Skoro 3-ročný chlapček nerozpráva

31. mar 2023

Ahojte…prosím o radu alebo ani neviem čo vlastne …maly bude mat čoskoro 3 roky zatiaľ nerozpráva. Vie zopar slov ako mama baba , povie ako robí žabka ale mačička . Čo sa týka iných deti teší sa im nebojí sa ich, beží k ním ale taká samotná hra tam ešte nieje. S hračkami sa hra rad najmä autíčka, domčeky malé postavičky. Vozí zvieratká v traktore a pod. S nami sa veľmi rad pusinkuje Túli chce sa šantiť šteklit vystrájať. Ale napríklad neukazuje prstekom ani v knihe ani vonku. A celkovo sa odmieta so mnou niečo “učiť” poprípade sa hrať ze by sme si sadli za stôl a nieco spolu tvorili. Čo sa týka porozumenia keď poviem že ideme papať,spinkať že ma piť vodičku alebo ked niečo nesmechytat tak poviem au a prestane. Boli sme na neurologii všetko je podľa dr.v poriadku eeg čisté len tam vidí znížený sociálny kontakt. K logopedicke chceme ísť len tie termíny sú šialene. Raz mi bolo povedané či je maly v poriadku a či tam nemôže byt autizmus .. od vtedy mi to ide v hlave… mal niekto takúto situáciu ?

pribinak
31. mar 2023

Orl vyšetrenia?

Súkromná Logopedicka aspoň pár sedeni, aby ti aspoň niečo ukázala ako s ním pracovať?

V niektorých mestách sú centra včasnej intervencie, skús sa nakontaktovať

vladi4444
31. mar 2023

Môže ísť aj o oneskorený vývin reči, určite logopédia. Tiež sluch vyšetriť, pripadne môžte skontaktovať aj nejaké centrum poradenstva a prevencie. Podľa opisu si nemyslím, že to je autizmus.

anda2
31. mar 2023

Oneskoreny vývin reči,môj starší to mal od 3rokoch Logopedia,veľmi pomohla

oila
31. mar 2023

Tiez by som najskor sla asi na tu logopediu. Ale neboj, bude to ok, istotne sa rozrozprava. Este si budes neskor hovorit, aby hovoril menej 😀

kallanchoe
31. mar 2023

Môj druhý nastupoval do škôlky ako 3 ročný..vedel mama,tata,baba.....Škôlka ho nakopla poriadne a začal po dvoch mesiacoch rozprávať aj vety,snaží sa už aj zložitejšie slová,vie povedať svoje úvahy,nápady....je viac doma ako v škôlke pre choroby,ale neskutočne mu to pomohlo....Mne pediatrická povedala,že keď sa nenakopne v kolektíve,že až potom za logopedickou...a mala pravdu začal pekne rozprávať...Veľa detí najmä chlapcov nastupovalo a nerozprávali vôbec....Riaditeľka hovorí,že je to teraz bezne ...že stačí aby vedeli povedať alebo ukázať že im treba na wc...prvý syn keď nastupoval ten už porozprával všetko s ním si mohla rozoberať témy o histórii,vesmíre,čiernych dierach,oceánoch,ľudskom tele.....no proste hocičo.....ja som bola tiež vydesená že ten druhý je len ticho.... Mala som veľké obavy či je v poriadku....ale ukázalo sa že dobehuje všetko 😉

zenulkaaa
31. mar 2023

Ano mali sme... moj syn ked v 3 rokoch nastupoval do školky, velmi málo rozpraval. Poviem ti, že školka mu tak pomohla. Rozhovoril sa a teraz sa mu huba nezastavi - má 7 rokov. Ano navštevovali sme aj logopedičku, takže zajdite si isto aj tam. Ale počkaj do školky, ak by sa potom nerozbehol, tak potom by som uvažovala nad nejakými dalšimi vyšetreniami.

daniela2202
31. mar 2023

Nič sa neboj, začne

brezza
31. mar 2023

Ak mas obavy, a ty ako mama vies, ze nieco nie je v poriadku, tak ho objednaj ku klinickemu psychologovi. On si ho otestuje. A objednaj sa hned aj k logopedovi lebo cakacky su strasne dlhe. Moze to byt oneskoreny vyvin reci, ale aj autizmus, ale aj nemusi. U nas sa potvrdil.

