Ako podporiť chuť do jedla?

briketa
15. apr 2011

Syn ma pat a pol roka a je tak chudy, ze mam vykricnik aj od pediatra. Cisla nie su dolezite, skratka vzhladom na svoj vek, vysku a vychadzajuc z jeho porodnej vahy je v skale podvyzivy.
Ako podporujete u deti chut do jedla?
Momentalne je iba kuraciu polievku s rezancami a mrkvou, ovocie hocijakeho druhu v surovej forme, niektore zeleniny bud surove, alebo sparene bez vsetkeho, basmati ryzu holu uvarenu. Ma rad jahnacie rebierka a morskeho raka - homara, ale oboje tieto veci su financne neunosne mat ich kazdy den.
Vo vseobecnosti ma rad maso ale to len pecene, bez vsetkeho a par hryzov.
On sa vlastne stravuje dobre, ale zje velmi malo a nic z coho by pribral. Nic nesmie byt zahustene, zmixovane, mastne, sladke, vsetko len uplne hole.
Neje chlieb, zemiaky, cestoviny, kuskus, zje len jeden druh jogurtu,
Ako tam potom podporit aby pribral?

vieruna
15. apr 2011

Aj ja mam doma takych jedakov ☹ Zacala som im davat pikovit a tuk tuk tuk zabral. Je to vitaminovy sirup s vysokym obsahom B vitaminov, ktore podporuju chut do jedla. Ale pre istotu som dala vysetrit aj krvny obraz, pecenove testy, stolicu, sono bruska, ci naahodou nie je nejaky relevantny problem.
Inac tak trosku na odlahcenie....moj brat ked bol taky ako tvoj syn, tiez nechcel nic jest. Mama ho zobrala k pediatrovi, ten ponad okuliare kukol nanho, a zahlasil: no sak nech neje. Vykaslite sa nanho. Ked bude mat 15, zje aj vas. A mal pravdu 😀 len potom este dodal, ze ho treba nechat napokoji a nechat mu stale na dosah nejake jedlo. Ovocie, zeleninu, piskoty, cokolvek co chce. Pravdepodobne este ziadne zdrave dieta dobrovolne od hladu nezomrelo

berenika39
15. apr 2011

ahoj, mám doma klona....asi jsou děti, od mala naprogramovaný na výživu sportovců, nebo prostě v prenatálním životě koukali na pořad Jste to co jíte ( to u vás nemáte, pořad v tv,o zdravé stravě🙂)). Už jsem tu četla víckrát pomoc o radu, v podstatě je to u všech podobné....
Petr nejí nic, co je sladké,pečivo minimálně, žádé piškoty,sušenky,nehrozí sladké jídlo (žemlovka 😝 ) ani kousek čokošky...zmrzlinu,nic. To mi samozřejě neva.
Od 9 měsíců jí denně i dva bílé chocenské jogurty, jiný nepozře, nehrozí puding, nějaký dezert, nula.
Přes den dostatek masa, ovoce, zeleniny, rýže. Ale je fakt, že si dá i brambor neo těstovinu, hlavně aby v tom byl maso.
Je jak lunt,bo nemá z čeho ukládat, energie vydá víc než přijme.
Jediné, co jsem mu začala před dvěma měsíci dávat, je Pediakid (pro podporu chuti k jídlu), a přibral trochu - jí víc, asi častěji. Ale rozhodně nezměnil svůj jídelníček 😉 .

evabb35
16. apr 2011

Skús doplniť tekutiny. Koľko cez deň vypije tekutín? Keď zje málo, tak len častejšie dávaj cez deň jesť. Robila som to tak, že napr. sme mali obed - trochu polievky, trochu hlavného jedla zjedlo a potom o 2 h znovu som ponúkla obedné menu. Takže vlastne dieťa jedlo obed na 2-krát. Jednoducho trošku zjedlo, malo prestávku a potom znovu som jedlo zohriala a ponúkla. Takto sme vlastne jedli s prestávkami a zabralo to dosť času, ale tak zjedlo toho viac. A tak to bolo aj s raňajkami, aj s večerou. Návštevy sa dosť divili, že čo stále dieťa kŕmime, ale inak sa nedalo. Inak by za deň zjedlo veľmi málo.

evabb35
16. apr 2011

Aj dnes som večeru ponúkla o 18.00 h - dieťa zjedlo pol taniera. Teraz idem to ešte zohriať a dám dojesť zvyšok.

