1,5 ročná dcérka ma bije

lilien23
1. feb 2012

Mám malú dcérku, teraz mala jeden a pol roka a začala byť taká ,,jedovitá"? Hocikedy príde a ma udrie po hlave alebo sa začne blázniť a kopne ma .... všimla som si, že to robí aj u svokry psom .... no neviem jej nijako vysvetliť, že sa to nerobí a aj napriek upozorneniu ma zas udrie .... aj manžela .... neviem či je to len také obdobie ....
máte niekto takúto skúsenosť? resp poraďte ako ju od toho odnaučím

sisaha
1. feb 2012

@lilien23 za problem by som to oznacila, keby ta dieta bilo od svojich 3 rokov a vyssie..

traktor
2. feb 2012

dieta skusa , co môze..skusaj jej vysvetlit, ze bit sa nema, ze ta to boli, ..ak to urobi, odmietni sa s nou hrat, aj jej to povedz, ze budete pokracovat v hre, ked ta nebude udierat..ak kopne zvieratko, vzdy ju zober, povedz, ze zvierato jej nic nerobi..a ked ho ona bije, tak ho to boli.odputaj pozornost na nieco ine..nepôjde to hned..treba trpezlivost, ale prejde to.len si to netreba nechat..ja si zas myslim, ze uz v tomto veku to treba riesit.dieta si musi uvedomit , ze nesmie rodica bit.a ani zvieratko..co ak sa zviera bude branit a kusne ho?..

lilien23
autor
2. feb 2012

jasné, že ona skúša .... udrie ma, vynadám jej, odídem, začne plakať a za minútu je pri mne a pýta sa na ruky .... keby bola väčšia, tak ju strieskam 😠 .... ale je moc malá .... možno je to len nejaké blbé obdobie, robí to asi 2 týždne .... dúfam, že ju to čoskoro prejde

angellinka
2. feb 2012

@lilien23 vynadas tak malemu dietatu?a keby bola vacsia tak ju strieskas?tak ked mas taketo vychovne metody,nehnevaj sa 😨 tak malemu dietatu,to musis donekonecna vysvetlovat,a ono sa to csom nauci.Urcite to nerobi,lebo ta ma v zaujme zbit,a robi to so zaerom ti ublizit.Nie som za fyzicke tresty,moje deti ani jedno nebijem,a nemyslim si ze bitim by som ich nieco naucila.

lussy666
2. feb 2012

@lilien23 a na co cakas, kym bude vacsia? sak jej uval jednu hned, ved ta bije, co sa budes kaslat? 🙄

hoogy
2. feb 2012

@lilien23 aj moj maly to robil. proste sme ho preto vzdy riadne vyhresili a snazili sme sa zastavit ruku kym udrie ze to proste nemoze. robil to hlavne ked sa jasil si myslel ze je to sranda. teraz to uz nerobi preslo ho to alebo si uvedomil ze to nie je spravne.

adriana7
2. feb 2012

@lilien23 , mentálne to ešte nechápe, nevie, že keď ona udiera tak niekoho iného to aj bolí...máme takú opicu práve doma 😀 ...treba rúčku chytiť, aby ťa nebila, aj nožičku podržať, proste nedovoliť jej to "dokonať"...jasné, že netreba dovoliť, aby si bola oddaná modrinová matka 😀 ...treba odviezť pozornosť inde...ja vždy ruku chytím, poviem nono a vzápätí híkam, že aha! otvorím šuflík v kuchyni, dám jej navliekať topánku, alebo hebeň do ruky, že sa ideme česať...hocičo čo ťa napadne
...deti v tomto veku sú také, je to zrovna to obdobie, niektoré aj pohryznú, hádžu sa o zem, kopú, kričia...ale je to iné, ako v 3 rokoch v období prvého vzdoru, to už dieťa chápe, čo je ubližovanie...
...a so psami pozor! máme tiež doma,...ak ublíži psovi, pes sa bude brániť, krsniatko ublížilo psovi mojej mamy, pes ju poškriabal, nezaútočil...moja mama bola z toho hotová, chcela ho dať aj utratiť a veterinár jej ukázal poranenú bradavku a povedal, že aj ženu by bolela poškrabaná bradavka, pes ti nepovie prestaň, hovoriť sa nenaučil, ale nejako ti nevôľu najavo tiež prejaví

