Môžu zamietnuť prijatie do jaslí, lebo dieťa nie je zaočkované?

zuzana92101
2. okt 2012

Ahojte maminy! Chcem sa spytat v mene mojej sestry, ktora chce dat dcerku do jasli (15mes.). Problem je, ze jej mala nie je ockovana, teda vraj je to problem pre riaditelku jasli. Ze ona tam ma vsetky deticky ockovane a nedovoli, aby jej jej mala nakazila ostatne deti (akoby bola nejaky chorobonosic, je zdrava ako rybicka). Mate aj vy s niecim takym skusenosti? Mne sa zda, ze ockovana/neockovana, ma pravo na jasle. Neviem o ziadnom zakone, ktory by to zakazoval, ale opravte ma, ak nemam pravdu. Riaditelka este povedala, ze jej to nedovoli ani hygienik. Vraj si ma dat malu zaockovat a potom moze prist.

stastnamamulka
2. okt 2012

@zuzana92101 odporucam sestre,nech si vyziada od riaditelky skoly konkretny odkaz,nieco v internom poriadku skolky,co by potvrdilo jej slova,pripadne nech sa obrati na konkretneho hygienika 😉 napr.v nasej skolke mali podmienku o neinfekcnosti dietata,ani slovo o ockovani/neockovani.
Co by asi povedala pani riaditelka na fakt,ze aj ockovane deti mozu ochoriet na chorobu,proti kt.boli ockovane? 😅 🙄

brisilda
2. okt 2012

zial v dnesnej dobe riaditelka moze odmietnut prijat nezaockovane dieta 😔 no pokial budete mat papier od lekara, ze mala je v poriadku a moze navstevovat kolektiv tak by s tym nemala mat problem 😉 ...mne napr. doktorka na ziadost o prijatie dietata do skolky napisala ake ockovania sme absolvovali 😠

xenicka13
3. okt 2012

Presne toto sa tu riešilo nedávno ibaže so školkou a výsledok bol taký co povie riaditeľka to platí treba sa zariadiť alebo hľadať druhé jasle

olifcek
3. okt 2012

odporucam urobit, co pise @stastnamamulka .pravne na to nema dovod, a predsa, nezaockovane dieta nemoze nakazit zaockovane.. ci tiez pochybuje o vyzname ockovania? 😝 😀 tiez nech si da pozor na diskriminaciu 😝 alebo, nech si sestra vybavi u lekara, ze nemoze byt v danej dobe ockovana, ze co urobi mudra pani riaditelka 😝

skoricaxx
3. okt 2012

dvovod na neprijatie to byť nemôže, ale ak vás nechce prijat tak vas neprijme, od nas chceli len čestne vyhlasenie že dieťa sa v posledných 14 dnoch pred nástupom nebolo v kontakte s nikým kto mal infekčné ochorenie. ....
Ale určite si daj žiadosť tak či tak možno ťa iba straši že ho neprijme aj mne bolo povedane že bez trvaleho bydliska sme až posledný na zozname že stopro nas nezoberu a lala ked som si bola pre rozhodnutie prijaty ,len som proste na zápise trvala na tom nech nás zapíšu chceli ma vyhodiť bez toho aby som si dala vôbec žiadosť

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaruska6
3. okt 2012

Aj u nás to takto funguje.Pred nástup do jaslí som sa bola opýtať, čo treba vyžadujú od lekára potvrdenie, že dieťa je zaočkované.Už v poradni nám to pediatrička spomínala, takže pre mňa to nebola novinka.

m.i.r.i
3. okt 2012

Kedze teraz su jasle sukromne, tak je na pani riaditelke koho prijme a koho nie..pravidla si urci sama a ty s tym nic nespravis..bojovat sa tu neoplati, kazda skolka ci jasle si stanovi podmienky ( ockovanie, trvaly pobyt, dieta nad 3 roky v skolke, neprijimat deti co maju mamicky na materskej a podobne) Nakoniec sa to deje aj v statnych skolkach napriklad..kedze predskolska priprava- jasle ci skolky povinne nie su, je len na vedeni danej skolky ci jasli rozhodnut sa koho prijme..

