Ako presadiť predčasné zaškolenie?

maestro
9. máj 2016

Môjmu 5-ročnému synovi by prospelo predčasné zaškolenie, t.j. škola o rok skôr (dôvody sú na dlho) a máme to už aj dohodnuté s jednou súkromnou školou, ale štátna psychologička si postavila hlavu, že ona ho do školy nepustí. Má na to paragraf v školskom zákone, takže jednoducho ignorovať ju nemôžem. Povedal som jej, že mi stačí podmienený súhlas pre domácu školu (partnerka je učiteľka ZŠ) s tým, že syn by potom nastúpil do 2. ročníka na súkromnú ZŠ s 10 deťmi v triede, ale ani to psychologičku neobmäkčilo. Dal som jej portfólio synových prác, ktoré ukazuje, že je v niektorých oblastiach o 1-2 roky popredu, ale ani to nezabralo. Jej argumenty sú odborne spochybniteľné (ba až absurdné), ale súd by trval príliš dlho (a šance sú, že súdneho znalca by robila jej kolegyňa).

Nástup do školy v bežnom termíne (v 6-tich rokoch) by synovi veľmi uškodil, tak mi to nedá spávať. Už ma napadlo aj to, že by sme sa presťahovali do Anglicka, kde sa chodí do školy od 5-tich rokov. Stále ale hľadám nejaké riešenie na Slovensku.

Chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti so štátnymi psychológmi (CPPPaP)? Aké mladé dieťa vám pustila psychologička do školy? Sú nejaké páky na štátnych psychológov? Sú vôbec pri rozhodovaní viazaní zákonom, záujmom dieťaťa a povinnosťou náležitej odbornej starostlivosti? Alebo majú voľnosť v rozhodovaní a nikto okrem ich nadriadených s nimi nepohne? Dá sa to obísť fiktívnym štúdiom v zahraničí? Aktuálne fyzické sťahovanie do zahraničia (napr. do Anglicka) beriem ako krajnú možnosť. Čo môžem urobiť pre to, aby som mal dieťa prijaté do ZŠ na Slovensku v 5-tich rokoch?

snapi
9. máj 2016

@saurian
@maestro Centrum specialno pedagogickeho poradenstva by ti dieta na vysetrenie nemalo vziat pokial nema nejake zdravotne znevyhodnenie, vyvinovu poruchu ucenia alebo poruchu aktivity a pozornosti... Predpokladam, ze tvoje dieta sem nespada, takze ostavaju len CPPPaP. Malo by to byt tak, ze pojdes na vysetrenie do spadoveho, ale niektore su ochotne vziat aj ked k nim nepatris podla miesta bydliska. Treba sa ich narovinu opytat. Pride mi zvlastne, ze sa ohanala zakonom, kedze naozaj je to uz dnes bezne, ze pokial dieta na to ma, moze ist do skoly predcasne.

yanni
9. máj 2016

@ellaeliska presne ako pises. Ono je to aj casto takto, ked su tam starsi surodenci. Deti su zvedave,
Priklad. mam o 6 rokov mladsieho brata a ako zacal "viac vnimat", tak ca, v 3. rokoch, doslova nasaval z mojich skolskych veci. Chytil ceruzku a odkresloval pismenka. Vypytoval sa na obrazky v knihach. No nepovedz mu nic, zakaz, lebo ved ma len 3-4 roky a ma sa ucit basnicky a hrat v piesku.
Kazde dieta je ine. mame 4 deti a kazde je ine. To co druhorodeny vedel v 3. rokoch, tretorodeny nevie ani v 6. ten neviem ani kreslit, ani pisat (dokonca ani svoje meno!!!!), ani pocitat a predsa ide v septembri ako 6 rocny do skoly. Testom pri zapise presiel, je zrely po vsetkych stranka, tak co mu mame davat odklad.
A tak isto je to aj s nadanymi detmi, popripade s detmi, ktore sa narodili +/- po zacati skolskeho roka. Preco ich brzdit, ked su zrele uz v tom veku?

