3-ročné dieťa odmieta v škôlke jesť

liuska1992
25. okt 2023

Ahojte mam 3r syna ,tento rok som ho prihlasila do škôlky hlavne preto lebo som chodila po strasieho syna do školy.Chodí do školy do mesta.Lenze malý mi do škôlky nechce chodiť,skor si myslím ze je to koli tomu ze tam je hladný.On nechce maslo,natierky nic zje len suchy chlieb aleo rožok este papá chlebík vo vajicku.Vo skolke na ranajky nezje nič,na obed to isté len ked maju v polievke zemiaky zje asi 3 lyžice.Olovrant zase nič.Davala som mu do rupsacika čistý rožok aby mu ho dali ked nebude chcieť na ranajky nic zjesť,no učiteľky mu ho nedali.Je mi ľúto ho takto nechávať o hlade a place aj ked ponho idem.Ked sa vráti domov nevie co skôr zjesť a je do večera,niekedy este aj o 9 vecer pýta jesť,varím mu to co rád papá.Varim pravdaže aj iné veci ale odmieta ich jesť.Neviem ci ho odhlásiť zo škôlky a skúsiť to nabuduci rok alebo nie.Hovoria mi nechajte ho on si zvykne ale on ani doma nezje hocičo.Veľa krát idem poňho a ze ho bolí bruško.Pompravde ja som doma mám ešte 1,5 ročnú dcéru doma a keďže starší uz chodí do skoly sám mohol by ostať doma.No zase ze si potom uz nemusí zvyknúť, ze nech ho len nechám ze on si časom zvykne.Neviem ako sa rozhodnúť je mi ho veľmi ľúto,ako to ze tam plače az tak neriesim len to ze nic nezje.Poradte mi prosím.

viskupova_mirka
27. okt 2023

Skús mu dávať B-komplex, rozpapá sa. Obsahuje to B12. Môjho syna v škôlke volali Nene, lebo tiež nič nechcel jesť a krical nenene. Doteraz žiaľ neje všetko a to už má 14. Varím všetko, ale sú jedlá ktoré ani len neochutna.

romi_tami
27. okt 2023

@liuska1992 Naša dcérka má 3 roky a tiež teraz nastúpila v septembri do škôlky, a teda tiez Vám môžem povedať, že so stravou máme velke problemy.. Tiež je nejedák.. Už som s tym bola aj u lekárky, povedala mi len toľko, že ju nemám do ničoho nútiť, že ona si časom zvykne a rozpapá sa.. Že to chce len čas.. To isté mi vraveli v škôlke p.učiteľky, maminky iné, aj samotná lekárka a dokonca som raz písala aj sem o radu a aj tu mi radili maminky, že to chce len čas, že nemám na ňu tlačiť.. Doma tiež veľa toho nespapá, sú dni kedy má chuť na zeleninovú polievku, alebo cestoviny, alebo na čokoľvek iné, a potom sú zase dní kedy objedá celý deň len šalátovú uhorku, tú by bola mat 24/7, a viac do seba nič nedá.. Keď bola v škôlke p.učiteľky ju párkrát pochválili, že sa pekne pustila sama do papania, či raňajok, obeda, niekedy aj popapala všetko, a to teda Vám musím povedať, že je u nej obrovský úspech.. Ale zase je aj dosť dní, kedy nám vraveli, že sa za celý deň v škôlke ničoho absolútne nechytila.. 😕 ja mám tiež možnosť byť s ňou zatiaľ doma, lebo momentálne sa starám o ZŤP starkú a nepracujem, ale riskla som to a stále verím, že sa rozpapá, mňa tešia aj tie maličké posuny ako má, lebo aj p.učiteľky povedali, že ona sa naučí pri druhých detičkách, len to chce cas.. Ale zase nasa sa do škôlky velmi tesi, ani raz nezaplakala, že by tam nechcela ist alebo nieco.. Neviem, mozno by som skúsila pockat byt na Vasom mieste, alebo ho skuste dat len na pol dna, a pred spinkanim ist po neho.. Mozno aj to pomôže.. My máme v triede zrovna jedno dievcatko, ktore tiez takto plakavalo od začiatku, tiež nechcela chodit do skolky a nepapavalo a len stavalo pri okne a cakalo na maminku, a jeho maminka tiez doma s malickym babatkom, tak to musela vyriesit tak, ze ju dava len na pol dna a pred spankom chodieva teraz po nu..