petruska107
16. apr 2011

ahoj 🙂 Ja mám doma 11 ročného chalana a zažila som s ním podobné situácie ako ty. Jeho spolužiaci majú o 8 až 12kg viac ako on. Občas sa preto podceňuje a už sme riešili aj šikanu v škole 😢 lebo spolužiakom pripadá asi ako ľahká korisť. Skúsila som už všeličo-od vitamínov B12, cez oligosacharidy, až po Pangamín, ale nič moc sme si nepomohli. Lekárka tvrdí, že to nemám vôbec riešiť, aj keď krvné testy ukázali nedostatok železa... Niekde som sa dočítala o rastline Acai a našla som výrobok, ktorý môžu z tejto rastliny aj deti-môžem potvrdiť, že nám to zabralo. Začíname pomalinky viac jedávať a krvný obraz sa nám po mesiaci zlepšil. Ja som síce zo sirupu Acai schudla, ale syn začal častejšie jesť a vidím na ňom, že mu konečne aj FAKT chutí 😵

cuchre
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
briketa
autor
21. apr 2011

@petruska107 skusim ten Acai dzus, byvame v subtropickom pasme, u nas ho normalne predavaju ako pomarancovy a iny dzus. Ja ho zvyknem pit lebo je to dobry antioxidant, uvidime co na to synator :D. On normalne dzusy nepije. Ale poviem, ze je to medecina tak sa zaprie.
Schudnut som po nom urcite neschudla 😀

@cuchre pivo nie, to nie. to mu urcite davat nebudem, ma pat rokov. ale dik za radu.

vulka
21. apr 2011

@briketa To ako keby som čítala o našom synovi. Ale ten náš neje žiadne mäso. Ale za to si dá zemiaky. Suché a môžu byť aj nesolené. Syn má 3 roky. Z ovocia jedáva len jablko, banán a kiwi. A na jeseň ríbezle.
Ale váhovo je na tom dobre. Takže si myslím, že keby jedol normálne, tak už riešim obezitu.
Ale to malé množstvo čo zje ma vyhnalo do lekárne. Kúpila som mu sirup Peritol. A čuduj sa svete dieťa sa rozjedlo.

petruska107
21. apr 2011

ajoj briketa 🙂 No ja ti neviem, ja pijem Acai balance-má to aj výťažok z medovky, je to taký superdetoxikátor 😀 a ten sirup si dávam 2krát denne po 2 pol. lyžice. Možno to má trochu iné zloženie a tým aj vplyv na organizmus. Dúfam, že vy po tom vašom aspoň trochu nabehnete na papanie s chuťou!

digysa
22. apr 2011

@briketa Tak ja potrebujem opacnu radu...ako odobrat chut do jedla. Moj syn mi niekedy pripada, ze fajci marisku 😀 Stale je to chlapca hladne.... Inak ak ma tvoj synator rad mlieko, mozno by si mohla prejst na plnotucne. Alebo nejaky ten shake.

briketa
autor
22. apr 2011

@digysa alebo si objednam Teba ku nam, mozno varis take, ze by aj Neal zacal vsetko jest ;) Kedy mas dovo? Namiesto Karibiku si das Santa Barbaru 😀
Inak ja kupujem celkovo vsetko plnotucne.

stvura
22. apr 2011

aj ja mam doma dvoch sportovcov...velmi aktivne deti, spaluje im extra rychlo a nemaju gram navyse. Tiez mam pri oboch vykricniky od pediatricky. Skusila som Pikovit, no nejako nezabral pri malom, ponukam neustale, naozaj vsetko, nerobim ziaden binec ani ked zje cokolvek sladke...no on je proste behun a nic v nom neostane, vsetko preleti. Tiez ma vyhrady k viacerym jedlam, on bol asi cinan v predchadzajucom zivote, lebo ryzu s masom by mohol jest kazdy den. Jaj, ten Peritol som tiez mala od lekarky predpisany, no brali sme ho asi dva mesiace, troska sa rozjedol, no akonahle sme ho vysadili sa vsetko vratilo do normalu, takze neviem ci sa k nemu vratit a ci to brat dlhodobo...
@vulka ten peritol sa da brat dlhodobo?

adulik144
22. apr 2011

Ahoj ja som menšej Lucke davala Cebion Multi, vo februári bola chora a nič jej nechutilo, tak doktor mi ho odporucil. Treba vyskúšať.
http://www.mojalekaren.sk/cebion-2-x-multi-sirup/

adulik144
22. apr 2011

Akurát pozerám, že tam je odporúčany skor na imunitu, ale mne ho odporučil s tým, že je tam to "B". 😅

taty
22. apr 2011

Aj môj vegetarián dostal Peritol a v pohode sa rozjedol.Najskôr mu dali dávku 3x denne ale keďže ho to uspávalo tak znížili mu dávku na 2x denne.Za týždeň pribral 3.5kg.Jedol všetko konečne neodmietal mäso.Ale bohužiaľ po vysadení sme tam kde sme boli pred.Zas odmieta jesť a zas je len ovocie,zeleninu,syry a jogurty.Teraz je chorý tak doktor povedal že po antb. mu to zas predpíše na dva týždne nech to čo schudol zas naberie.

