2 ročný syn nechce sedieť na nočníku, nechce rozprávať

mamina2711
18. okt 2011

nejde mi tam dalej odpisan tak pisem sem....lenže ked on na tom nočniku nechce ani len sediet,uklada si tam hračky ale sadnut to nehrozi...taktiež nechce rozpravat,rozumie všetko ked nieco chce tak ukaže ale povedat ani slovo,aj som si myslela ze sa to po tom 2 roku zmeni a stale nic

syslica
18. okt 2011

@mamina2711 Požiadaj adminov, aby zmenili pôvodnú otázku na diskusiu, napríklad Martina @martinjasen - možno ti mamy, čo už prispeli, rady pomôžu ďalej. A premenuj diskusiu napríklad na "Je už zrelý na škôlku?" alebo čosi podobné, aby to bolo výstižnejšie.

Takže opakujem svoju radu - Maťka nechaj zapísať, veď aj tesne pred septembrom môžeš prihlášku stiahnuť a uvoľniť miesto inému, ak sa ukáže, že predsa len nie je zrelý na škôlku.... no a skočila by som za psychologičkou, aby posúdila jeho vývin, dvojročné dieťa by rozhodne malo vedieť komunikovať aj slovne, nielen gestami... takže možno je jeho vývin predsa len oneskorený, má vývinovú dysfáziu, ale k tomu ti zodpovedne povie verdikt až odborník. Ak stihnete konzultáciu ešte do zápisu, budeš vedieť, na čom si. No aj tu na koníku má @sisstin veľmi podnetnú diskusiu o probléme, skús sa poradiť... veľa zdaru a držím palce!

martinjasen
18. okt 2011

@mamina2711 Napis mi link o ktoru otazku ide, mozem ju zmenit na diskusiu.

jaba122
18. okt 2011

ahoj...moj syn bude mat vo februari 3 roky a nechce rozpravat...a zrovna dnes som s snim išla ku logopedičke..A ta nam pomohla objasnit situaciu....Ma zablokovany nerv v mozgu ☹ ....všetkemu rozumie...ale nechce rozpravat....samozrejme sa s tym da niečo robit...hned nam dala rady, obrazky ako treba cvičit...Takze ti radim aby si išla ku logopedičke, a prediskutovala to s snou.Naš maly sa narodil predčasne v 34 tyzdn ☹ i.A toto je prevdepodobne koli tomu...ale zase to netrba zanedbavat...drzim palce 🙂

evabb35
19. okt 2011

S nočníkom by som problém nevidela - to má čas ešte do 3 rokov.

Hlavný problém vidím vo vývine reči - skúste vyhľadať skúsenú logopedičku.

Do škôlky určite v 3 rokoch nedávajte.

Aj logopedička Vám dá odborné doporučenie n e d á v a ť do škôlky ešte v 3 rokoch. Jeho reč sa musí dostať na primeranú úroveň ešte p r e d nástupom do kolektívu. Do 3 rokov to už nestihnete. Doma ešte musíte popracovať na vývine reči, čaká vás veľa, veľa práce v domácom prostredí. Určite to nebude premárnený čas doma - je to už vlastne príprava na školu, na učenie, na čítanie...

evabb35
19. okt 2011

Mimochodom niektoré detičky odmietajú používať nočník a používajú už rovno WC misu s tou redukciou či ako sa to volá.

xlucia
19. okt 2011

starsi zacal na nocnikaz ked mal dva roky a pat mesiacov, dovted ani vidiet a rozpravat detto. mladsi velmi pdoobne, vsetko az v dva a pol roku. tu logopedicku skus, prihlasku do skolky urcite daj. a neboj sa. on dozrie a potom sa mu pusa nezavrie.

janka_pn
19. okt 2011

@mamina2711 neviem aka bola predchadzajuca diskusia, ale ja len chcem napisat, ze moja dcera do roku a stvrt na nocnik ani za nic na svete, rev ako by som ju z koze drala, ked som ju chcela posadit, potom sa zrazu posadila sama a uz to islo ... teraz ma cerstve 3 a plienky este na spanie, ale cez den je fajn. a do 2 rokov veeelmi malo rozpravala, myslim, ze rozumela, ale slovnu zasobu mala minimalnu. potom sa zrazu rozbehla a teraz ju nikto nezastavi 😀 spieva, recituje, pyta sa... ja by som s lekarmi este na tvojom mieste pockala 😅

janka_pn
19. okt 2011

@mamina2711 do skolky by som na sto pro prihlasila, ved zrusit prihlasku mozes kedykolvek 😉

sisaha
19. okt 2011

@mamina2711 tvoj syn ma este kopu casu zoznamit sa s nocnikom. chlapci byvaju v tomto pomalejsi, o take 3 mesiace to mozes znovu skusit..S nocnikom by som vobec jeho a ani seba nestresovala. Co sa tyka reci, ani dvojrocny nemusi este rozpravat...no niektore slova by uz mal poznat. Tam by som skusila tak ako ti odporucaju ine kocky, kontaktovat logopedicku. Este predtym vsak treba ist na vysetrenie psychologicke, aby vylucila pripadnu poruchu.