lienka.7
27. okt 2023

@liuska1992 sama si si ho tak naučila, tak sa teraz nečuduj. Aj moja je vyberava, ale aby som jej extra varila, nehrozí. Nechce co je hotové? No nech sa paci, iné nedostane a po chvíľke dôjde a spapa, co ma. Druhá vec je variť, co sa varí v skolke. U nás v skolke to riaditeľka povedala otvorené, ze deti nie sú naučené a pomazánky, klasické jedka, omáčky, privárky a podobne. Kým niečo kritizujem, vzd treba začať od seba a upratať si pred vlastným prahom.
Skolka sa co sa tyka varenia nebude prispôsobovať tebe a tvojmu synovi, to vy sa musíte prispôsobiť skolke. Alebo si ho necháš doma a budeš sa s ním dej trápiť.
Je tu milión diskusii o tom. Najlepšie a aj najjednoduchsie je to však zvaliť na nechutne jedlo v skolke, nie na to, ze ty ako matka si ho nepripravila do škôlky, hm?

yanni
27. okt 2023

@liuska1992 tak ked si tak ci tak odma, nechaj ho doma. Aspon uvolnis miesto prqcujucej mamicke. Ale zacni mu varit poriadne. ked nezje, tak nezje, musi pockat do dalsieho jedla. Nestrkaj mus stale rozky a nevar len, to, co papa. Co jedia ostatne deti? Skolak a aj to 1,5 rocne uz predsa musia tiez plnohodnotne jest. Ci varis kazdemu dietatu extra. No nevykaslala by som sa. Lebo ked sa nenauci poriadne jest, tak budes mat tento problem aj o rok, ci v predskolskej, do ktorej uz musi ist. Alebo ho nechaj len doobeda. Doobeda zvladne aj ked nebude jest vobec nic. Mozno sa casom nauci. Nech skusa ranajky, desiatu a obed a potom ho chod zo skolky vybrat. On nie je ani prve ani posledne dieta, ktore neje. V nasej skolke by skapal uplne ud hladu.U nas varia vegetariansky, uplne smakocinky, tie si hadam este ani ty nejedla a predstav si, za tri roky sa deti, ktore nejedli to a ono nacucili jest aj bulgur, couscous, cervenu repu, senat atd. Nehovor mi, ze neje uplne nic. Lebo vzdy sa da vybrat. Nemam rada mäso, tak zjem len zemiaky alebo salat alebo len polievku ci len dezert. Prinajhorsom ostane uplne hladny. Taketo caviky ako sa robia dnes s detmi, to je hroza. My mame 5 deti a keby som mala kazdemu varit zvlast, co ma a co nema rad, tak 24 hodin denne len vyvaram. Nas najstarsi napr. nema rad hrasok. je je sote,tak ten hrasok jednoducho povybera a neje. A je vybavene. Starsia dcera neje paradajky, tak zo zaladu zje vsetko a paradajky necha. Atd. Nevar mu, len to, co papa. Nauci sa. Ale ked nezje, nedaj mu nic ine. Nech caka. V nasich koncinach este nik nezomrel od ranajok do vecera, ked nezjedol obed. Ani za dva dni bez jedla este nik nezomrel.

mariazatkova
27. okt 2023

@liuska1992 ja to poznám. Aj môj jedol všetko cca do tých dvoch rokov. Postupne nechcel jedno, potom ani ďalšie a tak ďalej. Do škôlky chodil na 4 hod aby toľko nehladoval. Dávali mu jeden chleba čistý, druhý s nátierkou. Vždy zjedol len čistý a mlieko keď mal. Na obed väčšinou prílohy. Čisté zemiaky ryžu, knedľou, cestoviny. Ostatne nám dali do obeda ra domov. Ponúkla som mu to doma ale málokedy chcel jedlo do jest. Keď nemáš možnosť na 4 hod tak radšej ho nechaj doma. Podľa mňa je to veľa toľko ho nechať hladovať.