maestro
autor
9. máj 2016

Nulté ročníky som skúmal tiež. Je to spravidla určené pre deti, ktoré majú odklad, t.j. majú problém s učením, nie naopak. Robia sa tam veci ako v škôlke s predškolákmi, možno niečo navyše. Sú aj také nulté ročníky, ktoré sú podstatne intenzívnejšie, hlavne pri školách pre nadané deti. Taký nultý ročník by urýchlil synove pokroky oproti tomu, čo by dosiahol len s rodičmi (a odbremenil by nás na jeden rok), ale potom by sme aj tak narazili na prvý ročník, kde by nemal čo robiť. Predčasný prvý ročník vlastne potrebujem zoficiálniť len preto, aby syn nastúpil budúci rok do druhého ročníka a neopakoval znova učivo prvého.

slizicek
9. máj 2016

A nemohol bz buduci rok pri nastupe urobit rovno postupove skuskz do druheho rocnika?

maestro
autor
9. máj 2016

Školy pre nadané deti sú 6-12 mesiacov popredu oproti bežnej škole, takže tam by syn mohol nastúpiť až o rok a to tiež len na základe testu nadania. Ja beriem všetky testy v tomto veku ako lotériu. Ak syn vytiahne kratšiu zápalku, pôjde do prvého ročníka bežnej školy, kde bude čítať Mama má Emu a sčítavať 2+3...

Aj keby ho zobrali, školy pre nadané deti prinášajú množstvo problémov. Oveľa viac sa mi páči jemný prístup bežnej školy, ktorá plynule nadviaže teraz, nie o rok, a ktorá sa nebude naháňať za výkonom na úkor radosti z učenia a mimoškolských aktivít. Ak by ho bežná škola nudila, kedykoľvek môže prestúpiť na náročnejšiu školu.

abbey1
9. máj 2016

@maestro My sme práve dnes absolvovali sedenie u psychologičky, pretože chceme odklad pre dcéru. Nebudem popisovať naše dôvody, to nie je relevantné. Chcem len napísať, že som odchádzala, a ešte stále som, riadne flustrovaná. Proste je nejako podivne nastavený systém, nikto netuší v prospech koho, určite však nie detí.
Držím päste, aby sa ti podarilo "dobojovať" to úspešne v prospech syna.

maestro
autor
9. máj 2016

@slizicek O preskočení ročníka je málo informácií. Toto by som si rád ujasnil, ale robí sa to podstatne menej často ako predčasné zaškolenie, takže s tým má málokto skúsenosti. Predbežné informácie hovoria, že by tam bol test nadania a v takom prípade by už bola lepšia škola pre nadané deti. Stále v tomto ale tápam. Bolo by super, keby sem niekto zo skúsenosti napísal kritériá pre preskočenie ročníka.

slizicek
9. máj 2016

Kamaráti majú teraz prváka a prihlásili ho do bežnej ZŠ podľa spádovej oblasti, avšak od začiatku majú problémy - ťažko zvládnuteľný spolužiaci zo sociálne slabšieho prostredia a učiteľka, ktorá ich nezvláda... ich syn je šikovný a preto s ním išli na testy do CPPPaP, kde im odporučili triedu pre nadané deti (tá je však v ich prípade plná a takmer nulová pravdepodobnosť, že by sa tam dostal v jeho ročníku) alebo postúpiť o ročník vyššie - urobiť postupové skúšky. Neviem ako im to dopadne, lebo musia sa ísť dohodnúť s riaditeľom..
Preto ak máš vybratú školu, kde chceš dať neskôr syna, najlepšie je skúsiť sa riaditeľa spýtať, či by synovi umožnil pri zápise, príp. počas prvého ročníka, urobiť rovno postupové skúšky do vyššieho ročníka.

