Vyplakávanie 1,5 ročného dieťaťa

terezia23
20. feb 2018

Naše dieťa má 1,5 roka, nedokáže zaspať samé, musím ho kolísať, nosiť. Tento podľa pediatričky zlý návyk sme získali v čase keď mal veľmi silné koliky, trvajúce pol roka, neskôr sa pridali alergie, hnisavé vačky pri prerezávaní zúbkov...proste prežil si aj on aj my veľa bolesti a nevyspatých nocí. Je už veľký, zúbky sú takmer všetky von a on nevie sám spať, dokonca ani v mojej prítomnosti keď len ležím pri ňom a spievam mu, hladkám ho. chce na ruky a hojdať. Keď to skúšam nesplníť nastupuje rev, vrieskanie. Napriek tomu, že som pri ňom a hladkám ho, vrieska, bordovie, celý sa spotí, niekedy aj vracia. Prestane len vtedy keď ho vezmem na ruky. Pediatrička odporučila odnaučiť spôsobom, že nechať vyplakať/vyvrieskať. Vraj dieťaťu to neublíži, ale ak to nezmeníme teraz bude horšie. Vraj to odnaúčanie bude trvať niekoľko dní a on pochopí, že v posteli sa má zaspať a nie na rukách. Bojím sa však, aby mu to neublížilo. Máte podobnú skúsenosť, čo si myslíte o podľa mňa takejto drastickej metóde? ďakujem

zuzanka.zuzu
20. feb 2018

môžeš urobiť 2 veci - buď nechať vyplakať ako radí pediatrička alebo si toto obdobie ktoré sa už nikdy nebude opakovať lebo už nikdy nebude takýto maličký si nejako užiť 🙂 spraviť z toho milý rituál... ak ťa to však obťažuje, tak to treba riešiť. no nie však z dôvodu pohodlnosti (prepáč, toto nie je priamo na teba, len niekedy mám pocit, že matky najskôr všelijakými umelými oplodneniami bojujú za to aby dieťa vôbec mali a keď nespĺňa predstavy o sladko spinkajúcom malom bábätku, tak je niečo "zle" a dieťa má automaticky nejakú diagnózu :-/ z veľa vecí sme predsa aj my vyrástli...)

niky21
20. feb 2018

Ahoj a uhojdanie v kočíku sa mu nepáči ?

terezia23
autor
20. feb 2018

@zuzanka.zuzu ono ma to začalo obťažovať vo chvíli keď to prestalo fungovať. Totiž on mi zaspí keď ho hojdám v kresle alebo na fitlopte ale keď ho preložím do postele sa zobudí a začne plakať, a idem odznovu. Niekedy to trvá aj 2 hodiny večer. V kresle spať nemôžeme🙂 Okrem toho je to veľký a ťažký chlapec. Absolvovala som už 2 rehabilitácie na chrbát. Všetko by som zniesla, lenže teraz to už nefunguje ako predtým kým bol menší a ľahší, že som ho preložila a on si to nevšimol. dnes si to 15kg dieťa už nedokážem preniesť tak poľahky. A hojdať na lopte nevládzem. Snažila som sa ho cca pred 2 mesiacmi začať učiť v posteli pri mne spievaním, básničkami, pár krát sa mi to aj podarilo, že zaspal, ale veľakrát nie.

point111
20. feb 2018

my sme sa hojdali na rukach 2 roky potom to nahle preslo samo

terezia23
autor
20. feb 2018

@niky21 na kočík je veľký🙂 akeby v ňom aj zaspal tiež by sa pre nepohodlnosť zobudil po chvíli

terezia23
autor
20. feb 2018

@point111 prešlo samé? A potom ako ste zaspávali?

niky21
20. feb 2018

@terezia23 myslím športovú časť, kým zaspí a potom ho preložiť...

zuzanka.zuzu
20. feb 2018

@terezia23 no ak máš problémy s chrbátom, tak nie je o čom, dieťa ťa nemá zničiť

ankare
20. feb 2018

Nenechaj ho vyplakat. Je ešte maly, potrebuje Ta.
Sú deti, ktoré polozis do postielky, pohladkas a zaspia. No sú aj deti, ktoré pomoc pri zaspavani potrebuju dlho.
Moj ma 2apol a v živote nezaspal sám. Buď sa uspi na prse a ak nie, hojdam ho vo vajci a tam zaspí. V žiadnom prípade neprekladam, bol by hneď hore. Dlho som ho uspavala v kocari a tam nechala spať, keďže bez hojdania nezaspi.
A to sa veľakrát v noci budi. Dlho mal obdobie, keď sme v noci hodiny bdeli. Moj najdlhší súvislý spánok je 3 hodiny.
Nebojuj s tým, nemá to vyznam.
Držte sa!