lilien23
autor
2. feb 2012

no asi bude fakt najlepšie hneď ju niečím zaujať .... viem, že ona to nerobí preto aby mi spôsobila bolesť, lebo v zápätí ako odídem alebo poviem auuu, uvedomí si, že to nie je správne a príde za mnou a chce sa mojkať .... ona to robí keď sa začne jašiť .... ja to ešte pochopím, len čo s ňou keď pôjde do škôlky? ja sa bojím, že to bude robiť iným deťom a ublížiť môže tak, že .... no radšej na to ani nemyslieť .... manžel jej to vždy vráti, ja som zakázala .... ako nevráti tak isto, dá jej po ruke a povie nono .... ale aj tak .... bibinka moja malá .... a to s tým strieskaním - angelika - samozrejme iba v určitom rámci, neublížim jej tak, že bude chúďa malé modré ..... ale poriadnu na riť občas treba dať .... ja nechcem zo svojej dcérky uvrieskané, rozmaznané decko .... mňa otec tak bil, že som modrá občas aj bola, samozrejme jeho výchovné metódy nepovažujem za správne ..... ja by som dieťaťu takto nikdy neublížila .... deti mám veľmi rada a preto pracujem v detskom kútiku a pekne sa hráme ..... 🙂 .... ani rev 30-tich naraz mi nevadí ..... brávam si tam aj svoju malú, aby sa začlenila do kolektívu, zatiaľ som nezbadala, že by niekoho udrela alebo kopla, pekne sa spolu hrajú 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tea333
2. feb 2012

@lilien23 vyborne. Nemusis sa snazit vychovavat hned od teraz, mozes to nechat na neskor, ked uz bude dost velka aby si ju mohla strieskat. Potom iste vsetko pochopi.
Najma nechapem na co vysvetlujes dietatu, ze sa nema bit, ked mas sama take praktiky.kricat a bit este nikomu nepomohlo k vychove.

alexis617
2. feb 2012

ahojte môj menší syn Alex nás zas štípe pritom zatne zuby ,robí to ked mu nechceme niečo dať ,alebo s ním niekde ísť kde nás chce zaviesť v tedy sa snažím ukázať mu niečo iné,zniečím iným ho zaujať niekedy to pomôže niekedy nie má 2,roky aj 2mes neoplácam mu to niekedy pomôže ked ho starší syn vysmeje ,ked sa hodí nazem a chce plakať vzdoruje nechám ho odídem do inej miestnosti ked ho to prejde príde ako keby sa nič predtým nestalo slovne ho upozorním až ked príde poviem že som smutná pohladká ma a dá mi pusu skús možno to pomôže aj u teba hlavne malú nebi v živote sa natrápi dosť a predca si jej maminka najdôležitejší človek v jej živote 😉

nasta197
2. feb 2012

Ahoj aj nas synček robí to isté a o mesiac bude mať rok čítala som že to netreba nevšímať si to a treba dieťa učiť ked ta udrie aby urobil z zápetí moja mojaa a pohladil ťa alebo svojho macíka 🙂) aj na silu mu to ukaáať jeho ručičkou snažím to robiť aj ja ale ked to spravím rozhnevá sa ešte viac a zazrie...... no niekdy ma pekne pohladí málo kedy ale preca za pokus to stojí skús to... ja to budem skúšať aj dalej 😉 inak vraj je to normálne deti skúšajú naše reakcie čo mi na to ako zareagujeme takže veľa šťastia

janulka84
2. feb 2012

dieta takym sposobom vyzaduje pozornost... je zbytocne trestat dieta za nieco o com nevie, ze je to zle resp. nepozna iny sposob konania...
teda treba vysvetlit dietatu ze toto sa nerobi, maminku to boli, toto ti robit nedovolim a pod. a ukazat jej iny sposob konania.
My mame takmer rocneho syna a tiez obcas nas ťapne, zatial len tak bezvyznamne, bezzlosti a vtedy mu ukazem ako ma má pohladkat na licko. dieta sa musi naucit ako sa ma spravat tym ze mu ukazeme alternativu negativneho spravania .. tiez sa ma dietatu vysvetlit (najma ak sa spravanie opakuje) preco sa take veci nerobia (napr. maminku to boli a pod.)

