Môžu zamietnuť prijatie do jaslí, lebo dieťa nie je zaočkované?

zuzana92101
2. okt 2012

Ahojte maminy! Chcem sa spytat v mene mojej sestry, ktora chce dat dcerku do jasli (15mes.). Problem je, ze jej mala nie je ockovana, teda vraj je to problem pre riaditelku jasli. Ze ona tam ma vsetky deticky ockovane a nedovoli, aby jej jej mala nakazila ostatne deti (akoby bola nejaky chorobonosic, je zdrava ako rybicka). Mate aj vy s niecim takym skusenosti? Mne sa zda, ze ockovana/neockovana, ma pravo na jasle. Neviem o ziadnom zakone, ktory by to zakazoval, ale opravte ma, ak nemam pravdu. Riaditelka este povedala, ze jej to nedovoli ani hygienik. Vraj si ma dat malu zaockovat a potom moze prist.

vieruna
26. okt 2012

Dievcata, Vam co je tak naramne smiesne, ze sa mamy zaockovanych deti boja, ci im ich dieta nakazi to neockovane.... Myslim, ze je to skor opacne. Podla mna sa pani riaditelka skor obava toho, ze to nezaockovane dieta sa niecim nakazi, a ta "natur" mama, ktora je vzdy mudrejsia ako cely svet sa potom bude stazovat a posielat kontroly do jasliciek. Lebo nabeton za to budu moct jasle, ze jej dieta sa nakazilo

daniela242
26. okt 2012

Momentálne je strašne veľa detí tak riaditeľky škôlok si bohužiaľ môžu vyberať 😝 ALE maminky ktoré tvrdia že neočkované deti nepatria do škôlok, som strašne zvedavá čo budete tvrdiť keď deti pôjdu do školy keď školská dochádzka je POVINNÁ pre všetky deti či očkované sú alebo nie sú. Takže nepríjmať neočkované deti do škôlky je len odsúvanie problému ktorý nič nerieši. Tie deti sa aj tak stretnú v škole.
.Len pre info moje deti zatiaľ očkované sú ale ďalšie očkovania už odmietam zo zdravotných dôvodov. Riaditeľka skôlky o tom vie a nemá s tým žiaden problém

chovancova27
26. okt 2012

Neočkované nakazí očkované🙂 ako ich teda môže nakaziť, keď sú očkované?🙂)))) jooj srandy kopec. My nemáme MMR, u nás v škôlke stým nemajú absolútne žiadny problém, prijímajú všetky detičky... to je len výhovorka riaditeľky, robí sa dôležitá... Do škôlky sa podľa zákona nevydáva potvrdenie o očkovaní, ale potvrdenie od lekárky, že je dieťa spôsobilé navštevovať takého zariadenie. Potvrdenie o očkovaní už je výmysel danej škôlky, a to je žiadosť riaditeľky a nie zo zákona...

noname26
26. okt 2012

myslim, ze aj neockovane deti maju narok na jasle a skolky, aspon myslim, ze zakon to nevylucuje, mali by mat len potvrdenie od lekara, ze je su celkovo zdrave a schopne nastupit do predskolskeho zariadenia
- ale zas neda mi reagovat na vsetky tie mamicky, co nedavaju ockovat a vysmievaju sa ockujucim mamickam, ze preco sa boja, ked ich dieta je ockovane - ockovanie nemusi uplne zabranit tomu, aby dieta ochorelo (to je individualne, podla imunity dietata, okolnosti, ci zrovna nie je prechladnute, alebo inak oslabene), ale moze vyrazne zmiernit priebeh ochorenia - takze ked su deti v kolektive ockovane, je riziko dalsieho prenosu nizsie a tym padom aj mensie riziko, ze to ich ockovane dieta sa predsa len nakazi - lebo sice mierny priebeh je lepsi ako zly, ale zas horsi ako ziaden - a ze tie riaditelky pozaduju ockovanie mozno prave preto, ako napisala vieruna, ze sa boja, aby neochoreli tie neockovane a nedajboze prudko s problemami a oni to museli riesit

briketa
26. okt 2012

Aj u nas kde je volnost ockovania musite ratat s tym ze hlavne v sukromnych instituciach presne ako vy mate slobodu dieta vobec neockovat oni maju slobodu ho neprijat. Ked je to ferove tak pre obe strany

