Ako podporiť chuť do jedla?

briketa
15. apr 2011

Syn ma pat a pol roka a je tak chudy, ze mam vykricnik aj od pediatra. Cisla nie su dolezite, skratka vzhladom na svoj vek, vysku a vychadzajuc z jeho porodnej vahy je v skale podvyzivy.
Ako podporujete u deti chut do jedla?
Momentalne je iba kuraciu polievku s rezancami a mrkvou, ovocie hocijakeho druhu v surovej forme, niektore zeleniny bud surove, alebo sparene bez vsetkeho, basmati ryzu holu uvarenu. Ma rad jahnacie rebierka a morskeho raka - homara, ale oboje tieto veci su financne neunosne mat ich kazdy den.
Vo vseobecnosti ma rad maso ale to len pecene, bez vsetkeho a par hryzov.
On sa vlastne stravuje dobre, ale zje velmi malo a nic z coho by pribral. Nic nesmie byt zahustene, zmixovane, mastne, sladke, vsetko len uplne hole.
Neje chlieb, zemiaky, cestoviny, kuskus, zje len jeden druh jogurtu,
Ako tam potom podporit aby pribral?

adka.baby
26. júl 2011

na chuť do jedla je super pikovit sirup nám veľmi pomohol a je super aj na trávenie a dobré vyprázdnovanie.... 🙂

berenika39
26. júl 2011

@em_ka ono ty zoubky nejsou vidět, ale trápí je to...fakt to na ně vypadá...hlavně at pije, pokud možno mlíčko a přejde to..

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
berenika39
26. júl 2011

@em_ka je, ale doporučený..znamená to, že není na mladších dětech testovaný, farm. firmy se takhle chrání. malá není už miminko, v deseti měsících bych jí to klidně dala. třeba jen poloviční dávkování, vyzkoušet to, pak dát normální dávku. není to lék, je to jen doplněk...měl by právě nahrazovat to, co chybí, když děti nejedí (ovoce, zeeninu...).

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veruska007
26. júl 2011

Moje sestra trpivala nechutenstvim, nasi ji varili caj z repiku a sladili glukopurem.

veruska007
26. júl 2011

jo, a taky mame velmi hubene dite, dr. mi vzdycky nadava, ze mu davam malo jist. No, on naopak ji jako kobylka, jen je zivy, tak to vybeha. Hodne pomohli "budulinci", je to jako pribinak, ale je tam na obrazku budulinek. Nez dopovim pohadku, sni tri 😀 . Ale on ji normalne hodne, treba k obedu i 8-9 naberacek polevky (3 talire) a pak jeste druhe jidlo... ale je fakt hubeny, jak z koncentraku. Holt, kdyz jsem si brala manzela, mel 60 kg... at zije genetika. Akorat ja vypadam, jako bych jim doma vsechno snedla 😝 .

adka.baby
26. júl 2011

@em_ka ano ano je od roka,ale ak pediatrička povolí, nič sa nestane,ked sa podá aj skôr....my sme dávali a všetko je o.k 😉

petka015
30. júl 2011

Ja davam hlivacika asi 4 mesiace a malemu stalechuti aj pribral. a je to aj na imunitu. 🙂

barborka170777
18. jan 2013

ahojte ja by som sa chcela poradit ci by mi nevedel neikto pomoct mam dcerku bude mat 3 rocky nechce mi papat len stale kakao mi je a pritom jedla normalne neviem co by jej take pomohlo ale mam ten problem ze sme v anglicku a tu ziadne take syrupy nemaju neviete mi pomoct dakujem 🙂

terezale
18. jan 2013

@barborka170777 Ahoj a nemá třeba afty, anebo nebolí jí v krku, takže se jí špatně kouše?. U nás u holčičky je to, že přestane jíst vždy ukazatelem zdravotního problému. Jinak ale tak jako tak platí, že i když dříve byla naprosto pohodová ohledně jídla, tak kolem třetího roku začala být hrozně vybíravá a nejradši by jedna od rána do večera sladké. Nyní jsou jí čtyři roky. Jinak obecně co se týče povzbuzení chuti k jídlu, mám dobrou zkušenost s Pangaminem neboli pivovarskými kvasnicemi. Ovšem je to český výrobek, který asi taky nekoupís v GB.

