Ako naučiť dieťa na nočník?

marry1515
6. feb 2014

Ahojte, chcela by som Vás veeeeľmi poprosiť o radu, ako naučiť dieťa na nočník cikať.
Máme už 2roky (skúšame už od 18mes.)- malá vie že sa tam chodí cikať, aj babiky s plyšákmi dá vycikať, ale ona sa nevyciká. švagrina mi poradila že mám skúsiť pridžať ju na nočníčku.... skúsila som, lenže malá tak plakala že som to už viac nerobila. Teraz skušam tak, že keď vidím že prešlapuje alebo sa chytá, utekám s nou na nočník- ona sadne, posedi, začne kričať pá-pá ( asi pali alebo čo) a ujde za roh kde sa vyciká. no a keď ju nepustím stále kričí pá a do toho pridá stupňujúci plač až do kým ju nepústím. Vyskcúšali sme všetko aj pochvali aj karhanie aj nechať ju v pocikanom a nič. Ďakujem za každy typ. 🙂

bosoriak
6. feb 2014

A nemoze chodit cikat rovno na WC? Musi to byt nocnik? Moja mladsia napriklad od zaciatku cika aj kaka do velkeho zachoda, ani tu zmensovaciu dosku nechce.
Inak rozhodne radim nedrzat ju tam nasilu, vyrobis jej taky blok, ze nebude cikat vobec. A ak ju pri cikani pali, tak urcite treba vysetrit, mozno ma lahky zapal mocovych ciest.

ivetlo
6. feb 2014

Ahojky. A záchod si skúšala? Moja mala sedáva na serbli od 8mes a potom začala stagnovat tak sedáva teraz na wc. A dnes mi povedala "mama cik cik" tak som ju tam dala a vycikala sa.
Daj ju na wc a pusti jej vodu. Skús. U nás to fungovala. Ja mám už druhé. Malého som odnaucila v rok aj 10mes. Treba ju stále sledovať a pýtať sa ci nepotrebuje ísť. To je záber pre mamičku. Neboj to pôjde.
Držím palce
Iveta

danusskaaa
6. feb 2014

ahojik, moja mala bola na tom podobne. kupila som zmensovacu dosku na WC a ucili sme sa tam. teraz jej uz nerobi problem cikat ani kakat do nocnika-vtedy asi mala strach alebo co. teraz je raz na nocniku raz na zachode. zo zaciatku som jej vzdy ked si sadla na nocnik pustila jej oblubenu rozpravku, sedela na nom aj 15min /na zaciatku bez cikania/ ale teraz sme uc cely den bez plienky, jasne ze mame aj nehody, ale pekne sa snazi pytat a hlavne sa neboji posadit na nocnik. dokonca aj kakat tam zacala, co bola pre nu velka vec kedze okrem plienky nechcela nikde potlacit. nic ine nezostava, len dat dietatu cas a mat hlavne pevne nervy! budem drzat palce

andelok
6. feb 2014

My sme zacali v 20 mesiacoch tak, ze som jej rovno povedala, ze uz je velka a ci by chcela nosit pekne nohavicky ako maminka...uz sme mali nakupene take pekne s obrazkami 🙂 Hned suhlasila, velmi sa jej to pacilo...kedze dovtedy mala plienku, nehrozilo, ze by sa pytala sama od seba, takze som ju cca. kazdu hodinu (alebo aj castejsie) davala cikat, ale nie do nocnika (nechcela si tam sadnut a nutit ju je blbost), ale do vane 😀 Tak sa vzdy vycikala do vane, ocikala si cele nohy ale neva, osprchovali sme a takto sme to robili tri dni kazdu hodinu...Potom na treti den sme boli mimo domu v detskom centre, tam vyskusala cikat na redukcii na velkom WC a to sa jej zapacilo, takze sme kupili to a na nocnik nechodila, ale uz ani do vane. Postupne sme zacali predlzovat intervaly medzi cikaniami, lebo uz aj sama vydrzala dlhsie a cca. po 3 mesiacoh sa zacala sama pytat. Podla mna netreba nutit...ak ju budes nasilu drzat na nocniku, mozes jej to natolko zhnusit, ze potom dostane blok. Ak to nepojde po dobrom, skus o mesiac znova. A hlavne samozrejme chvalit, chvalit, chvalit 🙂

