Tandemové dojčenie - za a proti

janifer
11. apr 2016

Ahojte, budeme mať rozdiel medzi deťmi 2r.4 mesiace, som teraz v 13.tt., mlieko už takmer nemám, bradavky zmenili farbu, prsia prázdne, syn nervózny, ťahá na prázdno a je to dosť nepríjemné. Zatial sa dojčíme na zaspatie cez obed a večer a v noci niekolko krát. Cez deň si nepýta "na požiadanie".
Čítala som niekolko ospevných článkov o tandemovom dojčení, aké je to zdravé pre dieťa a pre psychiku, ulahčí to žene život, súrodenci menej žiarlia.... ale rada by som poznala iné názory.
Zaujíma ma:
1. vekový rozdiel medzi deťmi
2. ako dlho ste ešte dojčili staršie dieťa po narodení mladšieho
3. ako ste riešili uspávanie cez obed a v noci / spali ste spolu s oboma deťmi v posteli? Tu sa obávam, že bude budiť jeden druhého. Starší má spánok ako zajac, tak asi mu to bude vadiť....
4. išli by ste do tandemového dojčenia znovu? Alebo čo iné vás napadne.
Ďakujem za názory.

luba41
26. apr 2016

@alby2014 ale ako náhradu teda dať dojčatu sojové mlieko.. 😖 pýtala som sa, lebo ma to zaujíma..intolerancia je velmi velmi zriedkavá u dojčiat a dočasná..napr. dlhšie sledujem tematiku o vývoji alergie na BKM u malých deti..každé 10te dieťa už má prejav alergie na kravské mlieko a ich počet sa zvyšuje..takže aj preto za mna dojčenie "vyhráva"..

mojkamojka
26. apr 2016

@luba41 moj syn ma vrodenu 100% intoleranciu laktozy a sojove mlieko bolo jedine co dokazal zniest a vyhol sa operacii.

luba41
26. apr 2016

@mojkamojka 😕 a čím to? ved som normálne sa pýtala? každá si tu može napísať snad čo chce?

marcelatje
26. apr 2016

@alby2014 nikto tu nikomu nic nedokazuje. No clovek sa moze zaujimat aj o veci ktore sam nerobi. Nemusi ich tvrdohlavo odmietat. Mna tiez zaujima trend tychto "novovzniknutych" diagnoz. Clovek ma potrebu sa ucit nove veci bez toho aby inych nutil robit to co robi on. Tomu sa hovori tolerancia.

alby2014
26. apr 2016

@marcelatje tak ja mam skusenosti aj z inej diskusie o dojceni...ale inak s tebou suhlasim.

marcelatje
26. apr 2016

@luba41 neber si to osobne niekde sa stala chyba..

marcelatje
26. apr 2016

@alby2014 inu diskusiu som necitala sudim len podla prispevkov tu a z toho mam pocit ze ta reakcia bola uz za hranicou..minimalne slusnosti

alby2014
26. apr 2016

@marcelatje suhlasim.

mojkamojka
26. apr 2016

@luba41 takze ja nie som uplne vymleta, aby som nevedela co svojimi otazkami sledujes. A teraz k veci:
1. "ale ako náhradu teda dať dojčatu sojové mlieko.." Co ine by si asi tak dala dojcatu ked netoleruje materske ani kravske mlieko?
2. "intolerancia je velmi velmi zriedkavá u dojčiat a dočasná.. A/ Nie je zriedkava moze vzniknut po roznych virisovych infektoch. Ta moze aj nemusi byt docasna B/vrodena intolerancia laktozy nie je docasna, preto sa vola vrodena.
3. "dlhšie sledujem tematiku o vývoji alergie na BKM u malých deti.." co to ma spolocne s intoleranciou laktozy?
4. "10te dieťa už má prejav alergie na kravské mlieko a ich počet sa zvyšuje" tuto statistiku mas odikal?
5. Moje prve dieta bolo dlho dojcene, napriek tomu je silny alergik, mlieko amlieco vyrobky nejeme... zeby bola skor dedicnou zalezitostou ako zalezitostou konzumacie mlieka a vplyvu dojcenia?