mamina2711
autor
19. okt 2011

chystame sa na buduci tyzden navstivit najskor jeho detsku lekarku,uvidime co nam povie a dufam ze nas niekam posle....A nemali ste nahodou aj taky problem ze vam dieta nechcelo chodit vonku??zacal chodit ked mal 15 mesiacov a aj to len tak opatrne zo zaciatku a teraz uz je to v pohode ale len doma,lieta z izby do izby cely den sa nezastavi.niekedy ho aj pri papani musim nahanat 🙂 ....ale ako nahle mame ist von zacne sa mi hadzat o zem alebo sa pytat na ruky,takze vsade musime brat kocik ☹ nedavno mal take obdobie asi tak 2 tyzdne pekne chodi,ale musil isst peso uz sam z domu,akonahle sa dal do kocika tak uz dole ist nechcel

xlucia
19. okt 2011

@mamina2711 prosim ta neanalyzuj ho tak, daj mu cas. tvoj maly ma evidentne dost rozumu, vsak vozit sa je lepsie ako chodit... este sa za nim nabehas. chalani si vseobecne lenivejsi a prespekulovani... ako tvoj, a aj moji. robia v prvom rade to, co im vyhovuje.

evabb35
19. okt 2011

@mamina2711 tak aj naše dieťa nechcelo vonku chodiť - vraj detičky sa v takomto veku niektoré boja a na rukách sa cítia bezpečnejšie....kočík sme už museli v takom období zrušiť, lebo len v ňom sa chcelo voziť...

hoogy
19. okt 2011

@mamina2711 tak ja nevidim problem ze sa vozi v kociku, moj maly ma 2,5 roka a kocik sme odkladame az teraz. a s tou recou. moj brat nehovoril do 3 rokov vobec(mal 3 slova a tym oznacoval vsetko) a potom zacal recitovat oblubene knizky. nehovorim,ze to tak musi byt vseobecne ale v 2 rokoch je podstatnejsie ze dieta rozumie ako to ze rozprava. moj maly sa tiez tak najviac rozhovoril az po 2 roku sice hovori dvojjazycne,ale trvalo mu to. chod pre sitotu k doktorke aby si nieco nezanedbala,ale podla mna ta do 3 rokov neposle k logopedicke. a nocnik no to je vecna tema.trebalen skusat a skusat. ja mam kamaratky ktorym deti sa tesne pred 3 rokom zivota podarilo ich naucit na nocnik dovtedy tvrdohlavo odmietali

sisaha
19. okt 2011

@mamina2711 neskôr budes chciet radu, ako ho udrzat v kociku, aby ti stale neutekal...je to normalne vyvinove obdobie...deti vedia co im vyhovuje.. 😉

rainee
19. okt 2011

ahojte, to je problem ked dieta velmi nerozprava, ved sa moze pekne rozkecat v skolke, doma mozno "nebylo o cem" 😀 ci to musi posudit psycholog? nasa este tiez moc nekeca ale rozumie vsetko.... plienku mame na spanie a na noc. hadam sa do skolky oducime.

evabb35
20. okt 2011

@rainee nerozkecá sa dieťa v škôlke. Žiaľ, v tomto smere škôlka nepomáha. Doma by malo dieťa nabrať slovnú zásobu primeranú veku, aby sa v škôlke už vedelo vyjadrovať vo vetách a aby mu tam všetci dobre rozumeli. Mamička síce dieťatku rozumie aj keď nerozpráva, ale kamaráti a učiteľky ťažko....a teraz si predstav, že sa takéto deti stretnú v jednej triede. Jedno sa vyjadruje citoslovcami úúúúú a druhé ééé. Tu ide o úroveň detskej reči. Samozrejme, keď dieťa často sleduje DVD rozprávky, tak nemá potrebu rozprávať - nemá o čom a nemá s kým.

rainee
20. okt 2011

@evabb35 no a cisto teoreticky nepojde do skolky kym nebude pekne vsetko rozpravat? lebo ja poznam dost deti ktore vo veku 2,5 roka malicko rozpravaju a teda nepridu mi nijako zaostale. ja si myslim ze prave skolka v tomto moze dost pomoct, je medzi detmi a skor sa vsetkemu nauci ako doma 🙂

janka_pn
20. okt 2011

@mamina2711 myslim, ze sa az prehnane bojis a vsetko zbytocne riesis 😉 a nemyslim to v zlom, pozeram, si este mladunka... neboj, vsetko je a aj bude ok... 🙂 🙂 a inak to hadzanie sa o zem, to si este daku tu chvilu uzijes, je v obdobi vzdoru 😉

evabb35
20. okt 2011

@rainee veľa detí je v škôlkach a rozprávajú málo....a strašne zle. Problém je ten, že svojich rovesníkov už potom nedohonia do nástupu do školy....takže ich čaká odklad školskej dochádzky, lebo do školy vezmú len dieťa, ktoré rozpráva a vie sa vyjadrovať vo vetách. Potom o rok neskôr nastúpi do školy, ale aj tam nastane problém - pri učení, čítaní, písaní....tá reč veľa toho ovplyvňuje. A pritom sa dalo tomu predísť....keby sa to začalo riešiť ešte pred nástupom do škôlky...