euka210
6. feb 2014

aj u nasho pomohli pekne slipy s autickom. A inak trvalo mesiac kym sa zacal pytat na nocnik, dovtedy sadol len ked sa uz pocural. To mal pred 2r.

ramama
6. feb 2014

Vyskúšajte posadiť na nočník, pred dieťa dať malý stolček, pastelky a papier ,alebo kocky. Odpútať pozornosť ,že je na nočníku a ak spraví potrebu pochvala musí byť! Môjmu synovi už stačí len kniha. 10 - 20 min a dosť,keby sa mu dalo,tak sa vyciká.

kiwi82
6. feb 2014

ahoj, neboj má len dva rôčky, teraz daj tomu pokoj, skry nočník a skúste v lete. ona na to príde sama. naša sa naučila, ked mala 2 roky a 8 mesiacov. proste si sadla na nočník a vycikala sa. neboj, kým bude mať tri ročky naučí sa.

monicm
6. feb 2014

nikam sa nenáhli,do troch rokov to zvládne,dovtedy má "nárok" na plienky,dokonca na noc až do piatich.starší syn sa napr. začal pýtať síce tesne po dvoch rokoch,ale dovtedy o nočník nejavil vôbec záujem,resp. skúšali sme rôzne motivácie a všetko bez úspechu.ked to nešlo,tak sme to nechali tak. a čuduj sa svete,zrazu z ničoho nič,bez nejakých "príznakov" sa začal sám od seba pýtať.zvládne to aj ona,len nič neuponáhľaj,môžeš si narobiť viac škody ako osohu.držím palce

nadula01
6. feb 2014

nechaj ju tak,este nie je pripravena,ona na to pride sama a prekvapi ta..

manana49
6. feb 2014

Ahoj,necitala som prispevky hore.chcem ti datiba jednu radu,nenutit. Pride to samo.my sme mali presne taky isty problem.nasa mala ma 2,5 roka a pytat sa zacala pred mesiacom.tiez som bola zufala a skusala vsetko mozne,hociako ju motivovat-po dobrom aj po zlom.neverila som,ked mi vraveli,ze to pride zo dna na den a zrazu zaaaazrak-jedneho dna sama dobehla za mnou a kricala -mamiiii pisaaaat 🙂.jedine som jej vela rozpravala,plienocka je fuj a ze velke deti v skolke uz nemaju plienky a naco je nocnicek.drzim palce 🙂

nigguska
6. feb 2014

Ahoj,necitala som vyssie,ale moj s naucil tym stilom,to uz mal skoro 3 roky (cikat do plienky uz necikal,len kakal),ze som jednoducho povedala,ze plienky uz nie su a na nove nemam peniazky...ze uz bude musiet chodit na nocnik...a zabralo to 🙂 mozno trosku drasticke ale u nas ucinne 😀

mirkapal
6. feb 2014

Podla mna treba tieto veci zacat ucit pomalicky, bez natlaku, ale co najskor. My sme necakali ani na leto, vsak aj v zime sa v dome kuri. Dcerka nemala ani rok a pol, dala som jej dole plienku a cez den bezkala v pancuskach, plienocku len na spanie. Samozrejme, ze som po nej musela utierat, no detsky moc naozaj nie je taky ako u dospelych. Nechala som ju tak cca dva tyzdne, potom sme si dali prestavku a skusili zase o mesiac, kedy si uz pekne uvedomila, co robi, ale do nocnika este necikala. Zase prestavka asi mesiac a znovu sme skusali rovnakym sposobom, ale to uz zacala skusat aj nocnik - sama a bez placu. Nehresila som ju, len velmi chvalila za kazdy malicky uspech, aj za to, ze mi prisla ukazat, ze sa pocikala. Zvykli sme si aj pravidelne sadat na nocnik, kde som jej citala, pozerali sme knizky, atd. Aby si nan zvykla. Skoncilo to tak, ze nemala ani dva roky a cez den bola uz uplne bez plienok, dokonca ani na denny spanok sme nedavali. Ked mala dva roky a dva mesiace, nemali sme plienku uz ani na noc. Takze podla mna nic neodkladat na neskor, ale pomalicky ucit.

