak malo, a teraz ma 7 mes a spi 2x denne aspon 1h, co je SUPEr v porovnani s tymi 15 min pred tym.
Ako to mame my: Rano kedykolvek vstaneme 7-8 - kojim, alebo ranajky. Uz to striedam obcas. Medzi 10-10:30 uz je dostatocne znicena, poskakala si, poplazila sa dozadu, ponosila som ju hore dole, na okno (rada sa pozera von z okna, hadam radsej ako z nosica na mne), vacsinou zaspi ked ju nakojim (v ramci desiaty), alebo jej dam jablcko, alebo ju uhojdam v plachte na hrazde. Cca o 12 sa zobudi, bud mam uz uvarene alebo uvarim/zohrejem daco, a ideme spolu obedovat. Ked mam daco vybavovat tak si to vzdy naplanujem medzi 1-3 aby sme to stihli, pripadne ideme von iba tak okolo 3, a to mi krasne zaspi ci v nosici alebo v kociku. O 4-5 mame olovrant, potom uz nespi, znicim ju ja, potom manzel, a potom lahka vecera a o 8 kojenie a spat. Toto nam naozaj velmi pomohlo. (A ked sa zobudi v noci, manzel jej da cajik a uhojda ju naspat, alebo sa napije sama a dakedy aj sama zaspi.)

ivkadracova
19. dec 2014

Ale nenapisala som to jasne... kojim uz len 2x denne, a kedze cakame dalsie, planujem to elminovat na 1x denne alebo vobec, a dam jej uz normalne mlieko alebo dajake umele. Takze ked to Ty takto urobis, tak si budes odstavat uz len 2x denne, rano a vecer, co je prijatelne, co povies? @mischell0110

darina1952
19. dec 2014

@mischell0110 ahoj, už len to, že sa zapodievaš takouto otázkou pri odstavení bábätka znamená že si dobrá mamička 😉 Jasné, keď to nejde a je to obmedzujúce pre teba, tak je rozumné ukončiť odsávanie a prejsť plne na UM 🙂 vydržala si to 6 mesiacov a to je výkon hodný potlesku, takže za mňa určite ÁNO - ukonči odsávanie a nemaj výčitky svedomia 🙂
Ja som mala prvého synčeka tiež predčasniatko a bol v inke 6dní a potom ešte skoro dva týždne na novorodeneckej JISKe a od začiatku som mala problémy s dojčením, tak som potom doma musela prejsť na UM a v pohodičke vyrástol a dobehol ostatné deti.

lenadka
19. dec 2014

@mischell0110 ja by som to tak dlho nevydržala - odsávať. Dojčila som druhú dcéru vyše 2 rokov a ked mala krízu niekoľko krát v dojčení aj som odsávala a tá bolesť pri odsávaní 😝, no ja by som to pol roka nezvládla. Nikomu nemusíš skladať účty či budeš pokračovať, alebo nie 😉

dzudka
19. dec 2014

@mischell0110 ahoj postupne uberaj z odsavania ( znizuj aj mnozstvo odsateho mlieka aj pocet za 24h ) a pekne sa upokoj vsetko je okey hlavne klud a nerob si stres preto ze prestavas odsavat mm, neviem ci ja by som tolko odsavala. Drz sa.

natalym
19. dec 2014

Ja ti teda poviem, že ja som nekojila obe moje dcéry. Prvú asi 4 mesiace a druhú dva. Bieda. Nemal mi kto poradiť a ja som to nevedela. Obťažovalo ma to, bolo to pre mňa veľmi ťažké. Cítila som sa hrozne aj sa dodnes cítim. A tie reči okolia, ako nebudú zdravé atď. Vyrástli na Nutrilone, sú zdravé, pekné, nie sú alergičky, nič. A ja mám pekné prsia doteraz. 😀
Netráp sa. Páči sa mi teraz je viac informácii ohľadom kojenia, sú poradkyne, keby mi mal kto poradiť a podporiť ma určite by som to vedela. Nezvládla som to. ☹

veronicka1901
19. dec 2014

Moja mala sa tiez nevedela prisat a odsavala som mlieko do konca 8 mesiaca, bola to katastrofa, presne ako pises. A taktiez velmi zle spavala, takze ta uplne chapem. Uz by som to znova nepodstupila, ak sa druhe dietatko nebude vediet prisat, urobim maximum, ale odsavat uz nebudem.