almita
1. mar 2012

@lilien23 Ahoj,my mame presne take iste obdobie,normalne si neviem vobec poradit a je mi z toho smutno ☹ uz sa Vam to zlepsilo?ako ste to riesili?Mne psychologicka poradila,ze jej to mam razne vratit alebo zvysit hlas a povedat jej,ze si to neprajem a ze ma to boli.Lenze to praktizujem uz asi tyzden a mam pocit,ze to v nej vyvolava este väcsiu agresiu...udrie ma,zareagujem podla rad psychologicky ona sa brutalne rozplace a vzapäti sa pyta na ruky...normalne neviem ako ju to odnaucit ☹ ☹ ☹

iwonita
1. mar 2012

my sme na tom uplne rovnako. na zaciatku som nechapala, bola som na neho nahnevana, hlasno som mu dohovarala , bola som nervozna. potom som zmenila taktiku, chytila som mu ruku skor nez udrel a povedala som ze TOTO NIE ! to boli ! ... a cakala co bude. ja nie som za to aby som odputala pozornost, lebo chcem aby si to uvedomil. a veru, ... pomaha.
velmi pomohlo aj to, ze ked mna udrel, tak manzel hned zakrocil a prisne mu povedal nech to nerobi.

iwonita
1. mar 2012

@almita ahoj, celkom nechapem preco ti psychologicka radila vratit jej to ! ved ju naucis ze ked ju niekto udrie, aj ona ma vratit ... potom ako bude fungovat pri rovesnikoch ? to by som sa tej psychologicky spytala veru

almita
1. mar 2012

@iwonita ani ja,preto sa pytam,co je najvhodnejsie urobit,aby to nemalo opacny efekt ☹

iwonita
1. mar 2012

@almita uricte by som to nevracala, to je myslim ze najhorsi sposob - udri a budes udrety ... to nie je cesta nikam. iba ku kazdodennemu otlkaniu ... a na pieskovisku jej potom ako vysvetlis ze zrazu nemoze udriet ...
ja sa vzdy zatvarim velmi prisne a poviem kludne ale razne ze proste NIE ! a necham ho tak. niekedy aj odidem z miestnosti, nech vie, ze ked to bude robit, tak proste nebudem s nim - rovnako ako hocikto iny. ved ked bude byt okolie, kto s nim ostane ?

magali
1. mar 2012

nedavno som citala ze ak dieta udrie rodica, nemal by mu to vracat.. take male dieta este nechape ze robi nieco zle.. treba mu povedat ze to nema robit a nejako odvratit pozornost na nieco ine.. je to take obdobie, aj nas maly to teraz robi. ja mu poviem ze sa to nesmie a ze to boli, ale on si mysli ze to je sranda, lebo on sa teraz smeje na tom ked poviem AU, mysli si ze je to hra, take male dietatko to proste nechape

lucinika
1. mar 2012

Prepacte necitala som uplne vsetky komentare tak dufam ze sa nebudem opakovat,mne trochu pomohol aj tento clanok http://ozene.zoznam.sk/cl/100284/253634/Boj-o-m... . Doma mam 17-mesacneho synceka,uz asi dva ci tri mesiace sa na nas zlosti ak mu nedovolime to co si on zela,skusali sme to aj po dobrom,vysvetlovali sme mu ze maminka ani tatinko nechcu aby si ublizil,ze potom bude mat booo a bude plakat,nic nefungovalo,potom ma zacal bit,ak ma capol jemne sme ho capli po rucicke aby vedel ze to sa robit nema,aj tak nic,stale sa to len zhorsuje,momentalne ak sa mu nieco znepaci alebo napriklad naposledy ked sme cestovali autobusom a nedovolila som mu po nom behat tak sa slahol na zem,zacal si buchat hlavicku,bit mna aj vsetko na okolo no hrozne,take vreskoty zacne davat ze ked to urobil v tom autobuse az som sa hanbila ☹ neviem co uz mame robit je to na nervy ☹ z toho jeho neustaleho vrieskania som uz vazne na nervy,neviem kde robim chybu,nechcem mu ustupovat lebo ked bude vacsi vyskoci mi na hlavu,skusam ho aj zaujat inymi vecami napr. zoberiem do ruky knizku,ukazujem mu vtacikov vonku cez okno no nic nezabera,uz zacinam uvazovat ze zajdem za detskou lekarkou 😒 momentalne skusame metodu ktoru odporucaju aj v clanku,ak ma zacne bit pevnejsie mu chytim ruky aby nemohol ublizit ani mne ani sebe a co nakludnejsim hlasom mu rozpravam ze je uz dobre,ze sa nemoze hnevat a maminka mu nechce zle ze ho lubim ale nemozeme mat vsetci vsetko...

