5-ročné dieťa sa pýta, čo bude po smrti

16. jan 2023

Neviem ako reagovať. Vysvetlili sme mu, že keď niekto zomrie, odletí do neba a už ho nikdy neuvidíme ale môžeme mu posielať pozdrav, zapálime sviečku a budeme na neho spomínať. V lete bom s nami aj na pohrebe, videl celý ceremoniál, rozlúčka pri truhle, pochovavanie, aj to že ľudia tam za dotyčným smútili, plakali. Vtedy to zobral tak celkom v pohode. Ale posledne týždne ma otázky ako, ja nechcem aby sme zomreli, čo budeme v nebíčku jesť, budeme tam mať aj byt, je tam aj obchod? On to len tak šplechne medzi rečou hocikedy počas dňa, vždy ma tým totálne vykoľaji. Vôbec neviem ako mu na tieto otázky ohľadom bežného fungovania ,,v nebi,, odpovedať. Prosím vás ako ste toto vysvetľovali deťom v jeho veku?

kamarelo10
17. jan 2023

Moja 8 rocna ze ci sa este raz narodi a ja ze neviem a ona že či zas bude musieť do školy chodiť 😁

luba28
17. jan 2023

@oslo1 nepraj,😔 nikdy nikomu sustrast

audrye
17. jan 2023

https://mklife.cz/deti-smrt-kdyz-dinosaurum-nek... mozes skusit precitat si s nim tuto knizku 🙂

syslik81
17. jan 2023

ja som mojej vzdy povedala,ze na to aby sme to zistili je este veeela casu tak nech sa s tym netrapi ... a ona sa nepytala .. ale miesto na cintorine mi uz vybrala.. vraj som uz stara a tak aby som bola nachystana ... to bolo zhruba ked mala tych 5 ... teraz sa uz nepyta - kedze je uz starsia a sama pochopila ,ze to nik nevie

gabika128
17. jan 2023

Môj ide mať 4 roky a pýta sa aj na smrť. Myslela som, že si tu prečítam nejaké super rady, namiesto toho sa to zase zvrtlo na úplne inú tému.
@oslo1 úprimnú sústrasť. Idem sa inšpirovať tými knihami ❤️

kiwi3
17. jan 2023

Nerozumiem tým názorom, že nebrať na pohreb, nehovoriť o tom, netraumatizovat. Dieťa to berie oveľa prirodzenejšie a lahsie ako dospelý, jeho myseľ je oveľa flexibilnejsia. Naopak, treba sa o tom baviť normálne ako o iných veciach, co patria k životu, nech nemá neskôr sok. Inak, ja som ako dieťa nikdy nebola na pohrebe a ajtak som zhruba v tých 5 rokoch začala riešiť smrť, je to úplne prirodzený vývoj a uvedomenie si svojho bytia a svojej konecnosti.

gerrwie_girl
17. jan 2023

Povedz to tak, ako to vidíš aj ty. Žiadne rozprávky. Môj vie, že všetci zomrieme, dokonca uz aj vie,co je to spopolnenie. Veľa sa pýta, zaujíma ho to, tak mu vysvetľujem. Povedal mi, ze nechce aby sme zomreli. Povedala som, že každý raz umrie, ale ze je to ešte veeelmi ďaleko a za ten čas zažijeme ešte veľa krasnych veci 🙂. A bol spokojný.

maja22
17. jan 2023

V nebi su duse dobrych ludi, ti, ktori milovali Pana Jezisa tu na zemi, su s nim aj v nebi. Dusa uz nema telo, nepotrebuje jest, spat, ona sa len stale tesi, ze je s Bohom, citi stale lasku a radost. Ti, ktori Boha nemilovali a neolutovali to ani pred smrtou, idu na miesto, kde su ti, ktori Boha nechceli prijat a to je peklo. Su tam aj ludia, ktori sice v Boha verili, ale aj tak boli zli, nelutovali svoje zle skutky, nechceli Boha odprosit a nechceli s nim byt v nebi. Duse v pekle su nestastne, lebo tam chyba laska a radost.