stanislavao
18. jan 2013

@adka.baby prosim vas, pikovit sirup je aj na vyprazdnovanie? nemala som ho, ale syn ma problemy so zapchou. myslite, ze by pomohol? a ktory pikovit, lebo uz ich je viac druhov. dakujem.

lila77
18. jan 2013

B komplex pre deti podpori chut do jedla a tiez pre deti co maju afty v ustach , krvacia v ustach a tak, nechcu jest a tiez davaju rybi olej

lila77
18. jan 2013

a este teraz som objavila Martankov novinka taky tmavo modry na rast tak to skusam myslim ze je to dobre su to take gumove cukriky

lenusiatko
24. jan 2013

O tom detskom nejedeni si myslim, ze je to moderna mora dnesnych rodin a takmer trest bozi. Viem o com hovorim, moja dcera ma svojim nejedenim takmer dohnala na psychiatriu a tie lekarske reci, ze od hladu neumrie su zvasty. Moja by umrela, keby som ju do dnesneho dna takmer vkuse nekrmila. Jasne, ze vsetky by vyjedali zmrzlinu, cokoladu, cukriky, toto u nas neexistuje. A neverim ani na vitaminy, uz sme mali uplne vsetko. U nas je to zatata hlava a povaha. Vsetko od narodenia maju naservirovane, matky sa im ideme strcit neviem kde. My ked sme boli mali, sme sa tyzden tesili na nedelne kura a trhali babke zo stromu jablka, alebo kradli hrach v poli. Je mi z toho zle, kazde druhe dieta neje, kazde cosi ma, dake alergie a neviem co vsetko. Toto nase mamy absolutne nemuseli riesit. Moja mama, ked bola dieta, skoro zomrela od hladu, ale preto, ze bolo po vojne a bola bieda. Takze keby som vam vedela poradit, poradim, ale za 5 rokov som na nic rozumne neprisla a urcite odmietam dalej sponzorovat nenasytnych farmaceutov aj s celymi ich vitaminmi a podobnymi klamstvami ... 😉

mamavera
27. jan 2013

@lenusiatko napísala si to úplne presne - je to moderná mora dnešných rodín. Hlavné pravidlo - nerobiť z jedla stred vesmíru, je to potom vynikajúci prostriedok na vydieranie. Predložiť jedlo pred dieťa, najesť sa sama, tváriť sa, že mi je absolútne jedno, či to zje, alebo nie, v žiadnom prípade nedať najavo nervozitu (aj keď nervy ako špagáty), po po, hodine sa spýtať, neprosíš si? Vysypať jedlo do koša, WC - nie demonštratívne, nekomentovať, pospevovať si pri tom, nedať najavo, že ma štve, že dieťa bude hladné a starostlivo pripravený obed v koši. Do ďalšieho jedla okrem tekutín NIČ!!! Ani ovocie nebude doma, ani pribináčik v chladničke, ktorý si môže vybrať. Predložiť ďalšie jedlo, postup zopakovať. Absolútne jedlo nekomentovať, nehovoriť aké je dobré, ako ho ľúbi a pod. Jesť je prirodzené, tak ako dýchať. Ešte NIKDY sa mi nestalo, aby toto nezabralo. Najlepšie to funguje, keď ideme so škôlkou do školy v prírode, tam je deťom absolútne jasné, že naozaj nedostanú nič iné a keď sa rozhodnú, že nebudú tri dni nič jesť, tak budú tri dni hladné. Pri oznámení, že si jedlo neprosí, povedať ľahkým hlasom - dobre a venovať sa niečomu inému. Dieťa má veľmi citlivé senzory, ktorými veľmi rýchlo vycíti, či nám je to naozaj fuk, alebo nás môže prostredníctvom jedla vydierať. Práve preto to naše maminy a babky nemuseli riešiť, lebo to brali ako niečo samozrejmé a neleteli nám hneď robiť niečo iné, keď sa nám obed nepáčil. Rozmýšľaš veľmi rozumne, že všetky tie farmaceutické somariny slúžia na ich vyššie zisky a na upokojenie svedomia mamičiek.
Maminy, ruku na srdce - vydržali ste to niekedy takto robiť dva týždne? Bez akéhokoľvek keksíka, cukríkov, lupienkov, jedlo päť krát denne predložiť pred dieťa jedlo a postupovať tak, ako som opísala. Keby to tak bolo, deti by nejedli ani mne v škôlke. A verte, že som nikdy na ne nezvýšila hlas, že im naozaj dávam vehementne najavo, že je to ich vec, či to zjedia, alebo nie. Už len preto, že so mnou mali doma také isté problémy, ako decko som žila asi len zo vzduchu....točila sa okolo mňa celá rodina. Až keď sa narodil súrodenec a bolo na mňa menej času, nemala som obecenstvo, začala som jesť.