stanislavao
3. okt 2012

samozrejme, ze mozu. skola, skolka, jasne je institucia, ktora ma nejake pravidla, ktore treba dodrziavat.

henikav
3. okt 2012

Ja byt riaditelkou, tiez neprijmem dieta, ktore nema potrebne ockovania. To ze je mala teraz zdrava, to neznamena ze nikdy neochorie a predsa jasle nesu zodpovednost za vsetky deticky. Ako k tomu pridu mamicky, ktore podstupili so svojimi detmi tieto rizika ockovania? Ak si matka schvalne neda zaockovat dieta, je to len jej vec, ale potom nesie aj vsetky nasledky. Ockovania sa nevymysleli pre srandu, ale preto aby sa uz v buducnosti nesirili choroby z minulosti. Akonahle je nejaka choroba na uplnom ustupe, tak sa na nu prestava ockovat, avsak ak je len minimalna sanca ze by mohol virus znova ozit, jasne ze sa ockuje. Kolko tisic ludi zomrelo v davnych casoch len preto ze sa neockovalo? Chapem ze niektore maminy sa boja vedlajsich ucinkou, tie zial su a niekedy aj komplikacie, ale povazuju sa za menej riskantne ako rozsirenie epidemie, pripadne pandemie

sympa1
3. okt 2012

suhlasim s @henikav riaditelka v prvom rade chrani uz deti ktore jaslicky navstevuju a niektore mamicky by veru neboli nadsene a v prvom rade by sa stazovali u riaditelky

sisiska
3. okt 2012

len tak na okraj, ved ohrozenou skupinou nie je zaockovane dieta, ale nezaockovane, nie? ja som prave kvoli tomu vytiahla malu z jasli, lebo nie je zaockovana na osypky, mumps a rubeolu a bala som sa, aby nieco nechytila z toho od ostatnych deti v jaslickach (lebo aj ockovane mozu dostat tieto choroby)...tak nechapem pointu, o ktoru ide riaditelke...

koralinka
3. okt 2012

presne tomuto sa smejem aj ja :D PRECO SA BOJITE STRETAVAT S NEOCKOVANYMI DETMI KED MATE SVOJE OCKOVANE????SAK KED JE OCKOVANE TAK ASI NEDOSTANE TO PROTI COMU JE OCKOVANE 😀

blancon
3. okt 2012

myslim si, ze ockovanie neznamena len, ze urcite ochorenie nedostaneme, ale aj to, ze ked ho dostaneme ma lahsi priebeh

palomka
3. okt 2012

vsade sa vyzaduje ockovanie dietata, ci uz do jasli alebo skolky...

zuzka1008
3. okt 2012

ja som tiež nazoru, že nezaočkovane dieta nepatri do skolky ani jasli !

bubinko83
3. okt 2012

tiež nechapem ako sa može taketo dieta diskriminovat.Ved tie zaočkovane nemaju šancu sa nakazit ked su raz zaočkovane nie? Jedine "ohrozene" je len to dietatko čo je NEZAOčKOVANE a to byva vačšinou najzdravšie. Trapne je to cele. 😀 Neviem čo to ma s kolektivom .Co sa tyka neinfekčnosti chapem ale nie očkovanie preboha.