yanni
27. okt 2023

@lienka.7 presne tak. Problem vo vela rodinach je aj to, ze sa deti pytaju, co navarit milacku? Na co mas chut? No budem sa pytat. Ja jednoducho navarim. Dcera, ked pride na obed zo skoly neviem, co bude navarene (aj samozrejme nie je este zvysok z predchadzajuceho dna). Nepytam sa. ja varim vselico. Aj slovenske (ano aj privarky), aj typicke v oblasti, kde zijeme (Nemecko) aj arabske (zili sme roky v Middle East) a samozrejme aj azia atd. jednoducho vsetko mozne. Tiez nezjedia vsetko, ale predtym ako povedia eeee musia ochutnat. A nech si nemyslia, uvarim to oste jedlo este 3-4 krat a nakoniec si takmer vzdy zvykli. Ono problem je casto, ze to rodicia jednoducho vzdaju. Ako aj tu,strci rozok. Rozok nema nijaku vyzivovu hodnotu.

vecicky1805
27. okt 2023

@liuska1992 také dristy že si si ho to naučila ani nepocuvaj a neber vazne, ja mam tiez tri deti varim rovnako a kazde papa uplne inak. Toto sme mali s prostrednou je to na prasky uplne, ale tak postupne na tom pracujeme, poradila by som to nechat ho doma alebo ho davat len doobeda popr na par dni do tyzdna ak sa da len. Ak to nemáš ďaleko a nestazi ti to moc rezim ak ano tak ho este nechaj doma este ma cas. Nie je to o tom zeby si potom nezvykol. To aj vycitis ci je to o zvykani alebo este nie je pripraveny, ostatne veci v skolke berie ako? Doma ma ake spravanie? Ake je spanie doma a vstavanie a realcie rano pred odchodom do skolky? Ak chces mozeme popisat aj v ip. Pekny den

majla87
27. okt 2023

@liuska1992 tak ked mu varis to co ma rad a aj tak ti niekedy nezje a je radsej o hlade, tak by som to neriesila, ci je o hlade doma ci v skolke... zavisi ako si ty nastavena, ci ho ma zvladnes aj s mladsou alebo by si bola radsej, keby chodi do skolky.

lubomira11
27. okt 2023

Skús mu dávať vitamín B či nebude viac papať. Ak nebude, asi by som si ho nechala ešte doma a dala na ďalší rok do škôlky, ...

sissik
27. okt 2023

su deti, ktore nie su jedaci. Vobec to nie je o vychove. Mne starsia jedla a aj je vsetko do radu. Mladsia od malicka velke problemy aj pri zavadzani prikrmov, aj pri normalnej strave. Je vo vasich rodinach niekto, kto ako dieta horsie jedol? Ak ano, daj mu jest doma.
Nasa tiez v skolke rok nejedla takmer nic a to im varili vo vlastnej kuchyni a fantasticky. Potom zacala skusat, ale nebolo to svetoborne. Pokial sa naje doma a lekarka ho pozrie a skonstatuje, ze je v poriadku, tak si nic nevycitaj ani sa neobavaj. Deti maju aj obdobia, ked menej jedia, sleduj jeho spravanie celkovo. Ak sa ti nieco nezda, konzultuj s lekarkou, neviaz sa na nazory na MK 😉

anngee123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slovakboy
27. okt 2023

@liuska1992 keď ho ešte nemusíš dávať do škôlky nechaj ho doma. Tri roky je minimum pod ktoré sa nesmie ísť čo sa škôlky týka,najlepšie je 4 roky. Až vtedy.