anicka
19. dec 2014

Urcite nie si 😉 palec hore, ze si to vydrzala az do teraz 😉 urob to tak ako to citis, to bude to najlepsie risenie, na ostatnych sa vykasli len Ty vies co vsetko Ta to stalo. Ostatni budu mudrovat vzdy s tym sa budes musiet zmierit. My maminy by sme dali detom prve, posledne a pritom zabudame, ze sme tu aj my. Takze hlavu hore a pocuvaj mamickovsky siesty zmysel ten nesklame nikdy.

pribinak
19. dec 2014

Materstvo nie je o dojceni (sama dom dojcila vyse roka, ale neposerem sa zo seba) materstvo je o laske k dietatu a ta sa najviac prejavuje, ked je dieta chore, ma zachvat zurivosti, obdobie vzdoru, ked 20x v noci hladas dudel a podavas oblubenu haraburdu na spanie
Laska je o tom, ze sa usmievas na svoje dieta aj keby si v skutocnosti ho najradsejhodila do prveho smetaku, ked roztrha na chodniku najnovsie teplaky, ked napriek nekonecnemu vysvetlovaniu bije deti na ihrisku a vyplazuje susedom jazyk

Moj nazor

mirkaandrej
19. dec 2014

@mischell0110 Nemyslím si, ze si zlá mama....ved si pre dieta urobila toho veľa...ak sa Ty cítiš zle, ak si unavená, vyčerpaná, máš bolesti, tak s tým prestan, vôbec to nebude znamenat ze si zlá...zle sú tie, ktore svoje deti nechcú kojit, aby sa im ,,nevytahali" prsia a pod...Netráp sa tým. 🙂

mischell0110
autor
19. dec 2014

@janinah chcela som len vediet,ze ci sa niektora mamina citila rovnako,necakala som ,aby ma niekto chvalil alebo co.

mischell0110
autor
19. dec 2014

Dakujem maminy.Niektore to pochopili,ze pisem,lebo cakam na seba pochvaly,aka som dobra mama,ze to viem,ale nebol to moj zamer,necakala som chvaly.Len som proste chcela napisat,co citim a jedine,co somchcela,ze ci bola niektora,co mala rovnake pocity ako ja,nic viac.Dakujem vsetkym za povzbudive slove 🙂

veselamirka2
19. dec 2014
Používateľ veselamirka2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veselamirka2.

urcite nie si zla matkla snazila si sa a snazis sa to je podstatne a niektore maminy sa ani nesnasia kojit lebo im to nevyhovuje. Obcas treba mysliet aj na seba nie len na dietatko

ellen
19. dec 2014

@mischell0110 ahoj, pre teba je dôležité, aby si bola v pohode a mohla sa venovať dieťaťu. negatívne myšlienky a celý tvoj negatívny postoj k sebe samej, k tomu, čo robíš, k tomu, čo chceš urobiť, dieťa vníma. preto sa prestaň zaťažovať takýmito vecami, snaž sa užívať dieťaťko, pretože ten čas ti uteká pomedzi prsty... 🙂 nemusíš sa ani obviňovať, ani vyviňovať, prečo chceš prestať. ja som prestala kojiť v 10-tich mesiacoch, lebo som mala svoje dôvody. to neznamená, že som zlá matka. venujem sa, rozprávame sa, učíme sa, máme sa radi. je x detí, ktoré nemali materské mlieko a je x matiek, ktoré koja aj do dvoch rokov. snaž sa počúvať svoje pocity, inštinkty, nikto ti neporadí lepšie ;)