pininka
20. feb 2018

No ja som skusala nechat vyrevat a vysledok bol ten, ze dieta fialove uz lapalo po dychu. My sme si uzili so zaspavanim, bezomna nezaspal, musel mi drzat vlasy. Lenze strasne dlho zaspaval, takze som v dvoch rokoch povedala dost, vysvetlila som mu,se uz bude spinkat sam a trvalo asi tyzden kym to pochopil, trocha este poplakal,chodil z izby von, ale ja som ho stale odniesla dnu a zopakovala ze ide spinkat. Potom to uz bolo ok.

montemotherone
20. feb 2018

@terezia23 pediatrička nech lieči a psychológiu nech nechá na odborníkov. Očividne je to stará škola, alebo zaspala na pár prednášok z vývinovej psychológie 🙂 Skúška správnosti. Ak si ty sama nevieš s nejakým problémom poradiť, pomôže ti ak ťa všetci doležití ľudia v tom opustia, nechajú bolestivo vyplakať až ťa opustia sily a vzdáš to, alebo sa budeš lepšie cítiť, ak zostanú s tebou a pomaly ti pomôžu vyjsť z problému? Pri tebe, s tebou...
V podstate, ty si si už odpovedala. Áno, je to drastické. Dieťa raz prestane plakať, a zvykne si. Všetci si zvykneme aj na šibenicu. Ale tie zmeny ktoré to v nás zanechá....

janickacrazy
20. feb 2018

@terezia23 Akože na kočík je veľký? Tak si kup z bazaru dáky starší retro kočík, tie sú veľké ako šľak. Moj 2ročný napr. dnes poobede spal v kočíku 4 hodiny a to mám normálnu športovú časť, nič megaveľké. Ja mám tiež problémy s chrbticou a nikdy som deti neuspávala na rukách, lebo som vedela, že ked bude dieťa vačšie a staršie, tak to proste nedám. Tatino by ho nevedel uspať?

bosoriak
20. feb 2018

@terezia23 nenechala by som ho vyplakat, ale skusila by som to zmenit. Nech lezi vedla teba v posteli povedzme. Jasne, bude rumazgat ale kym budes pri nom, tak to nie je o vyplakani, ale o tom, ze musi pochopit, ze toto je uz teraz takto.

Ale v prvom rade sito musis vyjasnit sama v sebe. Lebo ak skusis a on sa rozplace a ty vzapati podvolis, tak ho vlastne ucis robit taky cirkus. Jednoduche, naucil sa "velmi placem, dosiahnem co chcem."

Skus lezat vedla neho, stale mu bud ticho rozpravat to iste, napr. Musi to byt, maminka ta lubi... Povracia sa, nic sa nedeje, bez hysterie prezliect a pokracovat v uspavani. Nejde o to dieta zlomit, nenechavas ho sameho. Ide o to mu akciou, cinom, spravanim podat informaciu ako to odteraz bude.

Drzim palce.

michelle567
20. feb 2018

Nas ma 2roky a este donedavna som ho tiez uspavala na rukach. Za vyplakanie nie som. Nevydrzala by som ho tak nechat...dali sme dalsiu postel k nasej manzelskej a ta je jeho. Ma tam svoje vankusiky hracku na spanie a som mu ukazala ze tam bude spinkat. Zacali sme tak ze hocikedy cez den sme si tam lahli a sepkali si...zacala som ho tam davat na poobedny spanok ze som si k nemu len lahla uz ziadne natriasanie na rukach...naucil sa chytat mi vlasy pri zaspavani a uz tak spi aj na noc. Mame tie postele spojene tak aj v noci ked sa zobudi pochyta mu vlasy a spi si dalej 🙂 uz sa tam pyta spat aj sam aj ostatnym ukazuje ked dakto pride ze to je jeho postel..aj cez.den si tam vyskoci a vala sa

katrin21
20. feb 2018

@terezia23 vyvrieskat nie... ale trochu si asi poplace, to je jasne. ale uz je velke a fakt vie co robi a co placom dosiahne.... Ale vyplakat je blbost, stiahnu si knihu, 1000x omiealnu na MK KAzde dieta sa vie naucit spat . Urcite vam pomoze.. par noci, vecerov a budete mat po probleme...
ANo, je to zlozvyk, hlavne to hladkanie a hojdanie ..... vecer musia nastupit ritualy, ukladat az unavene dieta cca. v tom isteom case po 20.00 .... cez den spat tiez v rovnakom case, nie neskoro.. pred spanim vecer musi bdiet aspon 5-6 hodin, inak nebude unavene....
VEcer opakovat ritualy, byt pri nom, ale nebrat na ruky, nehladkat do aleluja ako uspavaci prostriedok, a dookola.... popis najdes presne v tej knizke, ako to odstranit za par noci aj bez " vyvrieskania"... ale seknut to musis, inak sa toho nezbavis...