luba41
26. apr 2016

@mojkamojka ale ved ja som tebe viacej nič nepísala.. to bola len poznámka k poznámke alby..tá sojová náhrada ma teda zarazila, nie som síce doktor ale si napísala, že bezlaktozové či nízkolaktozové potom tolerovalo..tak prečo už teda nedali hned? a alergiu na BKM som spomenula len ako fakt, ktorý existuje a sa rozmáha..a že lekári často nevedia definovať rozdiel medzi týmito diagnozami..čo netvrdím, že zrovna by bol váš prípad, lebo presné info máš len ty...prehnané napájanie obyvatelstva už niekokolko generácii kravským mliekom od narodenia ..najčastejšia potravinová aleregia? je na BKM...kludne nájdeš na nete dalšie info..alergie pelové a na všetko možné majú základ v strave.. súvis medzi chemickým príbuzenstvom alergenov-skrížené alergie..a potom už len geneticky prenášané na dalšie a dalšie generácie..vplyvom vylúčenia potravinového alergenu zo stravy významne ovplyvníš prejav aleregii , aj pri dojčení...a nehovorím že len mlieko je potravinový alergen..

mojkamojka
26. apr 2016

@luba41 "tak prečo už teda nedali hned?" odpoved najdes o stranu spät

vejula
26. apr 2016

@katarinamarkova najprv hovoríš o inštinktov a nasledne, prečo sa vracať k pravekým zvykom. Inštinkt nieje zvyk, Inštinkt je vrodený vychádzajuci z nepodmienených reflexov, zvyk je niečo čo prebereme po predkoch, odsledujeme z okolia. S inštinktom sa rodíme, vplyvom spoločnosti akurat vrodené inštinkty, pudy potlačame, aby sme sa zaradili do spoločnosti v ktorej žijemea v krorej su nastavené nejaké zažité pravidlá.

katarinamarkova
26. apr 2016

@ciriklora cumel som detom davala od narodenia pri zaspavani, podudkať, zaspať, vytiahnuť.....rozmýšľam teraz normálne kedy sme ho prestali používať......oni ho používali viac menej ako dojčené, keď začali rásť prvé zúbky dudel šiel pomaly preč.....
ono bolo tak akosi normálne u nás, že keď odchádzalo postupne dojčenie aj potreba dudla šla do úzadia....v podstate s odstavením sa odstavili aj od cumlov 🙂

katarinamarkova
26. apr 2016

@vejula nikde netvrdím že inštinkt = zvyk.
hovorím o inštinktoch a o zvykoch akými ich požívame teraz a o zvykoch akými sme svoje inštinkty používali v praveku.
ten najzákladnejší inštinkt hovorí človeku - preži
- v praveku to znamenalo trčať v jaskyni, čakať na ulovené jedlo, resp. pozbierať boboľky v blízkosti jaskyne, spraviť nejaké to dieťa, lebo veď treba rod zachovať, a čo ak niektoré z nich zožerie divé zviera, alebo zamrzne, alebo jednoducho zomrie, lebo chlap už pár mesiacov nič neulovil
- dnes by sme takto asi ťažko prežili, lebo by nás z tej jaskyne niekto vysťahoval, lebo veď niečí pozemok, a za toho uloveného slona by sme šli akurát tak do basy a bolo by po živení našich detí.

inštinkty a ich spôsob použitia sa jednoducho evolúciou menia, prispôsobujú prostrediu.

vejula
27. apr 2016

@katarinamarkova no ja hovorím, že inštinkty sa nemenia, spoločnosť a doba ovplyvnuje len to nakolko a akým spôsobom su tieto inštinkty využívane.
Spoločnosťou su nastavené určité hranice, ktoré nas usmernuju kedy a ako si môžme dovoliť svoje inštinkty nechať prejaviť.
Napríklad ak má človek chuť na sex v reštike počas obedu, neoprie čašníčku o stôl a nenecha volný priebeh svojmu pudu - teda sexualny pud je stále rovnaký, prítomný rovnako teraz ako v praveku, akurát ho človek koriguje v rámci noriem, ktoré spoločnosť nastavila.
Čo sa týka dojčenia, spoločnosť má momentálne naastavene určite normy - vek dieťaťa, kedy je dojčenie ešte spoločnosťou tolerované a kedy už nie. A ja píšem, že podla mna táto norma nastavená spoločnosťou neprospieva človeku. A to isté si myslia viacerí i odborníci, preto je snaha, tuto normu, ktorá je momentálne v spoločnosti nastavená ohladne dojčenia, zmeniť.