maestro
autor
9. máj 2016

Presmerovať na rok synov záujem na čisto mimoškolské aktivity je v princípe dobrý nápad. V praxi to ale veľmi nefunguje. Bez gramotnosti to šlo celé mesiace vďaka vynikajúcim predškolským pomôckam, ale teraz už narážame stále viac na čítanie a matematiku. Syn tiež benefituje z každodenného rytmu a kontinuity. Niektoré veci sa nedajú učiť nárazovo. Je lepšie ich rozprestrieť na niekoľko rokov po malých dávkach.

uhnakova
9. máj 2016

Na Palisadoch je sukromna skola Milovane dieta, beru uz deti predskolskeho veku. Je to skola rodinneho typu, malo deti, vyucovacie hodiny spojene pre deti rozneho veku. Mozno by to tvojmu synovi sadlo.

moni73
10. máj 2016

@maestro máte pre syna vybratu nejakú špeciálnu školu? Pretože sa mu zdá, že to, čo o škole, resp. Vzdelaní píšeš je značne naivne. Stretol si sa s inštitúciou cpapp, podobne je to v školách. Pokiaľ som správne pochopila, syn do školy ísť nechce, keďže mu vysvetlujes dôvody. Nechápem....

moni73
10. máj 2016

@lucinocka ja s tebou vlastne súhlasím a opraviť chcem len jedno. Vraj deti číta pre nástupom do školy čoraz menej. Teda, aby som uviedla na správnu Mieru: do školy pre nadané deti sa pri jej vzniku hlásilo snáď 80-90% citajucich deti, teraz je to vraj menej ako polovica.

mircalla
10. máj 2016

@maestro mna teda na tvojom prispevku zaraza viac veci, ale vypichnem len jednu. mate to dohodnute s nejakou sukromnou skolou,
my sme boli okrem zapisu v mieste bydliska na dalsich skolach (jedna anglicka statna Kosicka PYP a 2 sukromne, kvalitne ale nie drahe - Felix a Narnia), vsade boli dost drsne prijimacky ci testy zrelosti, zo ziadnej este ani len vysledky nevieme.....ako to mozete mat dohodnute? ak sa jedna o take talentovane dieta, tak ste vyberali zrejme kvalitnu skolu a na tie beru tak kazdeho stvrteho (aspon u nas to tak bolo) na zaklade testov. a na prijimacky ci test zrelosti ho v jeho pripade ani nemohli pripustit, kedze nema na to vek a odporucenie psycholicky.
Takze vysvetli....

mircalla
10. máj 2016

A sme z rovnakeho mesta, takze by som to celkom zaujimalo, nakolko na kvalitne skoly neberie bez prijimaciek, nieco ako sme dohodnuti tam neexistujue - treba sa zaregistrovat, ist na zapis a testy zrelosti a nasledne cakat na vysledky a je to velke sito
Inak nechapem, preco beries ako tragediu, ze dieta by malo este rok pockat a dokonca sa kvoli tomu stahovat do anglicka?
@alaguema suhlasim

sardinka335
10. máj 2016

@mircalla celé mi to pride nejake divne a jednostranné čo piše otecko ....ono tieto talentovane deti su často v nejakej oblasti ze super a su oblasti kde im to chýba, napr. socializácia, sebaobsluzné cinnosti, su hravé, neudržia dlhšie pozornost...Ako nehovorím ze všetky, ale na škole sme mali 2 take ,,kusy,, a mozno ten rok by im pomohol dozrieť osobnostne. Talent je len iste percento, zvyšok je snaha, drina ho rozvíjat. Preto aj z talentovaných detí ostávajú priemerné, pretoze ,,zaspia,, a často ich tie priemerné deti dobehnú a z priemerných sa stávajú úspešní jedinci - lebo makali. Tiez nehovorim paušalne, ale stava sa to proste treba to spravne podchytiť. Tento otecko mi pride trošku premotivovaný a mimo pedagogicku realitu, podla mna velmi tlačí na to ,,preskakovanie ročníkov,, a zameral sa len na vzdelanostnu stranku, ale uplne vynechal osobnostnu a socializačnu stranku svojho dieťaťa. No čo...ako sa vraví všetko má nejaké obete. Aj toto dieta ich na oltár svojej vzdelanosti prinesie. Aké, ukáže až čas a kontakt s realitou.

