Strácanie mlieka

radqa
2. aug 2014

Ahojte prosim Vas ako ste zistili že Vam odchadza mlieko? Zatial dojčim mame 3 tyzdne od porodu ale začinam mat pocit že už sa mi ani prsniky tak nenalievaju a mala začina byt nervoznejsia :/ Mlieko uz mam pre istotu aj kupene ale aj tak budem vdacna za kazdy prispevok kolko ste dojcili a ako ste zistili ze uz koncite.. Dakujem

kikuleenka
2. aug 2014

@radqa vobec sa nemusi jednat o "odchadzanie" mlieka, iba o stabilizaciu tvorby - podla dopytu. Viac info najdes na mamila strankach http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?.... V pripade pochybnosti radsej najskor kontaktuj laktacnu poradkynu a vahovy prirastok (ci je dostatocny) over s pediatrom 🙂

iv01
2. aug 2014

Tvorba sa ti zacina regulovat podla potrieb tvojho dietatka, ak mas ty dostatocny prisun tekutin, tak by to nemal byt problem pokracovat v dojceni i ked sa drobcek trosku hneva, deti mavaju tiez nalady. Ja stale dojcim, dcerka ma tento mesiac dva roky, a tiez si neviem predstavit ako vyzera "odchadzanie mlieka", ked sa sama odstavi potom to zistim 😀

siska53
2. aug 2014

@radqa mozno sa len prisposobuju uz poziadavjam babatka...ak mas taky pocit,ze je mliecka menej,skus viac pit a castejsie malu prikladat,skusit polohu koza na kozu,cize na tvije nahe telo dat ju nahu,resp.v plienke.
Mne sa prestali tak nalievat okolo 3.m.pri malom a pri malej som si myslela,ze ani mlieko nemam,lebo taky pocit plnych prsnikov ako pri malom,som pri nej nikdy nemala...prosto mi tvorili len pre jej potreby a len trosku navyse.
Ja som si laktaciu stimulovala tak,ze na jednom prse dieta,na druhom odsavacka.. Prosto aky dooyt,taka ponuka...
Ak bude nala stale nespokojna a zacne chudnut,rychlo oslov laktacnu.

siska53
2. aug 2014

@iv01 ja som ani nevedela ako mi odislo po odstaveni..asi tym,ze sme to robili postupne,tak to nebolo take drasticke ani pre dieta,ani pre mna,ani pre prsia. 🙂)

dankariska
2. aug 2014

Je to normalne, tie prsniky uz nebudes mat take naliate ako od porodu doteraz. Aj ked budu makke, mlieko tam je. Len pekne dojci nadalej. Len si daj pozor lebo do 3. Mesiacov su prsniky cilive na tvorbu mlieka. Reaguju na dopyt. Aby teda nebol potom problem okolo 3 mesiaca s dojcenskym strajkom. Mozes si vygooglit co to je.

petrapod
2. aug 2014

Ahojte, aj ja mam obavu o mliecko moj maly zacal treti mesiac. V noci mam mliecka dost nakojim a este si aj odsajem , ale cez den je maly kazddu chvilu hladny a navecer mam pocit ze uz nic nemam, tak mu dam flasku co som si odsala napr. 80ml a vypije to do dna a este by si dal napriek tomu ze som ho mala pred tym n ococh prsnikoch. Ale vahu ma az mimoriadne dobru 6kg. Tak sa utesujem ze ked tak pekne pribera ze je dobre, ale kazdy vecer mam dojem ze ho ucicikavam hladneho 🙂 🙂

0silvia0
2. aug 2014

@petrapod v takomto období zvyknú byť laktačné krízy, tiež som ich pár prežila okolo tretieho mesiaca, možno aj skôr. Tiež som mala pocit, že už nič nemám, ale vyriešila som to neustálym prikladaním. Tento pocit prázdnych prsníkov som mala asi týždeň, týždeň som len dojčila a potom sa mlieko akoby vrátilo do pôvodného množstva, alebo sa zvýšila tvorba mlieka a bolo to už v poriadku. Takže nevzdávať sa a dojčiť na požiadanie, hoci každú pol hodinu, mlieko sa začne opäť tvoriť.