klsmat
17. jan 2023

@tululu Naše deti tiež boli na pohrebe mojej mamy ( dcéra mala 10 a syn 8 rokov). Už si nepamätám, či pozerali do truhly alebo nie, ale sme veriaci a v tomto veku už mali aspoň nejaké predstavy o živote po smrti.
Inak si spomínam, že som tiež v cca 5. rokoch uvažovala o smrti a veľa sa na to pýtala. Veriaca babka mi to objasnila podľa kresťanskej viery: nebo, peklo a očistec. Naučila ma aj modliť sa, aj za zosnulých a vysvetlila, že ľuďom v očistci našimi modlitbami pomáhame, aby sa mohli dostať do neba a tiež sa na nich môžeme obracať v modlitbe, aby nám pomohli. Vykreslila mi nebo ako nádherné miesto, kde vládne pokoj, radosť a láska a peklo ako miesto kruté plné bolesti a zla, očistec ako miesto, kde sa ešte ľudia môžu polepsiť / dozrieť, aby sa mohli dostať do neba. Niekto iný povedal, že nebo je plné lásky a Božej prítomnosti a peklo plné nelasky a odlúčenia od Boha.

maja22
17. jan 2023

@klsmat ano, aj my tak, tiez sa modlime za duse v ocistci...

gerrwie_girl
17. jan 2023

@maja22 čiže ak niekto neverí v Boha, tak je zlý a skončí v pekle? Napriek tomu ze nikdy v živote nikomu neublížil a pomáhal kde mohol? To ako vážne toto? 🙄

flafly
17. jan 2023

Dieťa je v obdobi, kedy si prirodzene začína uvedomovať svoju smrteľnost a začne sa pýtať. Môj začal trošku neskôr až keď mal okolo 7 rokov. Moja 4 ročná už ma tieto otázky za sebou, je vyspelejšia ako syn. Oprela by som sa o to, čomu ty veríš a k čomu vedies svoje dieťa. My sme veriaci, aj syn, veľa sa modlíme. Zároveň však ja verím v reinkarnáciu, keďže s duchovnom intenzívne pracujem… moja odpoved bola, telo ide do zeme a dusa do ocistca. Keď je pripravená na návrat, vyberie si rodičov, miesto, čas aj životne lekcie. A znovu sa vráti spať…a takto dookola kým sa nenaučí všetko, čo ma. Či vziať na pohreb, nevziat, chrániť, nechránit, riešiť reinkarnáciu alebo nebo a vecný život, každá nech si to rieši ako to uzná za vhodne…dieťa si v dospelosti aj tak samo vyberie čomu bude veriť…

barborenka28
17. jan 2023

Celkom chapem ze ho tato odpoved neuspokojila....vy musite vedoet svoje dieta odhadnut a vediet co by chcelo pocut a to mu povddat....ak neviete kladte aj vy otazky ako by to chcel alebo co by tam mohlo byt atd.verim ze jehi zvedavost bude pocase uspokojena😉

senta_sofia
17. jan 2023

Nemusis odpovedat priamo, skus protiotazkou, co si mysli on, ze bude a na zaklade toho si vytvorite odpoved, ktora bude zodpovedat jeho fantazii. Telo uz videl na pohrebe, kde skonci, ale o dusi sa da debatovat. Ze clovek zije vdaka spomienkam dalej v ludoch, nech je kde chce.

ivkadracova
17. jan 2023

vsetci a vsetko je pominutelne, a vsetko ako tato kvetinka vo vaze sa v tomto svete po smrti zrecykluje do kolobehu zivota, smrt je preto prirodzena sucast nasich zivotov, od rastliny po papeza, ci zemegule..
- slova mozu byt prisposobene podla typu dietata, u nas tato.tema nie je vobec tabu, neviem ci je to lepsie. ale je nam lahsie

oslo1
17. jan 2023

@gabika128
Priprav sa na to, ze Nas knihami budes plakat, ale to je prirodzene.
Ja mam rada pre deti trosku psychological knihy, syn ma aj knizky o sikane, anxiety, k tym sme sa ale nedostali, ale chystame sa na ne.