saurian
10. máj 2016

@maestro
na temu dnesne skolstvo je zlozite sa vyjadrovat... ja nadobudam pocit, ze prevazne sa snazia len ucit "nalinkovane" veci, vobec nerozvyjaju osobnost dietata, sebavedomie, nepodporuju silne stranky, a hlavne - nepodporuju u deti ZAUJEM, nesnazia sa ich pozitivne motivovat,... proste na to by sa dalo vela pisat.... ale ty o tomto mas jasny obraz, predstavu mi pride.
a nulty rocnik - skutocne tam vo vacsine chodia deti, ktore maju nejaky problem, kde prave je to u nich akysi medzistupen medzi skolkou a skolou...
moj syn mal odklad - najma kvoli pozornosti, inak "vedel" co ma, socialne je ok, zaujmy tiez k veku... do skoly chcel ist... takze sme sa dohodli, ze do skoly pojde s odkladom, a moze chodit na kruzky ktore si vyberie, proste sme jeho zaujem, silne stranky rozvyjali mimoskolkarsky, ina cesta nebola.
ak je skolka kvalitna, dobra, hlavne pedagogovia, tak dokazu aj "nadane" deti, ci deti ktore su vopred, rozvyjat, rozvyjat ich zaujmy, "zatazit" ich viacerymi informaciami, poznatkami o svete, aby uspokojili jeho zaujem, zvedavost... ale takych pedagogov je malo.
co sa tyka skoly pre nadane deti - tam robis testy, myslim ze beru deti s IQ nad 130.
ak si presvedceny o tom, ze syna uz "brzdi" jeho aktualna skolka, trieda, rovesnici... tak hladaj pre neho najvhodnejsie riesenie dalej, nedaj sa.

mircalla
10. máj 2016

@sardinka335 ano, ved psychogicka hodnoti aj emocnu zrelost
suhlasim s tou premotivovanostou
a okrem toho ozaj mi nie je jasne, ako sa da v dnesnej dobe s nejakou skolou dohodnut? z vlastnej skusenosti viem, aky je na kvalitne skoly pretlak (na slovensku kvalitne vobec neznamena najdrahsie) aj to aj vratene playtenych samozrejme

my sme si odmakali prijimacky, v tej anglickej trvali skoro 3 hodiny, okrem toho vsade dotazniky, prihlasky, administrativa. deti ktore dosiahnu 6 rokov az po 31.8. auguste 2016 bolo potrebne na zapis priniest potvrdenie o absolvovani testu skolskej zrelosti z pedagogicko-psyhologickej poradne potvrdenie od detskeho lekara. neviem, aka skola dala oteckovi prislub ze syna zoberu len tak

saurian
10. máj 2016

@sardinka335
ciastocne mas pravdu - ale dojem ze je socializacia slabsia - moze sposobit aj to, ze maju ine zaujmy ako svoji rovesnici, ze sa pri svojich rovesnikoch "nudia"...
dalsi problem je, ak su schopnosti dietata velmi nevyrovnane - tu by som bola v strehu - ak je dieta v jednej oblasti je vyrazne popredu (napr vie citat, pisat, ma akademicke vedomosti v 3r) a oproti tomu jeho socialne, sebaobsluzne a ine zrucnosti su vyrazne pozadu - tu moze ist aj o poruchu vyvinu.
a casto hranica medzi tym je velmi tenka, a nie kazdy odbornik dokaze diferencovat ci je dieta proste nadpriemerne nadane, inteligentne alebo ide naopak o poruchu vyvinu, lebo tu ide casto o deti, kde ta intelitencia v oboch pripadoch je nadpriemerna, a tym padom dieta dokaze svoje deficity "vykompenzovat".