abbie
1. mar 2012

@almita to co mate za psychologicku ??? kazdy zdravy clovek predsa vie, ze uder sa nema riesit uderom 😲 som v soku ... v ziadnom pripade sa nesmie dietatu opatovat uder(ani len po ruke), ale ma sa mu jasne vysvetlit, ze to co urobil bolo zle @lilien23 nas maly ma 13 mes. a obcas si zmysli, ze nas vyfacka 😀 on sa pri tom usmieva, nechape, ze nas to moze boliet, ked to robi silno, tak ho napomeniem a prestane ... inak nepoznam dieta, ktore by nepreslo tymto obdobim 😉

katrinka8
1. mar 2012

Ahojte, nasa dcerka mala tiez take obcasne "vypady", ze buchnut nas alebo uhryznut (to sa stalo asi 3x - to uhryznutie, proste prisla ku mne a zahryzla sa mi do nohy, a povedala: "maminka"), ale zabralo jednoduche "pravidlo". Vzdy, ked sme videla, ze sa ide zahnat, chytili sme jej rucicku a povedali sme s vaznou tvarou "nesmies, to ma boli". Ziaden krik a uz vobec nie bitka, take male deticky nechapu, ze to je ublizovanie. Parkrat sa smiala a skusila zas, ale nakoniec ju to preslo. Teraz uz ma 20 mesiacov a obcas nas v zapale jasenia kopne alebo buchne, vzdy sa zatvarime vazne, chytime nozicku alebo rucicku a povieme ""nesmies, to ma boli" a ona hned prestane a dokonca niekedy povie aj "pepac (prepac)". Ale je to naozaj vynimocne, asi to pochopila 😉

snopkulka
1. mar 2012

súhlasím s @katrinka8 - vážna tvár a jasne povedať, že sa ti to nepáči... My zatiaľ takýto problém nemáme, náš malý má len 13 mesiacov, ale posledné dni vie byť riadne jedovitý, sem-tam udrie, poškriabe... tiež mu s vážnou tvárou poviem, že to nesmie... aj tak viem, že nechápe, ale časom pochopí 😉
@lilien23 na margo tých prepleskov... bitkou naozaj nič nevyriešiš. Aj to "poriadne na zadok" môže spôsobiť, že sa ťa dcérka začne báť a to predsa nechceš... deti potrebujú láskavú náruč a pevné hranice, iba tak budeš mať doma zdravé a šťastné dieťatko, rozmaznávania sa neboj, sama si určíš hranice, čo dovolíš a čo nie 🙂 veľa šťastia a pevné nervy!! 😵

pimpulienka
1. mar 2012

Chytiť za ručky pozrieť sa do očí a DÔRAZNE povedať, že BIŤ SA NESMIE, že to boli atď.. Aj viackrat za sebou pokiaľ je to potrebne..potom jej poovedz jej, aby ťa pohladkala urobila moja..V takej situacii nekričať, zachovať pokoj, ale pomalym raznejšim hlasom povedať, že to robiť nebude. akceptujeme, že ma na niečo hnev, ale nie je to vhodne..Iba zasadovosťou, neustalym vysvetlovanim, trpezlivosťou a konštruktivnym spravanim dosiahneš svoje..

katrinka8
1. mar 2012

Ono ked chces, aby Ta dieta nebilo a riesis to tym, ze mu capnes, tak to mu len davas signal: "Preco ja nemozem a mamina moze?" Ako ma dieta pochopit, ze bitka nie je spravna, ked ho vlastne tou "bitkou castujes"? Niekde som citala, ze pri malickych detoch slova nedokazu vychovavat - ich vychovava priklad, pretoze oni sa ucia prevazne pozorovanim 😉 Cize nieco v tom zmysle, ze musime robit to, co chceme, aby robilo aj nase dieta 🙂

sharmana
1. mar 2012

ja nechápem načo sem píšu ženy, ktoré nie že pomôžu, ale hneď skritizujú matku... aj mne toto robí dcéra...
predpokladám, že ked písala @lilien23 o tom, že dcérke vynadala, nemyslela tým vulgarizmy alebo rev ako lev... proste ju ráznejšie vyhrešila... a vy tu dobre že ju neukamenujete za takúto somarinu... a že expresívne vyjadrila, že by ju "strieskala"... myslím že to tak nemyslela... a okrem toho všetky tabulkové čo v živote neudriete svoje dieťa ani len slabou výchovnou po riti... ste mi na smiech... dieťa by sa nemalo biť, ale ani jedna po zadku nie je nič hroznééé.. aj vaši rodičia vám ju dávali 😉

