Ako naučiť ročné dieťa rozprávať základné slová?

lukacovicovaalena
14. mar 2012

ahojte sa chcem opytat ako mam ucit svoju dcerku rozpravat? mama tata povie ale havo ani papa nic take ako to prebiehalo u vas? nechcem od nej vela?

katrinka8
20. mar 2012

Nasa dcerka ma 21 mesiacov a rozprava rozvite vety , ciastocne sklonuje a casuje a sama si vytvara zdrobneliny, co je niekedy dost komicke 😀 (vcera chcela povedat zdrobnelinu od "jezko" a povedala "jezisko" 😀 ) Nikdy sme ju nic cielene neucili, ona je taka vnimava a zvedava, od malinka velmi dobre reaguje na hlasy, zvuky, hovorene slovo (aj spev). Rada cita a obzera si knizky, stale sa nieco pyta, najma: Co to spieva? (ked hra neznama pesnicka), Co to vravi? Co je to? Kde je...? A pod. Vsimla som si na nej uz davno, ze ked povieme nejake slovo, ktore nepozna, snazi sa ho nahlas sama sebe niekolkokrat zopakovat, ako keby si ho "ukladala" do pamati. U nas to funguje tak, ze veci a cinnosti obvykle pomenuvame "normalne", nepouzivame take pomenovania, ze "ziza", "bo", "hapalo", "cica" ...
Ale zase na chodenie bola "leniva", sama sa pustila v 14-tich mesiacoch, hoci okolo nabytku zacala asi v 9-tom. Potom, ked sa aj naucila, vonku sa jej moc nechcelo.. ako tu uz padlo, kazde dietatko je ine, ked pride ich cas, naucia sa vsetko potrebne. Podporit vyvoj reci sa da rozne, citat knizky, rozpravat, pomenovavat predmety, cinnosti, ukazovat... 😉

digysa
20. mar 2012

Moment....to bolo urcite myslene ako vtip, ze?

😀 😀 😀 😀 😀 Fakt som sa dobre zasmiala.... hod este nejaku otazku....
Po dni plnom stresu to dobre padne.

PS: skus vyguglit odpoved, mozno sa nieco zaujimave dozvies...

ilona3
20. mar 2012

najlepsie ju naucis rozpravat ked je kupis slovnik a budes predcitavat. a mozes aj anglicko- slovensky alebo nemecky aby sa ucila hned aj cudzi jazyk
a plienky uz dufam tiez nenosite ved uz ma rok.

sorry ale na tuto otazku mi nedalo reagovat inak.
baby co by ste este od tych vasich deti nechceli? nezda sa vam ze to niektore prehanate?

monickapd
21. mar 2012

moj syn začal pred svojim rokom a v dvoch rokoch normalne hovoril cele vety, vedel vsetko okrem "r" 😀 doteraz ho mame na dvd ako "dokaz" 😀 z oslav a pod.... dcerka teraz krasne pokracuje dufam v jeho slapajach 😉 😉 klasika...mama, baba. starka, bábo. kakao, havo, moje, auto atd atd....
Vzdy sme s nimi hovorili normalne, ziadne gaga, bobo, nunu..od malicka..tak mozno aj to ma na to trosku vplyv 🙂 V kazdom pripade, ak sa jedna o deti, ja zastavam nazor -do nicoho nenutit....mozno trosku potisnut 😉 ale nenutit.. od plienok, cez nocnik az po jedenie a rozpravanie 🙂

bianca
21. mar 2012

postupne tak ako zivot prinesie prve kroky dorazia aj prve slova.Ano viem ako dokaze zdeptat maminu ked na ihrisku pocuje rocnych einstainov ako krasne hrkucu.Nasa ma cez 3 roky a rozprava zle.Ale dohovorime sa a to je zaklad.Kazde dieta je individualita a ma svoj vlastny rezim.Silenim a ucenim mozes nieco dokazat ale vela aj znicit.