adka.baby
29. jan 2013

@stanislavao Ahoj na vyprazdnovanie to určite neviem ale je super na travenie takže by to mohlo pomoct...obyčajný pikovit si pýtaj v lekarni s prebiotikami

lenusiatko
29. jan 2013

@mamavera
Pomenovala si to presne, takto nejako sa k tomu postavila aj moja mama, nikdy sa nepamatam, ze sme doma riesili jedlo, ci niekto je, alebo neje. Jest bolo prirodzene a vzdy to, co mama pripravila. Mne ked sa narodilo druhe dieta, nebolo nan absolutne cas, lebo sme stale riesili prve. Jest sa naucilo same a take dieta by som dopriala kazdej mame na svete. Prva veta, ktoru povedal bola : Puosim si mesi (prosim si masko). Ked si ucitelka v MS, tak to asi mas dobre okukane, ako to funguje. Mna uplne poraza, ked vidim mamy na ihrisku a vonku, ako s lyzicou nahanaju deti, aby papkali, jablko krajaju este aj skolakom, a jedna presnedavka s prplanim v piesku stoji mamu celodenne nervy. Tiez som to pri prvom robila a povedala som si, ze nie som otrok, brat dietatu von tri jedla, ktore aj tak nezje. Teraz si vystacime s flasou vody a ked si hladny, pockas si.

mamavera
29. jan 2013

@lenusiatko zo mňa píšu dlhoročné skúsenosti, podopreté skúsenosťami s deťmi mojich 17 bratrancov a sesterníc. Aby som ja naháňala dieťa po ihrisku, naozaj nehrozilo 😎 , jasné, že malých dvojročných motivujem všetkým možným, ale nikdy nenútim. Mamičky, ktoré podávajú dookola dieťaťu len jeho päť-šesť obľúbených jedál, ani netušia ako mu ubližujú. Nie len, že tie deti nedostávajú plnohodnotnú stravu, ale chuť alebo nechuť do jedla je aj signálom, že sa s tým dieťaťom niečo deje. Keď prestane jesť dieťa, ktoré s jedením nemá problémy, väčšinou je to signálom, že bude choré. U dieťaťa, ktoré nemá rado dve tretiny jedál, to odhadnúť nedokážem. Je to každého vec, ako si to s dieťaťom nadstaví. Ja osobne sa jedlom nikdy vydierať nedám, každý má právo pár jedál neznášať, ale to je všetko.

morgan
15. feb 2013

Ahoj, muj starší syn taky velmi málo jí a je dost vybíravý. Když pominu to co psala @mamavera a má určitě v některých věcech pravdu, tak u nás hodně pomohl Nutrolin B, doporučila mi to doktorka, je to komplex B vitamínů. Vůbec jsem tomu nevěřila, ale bere to už měsíc a opravdu má mnohem větší chuť k jídlu a i váha jde pomaloučku, ale jiste nahoru.