Posledná rozlúčka so zosnulým

maria123a
23. mar 2021

Ahojte, asi sa to sem nehodí.. Ale zaujíma ma celkom nazor ostatných.. Zomrel môj krstný.. Už starší, zomrel na chorobu, v piatok ma pohreb.. Mali sme ho veľmi radi a deň pred smrťou som ho ešte stihla vidieť a povedať mu pár vrelych slov 😪❤️ nejak som ho ale ne objala nechytila za ruku.. Nič co by ma upokojilo, zosnulých nechodím na pohreb pozrieť ako ležia v truhle niesom extra veriaca v nič konkrétne a neviem.. Posledn rozlúčka dotýkanie sa zosnulého mi príde zvláštne, šokujúce, raz som tak videla svoju zosnulu starú mamu, bolo to zaujímavé.. A to mi stačilo a odradilo, asi radšej spomínam Na človeka ako živého než mŕtveho.. ako to máte vy? Chodite Z tKto rozlúčiť?

jenny257
23. mar 2021

Nie , u nas v rodine napriklad zakazdym zavreta truhla .

zirafienka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
23. mar 2021

@maria123a nie, necitim to tak, ze by som mala chodit obzerat a chytat a dotykat sa mrtveho. Este aj mojmu muzovi som dala instrukcie, ak ma prezije, nech ma neopovazi vystavit do truhly aby ma ostatni obzerali😔

zirafienka
23. mar 2021

som to omylom zmazala. Nie, takto sa nelúčim...

angel993
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
borka168
23. mar 2021

@maria123a bola som pri mojom starkom, pohladkala som ho, pobozkala na líce na rozlúčku. Vtedy som to tak cítila. Spomínam na ňom v tom najlepšom, bol to skvelý človek.

angel993
23. mar 2021

@maria123a áno, chodím. Pre mňa je to okrem iného aj vyjadrenie úcty danej osobe. Ale ešte som sa nestretla s dotykaním sa osoby v truhle počas pohrebu. Aj keď je pravda že starkej som sa dotkla. Ale to bolo pred 20 rokmi, vtedy neboli domy smútku na dedinách, starká bola doma. Zapamatam si to do konca života.Ani neviem popísať tie pocity, ale neboli zle.

mima1
23. mar 2021

Par hod cerstva skusenost odisiel mi otec dnes. Rozlucila som sa doma. Na cintorine chceme zavretu truhlu. Vystavovat ho nebudeme. Inak u nas na pohreboch sa to robi ze telo je vystavene a ludia chodia a lucia sa. 😭

ikonica
23. mar 2021

Nikdy som nemala odvahu ist sa pozriet na zosnuleho v truhle... Az kym neumrel moj brat... Umrel v den, ked som sa vracala z dovolenky... Chcela som ho este vidiet... Aj som sa ho dotkla...

ikonica
23. mar 2021

Co mna osobne ale prekvapilo bolo fotenie na pohrebe v dome smutku... Bol to pohreb kolegyninho manzela...

zirafienka
23. mar 2021

@ikonica s týmto som sa stretla aj ja. U spolužiačky sme pozerali ich rodinný album, a tam sa objavila fotka jej starého otca v truhle. Až ma zamrazilo. Mali sme vtedy asi 12 r. ale pred očami to mám doteraz. Možno ma odsúdite, ale bol to pre mňa nepríjemný zážitok.

janinah
23. mar 2021

Čo ja by som za to dala,keby som mala možnosť sa rozlúčiť s ockom ....a vidieť ho v truhle aj ho pohladiť,hoc by to už necítil,ale ja by som to cítila....podľa názvu som čakala zmysluplnejší príspevok ako to,že dotknúť sa zosnulého ti príde šokujúce....si ešte príliš nezrelá....nie každý má potrebu sa dotknúť,ale tvoj názor je trápny a príspevok zbytočný.

0silvia0
23. mar 2021

@zirafienka kedysi to bolo normalne fotit mrtvych v truhle. Aj na povale domu, ktori kupili moji rodicia sme nasli fotku s mrtvym dietatom v truhle.
Niekde sa kedysi robili aj posmrtne fotky v kruhu rodiny. Mrtveho obliekli a odfotili s rodinou. Asi to bolo myslene ze posledna fotka, kedysi sa ludia az tak casto nefotili.

alexk12
23. mar 2021

Mi sa budeme spopolnivat takže obzerá ie v truhle a chytanie nehrozi

moni73
23. mar 2021

@mima1 uprimnu sustrast

ikonica
23. mar 2021

@alexk12 moj brat napr mal najskor pohreb v dome smutku a az potom ho odviezli do krematoria...

michluc
23. mar 2021

@maria123a ked mi zomrela babka , mojej mamy mama , moja mamina ju v truhle pohladkala po ruke a po vlasoch , bolo to velmi dojimave pre mna s akou laskou to spravila , stale mam slzy v ociach ked si na to spomeniem.

ikonica
23. mar 2021

@0silvia0 len tu nefotili len mrtveho, ale aj zucastnenych, farara, kvety... Normalne jak dokumentacia zo svadby ci krstu...

ladybug138
23. mar 2021

@janinah ??? To som nepochopila takuto utocnu odpoved??? Neviem, preco by mala byt autorka nezrela...niekto na to proste nie je..ani ja toto nezvladam, pohreby su pre mna vzdy zvlastne a nerada sa ich ucastnim...mozmo je to tym, ze som ako dieta videla svoju babku v truhle a ta naozej nevyzerala dobre, nejako cudne ju namalovali...a odvtedy nemam dobre pocity z pohrebov, aj ked uz som ovela starsia...nemyslim si, ze to suvisi s nevyzretostou

0silvia0
23. mar 2021

@ikonica tak to je zvlastne fakt, len ja som reagovala na tu fotku v truhle, ktoru spominal niekto iny.