kaja73
3. okt 2012

inak ak by to potom pani riaditelka brala ozaj striktne,tak by nemala prijmat do jasiel vobec ziadne dieta do cca 15-18m lebo az vtedy sa dava povinna MMRka.
Takze co potom robia taketo male deti v takychto jasliach,kde je podmienka byt plne zaockovany-aky je rozdiel medzi nezaockovanym 12m a 20m dietatom-to prve uz nevadi?-ved je to tiez nezaockovane dieta na chorby ako mums,rubeola a osypky. 😖
A ak prijma deti aj okolo 6m-neviem od akeho veku sa prijmaju-,tak tieto deti tiez nie su este komplet zaockovane-to tiez nevadi?- ved tak isto podla tejto teorie potom ohrozuju ostatne deti.
A co rodicia ktori chodia pre deti a stretnu sa aj s inymi detmi v satni ci na besiedke-su plne zaockovani?,a co sama pani riaditelka-ma preockovania na zaskrt a tetanus? a je preockovana na mums,osypky co rubeolu-ved aj toto su mozní prenasaci-nielen deti.
Mamicky dajte si aj vy vysetrit svoje protlatky proti chorobam na ktore ockujete svoje deti a potom sa budete divit ,ze vacsinu ani vy nemate-ockovanie predsa nema celozivotny efekt 😝 a na mnohe z tych chorob na ktore ockujete dnes svoje deti ste vy ani ockovane neboli-takze tie co ste presvdecene o tom , ze ma pani riaditelka pravdu,hor sa do sebaockovani,aby ste neohrozovali svoje a cudzie deti. 🙄

andrejka1974
3. okt 2012

ja som sa s tymto tiez stretla moja dcerka je sice zaockovana ale tiez vyzadovali odomna ockovaci preukaz neviem ako by to bolo keby nebola ockovana a to chodila uz do specialnej skolky pre poruchy zraku teraz uz chodi do normalnej skolky a tam to nevyzadovali tak neviem zalezi asi fakt od skolky alebo jasli 🙂 🙂 🙂

zebra41
3. okt 2012

a to su sukromne jasle alebo mestske? myslim,ze v sukromnych moze odmietnut. V mestskych by to zrejme mala nejaka vyhlaska upravovat resp. hygienik

aduskatt
3. okt 2012

presne tak..preco sa ockovane deti boja neockovaneho?...................nechapem..........a dalsia vec, to ho ani do skoly potom nezoberu, aj ked je povinna skolska dochadzka? to uz sa ostatni nebudu bat? a co ked ide na nakup do supermarketu, to sa uz ludia neboja? .cele toto zmyslanie je zle.podla mna.........osobne si myslim, ze na to pravo nema, ale samozrejme pod inou zamienkou dieta neprijme

pectore
3. okt 2012

riaditelka je zodpovedna...keby jej tam vypukla nejaka infekcna choroba mala by to na tricku..... preco by to mala riskovat koli jednemu dietatu? Maminka musi pochopit ze pravidla jasli ma na starosti ich veduci... ten si moze napisat pravidla samozrejme v sulade zo zakonom...a v zakone nebude napisane ze take dieta nesmie odmietnut....... moze to byt zakotvene v pravidlach jasli.....ak sa mamicka ohradi ze ockovanie nieje dovod moze si byt ista ze si najdu iny napr ze maju uz moc deti a hotovo....ockovanie je kontroverzne, ale ja osobne by som si take dieta do kolektivu neumiestnila kebyze mam za to zodpovednost....ked ma mamicka na pokutu ze neockuje isto si poradi aj bez jasly.....

mirreckall
3. okt 2012

kamarátky majú také skúsenosti, že do štátnej škôlky zoberú len zaočkované deti a v súkromných sa tiež moc s ústretovosťou nestretli...

matulka82
3. okt 2012

pri nastupe do skolky ci jasli sa vyzaduje potvrdenie od lekara,ale nie o ockovani.Kazde aj nezaockovane dieta je povinna skolka prijat prijat .

