Kedy dovoliť dieťaťu sedieť?

radulienka7
8. apr 2015

Moja malá ma za 4 dni 7 mesiacov a dávam ju sedieť už asi 2 týždne lebo keď leží plače a už ju to nebaví,aj pri papaní je to lepšie ked sedká myslíte že to je skoro? Hovorí sa že dieťa by malo sedieť až ked sa samo posadí ale to si neviem predstaviť že by ležala ešte nejaké dva mesiace.

edita103088
8. apr 2015

Ahoj!Tak toto by aj mna zaujímalo ako to je,lebo mojho maleho tiez uz nebavi lezat a má iba 5,5 mesiaca

margarita
8. apr 2015

to co sa hovori, je v tomto pripade aj pravda 😉
ked place, mozno to ma iny dovod, ved ak sa plazi, lozi, tak vidi okolo seba aj bez sedenia, ci nie?

moje deti zacali samostatne sediet dost neskoro, prve asi v 8 mes., druhe v 7, a toto najmladsie asi v 10,5mes.
jedli v takom detskom kresielku s oporou, do stolicky na krmenie sli az usedeli fakt ze same.

pokial chces riskovat skoliozu neskor a ine zdravotne problemy, tak ju pasivne posadzuj,
ja na to nemam odvahu....

miriem
8. apr 2015

Ja som detom "dovolila" sediet, ked si "dovolili" posadit sa same. Syn v 8 mes a dcerka v 9mes. Dovtedy sa plazili, lezali, stvornozkovali az potom sa sami posadili. 😉

jasminet
8. apr 2015

ja som davala sediet az sa same posadili - skor nie, ziadne podkladanie vankusmi... pri jedeni boli bud na kolenach alebo v stolicke v pololahu, na zemi sa valali od malicka, kedze nemali inu moznost, tak boli nutene sa zacat pretacat a plazit a od 7m stvornozkovali a postavili sa o nabytok, takze rozhlad mali 😀
a dcera sa posadila v 9m, syn skor

edita103088
8. apr 2015

A kedy sa maju plazit?Moj syn sa na bruško otočí ale naspat na chrbatik sa neprevali a ani sa ešte neplazi

jasminet
8. apr 2015

@edita103088 kazde dieta je ine, treba ho nechat na zemi nech sa vala, tak aby na teba videl, kludne aj pri vareni, on sa to nauci sam 😉

lucymk
8. apr 2015

@radulienka7 moje prve 2 dceri boli take vrtulky.od 3mesicoch sa prevracali na brusko.stale robili brusaky a zlostili sa.ked mali 4mesiace aj 2tyzdne ,tak som ich zacala podkladat vankusmi.na pol roka obydve krasne sedeli a skakali uz v takom obsadle.ta druha dcera mi uz v 5mesiaci skakala co lezat nechcela.obydve su zdrave. maly mal teraz 6mesicov a zatial sa len prevraca sa brusko.je to take kludne dieta.zatial pomocou opierky nesedel.

sue
8. apr 2015

Keď si sadne samé, vtedy mu treba "dovoliť" sedieť 😉 tak isto ako s chodením, státím a podobne - len preto, že my vieme, aké vývojové štádium bude nasledovať ďalej, netreba urýchľovať vývoj dieťaťa...telo samé vie, kedy čo zvládne,...nie matka 😉

zuzka38
8. apr 2015

@radulienka7 ma sa posadit sama..vsetko ma spravit sama..dat sa na styri, lozit, plazit, posadit, postavit aj chodit..nepomahas jej ak to robis za nu

muffinka8
8. apr 2015

Daj ju do kresielka kde je ako vo vajíčku. Alebo na bruško, nos ju. Ale nedávaj ju do pasívneho sedu.

miriem
8. apr 2015

@lucymk ci su zdrave sa uvidi neskor..ci nebudu v skolskom veku trpiet skoliozou alebo podobnymi tazkostami...

