Ako na 8 ročného syna?

25. jan 2022

Ide o to, ze ked syna o cokolvek poziadam/prikazem, spravi to asi na 10x, musim mu to donekonecna hovorit. Aj pri uplne banalnych veciach, napr.chod sa prezliect. Proste nereaguje, este sa povala po gauci, po zemi, zastavi sa napit, potom pride do izby zacne sa hrat a velarazy sa k tomu prezleceniu ani.nedostane. A takychto veci cez den je mnoho a ja som uz z toho unavena. Alebo ked da zacne blaznit a uz je to cez ciaru, tak ho poziadam, ze uz dost, no musim mu to 100x povedat az nakoniec skriknut, aby prestal. Ako na neho? Je to nerealne ziadat od dietata, aby to spravilo hned?

berny800
25. jan 2022

Píšeš asi o mojom synovi. Jak cez kopirak

beata110
25. jan 2022

Aj moj 8rocny presne to iste a o jedeni ani nehovorim kym nekricim neurobi.

vler
25. jan 2022

Ignoruje Ta, pretoze si to moze dovolit kedze ignorovanie Ta zrejme nema ziadne nasledky. Krik nie je nasledok. Kedze teraz nemas prirodzenu autoritu, je nacase to skorigovat, kym bude starsi-ohybaj ma mamko. Proste za to ze mu treba nieco povedat viac ako raz, musi nasledovat dosledok/trest, ktory ho skutocne "zaboli". Zobrat mobil tablet wifi, uz budes vediet co.

elanor
25. jan 2022

jaaaj, to jak nase blaznive 8 rocne zeny. Povies - zuby, pyzamo, zachod - tak medzim tisic otazok a teorii relativity, skumanie principov vesmiru, zrazu si pospominaju na prihody z pred 2-3 rokov este zo skolky, samozrejme vsetko strasne dolezite, ze to musia okamzite a hned povedat, medzi tom sa este na poslednu chvilu treba pohrat s tym a hentym, medzitym 10x poskocit, vyliez na postel, len tak pre zabavu sa rozvalit na zem, a hento toto, tamto a neviem co...
Pozname...
A este posledny krat pomojkat, a este posledny krat povedat, a este posledny krat ukazat, potom este cikat, potom smedne, potom jaaaj, boli ma tuto noha, potom este raz cikat, potom mamiiiii, nevies kde mam oblubeny vankus/plysaka/ hento-toto-neviem co atd...
A ked je toho ozaj dost, tak proste zhasinam, a odchadzam z izbicky a hotovo.

lentajeho
25. jan 2022

Ja síce nemám deti, ale keď som bola ja malá bola iná doba, ja som si ani nedovolila odpapulovat rodičom ani povedať že toto robiť nebudem tam nepôjdem, podľa mňa je to o výchove ako si deti naučíme take ich budeme mať, ale to je len môj názor.

matovicova
25. jan 2022

@lentajeho a prečo si si nedovolila? Bala si sa bitky?

zitaje
25. jan 2022

Keď ti to prekáža, treba zo zmeniť. V skutočnosti to vôbec nie je zložité ani náročné, len treba byť dôsledný. Proste mu povedz: Choď sa prezliecť TERAZ - a jednoducho ho nenechaj robiť tie iné veci. Nie že ešte sa pováľa po gauči, ale Prosím ťa, hneď teraz sa zdvihni a prezleč sa, nenič si veci do školy (alebo čokoľvek je dôvod). Keď sa vychystá, že sa najprv napije, tak mu povedz, že sa napije keď bude prezlečený... ale to bolo treba začať oveľa skôr, ako v 8 rokoch. Ja mám 8-ročného, sú veci, ktoré robiť nechce, viem ktoré to sú, tak tam musím dozrieť, dohliadnúť, ale bežné veci urobí, keď mu poviem, lebo vie, že treba. Ale ja mám 4 deti, sú vedené k samostatnosti...

lentajeho
25. jan 2022

@matovicova Ja som bitku nikdy nedostala, vždy to bol o len rozumné vysvetlenie, pretoze najskôr sa má pomôcť rodičom a potom napríklad zábava ,a predsa rodičov by sme mali rešpektovať dali nám život, neviem prečo by hneď mala nasledovať bitka to nie, bitkou sa nič nevyrieši len zhorší, ja som mala takú výchovu, proste som si spravila vždy čo mám a potom som išla napríklad von, ale hovorím to bolo pred 20 timi rokmi u mňa to sa nedá porovnávať a touto dobou, ale bol to len môj názor, ja som bola inak vychovaná a som za moju výchovu vďačná.

anjelicek26
25. jan 2022

Ked si dieta zvykne, ze všetko povies sto krát a "nič" sa nestane, tak proste na prvý krát nevidí dôvod poslúchnuť... Ste to medzi sebou stupňovali minulé roky, nie je také dieťa zo dňa na deň... Treba sa naučiť - POCKAT, kým dieťa dokončí jednu činnosť a dať mu šancu vlastne spraviť to, čo si po ňom chcela, dieťa nie je vojak ani pes, kde vyskocim a skoci. Nemyslím to zle, ale je rozdiel povedať - chod si umyt zuby a rozdiel - pozri sa na hodinky, o 15 minút je večierka, o chvíľu treba ísť do kupelne. On pozrie na tie hodinky a 5 minút pred vystrelí sám ako taká neriadená strela, aby to stihol.. Aspoň u mojich to funguje, ešte sa za smejeme, že to bolo len tak tak🤣Lebo keď nie sú načas v posteli, nemajú pol hodinu pred spaním na tablet alebo čítanie.. A to ich skrie celkom dostal. Lebo keď sú hotový neskor, natvrdo im zhasnem... Musí vidieť príčina - následok.. Syn keď mal 5 sa nechcel ráno obliecť, šli sme do škôlky v pyzame, lebo proste bol odchod, treba proste zachovať nervy.. Tak sa hanbil ten deň a nikdy viac, oblieka sa sám a je hotový prvý. Nekaz si náladu - neurobí toto, nebude takto. Veď človek po tom dieťati chce v drvivej väčšine len tie nutné logicky vysvetlitelne veci.