kykka
3. okt 2012

Nechapem tie mamicky, ktore neockuju svoje dieta a rozsiruju a strasia ine zeny, ze vlastne ich ockovane deticky su potom nosicmi tych "vymiznutych" chorob. A to sa potom neboja dat svoje nezaockovane dietatko medzi tychto zaockovanych nosicov? Ja si tiez myslim, ze kazda riaditelka si uvedomuje, aky je to risk prijat nezaockovane dietatko, pretoze ak by sa nieco stalo, tak nebudu brat na zodpovednost rodica, ale ju, lebo to dieta prijala, aj ked o nezaockovani vedela. A navyse teraz, co k nam utecenci z Pakistanu a Indie a Arabie prenasaju do Europy kadejake nebezpecne (aj uz vymiznute)choroby... Ja neviem, ale my uz nezijeme v socializme spred 30.rokov, kde nas stat bol uzatvoreny, ale zijeme v otvorenej Europe, kde sa moze dostat hocikto z krajin, kde lekarsku starostlivost nepoznaju. A ano, prave kvoli tomu sa moze hocikedy spustit epidemia uz davno vymiznutych chorob... Ked ma niekto strasi o ockovani bu bu bu, tak len krutim hlavou, lebo tito ludia si neuvedomuju do akeho nebezpecenstva uvadzaju svoje deti v dnesnej dobe. A este sa cuduju, preco ich deticky nechcu prijat...

anjelicek26
3. okt 2012

Mne to prijde usmevne, ze ucitelka veri, ze dieta, ktore ockovania nema, urcite nakazi tie, ktore su pod "ochrannym plastom ockovania)??? Tak na co su potom tie deti ockovane, ked sa chorob nadalej boja???

A aj ostatne prispievatelky, fakt si myslite, ze vas neockovane deti ohrozuju? To uz prosim ako 😕 Pretoze vase vzacne zaockovane deti ochoreju? Nezda sa vam to "na hlavu"? Ake ma ockovanie vo vasich ociach potom zmysel, ked behaju po svete stale ohrozene kadejakymi chorobami? Ved skolka je rovnake miesto ako obchod, autobus ci ihrisko, vsade stretavaju ludi!

Tento predpis v skolkach a jasliach nie je - statnych ani byt nesmie a aj v sukromnych by som povedala par teplych slov o diskriminacii, lebo vela deti NESMIE byt ockovanych vzhladom na svoj zdravotny stav - ci uz choroby, ekzemy, alergie,zleho znasania predoslych ockovani ci rodinnu anamnezu. A to, ci sa to tyka dietata, co nastupuje, alebo to bolo slobodne rozhodnutie matky, do toho riaditelku s prepacenim, velky prt. To je totiz rovnake, ako keby neprijmu dieta do skolky, lebo ma alergiu na vajicka... ale ze sa s tym spaja to, ze nemoze dostat MMR vakcinu, kde je vajecny bielok zlozkov uz "vzdelanym" riaditelkam skoly nedojde.

Jediny papier, co treba doniest do skolky je papier o neinfekcnosti, nie starsi ako tri dni.

awalancha3
25. okt 2012

a precitali ste si vobec pribalove letaky o vakcinach? precitali ste si vobec nieco o ockovani, okrem debat na MK? ucinky su 15 rokov.....a potom ste akoby neockovani... dobre, hexa a prevenar...cert to ber...ale ockovat MMR? to su detske choroby.... maju ich mat deti..a nie to hlupo odialit MMRkou... potom rubeolu dostane dospela tehotna zena a je katastrofa.......prekonanie tychto beznych chorobok zarucuje nepochybnu imunitu na cely zivot.......

espania
26. okt 2012

Podmienkou prijatia do materskej školy by malo byť lekárske potvrdenie, že dieťa je zdravé a je schopné navštevovať inštitúciu preprimárneho vzdelávania a zdržovať sa v detskom kolektíve.

svetlusa12
26. okt 2012

Ano je to tak, ak dieta nie je ockovane,nemusia ho prijat do jasli. Ide predsa aj o bezpecnost dalsich deti... Ja som tiez musela doniest potvrdenie ze je dieta ockovane! Suhlasim s tym!

katrin31
26. okt 2012

mna ide porazit ked niekto povie ze ano, ze pre bezpecnost ostatnych deti..do kelu ale coho sa boja mamicky ktore maju deti ockovane????? vsak su ockovane a teda to "nedostanu".(aj ked je to hovadina).to je vrchol uz toto.ja riskujem ked moje dieta nie je ockovane a nie vy ktore mate deti ockovane..