monicm
8. apr 2015

@radulienka7 prikláňam sa k väčšinovému názoru,dávať sedieť,až ked to zvládne dieťa samé,aj moji sa jedovali,ked to nešlo a pritom "vedeli",že sa to dá.tak sme mali obdobie,kedy som ich častejšie nosila na rukách,v nosiči a pod.teraz už 4-nožkuje (najmladší) a je spokojnejší.(mimochodom,najstarší sa posadil až v 10-tich mesiacoch)

evening_star
8. apr 2015

Nám odporučila pani z cvičení pre detičky, kde sme chodili rehabilitovať, že pokiaľ sa sama udrží sedieť a má krásne rovný chrbátik, tak ju môžeme posadiť. Samozrejme nie pasívny sed, kedy je dieťa vystlané vankúšmi do tejto polohy. Akonáhle sme ju takto nechávali sedkať, tak do týždňa sa dcéra naučila aj sama posadiť.

radulienka7
autor
8. apr 2015

@gabinecka_ tá posledná veta bola najlepšia :D NEJVÍCE POMUŽETE SVÝM DĚTEM TÍM, ŽE JIM NEBUDETE VUBEC POMÁHAT.

kaculda2
8. apr 2015

Moja opicka mala cca 3mesiace ked sa sama posadila, vsetci mi nadavali ze som ju davala sediet, len ja som tomu nemala ako zabranit ked som ju dala lezat v momente sa sama posadila a sedela preto sme ju davali radsej do lehadka kde bola v polosede aj ked tam dlho nevydrzala. A v 4-5mesiacoch uz stvornozkovala a v 7mes uz chodila popri nabytku,v 8mes. uz saba behala. taka mala sikulka tak ze, u nas sme sa neriadili ziadnymi pravidlami odkedy ma co robit. (len dufam ze druhe mimi az take akcne nebude)

llulla
8. apr 2015

@radulienka7 Je to presne tak,ako pisu maminy...Dieta sa ma posadit az samo-z polohy na styroch.Dovtedy ale nelezi,to si predstavujes skreslene.Dovtedy sa plazi,skusa to na styroch,stvornozkuje,pretoze az z tej polohy na styroch sa vie dat do sikmeho sedu a sedu..Neboj sa toho,dietatko sa zabavi tym plazenim/lozenim za hrackami 🙂 Pasivny sed je pre mna uplne neprirodzeny,ked vidim-ako je za dietatkom polozeny vankus,lebo sa z toho sedu ani nevie dostat,musi si lahnut a to sa castokrat nepodari a jednoducho sa "hodi do zadu" na chrbatik...Je ovela lepsie,ak sa uz vie zo sedu dostat na styri a jednoducho pokracovat v lozeni 🙂

miriem
8. apr 2015

@kaculda2 velmi by ma zaujimalo, akym sposobom sa posadilo 3 mesacne dieta. Pretocila sa na brusko, posadila do sikmeho sedu a odtial vytlavila do sedu? Ci ako? Ked si predstavim svoju dceru v 3 mesiacoch, v ako stave je motorika a pevnost svalov, pride mi to nemozne. V takom veku dieta nie je dostatocne fyzicky ani psychicky vyvinute, aby sa vedome snazilo podadit...

lucymk
8. apr 2015

@miriem ano nato som myslela,ale oni boli strasne neposedne.ani 5minut nedokazali kludne lezat. s tou prvou dcerou sa to este dalo ,ked som ju nosila na rukach,ale utomaticky ked som si snou sadla sa postavila na nohy a hopkala aj celu hodinu .tej druhej dcere nepomohlo ani ked som ju nosila. ona stala musela hopkat.vo svojich 6mesiacov mala 10kil. a ja som uz mala svalovicu s toho nosenie a hopkania.doktorka mi stale vravela ,ze ju mam dat na dietu.poznamky od ludi,ze cim ju krmin ☹ mne to nevedilo,lebo ona krasne napredovala. v 8mesicov sa sama postavila v postielke na nohy.kazda matka vie co je pre dieta dobre a ci sa neskôr prejavia niejake nasledky uvidime 🙂

kaculda2
8. apr 2015

@miriem dcerka sa mi otacala z chrbatika na brusko a naopak uz v 1 mesiaci, a to bez akychkolvek problemov, riesili sme to aj s ortopedom a vsetko bolo ok, jeho verdikt bol ze ma dobru motoriku a je dobre fyzicky vyvynuta. Len hacik je v tom ze ja som s nou od narodenia cvicila cviky . To ze niektore deti nevedia v 3 mes. nic len lezat nie je vzdy pravidlom.