marcsa
18. jún 2011

@petruska107
Ahoj chcela by som sa Ta spýtať že v akom obchode si kupila ten sirup ACAI? ďakujem velmi pekne za odpoveď 🙂 Majka

strociatka
18. jún 2011

ahojte, tak my sme vyskusali Peritol a nic, sustavne sme skusali Cebion multi a nic a nakoniec to vyriesilo to uplne najjednoduchsie - pivovarske kvasnice, lacne, bez vedlajsich ucinkov a lahko dostupne v lekarni, my davame ten najobycajnejsi Pangamin a mala teraz uz dlhodobo papa ako diva, dokonca sa stal taky zazrak, ze si sama zacala pytat jest 😀

zanulienka
18. jún 2011

ahojte,mam 12 rocnu dceru,ktora ma ledva 31 kg.je malinka,chuducka,ziadnu chut do jedla nema,na kazde jedlo ma odpoved-to nelubim.... 😠 uz neviem co jej mam pripravit,pretoze vsetko je zle..teraz sa jej zacali v skole spoluziacky aj posmievat,pretoze ma len 143 cm 36 nohu a ostatne uz maju 40 c.nohy a vyse 160...som z toho dost smutna,pretoze vidim,ze ju to trapi..boli ju z toho dost casto aj zaludok..ma stres..neviem co jej mam uz vyskusat aby jej zacalo chutit,,skusali sme peritol,ale nic

cherub
19. jún 2011

moje dcera má 4 roky, váží 13kg... nechce jíst, kromě těstovin a rýže do ní nedostanu z hlavních jídel skoro nic, oblíbila si rajskou, špagetovou a svíčkovou omáčku, pečené kuře a víc ani ň... na všechno ostatní bylo tisíc "výmluv", že ji bolí bříško, nemá hlad atd atd... netrpí průjmy ani žádnými zažívacímí problémy. Zkoušela jsem přípravek na zvýšení chuti k jídlu, zkoušela jsem vyhrožování, sliby, zákazy... nic nepomohlo, když se rozhodla že nebude jíst, tak prostě nejedla...

nevydržela jsem to a požádala doktorku o kompletní lékařské vyšetření - chtěla jsem totiž navštívit psychologa aby ji nějak nakopnul a bez vyloučení všech různých diagnoz by se semnou asi nikde extra nebavili.... nakonec se ukázalo, že dcera má alergii na lepek... nyní nás čeká vyšetření na celiakii, kterou na 98% skutečně má....

co chci říct - pokud máte nějaký problém s nechutenstvím vašich dětí, s nízkou váhou a celkovou hubeností, neváhejte a dejte dítě vyšetřit. ne vždy je to vymýšlení a zkoušení dětí, co maminka vydrží 😔

mamabiba
20. jún 2011

určite má cherub pravdu, ale väčšina z nás má iba ten problém, že nám deťúrence nechcú jesť. Ja mám 7 ročnú dcéru, ktorá je veľmi chudá. Od malinka mi nechcela jedávať, tak nám doktorka naordinovala prísny papací režim. Raňajky, desiata, obed, olovrant, večera..sladkosti iba ak zje a nie ako náhradu za jedlo. postupne sa to trošku zlepšilo. Ale teraz...iba spomeniem, že dačo varím, už sa ma hneď pýta, či to ona nebude musieť jesť, pretože také nelúbi. A ani nevie, čo v tom hrnci je. Raz za čas znova prejdeme na túto prísnu metódu, potom sa rozje, ja zase ustúpim a tak dokola. Zatiaľ som žiadne prípravky nepoužila, ale možno cez prázdniny dačo skúsim. A názor nášho pána doktora? Keď som s tým došla po prvý krát, tak mi iba povedal, aby som sa pozrela na seba...pretože aj ja vraj trpím tabuľkovou podváhou...ale nám v rodine iba dobre spaľuje a naozaj jeme všetko a veľa...a bola som vybavená. A v podstate má pravdu. Vraj je to vždy lepšie, ako riešiť nadváhu. Ale určite sa treba poradiť s doktorom čo ďalej.

marika80
20. jún 2011

@mamabiba Mne tiez nasa doktorka povie, ze sak nema byt pokom tlsta. A sme vybavene.

rolak
20. jún 2011

tuším sú také probiotiká Nutrolin B pre deti, tie by mali vraj podporovať chuť do jedla, užívajú sa ako sirupček týždeň. je to aj bez predpisu.