kdezee
21. mar 2012

:D nijako...ono sa to same nauci...staci ked sa snim normalne rozpravate..moj dlho ani neblabotal ani nic len vyskal a pistal :D potom zrazu mama mama a ked mal 16mes tak dalsie slovo bolo Laila ( moja macka) a potom to uz islo :D

tosomja
21. mar 2012

Autorke tejto otázky sa ani nečudujem, že položila takúto otázku....pretože vo fore skoro nič iné nečítame, ako moje dieťa mi dnes povedala toto a hento..."nehovorím" o tom, že má možno pol roka, že vie napočítať do desať a ako ročné dokáže povedať súvislú vetu, ktorá by nenapadla ani dospelému....
Moja povie základné slovíčka - mama, tati, babi, haloo, havo, hav, hijo...ešte zopár ich je...niečo skomolí, niečo jej výjde raz a druhýkrát to nezopakuje.
Nenútim ju, ale tiež si niekedy poviem, prečo už nepovie aj niečo "normálne", keď mamičky v okolí sa chvália, že svojím deťom rozumejú.

helikec
21. mar 2012

Ahoj, ja ti skúsim poradiť, aby si dieťatku veľa čítala. Nám to strašne pomohlo, tiež okolo roka nepovedal ani mama ani žiadne jednoduché slové, ale keď som mu začala čítať, niekedy aj 2 hodiny vkuse. Potom sa pomaly rozbehol, keď mal 24 mesiacov vedel súvisle rozprávať. A dodnes strašne rád počúva keď mu čítam. Daj tomu čas to príde samo. Len sa s ním treba rozprávať a venovať sa mu a ono samo začne, niektoré deti skôr a niektoré neskôr. Tak veľa šťastia.

daniella_vivien
22. mar 2012

nieje to az taka blba otazka, skor bola zle podana, kazde dieta je ine, to je jasne. najviac ale pomaha ked sa s nou budes co najviac rozpravat, opisovat vsetko co robis, citat jej knizky, spievat . vsetko ide rychlejsie vo forme zabavy. urcite netreba dieta nutit a opakovat slovo ako mama 100x az kym ho nepovie. tvoja ma ale na rozpravanie este casu dost, uci sa ti hlavne rozumiet a to je v jej veku omnoho dolezitejsie.

zuzanka.h
22. mar 2012

u nás to bolo s rozprávaním zábavné. Jurkove prvé slová boli mama, tata, jama, beton, výtah a pes to bolo okolo 18 mesiacov a okolo 20 mesiacov to spustil a dodnes sa nezastavil 🙂

zazalienka
22. mar 2012

ročné dieťa? a o rok čo? na vysokú? ale nie, vážne.. veď sa v živote ešte nakecá dosť.. načo to siliť.. len preto lebo druhé deti rozprávajú ( alebo to maminy tvrdia).. môj malý mal rok a pol tuším keď vôbec niečo začal a teraz je jak šijací stroj.. všetko má svoj čas..

bronia13
23. mar 2012

nas drobec mal rok a pol ked povedal prve slovo a to bolo "gol" lebo s manzelom non stop pozraju hokej.... takze naco silit do niecoho, oh tiez je este v plienkach a kazdy sa pyta kedy prestane aj s cumlom, tak vzdy odpoviem ze ci poznaju dieta co malo rok a pol a uz plavalo... kazdemu sa zavru usta...

vierkasteffi
13. máj 2012

naš tiež nerozprava maximalne mama baba ale všimla som si že posledný mesiac ani to tiež ma to troška trapi 😒

olejka
13. máj 2012

Ročné si myslím že má ešte kopu času rozprávať, jedine ak vo filme Malý Budha 😀 ..., hoci je známa teória že ak najprv chodí, neskôr rozpráva, ak sa mu zas skoro vyvíja reč, neskôr je to s pohybom...vývoj je vec v mozgu, ten má každý úplne originálny...takže škoda porovnávať... ako chodiť niektoré bábo vie už v 9 mesiacoch, iní v 15mesiacoch... absolútne nerozhoduje o inteligencii...takisto si myslím že je to s rečou...
Údajne už trojmesačné bábätko dokáže komunikovať, pozri si tzv.baby sign language : 😲