jankagun
7. feb 2014

ja som skusala od 11mesaicov a naucial sa ked mala nieco cez dva roky,najskor sme si citali a sedela na nocniku ale ziadny efekt,iba vysedena ritka :D a tak som jej nedavala plienku cez den vobec,velkrat sa pocikala ale nakoniec pochopila ze ked nechce byt mokra,tak musim dat dole gate a cikat na nocnik.a ani sa nepytala,rovno si stiahla nohavice a sadla si,potom prisla za mnou ze ideme splachnut vodicku :D a robi to takto odvtedy stale.tak sa jej nemusim ani npytat a ide sama..len ju netlac,ona na to pride sama...moja uz lienku neznesie,ale na noc jej davam lebo sa este bojim ze by sa nezobudila..cez obed ked spi tak vstane ked jej treba cikat,vycika sa -pri posteli ma nocnik-a ide si znova lahnut a spi...

kvietocek55
7. feb 2014

Nájdi si tuto na MK 7-dňový program na odplienkovanie. Za pokus to stojí. My sme takto odplienkovali za 2 dni. 😉

1ladislav
7. feb 2014

Moja dcéra išla bez plienok do jasličiek ako 11mesačná. A metóda...keď začala sama sedieť, pravideľne som ju dávala na nočník, rozprávala som sa s ńou, čítala som jej, spievala a výsledok sa dostavil. Chcelo to len trpezlivosť. Držím palce.

mirka_aa
7. feb 2014

@marry1515 dam ti jeden link 🙂 https://www.modrykonik.sk/blog/macocha/article/odplienkovanie-za-tyzden/
doleziata je ale pripravenost dietata,urcite nekarhat,nesilit.... drzim palce 🙂

alicka7
7. feb 2014

Jedna moja znama oblieka dcerke nahavicky a na to pampersku. Dcerka citi, ked sa pocika, ze je mokra. Hovori, ze dcerke sa prelzili intervaly medzi cikaniami a vidi maly pokrok. Moja mala bude mat o mesiac 2 roky, zatial nam to velmi nejde, chystam sa to tiez takto vyskusat. Do nicoho ju nenutim a ked sa podari, tak su velke chvaly, volame ockovi, starym rodicom a dcerka je na seba pysna.

brnka
7. feb 2014

u nas u oboch deti fungoval serbel a okolo kopec hraciek alebo rozpravky v telke..... a dokazali tam sediet dlhoooooo 🙂

zuzanockamt
7. feb 2014

hlavne ju nenut a nedrz, lebo len u nej vyvolas odpor k nocniku a bude to trvat este dlhsie, nie je zrela zatial nanocnik, kedze sa ti sama nepyta a ani tam neobsedi ... treba vydrzat ... ja osobne som zastanca samostatneho odplienkovanie, ktore naozaj funguje, ale rodic musi byt trpezlivy a nemoze chciet, aby dieta bolo bez plienky v dvoch rokoch 😝

tatis
7. feb 2014

U nas nocnik nefungoval vobec, parkrat som skusila okolo 2 rokov, ale hucal na nom ako divy, tak sme ho zas schovali a vyskusali sme rovno zachod. Cuduj sa svete, na ten sa chytil za par dni a odvtedy sa vsetko robi do zachodika 🙂

viera112
8. feb 2014

U nas tiez pri prvom synovi nocnik neisiel,mohol tam sediet kolko chcel,len sa na nom smial.Zacal sa pytat rovno na zachod,tak sme kupili detsku dosku nan a dreveny stabilny stolcek.