menoee
28. jún 2011

Ahoj treba skusit vitamin B12, B-complex alebo Pikovit su to tablety ale tusim su aj nejake sirupy.
My sme nasadili B-complex, zda sa mi ze trosku lepsie papa ale este chcem skusit ten Pikovit. Nas maly ma 5 rokov, rychlo rastie do vysky, potom nestiha priberat. Tiez sa niekedy jedujeme pri jedle, tak snad vitaminy pomozu. Treba si precitat pribalove letaky 🙂

bubinko83
25. júl 2011

@strociatka ahoj,chcem sa ta spytat aky davaš malej ten pangamin? Chutilo jej po tom jest ? Pribrala?

strociatka
25. júl 2011

@bubinko83 ahoj, tak ja davam ten najlacnejsi, na obale je napisane Vitalita (pivovarske kvasnice B12) obohatene su o B komplex, vapnik, horcik a chrom - ja to lyzickami rozdrvim na uplny prasok a pridam napr. do kase, ktoru mala velmi lubi a zarucene spapa. V kratkom case sa neuveritelne rozjedla a velmi pekne pribrala. Brala ho 3x denne po dve tabl a vybrali sme cca 2-3 balenia. Dnes uz je bez pangaminu a papa naozaj velmi slusne, nemozem povedat vobec nic zle. Dnes ma 3,5 roka vysoka je asi 110cm a vazi cez 18 kil. Som s tym maximalne spokojna, zvlast po tom, co sme na rady lekarky skusali kadejake prostriedky na predpis s vedlajsimi ucinkami a nic, toto skvele zabralo bez utlmovania a pod. Mozem len doporucit.

bubinko83
25. júl 2011

@strociatka dakujem.Ja neviem ako to do syna dostat,lebo nehcce mi vypit žiaden sirup ani lieky zapit.A kaše nepapame,nevieš ako by som to do neho dostala?

strociatka
25. júl 2011

@bubinko83 neostane ine, ako skusat, ja som to raz dala do caju, smrdelo to po pive, ale na moje velke prekvapenie to mala bez problemov vypila, ale ona vzdy velmi dobre pila, potom skus zamaskovat do polievocky, je to tazke vymyslat, ked tie nase male potvorky nas vzdy odhalia, asi treba hladat a skusat, drzim palce.

em_ka
25. júl 2011

Ahoj baby, poradte mi. Dcerka ma 10 mesiacov a posledne tyzdne nechce jest. Dostanem do nej len polovicu co predtym. Dnes ale uplna katastrofa. Rano vypila 180ml mliecka, na desiatu 4lyz jogurtu a nic viac, na obed po hodine snazeni zero zeleniny (skusala som 3 rozne obedy) vypila aspon 100ml mliecka. Na olovrant skoro nic, ani ovocie, co ma tak strasne rada. Vyskusala som krabicovu kasicku (60ml!) a na veceru asi 50g kase + 3 kruzky rohlika + 30ml mlieka. Vazne netusim ci ide o nechutenstvo alebo su v tom? 😖 Cim by som mohla podporit jej chut do jedla?

berenika39
25. júl 2011

@em_ka ahoj, řekla bych, že když před tím jedla normálně a najednou nic, tak že za tím bude něco jiného než nechutenství. děti, které jím trpí, jsou vesměs pořád nejedlíci, jedí málo, jen něco, jen někdy...ale furt 😒 . Možná na malou něco leze, možná zoubky, ale když z ničeho nic začala odmítat jídlo, nějaký důvod to má.
Počkej pár dnů, pokud není hubeňour, nic se nestane, hlavně aby měla dost tekutin, mlíčko, vodu...a ono se to upraví. Určitě není problém, když zdravé dítě nějaký den nejí všechno...Petr byl takhle zaseknutý vždycky, když mu lezla stolička. A to ještě dvě nemá 😨 😨
Já si vždycky, když mám přehnané ambice na jídlo prcka vzpomenu na manžu, jak mi jednou udělal přednášku, a měl pravdu: ty se tady snažíš do malého nacpat za den ovoce, zeleninu, oběd, večeři, jogurt a chleba....umíš si představit, kolik dětí nemá ani zlomek toho za den a žijou? 😉 😉

em_ka
26. júl 2011

@berenika39 Najzaujimavejsi na tom je, ze dcerka od 4. mesiaca nechce pit mlieko. Horko-tazko vypila 100ml a teraz chce len to tekute a dudlat a dudlat. Myslim tiez na zuby pretoze aj spatne spi ale nic noveho v puse nevidim. Do 5. mes jej vykukli 2 zuby, od tej doby nic ale vypada ako keby jej rastli vsetky dalsie naraz. Inak velka jedlica nikdy nebola, len asi pred mesiacom mala 2 tyzdne take obdobie ze neustale len jedla a teraz nic. Uvidi lyzicku a uz by bola vsade inde len nie u toho.