lucik194
10. máj 2016

napisem teraz troska odlisne odhladom zaskolenia... my sme dceru davali predcasne zaskolit (je septembrova), mali sme zle referencie na statne CPPPaP a tak sme ju dali "zaskolit" v sukromnom centre, cele to trvalo asi 1,5 hodiny, co sa s nou psychologicka rozpravala, davala jej testy, kreslila, vsetko to prebiehalo v pohodicke, napisala posudok a ten sme prisiesli do skoly, nemali ani najmensi problem ze to nebolo zo spadovej oblasti psycholog ale z druhej strany bratislavy.... stalo to 20€ a ziadne stresy...

alaguema
10. máj 2016

@maestro hm...no, neviem. Psychológovia nie sú imúnni voči predsudkom, to je síce pravda, ale nechce sa mi veriť, že keby tvoje dieťa bolo bez najmenšej pochybnosti zrelé na zaškolenie, tak by to ona vedome a cielene poprela, len aby urobila dobre svojim predsudkom. Mám dojem, že ti uniká zopár faktov. Predčasné zaškolenie nestojí len na niekoľkých výrazne rozvinutých schopnostiach tvojho dieťaťa (mimochodom, možno by pomohlo, keby si konkretizoval, v čom konkrétne vyniká), posudzuje sa to komplexne. Museli ste predsa dostať správu, kde je všetko detailne spracované a podložené. Môže byť na hranici geniality v logickom myslení a v inej oblasti ešte pod hranicou, ktorá je potrebná na zaškolenie. Jedno druhé nenahradí, darmo budeš ukazovať projekty. Posudzovanie školskej zrelosti sa nerobí hromadne, ale individuálne a osobne. Tvoje dieťa tam predsa sedelo a posudzovali sa jeho individuálne schopnosti a danosti. Testy sú síce typizované, ale psychológ neposudzuje iba na základe výsledkov testov. To nie je ako keď sa robia klasické oklieštené IQ testy a šmitec. Pri posudzovaní školskej zrelosti si psychológ všíma oveľa viac, rozpráva sa s dieťaťom, všíma si reakcie, náladu, emócie, ako dieťa vníma prípadný nástup do školy. Prihliada sa aj na hodnotenie rodičov. Obvykle býva tiež spomenuté v správe. Ale nie je smerodatné, pretože rodič nebýva úplne objektívny, čo určite uznáš. Opakujem, ak máš skutočne pocit, že psychologička nepostupovala správne, môžeš trvať na pretestovaní. Ale ja mám dojem, že ty asi tušíš alebo aj vieš, ako by to ďalšie testovanie dopadlo a tak by si to celé rád preskočil. A ďalšia vec, ktorá ma zaráža je, že ty ako rodič vidíš svoju úlohu natoľko zdecimovanú, že si sa upol na tú jednu myšlienku, že ak má tvoje dieťa intelektuálne prosperovať, musí nastúpiť do školy a nijak inak. Lebo gramotnosť. To je jediný dôvod? Dnes je takmer normálne a bežné, že predškoláci vedia čítať aj písať. Vedia veci, ktoré sa učia dokonca aj v druhej triede (časti stromu napr.?). To ale neznamená, že sa zastavia vo vývoji, lebo to predsa už vedia...Obvykle sa to učia doma. Ideme do lesa, tak si hovoríme, čo je čo. Ideme do múzea, hovoríme si kopec zaujímavosti. Ovládajú kopec vecí, ale v škole dostanú tieto informácie nejaký ucelený rámec. Moja mladšia dcérka za mnou chodí sama, aby som je ukázala ako si píše ktoré písmeno. Tak píšeme a čítame. Nie preto, že ja chcem, ale preto, že chce ona. Pravdepodobne bude do septembra vedieť aj písať, aj čítať. Nevidím v tom problém. Podľa tvojej logiky by som teda mala dcéru tlačiť ako 5 ročnú už do druhej triedy, lebo v niektorých oblastiach vykazuje vysoký nadpriemer, slovnú zásobu má ako niektoré 10 ročné deti a polovicu učiva prvej triedy ovláda. Ale treba si uvedomiť, že v iných oblastiach vykazuje úplný priemer a v iných je to proste ešte len 5 ročné dieťa. Rovnako to bolo u staršej dcéry a jednoducho jej doma vynahrádzame to, v čom zlyháva škola. O našom školskom systéme si nerobím ilúzie, vidím tam veľmi veľa nedostatkov a keby som mala po blízku nejakú školu alternatívneho smeru, tak sú moje deti tam. Ale nemám, tak využívame iné možností, ktoré deťom môžu pomôcť sa rozvíjať mimo školu, vidím, že napredujú a škola-neškola, sú tu ZUŠ-ky, kopec aktivít, ktoré môžeš so synom robiť a neskôr, ak sa ukáže, že naozaj vykazuje vysoký nadpriemer a vyslovene ho bežná škola brzdí, sú tu alternatívy pre nadané deti. Na tvojom mieste by som sa riadila v prvom rade tým, čo chce on. Na tú otázku si ale neodpovedal. Chce ísť do školy? Ak áno, pretestujte. Ak nie, nechaj ho, nech ide svojim tempom.