erikaeeaa
8. feb 2014

Mam 2 dievcata a obe su bez plienky od 2 roky a 3 mesiace. U starsej som skusala nocnik ked mala 23 mesiacov bolo leto a vysledok bol ze som mala 2 tyzdne ocurany byt a efekt ziadny. Pochopila som ze nie je pripravena a nechala som jej znovu plienku na par mesiacov bez toho aby som nocnik vobec spomenula. Potom sme to skusili znovu a bol pokoj za 3 dni. Dala som jej na doma dole plienku 1 den cikala kade tade 2 den bol lepsi a 3 den isla sama. Zaklad je podla mojho nazoru zistit ci je dieta na to pripravene a netlacit "na pilu" Ked sa ani po tyzdni bez plienky nechyta aspon trosku nema to zrejme este zmysel a je treba pockat. Nenutit dieta ziska si len odpor k nocniku, stres a odplienkovanie sa zbytocne riadne oddiali. Ked zacneme treba casto dieta davat na nocnik, nenechat podla mna sediet dlho - nevycika sa skusit neskor, napit sa a potom znovu - na ten sposob urcite pride kazda mamina. Dolezite je ked sa rozhodneme dat dole plienku a doma je uz aky taky vysledok aby dieta malo plienku dole aj von (narocne v zime - mozu byt napr. tie plienkove gatky a pytat sa aj von ci nejdeme cikat) aby sme dieta nemiatli kedy do plienky moze a kedy nie lebo oni to nechapu. Tak to fungovalo u nas - prajem vela trpezlivosti...

cherryl
8. feb 2014

nedám ti žiadnu múdru radu LEBO ZIADNA NEEXISTUJE !!!!! skusaj rozne postupy rozne rady uvidis co dietatu bude vyhovovat a hlavne dieta musi mat snahu sa odplienkovat sa nie len ze TY chces ono musi dozriet 😵

senta_sofia
8. feb 2014

nechaj ju tak, vrat jej plienku a pockaj tyzden-dva a vyskusaj znova a dovtedy jej skus vysvetlovat, ze kam sa chodi cikat, ona to potrebuje v hlavicke spracovat, my sme skusali v 18 mesiacoch, tiez sa chodil schovavat, na nocnik ani za svet, chodil cikat do sprchoveho kutu, este to by si mohla skusit, potom v 20 mesiacoch, zase pocuravanie na just a teraz v 21 uz zabralo, zo zaciatku som ho viac ponukala ja, teraz uz povie aj sam

agnesino
8. feb 2014

Nám pomohla rada jednej maminky ktorej to poradila detská sestra a ako to fungovalo u nich, tak to zabralo aj nám...mali sme okolo dvoch rôčkov a povedala som malej, že ked sa vyciká navštívi nás kvietková víla a prinesie jej pod vankúšik prekvapenie...kým sa malá snažila na nočníku dala som pod vankúšik bud nejaký kvietok alebo malú sladkosť cukrík, čokoládku atd., a ona sa vždy strašne tešila čo to bude a odvtedy sme skončili s plienkami cez deň. Vždy s takou radosťou utekala pod vankúšik a kričala, že víla tu bola lebo sa pekne vycikala. Asi po mesiaci ked už bol návyk istý som jej vysvetlila, že víla už nemôže nosiť takéto dobroty lebo by sa jej pokazili zúbky a že teraz už išla učiť cikať zasa druhé deti a ona ju už potom prestala hľadať. U chlapcov sa dá využiť aj iná postavička ako víla.