katrin21
20. feb 2018

@terezia23 uspavat na fitlopte, hlavne mensie deti do roka je velmi nebezpecne...su to velmi prudke pohyby hore dole , dospelemu sa to nezda, ale detsky mozog ma mnoho jemnulinkych cievok, moze zakrvacat.. ide o tzv. Syndrom traseneho dietata, casto konci smrtou.... kto neveri, nech si najde na nete
Okrem toho uci dieta zaspavat v pohybe.. ja som to zazila ( na rukach nosit), vydrzala som pri prvej 8mesiacov. potom som juu naucila spat samu v postielke, trvalo to asi tyzden, najhorsie boli prve 3 dni.... potom to uz slo lepsie. chodila som za nou, utisila ju, pomojkala, ale nebrala na ruky, veeela hraciek do postielky ... teraz sa mi osvedcila pri druhej plienka do ruky a dudlik.... s plienkou sa hra, az sa uspi + jej hra ticho hudba z vysielacky

tami2014
20. feb 2018

@zuzanka.zuzu pre mna top koment, ine som ani necitala. Ja tiez uspavam na fit lopte 18mes dieta, ktore sa budi kazdu hodinu a nenapadlo mi nijako to riesit. Vyriesi sa to urcite aj same.
Ale kazdy robi podla seba.

tami2014
20. feb 2018

@montemotherone 👍👏

alobalka
20. feb 2018

Nám sa osvedčilo, keď malá mala v postielke vrch mojho pyzama, cítila moju blízkosť a potom si ho nosila a nuchala aj keď prežívala nejaký stres. Ale naučili sme ju tak zaspavat v skoršom veku.
U staršieho syna sme skúsili nechať ho vyrevat a celý v hroznom strese vyliezol z postielky! Nikdy viac takéto blbe rady. Keď sa na to ide postupne, že sa tak naučí (zaspavat same) ok, ale ak riesite vycerpavajuce rituály náročného dieťaťa, nám sa osvedčila láska a trpezlivost ;)

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
terezia23
autor
20. feb 2018

@katrin21 dakujem za radu, ale ta kniha u kazdeho nefunguje, poznam, vyskusane, ZLE ZLE ZLE. Kamaratkin syn to podobne zle znasal, uz nikomu by som ju neodporucala. Aj mnohymi odbornikmi je nie prilis chvalena.
Problem nemam s ritualmi ani s unavou, mame vsetko co k peknemu spaniu patri, ale problem som popisala vyssie. Nevie zaspat, v poslednej faze sa uz uz ma ponorit do spania a vtedy place. S ritualmi to nic nema.

terezia23
autor
20. feb 2018

@montemotherone Ďakujem za ľudskú radu. Niekedy človek potrebuje trošku nasmerovať keď je neistý. Človek vydrží veľa to máš pravdu a zvykne si, dúfam, že aj my s mojim malým zvládneme čo treba bez vyplakania🙂

katrin21
20. feb 2018

@terezia23 si si ista, ze si robila vsetko tak ,ako v tej knihe odporuca? lebo podla mna to musi fungovat....
skusala by som znova a zistila, kde este moze byt chyba 🙂
ma 1,5r, je dost velky na to, ze dobre vie, co robi a 2h uspavat... co si mala? to je nemyslitelne. nacvicuje s vami... fakt.

terezia23
autor
20. feb 2018

@katrin21 na fitlopte sa s dietatom neskace ako v telocvicni 🙂 jemne sa hojda, pohupuje, kruzi doprava dolava, ved by nezaspalo keby sa s nim triaslo, kto by to takto robil🙂

terezia23
autor
20. feb 2018

@katrin21 dakujem ti pekne, ale myslim, ze mi nepomozes. O tej knihe som uz od teba citala, dakujem uz o tom nechcem pisat. Prajem ti vsetko dobre.

redlola
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienka77
20. feb 2018

@terezia23 my sme mali so synom podobný problém pri uspávani. Presne v tomto veku. Úplne nás terorizoval. Išli sme podľa spomínanej knihy a úspešne. Bojoval, reval, zúril. samozrejme že sme ho nikdy nenechali dlho samého, stále sme za ním chodili a opakovali že ho ľúbime a má spinkať...trvalo to 3 dni..potom začal zaspávať sám a dokonca prespal celú noc.
Mne podriadenie celého večera (kedy máš konečne možnosť sa porozprávať s mužom,,) uspavaniune nevyhovovalo. Okrem toho sme mali ešte o dva roky staršiu dcéru..
Ja tu knihu odporúčam, u nás ten systém fungoval.

piacere
20. feb 2018

@redlola 1,5 ročné - bábätko? 😕

lienka77
20. feb 2018

@redlola on už nie je bábätko, má 15 kg a 1.5 roka....ako ho ma nechať ležať na sebe...