matovicova
25. jan 2022

@lentajeho ja ti veľmi držím palce, aby sa ti podarilo raz deti(ak budes mat), takto vychovať ako ty píšeš. Nie je to také ľahké ako si niektorý predstavujú. Aj ja som si koľko krát myslela, že toto ja deťom nebudem hovoriť, moje deti také nebudú a bla bla bla. Dnes majú tie deti úplne iné možnosti, podnety, inteligenciu ako kedysi. Ver, že najťažšia úloha akú kedy človek dostal, je byť rodičom.

Chcela si vyjadriť svoj názor, ale autorke absolútne nepomôže, to, že ty si nerobila to čo robi jej dieťa a že si bola inak vychovaná. Vymklo sa jej to z rúk, potrebuje poradiť ako má vychovu zmenit, nie čítať tvoje spomienky na detstvo...

lentajeho
26. jan 2022

@matovicova však v poriadku, ja som povedala moju skúsenosť aj keď som neporadila, snáď mám právo niečo napísať, nehnevaj sa ale nič zle som nenapísala ;) PS: pracujem v škôlke, viem aké deti sú takže preto som to tak napísala a samozrejme že každé dieťa je iné a výchova nie je ľahká

elizabet173
26. jan 2022

prečo hovoríš 100x? Povedz prvý krát, ak nič, zopakuj, s tým, čo bude nasledovať, ak to neurobí, tretí krát nasleduje trest. Neodchádzaj, buď pri ňom, kým sa neprezlečie, nejde sa hrať. Je to jednoduchšie, ako ho stále napomínať, byť nervózna ty aj on. Musí pocítiť dôsledky svojho konania, opakovať mu niečo dookola bez trestu je úplne zbytočné. Na druhej strane, nemá tých príkazov a zákazov veľa? Nechceš po ňom niečo okamžite, keď je napr. zaujatý hrou? Dieťa nie je na kľúčik, pozná hodiny, tak mu povedz, ešte sa desať minút pohraj a potom ideme obedovať. Ale potom už trvaj na tom, aby išiel. Treba byť len dôslednou, zrejme si to doteraz nerobila.

canany
26. jan 2022

@elanor to ma caka aj v 8ich? Presne akoby ste o mojej malej 5 rocnej pisali, posledne pomojkanie a este nieco dolezite povedat, aj ked to predo mnou len dava dohromady v hlave, ze co a este poslednu pusinku. A mna to velmi vytaca, lebo ja uz vecer padam na hubu a chcem si pol hodinu v tichu posediet na sedacke. No tak vyhliadky do buducnosti na zaklade Vami napisaneho na zlepsenie nie su.

elanor
26. jan 2022

@canany tak ale nie kazdy den je az taky "extrem". Su dni a su dni 🙂

klarik707
26. jan 2022

nehovorila by som mu to 100 x. max 2 a potom by som uz vyletela. ako nie som nejak za tresty, ale toto by uz podla mna chcelo mu nejaky dat. vziat mu mobil, hru proste co ma rad, aby vedel, ze sa s tebou proste neoplati zahravat

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lala123
26. jan 2022

Vie, že si môže dovolit neposlúchnuť na prvý krat. Skús si niejake knihy o výchove prečítať je ich kvantum. Mne sa tiež osvedčilo pravidlo 3x a dosť😂prvý krat poviem čo má urobit( keď vidím , že niečo robí tak poviem, že dokončí to a urob to a to, o 5 minút druhýkrát s tým, te ešte raz to poviem a bude trest . Väčšinou tretí krat nemusím. Deti presne vedia čo si môžu ku komu dovolit. Ja som napr. tým ako som bola napr počas korona doma s nimi tak väčšiu autoritu mal manžel. A vlastne asi aj ma doteraz😂aj keď ona presne vie ako nanho. Ja nie som veľmi dôsledná a presne to je podľa mna chyba ja som x krat povedla a potom som už len kričala lebo nič sa nedialo a potom som to začala robiť s tým počítanim

nevenka
26. jan 2022

@lentajeho pekne teorie 😅🤣

zanta3
26. jan 2022

Asi tak nejak, ty sama si mu dovolila sa proste takto chovat, no az to doslo do bodu, ked je to uz asi neunosne. Ako mohlasi to stopnut uz skor, no da sa to aj teraz, len to bude tazsie. Ale kazdopadne nan bude potrebna tvrdsia vychova

autor
26. jan 2022

Ano, som si toho vedoma, ze doslednost nie je moja silna stranka. Mobil ani tablet nema, ziadne hry nehra. Vlastne nech dam akykolvek trest, nema to efekt, proste sa s tym zmieri, ze nemoze napr. pozriet tv, ist ku kamosovi,... je smutny ale vyspi sa z toho a nepouci.

petus998
31. jan 2022

Mám 7 ročného a mám úplne to isté