pastelka74
1. mar 2012

@sharmana ....vystihla si to úplne presne,už nemusím nič dopisovať.... 🙂 🙂 🙂

katrinka8
1. mar 2012

@sharmana - nehovorim, ze "jedna vychovna" je nieco hrozne. Ja osobne si len myslim, ze ak chcem dieta naucit, ze bit je nespravne, tak tou jednou vychovnou mu akurat ukazujem presny opak toho, co ho chcem naucit. Chapem, ze to strieskanie myslela len expresivne, pretoze clovek, ked je vytoceny, ma kadejake "chute" 😀 , ale zaroven si myslim, ze v konecnom dosledku to vychovne po zadku k nicomu nevedie. Aspon u nas nezabralo vobec, nasa mala nechapala, ze to capnutie je trest, ona sa na tom smiala a sama sebe este capala, to ako priklad. Doteraz sa hanbim pred nou, pretoze mi, napr. dnes rano ukazala rucicku (hodila naschval na zem vysielacku a ja som to z druhej izby pocula) a povedala mi s takym smutno-zvlastnym vyrazom v tvari: Daj jej - myslela tym, ze jej mam pacnut. Hanbila som sa ako pes a uvedomila som si vela veci. A mozem povedat, absolutne som nevedela, ako mam na to zareagovat. Zrazu som si pripadala ako taky blbec, ze aj to male dieta vie toho viac ako ja... ☹

sharmana
2. mar 2012

@katrinka8 súhlasím 😉 nestihla som totiž dopísať včera moje skúsenosti... presne toto si aj ja myslím, že to capanie potom vedie k dalšiemu capaniu... to malé dieťa to nechápe.. ale dá sa to pre @lilien23 napísať aj inak.. proste že treba dohovárať, zostať kludným, snažit sa zaujať atd... už som zistila pri mojej dcérke, že ked má totálne hysterický záchvat hnevu a vzdoru pomôže len to, že sa s kludom na nu pozerám, nereagujem, počkám kým sa unaví a potom jej kludným hlasom poviem že ideme trebárs čítat knižky 🙂
mne sa len nepáčili tie zbytočné reakcie a pritom žiadna odpoved ani rada na jej otázku 🙂

sharmana
2. mar 2012

@almita tvoja psychologička ti fakt poradila blbosť... skús ked ťa udrie vstať a odísť preč od nej.... pravdepodobne bude nasledovať plač a bude za tebou utekať a pýtat sa na ruky... ok, kludne vezmi na ruky a chod trebárs k oknu ukázať čo i len nejaký oblak na oblohe, proste úplne zmeniť tému...
ja som nemusela čítať žiadne rady, ani byť u psychologa, proste som vyskúšala zopár taktík a zistila som akurát tolko:
ked ma dcéra udrela a capla som jej po ruke, nasledovalo nekonečné capanie, takže toto určite nezaberá..
zvýšený hlas a krik už vôbec nie, vzbudzuje u dieťaťa akurát nervozitu a po čase si na to dieťa zvykne a matka príde o hlasivky..

zaberie jedna vec, vstať, odísť a chvílku dieťa odmietať... dieťa toto nezvláda, nechápe ten nezáujem a vyžaduje si pozornosť... nasleduje väčšinou krik, plač... nevadí.. nech sa dieťa vyreve... ono musí vybiť energiu, tú negatívnu nahromadenú energiu... potom jemným hlasom vyzvať dieťa k inej činnosti, dieťa sa môže pritúliť, ale nenútiť ho k tomu.. musí to samo chcieť... každá matka si u svojho dieťaťa už vie vycítiť ten moment, kedy sa dieťa nechá dobrovolne pritúliť, lebo vo chvíli amoku a vzdoru to určite odmietne...

ja nie som psycholog a ani sa na neho nehrám... toto som odpozorovala od mojej malej, ktorá je nenormálne komplikovaná povaha a nedá sa pritúlit len tak, nič neurobí podla mna, na všetko musím ísť prefíkane, príkazy jej musím dávať hravou formou a akoby ju žiadat o pomoc a nie rozkazovať... beriem to už športovo, raz z toho vyrastie.. 😉