mamutka
26. okt 2012

ako pise @chovancova27 - trafila klinec po hlavicke.... ako seriozne, toto je na hlavu. aby dieta neochorelo, potrebuje hlavne imunitu. a imunitu ockovanie jednoznacne oslabuje! tu je napr. vysvetlenie v pripade chripky.
http://www.slobodavockovani.sk/news/mudr-ludmil...
co sa tyka MMR a pod., ano, ked si nedam dieta ockovat, hrozi ze mi ochorie. Hrozi to aj tym ockovanym, lebo 100percentnu ochranu ockovanie nedokaze zarucit.
Ja cakam na ten den, kedy sa budu moct robit statistiky kolko autizmu uz ockovanie sposobilo. Tych deti rychlo pribuda, mi nehovorte nikto, ze ste sa s tym este nestretli, ze o takych detoch neviete..... a vsetko nasvedcuje tomu, ze to vyvolava ockovanie.
farma firmy maju vacsie zisky ako je statny rozpocet niektorych krajin, takze pre ne nie je problem stavat ockovanie na piedestal a platit na vsetky strany aby sa nerobili vyskumy, ktore dokazu opak....

bambibam
26. okt 2012

ono je tažko to tu všetko rozoberať - možno nejaký vnútorný poriadok jasieľ má zakotvenú somarinu -a pre jasle ked sú plné ,alebo niekto nie po vôly alebo nesympatický to len vyhovuje, myslím ,že bežná prax -ked sa nechce tak sa nedá.
No a ako na to prišli ,že nieje očkované? Vypisujú sa dotazníky? No mňa keby sa teraz niekto pýtal na očkovania Veroniky tak bola zaočkovaná len v nemocnici ked sa narodila - potom sa povinné očkovanie zo zdr.dôvodov odložilo ,potom podali jedno očkovanie nastala reakcia a od vtedy ju nik na nič neočkoval.Zobrali ju aj do škôlky,ZDŠ aj teraz na strednú.To mám pochopiť ,že nezaočkované deti teraz nebudú chodiť ,alebo nesmú chodiť do školky a neskôr na základku ......

zuzana76
26. okt 2012

tu vobec nejde o to, ci je dieta ockovane alebo nie, deti je vela a miest v skolkach a jasliach malo, skolka si moze stanovit urcite pravidla a podmienky, za akych deti prijme a ak dieta niektore podmienky nesplna, tak holt ma smolu, tam moze patrit okrem ockovania napr aj to,ze v skolke nesmie mat plienku a pod. Moj syn tiez nema vsetky ockovania. Jasle a skolka povinne nie su, takze de facto sa ani nic neporusuje, jasne,ze do skoly musia zobrat uz aj neockovane dieta, lebo sk. dochadzka je povinna.

radkatom
26. okt 2012

nema to ani hlavu ani patu... Ved deticky, ktore su zaockovane su chranene....? Ci? .... Naco inak by boli ockovane, ked ich moze nezaockovane dieta nakazit. Som si ista, ze ziadny zakon nezakazuje prijat nezaockovane dieta. Moj maly tiez nema kompletne ockovania a v skolke je.... nech si sestra vyberie ine jasle... teda ak ma inu moznost

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mircalla
26. okt 2012

@tanapeta konecne jedna odpoved, ktora priamo odpoveda na otazku

anavi85
26. okt 2012

v naších jaslách chceli potvrdenie od lekárky, že je zdravý...to je podstatné a nie či je, alebo nie očkovaný...žiaľ problém bude v tom, že sú určite súkromné, tak si podmienky môžu stanoviť (aj tie nezmyselné) 😠

elfka.elfka
26. okt 2012

tiez je na zvazenie, ako mozno taka stredna cesta pre niektorych, vobec sa o tom totiz nehovori, ze do roka sa dava hexa 3x. ak nie, po roku uz staci len 2x zaockovat, cize o jednu davku menej.. no a dvojrocnym deto mstaci 1 davka. takze kto vydrzi aspon do dvoch rokov, dostane len jednu vakcinu. na zamyslenie aspon jeden fakt, citala som, ze v japonsku sa deticky vobec neockuju do 2 rokov, pretoze sa este len zatvara ta blana mozgova ci ako sa to vola, proste olovo a sajrajt z vakcin sa uz do mozgu nedostane...

andrea129
25. jan 2013

Presne tak, ako niektore pisu. Naco su tie ockovania, ked sa vsetci potom boja nezaockovanych, ze ich nakazia??? 🙂 (akoze logika je tu kde??? 😀 )