lucy218
27. okt 2023

@liuska1992 ahoj, ja som mala so svojím synom to isté. Nic nejedol, hlavne prvé tri mesiace. To chodil domov taky nervny, ze az a potom jedol vsetko co videl. Neskor zacal po troske ale uplne nenabehol nikdy na stravu v skolke. V pripravke zacal jest viac ale nie uplne vsetko, ale uz aspoň z kazdeho jedla nieco zjedol. Presne si pamätám ked mi ucitelka povedala, ze mi ho musela odfotit lebo prvýkrát ma prazdny tanier a zjedol vsetko. Boli to špagety. Tie mi doma dovtedy ani do ust nedal. Mal jedlo ktore zjedol iba v skolke a take co iba doma. On je slabsi jedal od mala kedze mal rozne alergie a drzal dietu a tazko sme prechadzali na normalnu stravu ale ako tak to zvladol a den co den skusa nove jedla. V skole este vymysla ale doma uz zje takmer vsetko.

mooonika1975
27. okt 2023

@liuska1992 No, dieťa si zjavne nepripravila do materskej školy, keďže nepapá ani maslo, ani natierky a len to , čo variš . Ako chceš obísť desiatu a olovrant, to je len chlebik a potom ešte kopec zeleniny, čo predpokladam neje tiež ? Odporúčim ti ostať doma a doučiť ho to. Je to pre neho stres, to ako by teba poslali do kancelárie a ešte si sa nestretla nikdy s počitačom, papierom ani perom. Všetko je to pre teba nové. Proste nepripravené

mooonika1975
27. okt 2023

@anngee123 ale iba sa rozčulujete, ale čo má spraviť učiteľka ? Je kúzelník, ktorý dokáže to , čo si ty nedokázala ? Tak potom bude hladné dieťa, ak mu to nevadi, ani tebe, tak kľudne

tina1404
27. okt 2023

Prečo sa do nej navazate?môj syn do 18mesiacov jedol úplne všetko...3mesiace v kuse mal zihlavku.dg.alergia na kravské bielkovinu a hosťami nová intolerancia...ma aj iné dg...a preto je vybaravi v jedle.vadi mu napr chuť,konzistencia...NENI TO TYM,ZE BY SOM HO ROZMAZNALA,AKO TU NIEKTORE PISETE.to môže byť prípad aj autorky...môj v škôlke tiež neje.obcas ochutnať,ale to je tak všetko.je len doobeda.moze to byť len obdobie.

maryetta
27. okt 2023

Mojej znamej chodi syn do skolky uz druhy rok a nic sa nezmenilo. Ak raz nechce tak….

basska_b
27. okt 2023

"Pompravde ja som doma mám ešte 1,5 ročnú dcéru doma a keďže starší uz chodí do skoly sám mohol by ostať doma.No zase ze si potom uz nemusí zvyknúť, ze nech ho len nechám ze on si časom zvykne."

Nevahaj :( nechaj si ho doma. Ved takto ho bude zapekat... stava sa, ze deti v skolke odmietaju jest, pit ci ist na WC, je to prejav stresu. O rok uz bude vyspelejsi. A o 12.00 po neho nechces chodit? Ja vyzdvihujem predskolacku s 3.5rocnou a 9mesacnym 11:50 a vzdy som tam na minutu presne. A dcerka ked jej nechutil obed, si da doma druhy. Inak moja 3.5rocna neni v skolke, bo by tiez s jedlom vymyslalz. Ona je konzerva, je svoje jedla dokola. Ked je pizza,pirohy, maso a pod. podla ineho receptu, uz jej to nechuti

ailiba
27. okt 2023

@liuska1992 asi by som si ho na tvojom mieste nechala doma... Alebo pre neho chod na obed domov, ked chces, aby sa socializoval. Ked prides o 12:30 daco zje a este sa aj doma naobeduje. A doma nech ranajkuje (v skolke je desiata).
Kedy si pre neho chodila? Nejest cely den a vecer sa dotlacit je velmi nezdravé, a este v jeho veku ani nehovorim. Dobre, ze to riesis.

lucy218
27. okt 2023

@tina1404 moj to iste. Tiez ma HIT, este aj vajecny bielok. Maloco zjedol a tu je. Posledny rok sa rozjedol viac ake tam aj ucitelky sa snazili ho krmit zo zaciatku a pod. Nic nezaberalo.