zuzkaa1991
31. mar 2023

Moja zacala rozprávať ako 3.5 do 3r len hmkala a to chodila do škôlky od 2.5r neriesila som kedze detska povedala vzdy ze ma cas..bohuzial mala som to riešiť asppn s logopedickou a to sme začali teraz ked ma5r

rebellefleur
31. mar 2023

Moj sa rozrozpraval ako 3,5r. Najprv mal dg lahke ment zaostavanie, teraz po pretestovani urcene hranicne pasmo. Ale tak podotykam,ze pri nom som od mala tusila,ze nejaky problem tam bude

angela1989
31. mar 2023

@rebellefleur prepáč, ale mohla by si napísať kvôli čomu si tušila, že niečo nie je so synčekom v poriadku? Konkrétne znaky?

rebellefleur
31. mar 2023

@angela1989 vies co, odmalicka napr vrieskal, stale nonstop vkuse, vysetrenia porobene, vsetko ok (revacie amoky skoncili okolo 3,5r).Ako malinky uplne najmensie mnozstvo mlieka tahal vyse hodiny. Hranie dlhsie ako par minut ziadne. Chodit zacal skoro az v 1,5 r. Hovorit v 3,5r. Kazdy vravel, ze je len lenivejsi, ze mam vydrzat. Na revacie amoky, ze casom ho to prejde. Neviem ci toto + ine veci/situacie dokopy, ale proste odmalicka som citila, ze je iny

kris_tin257
31. mar 2023

My úplne totožný prípad, v septembri mal 3 roky v júli sme prvýkrát navštívili logopediu, vedel asi 5 slov + zvuky zvierat. Od konca augusta začal pomaly sa rozkecavat, v júni sme ho konečne odplienkovali a logopedicka povedala žeby ho to malo nakopnúť lebo to má spolu nejaký súvis že keď je dieťa dozreté a pochopí plienky tak pomaly už aj reč príde. Doteraz nechce spolupracovať učiť sa keď si sadneme že niečo sa naučíme odchádza odmieta robí iné veci, raz do mesiaca chodíme k logopedicke ktorá ale sa s ním pol hodinu hra na koberci a tvrdí že on to dobehne 🤷 momentálne má 3.5 roka, je ale v stave že všetko sa snaží opakovať vie už väčšinu veci pomenovať ale zle vyslovuje niektoré hlásky, nevie skloňovať a vyjadruje sa heslovito no už aspoň sme sa niekde pohli. Ešte doplním môj začal chodiť do škôlky keď mal presne 2 roky a škôlka mu v ničom nepomohla 😊

rebellefleur
31. mar 2023

@angela1989 - napr velakrat zo spontanneho smiechu zrazu sek a chytil doslova revaci amok. Mal obdobie, ked napr nezniesol byt vonku, len videl, ze sa obliekame (cca rok aj nieco mal) a hystericky rev a reval az pokym sme nedosli domov (bolo jedno ci to bolo 20min alebo 3 hodiny). Ked sa naucil rozpravat, zlepsilo sa to spravanie ovela, ale napr situcia v skolke uz: cvicili jednotlive farby a on mi povedal, ze ma za ulohu doma opakovat farby,lebo nevedel. Ked som sa opytala aku farbu nevedel,povedal,ze cervenu.. tu som ho ucila ako prvu a napr ked sme chodili cez prechod,vzdy sam od seba povedal,ze nemozeme ist,lebo je cervena. A takychto prikladov by som ti vedela dat plno

rebellefleur
31. mar 2023

@angela1989 potom ked sa naucil rozpravat, rozprava stale,pokym nezaspi, ale bolo na nom vidiet akoby plne nechapal vyznamu slov. Vedel ich spravne pouzivat vo vetach ako sa maju pouzivat a potom napr v skolke sli na obed a on sa s uplnou vaznostou uciteliek opytal ci je rano

brezza
31. mar 2023

@rebellefleur a PAS ste vylucili? Lebo toto mi pripomina velmi mojho

rebellefleur
31. mar 2023

@brezza toto su zavery z cpppap, specialnych pedagogov a psychologa zo specialnej zs, detsky psychiater potvrdil k tomu adhd a po pretestovani po roku mu sice tesne, ale predsa vyslo hraničné pásmo, nie ment. zaostavanie. Ale vies co,uprimne, aj v cpppap aj v spec zs krutili nad tymi jeho vysledkami hlavou, ze je velmi specificky "pripad". PredMin. rok ked robil testy, bol schopny vyriesit len tie najprimitivnejsie ulohy..po roku ich opakoval znova, vedel vyriesit uz aj tazsie ulohy, ale paradoxne, tie najprimitivnejsie ulohy,kt rok predtym mal bez chyby, teraz neurobil vsetky🤷‍♀️ neviem proste,je to zvlastne, ale podozrenie na PAS nevyslovil nikto