https://www.youtube.com/watch?v=Wm6JWiA9fmE
miskax2
13. máj 2012

vies ja som tiez cakal kedyuz bude daco hovori no kedy? a teraz by som bola najradsej keby tu malu pusu aspon na pat minut zavrela 😀 este ma casu jak ceciny uzivaj si ticha pockej ked pride obdobie a preco? a preco? a ty odpovies snad stokrat a aj tak sa ta spyta preco? no preto!!! 😠

zuzkalenka
13. máj 2012

moja malá bude mať na tri mesiace 3 roky a ešte stále to rozprávanie nie je čisté.
Toto nerieš, na rozprávanie si ešte počkáš 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ducci
16. máj 2012

my mam 14 mesiacov a tiez to nie je velka slava 🙂... mama, tata, baba, da ( ako daj) a teraz sa uci povedat paci 🙂)) .. a koniec

jahody11
16. máj 2012

tu sa pozri na moju a jej jazyk 😀 :

https://www.youtube.com/watch?v=IgnDD17T4XU

a takto rozpravala skoro do 2 rokov, uz som pomaly salela z nej a potom nastupila do skolky a obcas sa jej uz podari aj R 😀

adman
2. sep 2013

ja viem kde som urobila chybu keď dcera začala hovoriť prvé slová ako mami didi - krásne ich hovorila avšak ja som ju v tom nepodporila a nezareagovala som pochvalou. je mi to ľúto pretože sme mohli v reči už byť podstatne ďalej.

nanulik
3. sep 2013

moj zacal rozpravat ked mal dva a pol..kym ine deti recitoali li oli janko moj este len zacal mama hovorit. kazde dieta je ine

simaskova
4. sep 2013

ja by som tiež potrebujem poradit ja mam 2.ročneho syna a nechce rozpravat iba mama tata papa a take maličkosti ale inač nič ine neviem ako postupovat dalej ani pri knihe nechce posediet .

saska2208
11. sep 2013

Nasa teraz uz 13mesacna Laurinka v 7mesiacoch vravela mama mama, potom sa naucila ta ta to trvalo len chvilu. Tersz uz ssi 3mesiace stale opakuje da da da. Ked sa jej podari povie Deny -tak sa nam vola psik a rozumiem jej ked vidi psika tak povie hava alebo haua nieco take ja viem ze mysli psa. Vie povedat auto a lampa. Neustale opakuje ako robi konik jazykom co som rada ze vie dat jazyk hore ale inak ju do nicoh9 nenutimr, ved sa to ani neda. V knizke hladat nevie kde su zvieratka lebo pri knizke mi neobsedi. Vie ukazat kde ma plysak očko, ako robia hodiny, vie najst dedka ked jej poviem aj babku a aj tatina. No ked jej manzel povie kde jej maminaa tak nechapavo kuka. 🙂 s malou sme na seba pekne naladene a rozumieme si. Ona chape mne ked jej nieco poviem ze nesmie alebo nech ide stavat kocky tak to vir co ma spravit tak isto aj babu mi podat alebo golik. A ja zas chapem ju 🙂

tinach
11. sep 2013

Moja malá má 20 mesiacov, myslite ze uz by mala vedieť počítať do sto alebo stačí keď ju budem učiť do desať? Zatiaľ vie ukázať len jeden prst, som z toho fakt zúfalá..... 😢 sorry, ale nedalo mi.