simik22
19. dec 2014

Urcite si skvela mama, klud 🙂

dahra
19. dec 2014

@mischell0110 No ja dojčím doteraz, nikdy som problémy ako ty nemala. Len na začiatku som mala nadprodukciu mlieka, tak som musela odsavat, lebo som mala fakt navyse, pri dcere stacilo tyzden, lebo som vedela co a ako - zregulovat to a prisposobit potrebe malej - a presli sme na normalne dojcenie. Pri synovi som odsavala mlieko navyse cca 3tyzdne a to som uz bola nervozna. Klobuk dole, ze to zvladas s materskym mliekom pre malu takto cez odsavanie. Keby som mala byt na tvojom mieste, uz davno by som to vzdala. Fakt ☹ Vsak neviem si predstavit noci a taketo tazke vstavanie. Pre mna nocne dojcenie (aj ked viackrat za noc) je hadi prd. Dieta potme pritiahnem k sebe, vyhrniem koselu a spim 🙂 Takze urco by som take myslienky ako "zla mama" nenechala prehanat sa mi hlavou na tvojom mieste.

veriiii
19. dec 2014

@mischell0110 nie,nie si zla mama!, naopak, velmi obetava, 6 mesiacov sa trapit s odsavanim aj v bolestiach-klobuk dolu..a akurat 6 mesiacov odporuca WHO vyluce dojcenie,nevadi,ze mala raz denne na noc umele..dala si jej maximum co bolo na vase pomery mozne..ja som sa tiez natrapila s odsavanim,lebo mala bola velmi spava spociatku, chvilu mi zostala na odsavanom,plus som ju pravidelne pirkladala,nech sa dokrmi ak chce a nech nezabudne tahat, nakoniec sa nam podarilo po 3 mesiacoh kojenie,lebo som uz nevladala odsavat,ozaj sa ti cely den toci okolo toho,verim ti... a stopla sa sama okolo 7.5 mes.kebyze nalieham na nu,tak mozno tahame dalej, tiez mi bolo splechnute do tvare,ze deti sa same vo veku 7.5 neodstavia predsa.....vidis, a moja sa odstavila..a tiez som bola vdacna za to co som je mohla dat a veru,mnoho mamiciek ,ktorym sa ani to nedalo urcite by bolo rado aj za to..,

alaguema
19. dec 2014

@mischell0110 žiadny strach 😉 Každá mama má občas kvôli niečomu výčitky. Veľmi dobre to poznám, lebo som pri prvej dcérke zažila to isté. Odsávanie na začiatku, kombinované s dojčením, neskôr dopĺňané UM. Po 6 mesiacoch som uvažovala rovnako ako ty. Dnes má slečna 6 rokov, je krásna, zdravá, šikovná, máme skvelý vzťah, imunitný systém perfektný. Mala stále má more lásky a opatery, rovnako ako jej mladšia sestra, spávala s nami do 3 rokov a je tomu asi len rok a pol, čo už v noci nechodí na návštevy do rodičovskej postele, nahrádza nám to už len mladšia babenka 🙂 Všetko bude dobré. Inak, ak nebola vôbec na prsníku, tak to skutočne po emocionálnej stránke nepocíti. Ja inklinujem k názoru, že dojčenie je viac než len odovzdávanie mliečka, je to o tom kontakte a ten jej vieš poskytnúť aj bez toho mliečka.

saska.t
19. dec 2014

@mischell0110 viem presne o com rozpravas,pri prvej dcere som odsavala 16 mes. presla som si vsetkym bolestami,vycitkami,preplakala som Vela dni, tiez som len odsavala od rana do vecera,nakoniec sa MM same pomaly stratilo,tak som to ukoncila ale Bola to katastrofa, nezufaj,mozno ak raz budes mat druhe,vsetko bude vyzerat inak a dojcenie sa ti podari,tak ako mne pri druhej,drzim palce!!