ivet1371
8. apr 2015

To vam deti vydrzia Len lezat do 7-8)mesiaca?zvlastne lebo Moje nevydrzali.ked som dala ruky hned sa posadili.a ako 5 mesacne sedeli.ked sa dieta same dviha tak co ho ma brzdit😀 dneska Su choroby chrbtice a kosti s tej hnusoby Čo dychame a jeme.

jasminet
8. apr 2015

@ivet1371 nie, deti sa nam do 7-8m pretacali, plazili, stvornozkovali, stavali a chodili popri nabytku, sediet zacali az ked toto vsetko zvladli - aspon moje

ivet1371
8. apr 2015

@jasminet tak to mojim nestacilo😉museli vsetko vidiet

jasminet
8. apr 2015

@ivet1371 no, moja generacia chtiac nechtiac sediet v pol roku musela - vsak ako by sme sedeli v jasliach na nocnikoch, ze - a o nejake videnie veru neslo 😀 😀 a obaja s muzom mame problem s chrbtom a obaja 35+

gabinecka_
8. apr 2015

@jasminet tak tak, teda u nás najskôr pretáčanie, plazenie, postavenie sa na 4, potom sed, stavanie a chodenie popri nábytku, tlačenie vecí pred sebou a nakoniec samostatné chodenie

sense
8. apr 2015

dovolit vtedy ked to urobi same...

lucianakoniku
8. apr 2015

@radulienka7 sediet by malo dieta vtedy ked sa zvladne dostat do sedu same. este pred sedenim by mali minimalne plazit, hojdat sa na styroch nohach a do klasickeho sedu by mali ist cez sikmy sed. predcasne posadzanie im vobec nespevni chrbtove svalstvo, prave naopak.
ja som to pri synovi konzultovala s viacerymi lekarmi, ortopedom, neurologom, rehabilitacnymi sestrami a nikto z nich mi pasivny sed neodporucal. takze kym sa mala sama neposadi, radsej ju davaj sadat do vajicka alebo ju nechaj past koniky.
kamoskina dcera sa tiez takto jedovala v polohe na chrbte ale to jedovanie trvalo to asi len dva tyzdne, potom sa naucila pretacat a zlepsilo sa to.

evka4
8. apr 2015

@ivet1371 dieta by malo sediet, az ked sa samo posadi. Nie vtedy, ked ho posadi rodic. Teda azpon takto je to najzdravsie z vyvinoveho hladiska. Deti standardne nevydrzia len lezat do 7-8 mesiaca, ak im negativne nezasahujeme do prirodzeneho vyvinu, tak sa po lahu pretacaju, plazia, davaju sa na 4, stvornozkuju a az potom nasleduje sed. To, ze sa dieta dokaze udrzat v sede, ked ho niekto posadi, pripadne este oblozi vankusmi, ze ano, neznamena, ze je to ok🙂

ivet1371
8. apr 2015

@evka4 ja si nemyslim ze je to negativne zasahovanie.🙂.a nie kazde dieta stvornozkuje😉

evka4
8. apr 2015

@ivet1371 ano, su deticky, ktore nestvornozkuju, ale to neznamena, ze je pre ne zdrave davat ich do sedu tak skoro. Samozrejme, kazdy si aj tak spravi podla svojho vlastneho uvazenia a svedomia. Ale v istych veciach by sme mali dat skor na vysledky dlhorocnych vyskumov a nie na to, ako sa veci robili pred x rokmi...
Vyssie pises, ze dneska su choroby chrbtice a kosti z toho, co jeme... strava ma jednoznacne dopad na nas zdravotny stav, ale tak je len na nasich rodicoch a neskor na nas, co a odkedy do seba pchame... chapem, ze dnesne bezne dostupne potraviny nie su bohvieco, ale vzdy sa da ist cestou mensieho zla, ktora nema na nase telo taky negativny dopad...