maestro
autor
10. máj 2016

Syn samozrejme chce ísť do školy. Vie, že by ho učila mama doma. Ktoré dieťa by nebolo nadšené? O klasickej škole má pochybnosti. Nové prostredie, noví ľudia - deti sa takých vecí spravidla boja. Ale keď mu poviem načo by to bolo dobré a aké by to malo výhody, tak to viac-menej chápe, aj keď je to preňho stále čosi abstraktné a vzdialené. Deti nezvyknú plánovať. Na to majú rodičov a učiteľov, aby títo dovideli ďalej než po najbližší víkend.

maestro
autor
10. máj 2016

@lucik194 A o ktorom súkromnom centre to hovoríš?

mircalla
10. máj 2016

@maestro snad mi odpoved aj ohladom tej skoly...

maestro
autor
10. máj 2016

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva má podľa zákona právo vydať rozhodnutie o predčasnom zaškolení. V praxi to ale zdá sa nerobia. Nemajú to na stránkach. Iba že by k nim náhodou prišlo "problémové" dieťa a oni by zistili, že je v skutočnosti nadané. Vtedy dajú súhlas s predčasným zaškolením aj oni.

moni244
10. máj 2016

@maestro dalsi premotivovany rodic, co si postavil dieta na piedestal a lieci si na nom svoje komplexy z detstva. To, co pises, je des, vsetci su proti vam, zaujati a uz duplovane nechapem ten zmysel, ze riesis skorsie zaskolenie, ale dieta vlastne ostane doma, bude ho ucit mama a potom ma prejst plynulo do druhej triedy?????? Ale skola nie je len o uceni a vzdelavani, ale aj o socialnych kontaktoch, tvoje dieta ani nevie, co je skola, len sa tesi na to, ze bude doma s mamou

dai
10. máj 2016

@maestro hm... velmi malo konkretnych veci pises - pride mi to skor ze tvoje dieta nieco vie co susedove nie a preto si nadobudol dojem ze musi ist do skoly, inak mu to uskodi...
uprimne - moja dcera je letna - nastupovala do skoly normalne, cerstvo 6rocna... citat ani pisat nevedela - plynule citat a pisat pisanym, tlacenym pismom plus tym polotlacenym sa naucila za 2 mesiace - takisto asi aj polovica jej triedy - podla tvojej logiky by teda po 2och mesiacoch mala ist do 2hej triedy ( inak v psycho testoch ktore sme teda robili proaktivne kvoli niektorym emocnym vykyvom skoncila v 90% oblasti meranych na hranici geniality - hlavne co sa tyka ustneho prejavu, obsahu, vyjadrovacich schopnosti, socializacie, empatie etc. ... na hranici normalu mala len matematicku logiku...) - napriek tomu sa cely prvy rocnik mala co ucit - ako vychadzat s detmi, riesit konflikty, hladat si miesto v kolektive, presadit sa, naucit sa vychadzat s cudzimi dospelymi, zvykat si na zmeny etc. ... popritom tom teda aj novy slovnik, kedze sa uci v cudzej reci... vela veci jej islo velmi lahko, na ine sme si doma museli sadnut... urcite sa ale nenudi a ani nenudila...
co sa vyberu skoly tyka - suhlasim s @mircalla - my mame teda deti tiez v sukromnej skole - v nasej sa robil len zapis a testy skolskej zrelosti plus jazykove testy... tiez ale sa pozitivne nestavaju k predcasnemu zaskolovaniu, deti maju vela mimoskolskych aktivit a stale sa vedia rozvijat v tomto smere , detto sportove aktivity su dolezite... Ak mas pocit ze klasicke skolstvo nevyhovuje vasim potrebam, hladaj alternativu...my sa napr. nevyucujeme podla sk osnov...vyber skolu napr. v cudzom jazyku - myslim ze uz aj to je pre deti sikovne dalsi pozitivny moment ktory ucivo osviezuje... aj to co vedeli sa musia ucit akoby znovu aby ziskali slovnu zasobu etc. ...