jazzin
12. feb 2014

Urcite by som nenutila, ale tiez nie je dobre cakat priliz dlho. Bola aj v telke relacia o tom, ze okolo 2och rokov treba urcite ucite dieta na nocnik. Moja mala sa naucila tak, ze v lete nosila suknicku a bez gatiek. A ona sa stale pekne vycurala, len potom, ked sme obliekli aj gatky, som jej asi tyzden hustila do hlavky, mi musi prist vcas povedat, ze jej treba na wc, aby sme stihli dat dole gatky🙂 Inak ked sme skusali prvy krat, tak nechcela sadnut na nocnik, tak sme dali tyzden pauzu a potom skusili znova. Len tak sediet nechcela, ale prikryla som ju dekou a dala jej tam nejaku hracku alebo knihu. Rozpravala som sa s nou a ona si potom zvykla, a potom aj pri rozpravke v telke vysedela aj pol hodiny🙂 Teraz ma caka druhe oducanie od plienky pri synovi, tak som zvedava ako to pojde. V maji bude mat 2 a skusame nocnik, aj posedi, ale nevydrzi dlho a zatial sa nam podarilo raz vycurkat aj do nocnicka. Ja velmi dufam, ze sa mu bude pacit curat postojacky a ze v lete to za tyzden naucime🙂 Ked to nezaberie, tak budem vediet, kde hladat napady🙂

monka_brumka
14. feb 2014

@1ladislav super 🙂 aku ste mali strategiu? viem ze asi klasicky po jedle, po spani...ale nocnikovali ste aj castejsie? mala cez den latkove plienky alebo jednorazovky? dik 🙂

reny2010
14. feb 2014

U kazdeho dietata je to individualne.moji chlapci nocnik pouzivali ako kovbojske klobuky,ale cikat ani omylom. Od 14tich mesiacov mi chodia na wc,kupili sme stupienok,a cuduj sa svete,ono to zabralo. Na noc sme pouzivali kyblik,lebo ani v noci sa do ,,klobukov,, cikat nepatri.plienky vobec nemame od 18 mesiacov,u oboch syncekov.

bleee
15. feb 2014

ahojky, jedna znama sa mi chvalila, ze dava na nocnik 8 mesacne dieta a pekne jej tam cika a kaka. Moj maly mal nieco cez 9 mesiacov, ked mi to hovorila. Myslela som si, ze sa len chvasce, ale aj tak som vyskusala posadit svojho ráno, ked zvykol kakat. Hned na 1x sa tam vykakal a odvtedy kakal vecsinou len do nocnika. Od 15 mes. uz len tam. Leto nam vyslo, ked mal maly 19 mes, dala som dolu plienku a do tyzdna uz bol bez plienky. Od 2 rokov uz nema plienky ani na noc. Moja rada znie: davat deti na nocnik co najskor 🙂

denise.v
15. feb 2014

Ahojte.Ja som malého skúšala dávat už ako 10 mesačného aj sa mu podarilo 2-krát vycikať a dalej už ani za svet nechcel na nom sediet,hoci som ho nasilu nan nedávala.V lete mal 2 roky ,tak som ho začiatkom leta začala znovu dávať ale ani za svet si nesadol ani na nočník ani na záchod.Tak som to znovu nechala tak ,ale som mu kúpila nový nočník,vyzerá ako stolička a dá sa sklopiť a aj sa mu zapáčila,podarilo sa mu do nej už aj vykakať ,ale stále si nan nesadá pravidelne,tak ho nesilím,dokonca cez zimu som ho stým vôbec nazatažovala,lebo to vyzliekanie je dost stažujúce.Začnem teraz na jar a už mu nebudem dávať plienky a hádam si zvykne.Tiež si myslím že musia dozriet.Starší syn mi bez problémov sedel na nočníku od 11-ho mesiaca,ale dost dlho mu trvalo kým si poriadne zvykol a často sa pocikával,ale od 2 rokov už nemal plienky.Každe dieta je iné a vraj ich nemáme dávať nasilu,lebo potom sa môže stat,že sa budú neskôr pocikávať.