0silvia0
23. mar 2021

@janinah nie je nezrela, len sa potrebuje uistit, ci su jej pocity v poriadku...

alexk12
23. mar 2021

@ikonica to záleží od toho akú službu si objednáte mi vyslovene nechceme kresťanský pohreb a ani nič iba spopolnenie a potom si prevezmem urnu

kiwi3
23. mar 2021

@0silvia0 presne. pisala som o tom diplomovku. vtedy vobec bolo castejsie a prirodzenejsie byt v blizkosti mrtveho. a niekedy ta fotka bola jedina, na ktorej ten clovek bol. cize jedina spomienka

inak, ja sa nezvyknem chodit pozriet na zosnulych. a uz urcite by som ich nebozkavala - ked si predstavim, kde vsade to telo bolo a cim preslo... aj ked to vyznieva mozno bezcitne... kedysi som totiz fotila v pohrebnictve a vtedy som si povedala, ze toto ja nechcem, aby niekto s mojim telom alebo telom mojho blizkeho robil. ze radsej hned pod strom zakopat. keby to tak islo...

0silvia0
23. mar 2021

@kiwi3 mozno som tu tvoju diplomovku citala🥰, lebo mi prisla pod ruku podobna diplomovka😁...
Ano, mam take iste pocity aj ja... nie je to bezcitne, len trocha ine vnimanie.

euka210
23. mar 2021

Kebyze manzel ci dieta urcite by som sa nezdrzala, inak mi chytanie mrtveho pride divne a ani som to este nevidela na pohrebe. Ked blizka rodina...babka...tak som chvilu postala pri otvorenej truhle, zaspominala a tesila sa, ze uz je jej dobre.

jana_eyre_2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nela6
23. mar 2021

@janinah ja ľutujem, že som videla otca v truhle, uz to nebol on... to nie je o nezrelosti, a určite som nechcela cítiť uz studené a stuhnuté ruky, uz to bolo fakt len telo. .. otázka/príspevok autorky je kus divne formulovana/y, ale vy idete tiež vnucovať svoje zmýšľanie a dávať to za nezrelost...

janulik270
23. mar 2021

Neviem ako je to inde ale v Presove zomreli moji byvali susedia naprv sused o par dni suseda na covid.Teraz je to tak ze neobliekaju zosnulych zabalia do vreca polozia do truhy a ak date oblecenie iba polozia.V den pohrebu ani truhlu nemozu otvarat a ked zomreli ani do nekocnice nemohli ist :( .Ak korona nebola a zomrela mi babka,dedko,ocov brat truhla bola otvorena a sme sa rozlucili.V rodine sme mali par ludi co im bolo zle tak iba z dialky pri truhle otvorenej stali.Nie kazdy ma na to zaludok.

anne_mary2
23. mar 2021

@maria123a ja si myslim ze to je velmi individualne.. keby slo o mamu. niekto by to chcel. aj sa dotknut aj vidiet, niekto zase nie - pamatat si...
Ja som uz roky nebola na pohrebe so zavretou truhlou.. u nas v dome smutku je zosnuly za sklom v truhle... zato dedko bol v ubyvacke u babky takto vystaveny ale to som mala mozno 10, no odvtedy v tej obyvacke nikdy nikto z nas nesedel...
Mne kde to robi zle a viem ze je truha vystavena pred obradom - slusne poviem ze pridem az neskor dopredu, resp ako to citim. Idealne keby take nemusime zazivat vobec. ale bohuzial to tak neni zariadene....

terezka1947
24. mar 2021

No,vravi sa,ze niet krajsia smrt rodica,ako v rukach svojho dietata,co sa nasim splnilo.
Pre to dieta je to tazke,ale....s,odstupom casu to beriem ako silny zazitok,aj ako nieco,cim som ridicom mohla byt oporou.
Cize plne chapem @janinah.
Niekedy ludia smrt brali prirodzenejsie,ludia zomierali v kruhu rodiny.
Teraz o smrti pocut nechceme,vytlacame ju zo.zivota.
Toto,co teraz robime je divne,nie to,co robili nasi predkovia.
Ja som napr.musela pomoct mamke ocka obliekat.
A obaja mali trhulu otvorenu,aj stari rodicia,aj svokor,teda obaja,ale svokru som nepoznala.
Smrt je rovnako silny(aj ked uplne inym sposobom)zazitok ako narodenie.
Ja by som nechcela zomriet sama....ale pri tych,kt.mam rada.