patkobo
11. sep 2013

moj nazor je taky .. treba sa s dietatom ci polrocnym ci rocnym ci jeden a polrocnym stale vela a vela rozpravat, citat knizky ukazovat okolie - ulicu, byt, dvor .. proste vsetko .. ja som to s malym praktizovala, teraz ma 20mes a rozprava tolko ako 3rocne deti .. spaja tri styri slova do viet, zopakuje vsetko co mu povieme 😉 ked mal zhruba 15mes tak som ho zacala ucit abecedu takym sposobom, ze "povedz B", "povedz O", "povedz M" .. takto som ho asi za mesiac naucila celu abecedu, nie zaradom ale nahmatkovo a potom sme zacali M a A=MA, N O=NO atd atd.. a teraz rozprava uz cele slova pekne cisto. Aj na moje pocudovanie mu velmi dobre idu pismena typu Ť, Č, Ž, Š atd .. takze moja rada je co najviac sa rozpravat, dietatku ukazovat a cisto vyslovovat. 🙂

14erika
6. nov 2013

Milé mamičky nebojte sa príde to samé ani sa nenazdáte ako a budete si priať aby boli trochu ticho 🙂 ,môj mladší syn začal rozprávať keď mal skoro tri roky a odvtedy sa nezastavil len keď spí a to má už 19 rokov a vždy musí mať posledné slovo 😉 , tak si ešte to ticho užívajte 🙂

2danculik
3. jan 2014

žienky prosím Vás, prečo hned také prudké reakcie? asi má prvé dieťatko, tak odkial to má vediet? Ja mam podobný problem, má 15mes a nič nepovie, ledva ukáže prštekom čo chce. Jej o mesiac mladšia sesternica uz robí kolo kolo mlynské, rozprava asi 10 slov, ukáže aká bude velká a pod....tiež som musela vela prečítať aby som pochopila že to má čas a nie som zlá matka, že ju to neviem naučit.
Dajte nejaké typy ako ich to pomaly učit 🙂

danag
4. jan 2014

môj 1,5ročný povie - tata, teta, žížo, bábo, tik-tak, bim-bam, daj, toto, dym, ppa-to je kopa, góool,... napodobní zvuky asi 20 zvierat. Mama mi nepovie ani za svet, vie že zareagujem na e-e-e 😀 , prstom začal ukazovať ako 14mesačný. Chápe pokynom ako zober, daj, ruky hore - keď ho vyzliekam, poď, hačaj, ... Keď mal rok, hovoril brm-brm. 😀 Treba len veľa rozprávať, ukazovať, dieťa začne opakovať. Ale až vtedy, kedy bude ono chcieť. Neprinútiš ho. Pokiaľ zdieľa pozornosť a radosť, treba byť v kľude. Pred pár dňami som prišla z nemocnice - malý mal virózu. Pediater povedal, že je úplne primeraný na svoj vek, dieťa okolo roka a pol si má vedieť hlavne vypýtať čo chce. No, a to môj mládenec zvláda bez problémov. Veľa detí sa rozbehne medzi 16 - 18 mesiacom, vtedy vraj robia veľké skoky.

althejka
4. jan 2014

U nas sa cely den s malym rozpravame,ale nie cielene,proste sme strasne ukecani rodicia🙂 🙂 🙂 takze citame knizky,vonku mu vsetko pomenuvavam,teraz ma rok aj 3mesiace,vie povedat :tata,kajka -to je kvetinka,hauko je pes,dudu je cumel,duda je flasa,goool je vsetko gulate,ham ked chce papat, brm brm je auto,kako ked sa pokaka🙂 ,dede je dedo,vtaca je vtak,napodobni psa,leva,kacku,rybku pusinou srandovne napodobnuje,kuriatko je tututu,hus vie gagaga,bzuci ako vcielka🙂 ,.odkedy sa rano zobudi,pusa sa mu nezavrie🙂 🙂 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mariana1
28. jún 2014

Podla mna sa to neda ovplynit. To pojde samo.Mame 13 Ja sa sice s drobcom vela rozpravam, ale to si myslim ze kazda mamicka. 🙂 A vie mama, tata, baba,dede, de, daj, duda, neide -to sa mu tak perfektne podari, potom este mam mnam da, neee- ked sa zlostime :D , :D a samozrejme titit, a na svetlo blik, na hodinky tik . To je asi vsetko