Ty si skus pozriet od Atul Gavande: Being mortal, mne Bola odporucena v robote v ramci paliativneho kurzu. Kniha je velmi dobra.

maja22
17. jan 2023

@gerrwie_girl nebo je nieco ako "sidlo" Boha a nebeskych bytosti - anjelov, archanjelov, cherubinov, serafinov... Ak niekto v Boha neveri, ako moze byt v jeho pritomnosti? Vsak v neho neveri... Ludia su dobri, aj ked v Boha neveria, lebo sa v zivote riadia svedomim, co je v podstate hlas Bozi v nas. Nabada nas robit dobro a vycita, ak robime zlo, pokial ho citlivo pocuvame.

klsmat
17. jan 2023

@gerrwie_girl to nikto netvrdí, ani kresťanstvo to neučí takto.

mikadooo
17. jan 2023

Nuž, ja na veľa vecí hovorím že neviem, ale myslím si (alebo predstavujem si), že to bude asi tak a tak... 🙂. Keďže je to "nebo", kde bude každý šťastný, tak pre malého chlapčeka je asi "raj", že na strome budú rásť cukríky a čokolády a v rieke bude tiecť vinea, alebo čo má rád 😄. A bude tam mäkkučká trávička a kopec dreva na stavanie bunkrov a mama s otcom nebudú musieť ísť do práce a budú sa môcť s ním celý deň hrať 😁. A už spolu môžete vymyslieť, ako to asi v tom nebi môže byť, keď tam sú všetci šťastní a spokojní 🙂.

maja22
17. jan 2023

@klsmat ano, vzdy je sanca, ze aj neveriaci sa do neba dostane, ak uveri v okamihu smrti. Co uz nikto zo zivych nevie, lebo tento okamih je uz len medzi nim a Bohom, pre zvysok sveta to ostava zahalene tajomstvom. Takze ano, Bozie milosrdenstvo je velke a nadej umiera posledna.

slavomirsedlacek
17. jan 2023

Tá veď tak u nas na vychodze sa po smrtci chodzi do rakvi

zuzika2255
17. jan 2023

Ahoj, v lete mi zomrel ocko, moja mala ho milovala. Povedali sme jej, ze zomrel a uz sa nikdy nevrati, ale je mu uz dobre a nic ho neboli. Vysvetlili sme jej, ze zomru ludia, ktori boli velmi chori alebo stari a uz nevladzu. Pochopila to, lebo videla, ze dedko sa trapi. Bola stastna, ze uz moze behat, skakat po posteli a saliet sa. Nechali sme jej tuto utechu a bola spokojna. Na pohreb som ju nezobrala, len som jej vysvetlila, ze si mozeme na neho spominat a ist na cintorin a ked bola pripravena tam ist, zobrali sme ju tam. Zial, ona cakala, ze tam bude byvat. Prisli sme tam a bola velmi sklamana, ze tam nie je. Plakala a obvinila ma, ze ju klamem a ze ho chce naspat. Vtedy sme sa priklonili k teorii anjelika a spoluzitim s Jeziskom v nebicku. To ju upokojilo, ale nasledne na to prichadzali,tiez len tak znenazdajky, otazky presne Vasho typu. Len ona sa zamylala nad tym, ako spi s kridlami a podobne. Pre niekoho je to klamanie, pre ineho vysvetlenie. Maju 5 rockov, casom pochopia vsetko. Ja som sa preto rozhodla idealizovat stav po smrti, aby som zmiernila jej obrovsku stratu a zial. Uplne ta chapem, ze si zaskocena, ale mozete tu odpoved aj vytvorit spolu. Ake si asi mysli, ze to tam je. Co by robil atd. Pre mna bola najťažšia poziadavka, ci by mohla v sobotu na chvilku zomriet, aby videla dedka a mohla sa s nim postiskat... Takze za mna, co najlaskavejsie a pokojne s fantaziou.

maja22
17. jan 2023

@gerrwie_girl to nie je o tom, ze ten, kto v Boha neveri, je zly. Moze byt moralne velmi vysoko. A byt velmi dobry. Ale dostat sa do pritomnosti Boha si vyzaduje pokoru srdca. Preto sa ani diabol do neba nedostane, aj ked v Boha "veri", dokonca ho pozna. Ale vlastna pycha mu brani sklonit sa pred nim v pokore, preto musel opustit nebo. Do neba nevojde nic neciste a ani pysne.