ciriklora
27. apr 2016

Instinkty,uplne zaujimave(aj ked to uz znie mimo temy tandem.dojcenia,mozno sme najblizsie☺). Nikdy som sa nad tym nezamyslala. Napr. rozmyslam,ci sa instinkty menia( aj ked su hlboko biologicky zakorenene a tzv.nemenne), mozno po nejakej milionrocnej etape ano. Ale myslim,ze su zdrave - resp.dobre pre telo,zivot,prezitie...a my civilizovani ich potlacame narozdiel od prirodnych narodov,takze ja osobne uz neviem,kedy a nakolko pouzivam instinkty. Ale to uz pisala vejula,ze to,ze nieco robime automaticky,lebo vychova,kultura,spolocnost,neznamena,ze instinkt. Meni sa vyuzivanie instinktov a prisposobujeme to spolocnosti - katarinamarkova - pravda. Len ci to je dlhodobo mudre,lebo ono je to inteligentne take prisposobenie spolocnosti a niekedy lahsie. Napr.cumel - potlacanie nasho instinktu,nepouzitie nasho nastroja tela a externalizovanie na cumel...je to zdrave pre nas a babatko? Lebo myslim,nasa spolocnost je odtrhnuta od prirody,netrvaloudrzatelna s vyrazne muzskym systemom(a mozno so zmenou spolocnosti bude tlak na navrat k instinktom) apropos dojcenie: instinktivne dojcenie minimalizuje rozmyslanie,napr.nejake slovo odstavenie,sleduje saci reflex dojcata,pozoruje ako a kedy zanikne. Katarinamarkova,aj ked vo vela veciach suhlasim,respektujem,vela z odpovedi ma nutilo zamysliet..jedna vec sa mi akoby nepacila,mozno som nepochopila: ze naco pchat dietatu prsnik na upokojenie,ved sa da aj inak utisit. Podla mna tu je priklad zdraveho pouzitia instinktu: ked je to dojca,sanie sluzi aj na upokojenie,( ba az uspatie).niektore mamicky sa to hanbia,ponuknut v kritickych situaciach prsnik,jednak pred druhymi a jednak,ved zbytocne,ved je najedene. Ale to je ten instinkt a je to zdrave. 10 rocne dieta upokojim pohladenim,rozhovorom,parmesacne bejby nebudem mat polozene na postielke,ked place a nebudem ho hladkat,stiskat - v prvom rade narucie,resp.koza na kozu,hojdanie,sanie.rocne a aj vyse rocne napr.bez hojdania,ale kludne sanie.

mirkatb
29. apr 2016

@janifer Ja keď som čakala tretie bábo, tak som tiež uvažovala o tandemovom dojčení, ale syn to vyriešil sám - mesiac pred pôrodom sa sám odstavil. Keď sa ti stráca mliečko už teraz, nemusíš riešiť tandemové dojčenie. Prajem ti pohodové tehotenstvo.

danka237
7. máj 2016

@janifer Ahoj, moja skúsenosť je taká, že treba dbať ako na potreby dieťaťa, tak aj na potreby a pocity matky.
Medzi prvým a druhým dieťaťom je rozdiel 2,8 roka, prvé dieťa som odstavila, keď malo dva roky a tri mesiace. Pôvodne som chcela dojčiť tandemovo, ale keď som otehotnela a mlieko sa začalo strácať, syn sa začal správať pomerne divoko, veľmi sa vrtel na prsníku, hrýzol ma, a mal z toho celého srandu. Bola som z toho dosť unavená a podráždená. Prsník mal vtedy už len na zaspávanie večer. Jedného dňa som mu jednoducho mlieko nedala, on asi 10 minút protestoval, potom zaspal. Hneď od ďalšieho dňa zaspával sám, bez dojčenia. Sama som bola prekvapená, ako ľahko to šlo, čakala som, že budú väčšie scény. Výčitky kvôli tomu, že som ho odstavila, nemám.
Teraz čakám tretie dieťa, rozdiel bude 18 mesiacov. Dcéru stále dojčím, podľa všetkého budeme pokračovať aj po pôrode. Mlieko má na zaspávanie a na upokojenie, keď je unavená alebo z niečoho vystresovaná. Neobťažuje ma to, ako to bolo pri synovi, jednak sa dcéra chová civilnejšie (nevrtí sa a nehryzie ma), jednak nepotrebuje sať tak dlho, len si cucne, potom sa otočí a spí (alebo vyskočí a utečie).
Čiže moja rada - opýtaj sa sama seba, či sa so synom ešte chcete dojčiť, či to vyhovuje vám obidvom. Lebo ak to vyhovuje len jemu a Tebe to nevyhovuje a unavuje Ťa to (ako to bolo u mňa v prvom prípade), a napriek tomu sa budeš premáhať, len aby mal syn ešte mlieko, tak to nenarobí dobrotu.
Podľa mňa je dojčenie v tomto veku hlavne o pocite bezpečia pre to dieťa, že je mamou bezvýhradne prijímané a ľúbené, ale ak ho budeš dojčiť a mať z toho negatívne pocity, ak Ťa to bude unavovať a rozčuľovať, on to z Teba bude cítiť a na pocite bezpečia mu to veru nepridá.