zitaje
2. aug 2014

@petrapod mozno ani nie je taky hladny, ako skor unaveny a mrzuty na vecer... ked pekne pribera, neriesila by som 😉
@radqa mlieko za normalnych okolnosti, ked dojcis na poziadanie a neprikrmujes inym, tak neodchadza (jasne ze vynimky potvrdzuju pravidlo). Ked mas pocit, ze mas malo mlieka, prikladaj castejsie. A nalievanie prsnikov nesuvisi s mnozstvom mlieka, vacsina mlieka sa tvori POCAS dojcenia. Moj drobok ma 10 mesiacov a vobec nemavam naliate prsniky, mam ich makke, az moc 😅 😝 len obcas ked silno saje, vtedy mi prsnik stvrdne, naplni sa mliekom - je to reakcia na zvyseny dopyt 😉

petrapod
2. aug 2014

Mne to uz takto trva aj 3 tyzden, prikladam ho casto,v noci vsak iba raz a preto este raz odsavam aby sa tvorilo, n8 uvidime, vecer si skusam aj odsat aby som vedela ci mam mliecko a vecer neodsajem veru nic, je to zvlastne . No prikladam prikladam a nevzdavam sa 🙂 😉 🙂

marcelatje
2. aug 2014

@radqa mlieko samé od seba nikam neodíde 😀 😀 😀 😀 ...... tvorba mlieka funguje na princípe dopyt - ponuka. Ak ti bábätko správne pije nie je o čom. Taktiež sa mlieko nestratí zo dňa na deň. Kamoškin malý sa sám odstavil v roku a ona ešte po viac ako 6 mesiacoch bola schopná vylúdiť kvapky mlieka z pŕs 😉
Čo sa objemu týka zasa platí dopyt-ponuka. Načo by telo tvorilo 3 litre denne ak bábätko vypije menej, jednoducho si to upraví 🙂

siska53
2. aug 2014

@petrapod pribera pekne,tvoje obavy su podla mna zbytocne. Co to znamena kazdu chvilu? Ako casto to ma byt? Ajo casto si pyta?
Mozno sam vie,co ma robit,ze chce kazdu chvilu,to je dobre,le o mu mliecko postupne tecie a tvoje telo si coskoro uvedomi,ze treba vyprodukovat viac a prisposobi sa tomu.

petrapod
2. aug 2014

@siska53 ma dni ked aj kazdu hodinu a pol, ale ma dni ked vela spi tak vtedy menej, no dufam ze sa mi to na vecer zlepsi tak aby som nemusela odsavat, lebo to odsavanie nie je pre bradavky prijemne, ale som rada ze nemusim dokrmovat. Urcite sa to vyriesi 🙂 🙂 verim svojmu telu aj drobcovi ze vytiahne co moze 🙂 🙂

siska53
2. aug 2014

@petrapod moj maly pijaval kazdu hodinu az dve. Okrem noci,to sa budil raz a po 3.m.vobec,reap.vynimocne,tak to asi cez den dohanal. Ale prave po tom 3.m.si prsia povedali,ze uz nemusia tolko v noci tvorit a oostupne som sa uz nezobudzala s takymi tvrdymi obrovskymi prsnikmi.
A dcerka v noci na tom bola podobne ako syn (az na hodinove ci 2hodinoce nocne koliky do 3.m.),ale cez den pila aj kazdych 20minut,no potom zas mala useky dna,kedy len kazde 3-4 hodiny. Ona sa nevesela sustredit,bola strasne zvedava na vsetko,aj na to,co eovi jej maly bracek,tak to dojcenie bolo aj skoro stale prerusovane...ale zvladli sme a bola dojcena skoro 2roky.

bonaqa2013
2. aug 2014

mne lekár odporúčal homeopatikum na kojenie - predávajú v lekárni. Mne to pomohlo, je to neškodné, nestojí to veľa, pred kojením sa užívajú asi 5 malých guľočok. Je potrebné veľa piť, predávajú aj čaje na kojenie. Ja som odkojila všetky moje deti - 4, najdlhšie 11 mesiacov. Nie je to ktoviečo, niektoré maminky koja aj 2 roky, no ale aspoň čosi....

emocia
2. aug 2014

@radqa AHOJ, PÍŠE TI LAKTAČNÁ PORADKYŇA: Laktáciu podporíš fyzickým kontaktom s dieťaťom a dojčením na požiadanie. Celkom určite nedojči podľa rady, že raz za nejakú časovú jednotku. Dieťa potrebuje nielen jesť, ale aj naprádzno sať, a to má mať na prsníku, nie cumlíkom. Používane cumlíka a časovanie dojčenia ako aj odkladanie dieťatka do postieľky, pričom ty si vzdialená, znižuje laktáciu a umožňuje dieťaťu mať pridlhé spánky. Potom sa menej dojčí a laktácia klesá. upozorňujem však, že zmäknutie prsníkov nemusí byť znka poklesulaktácie. Hľadaj vhľad do mechanizmu dojčenia a celkového komffortu dieťaťa. Jej ide najmä o tesný fyz. kontakt s tebou. Ten umožňuej časté prisdávanie, atak dieťatko bude spokojné a laktácia tiež 🙂 Rozhdone neuvažuje o nejakom skončení., Veď si iba začala 😉 Naše pramatky dojčili aj tri roky i viac 😀 Ak by si chela konzultáciu, volaj, kontak je tu na mojich weboch. Veľmi držím palce! Alena laktula BA