zafir01
17. jan 2023

My sme pochovávali dcérku, bábätko . Syn mal 4,5 roka. Mal otázky. Aj ja som ich mala. Povedala som mu, prečo jeho mala sestricka zomrela, ( nebola chorá), a ze síce je telíčko na cintoríne, ale dušička vyletela vysoko a je z nej hviezdička, že ju môžeme v noci kedykoľvek vidieť, že ona je na oblohe aj cez deň, len cez deň ju nevidno. Ze nás ochraňuje a aj keď ju nemôže objať a hrať sa s ňou, ona ho bude vždy chrániť.

danulicek
17. jan 2023

Mnohe tu spájajú, že dieťa po pohrebe takto hovorí. Nuz, môj mladsi syn v živote na pohrebe nebol a keď mal 5 rokov, začal sa takéto otázky pytat. Tak ja neviem 😅 kazdopadne ja som tiež názoru, že deti by mali poznať - primerane veku - aj tuto cast života a netvárim sa, že nic. Keď sa ma syn spýtal, či im tam nie je zima a či majú čo jesť, odpovedala som, že neviem, ale myslím si, že urcite je tam o vsetkych dobre postarané. Vždy sa snažím pridať nejaku svoju domnienku, ale hovorím, že úplne urcite neviem, ako to je. A nevie to nikto z nás, preto si musíme každý den užívať tu a starať sa o seba. Syn je väčšinou spokojny a stačí mu to. Ale z času na čas sa otázky o zomreti/nebi atd opýta znova. Napríklad na Vianoce sa len tak spýtal, či dostali aj darčeky v nebicku 😃 Je to podľa mna úplne prirodzene, že niektoré deti sú vnímavejšie, citlivejšie, iné to proste neriešia. tak ako iné témy. A teraz som si spomenula, že to riesil aj starsi syn. Ale mne v tom obdobi zomrela babka, na pohrebe nebol, ale rozprávali sme sa o tom. Bol smutný, že som plakala, tak som mu vysvetlila prečo.

my bežne chodime na cintorín a rovnako tie otázky proste prichádzali. Teraz už nie, starsi syn vie, nerieši. Mladšieho to stále zaujima a vždy ma nejaku otázku. Tak premyslam, tie čo s deťmi o smrti (primerane veku) nehovoríte, ako potom riešite návštevy cintorína? Či ani tam ich neberiete, aby sa nepýtali? Pýtam sa úplne bez akejkoľvek irónie, som sa teraz nad tym zamyslela z pohladu dieťaťa, ktoré žije “v bubline” a zrazu sa nieco udeje a niekto blízky zomrie.

mamkalentedkova
17. jan 2023

Tiez by som ASI nerozpravala nezmysly nejake .Kazde dieta ASI prejde tym obdobim,ze si uvedomi,ze AJ smrt patri knzivitu a pyta SA ,co Bude po smrti .Tiez by som ASI povedal ,ze neviem a ze to zistims ,az ked zomrieme

annm81
17. jan 2023

@ivkadracova My sme so šesťročným nedávno čítali knihu Vlk menom Tulák, kde je práve ten kolobeh života krásne vysvetlený - ako je vlk vrcholový predátor, ktorý žije len vďaka smrti iných zvierat. Ale ako sa po smrti stane potravou pre ten najmenší hmyz. Hmyz je potravou pre väčšie zvieratá a tie väčšie zvieratá zasa umožnia prežiť ďalším generáciám vlkov. Synovi sa toto vysvetlenie kolobehu života veľmi páčilo. Myslím, že deti to berú omnoho prirodzenejšie a menej ľútostivo ako dospelí.

1gabriela13
17. jan 2023

Ja hovorím svojej 5 ročnej pravdu aj o smrti. Nemienim zavádzať ani klamať. Keď sme boli na dusicky na cintoríne,dávala mi také otázky že som odpadávala a to pracujem s deťmi a myslela som si že na všetko mám opodstatnený argument 🤣

tululu
17. jan 2023

@dadasim Jasne,pokojne 🙂

tululu
17. jan 2023

@klsmat Suhlasim,ja viem odovzdat dietatu len to,co mam,nie to co nemam.Cize ak niecomu neverim,tazko o tom budem presviedcat niekoho ineho.A inak tieto otazky su fajn aj na to,aby si ich clovek uprimne zodpovedal sam pred sebou,lebo dnes sme tu a zajtra uz nemusime.Ja to detom vysvetllujem podobne,akurat u nas to je bez ocistca.