mircalla
10. máj 2016

@dai my sme riesili 2 sukromne a 2 statne - sla som v podstate podla referencii, aktivit, sposoby vyucby a aby ta skola kladla doraz aj na hodnoty a budovanie charakteru deti

ak ho nevezmu, ziadna tragedia, je zobraty v mieste bydliska, co je dobra skola - grosslingova
keby mi odporucili odklad (je koniec jula), neberiem to ako tragediu

stale nechapem, ako sa pan dohodol so skolou bez prijimaciek, ale tak asi mi to nechce povedat. v podstate som si hned myslela, ze to je blost a neverim tomu

kaja73
10. máj 2016

moj syn siel do skoly plynule citajuci a pisajuci-tlacenymi-mal precitene knihy-Klub zahad-cca 3 diely,poznal planety,traviaci system dychaci,vedel plynule kecat na rozne dospelacke temy..je septembrovy a ani ma nenapadlo ho dat predcasne do skoly pre socialne dovody....siel takmer 7 rocny...isiel do bilingvalnej triedy...nemal ziadne problemy s nudou-cita a pisat tu vedela viac ako polovica triedy..dnes je na 8r gymnaziu je v 6 rocniku a nevidim ze by bo daky genius-je uplne bezny chalan vedla jeho spoluziakov.Je sikovny,doma sa neuci a je stale vyznamenany..ale to aj polovica zvysku triedy.
Zivot aj tak preriedi tych nasich geniov a vsetko sa bude lamat na ich povahe. Rok skor neskor v skole na to nic podstane nezmeni.

danka79
10. máj 2016

@maestro Nečítala som diskusiu a nejdem skúmať tvoje dôvody predčasného zaškolenia. Len mi napadlo riešenie-podľa profilu si z BA. V Petržalke na M.C.Sklodowskej je francúzska škola, patrí pod franc.min.školstva (platí sa poplatok ale ako u nás v súkromných, riadia sa fran.osnovami), prváci začínajú v 5r. je to taký prípravný ročník. Teda nastúpiť môžu deti,ktoré v tom kalendárnom roku dovršia 6r., nie ako u nás,len do septembra. Výučba samozrejme vo FJ, majú aj hodiny SJ. Chodia tam Slováci aj cudzinci. Deti,ktoré zvládnu prvý ročník, pokračujú do druhého. Ktorí nie, "opakujú", ale nie je to nič demotivujúce, jednoducho niektorí v 5r.ešte neboli dosť zrelí. Kamarát tam má dvoch synov, od neho mám info.

dai
10. máj 2016

@kaja73 uplne s tebou suhlasim... tiez sa pozerame na vzdelavanie skor z pohladu vychovy k vlastnostiam... chcem aby moje dieta bolo sebavedome, odolne, adaptabilne, malo vlastny nazor a nebalo sa ho vyjadrit, vedelo ho odargumentovat... zaroven empaticke a chapajuce, aby vedelo prehravat a naucilo sa uzivat si zivot😉 toto je to co ocakavam od skoly a podla toho som si ju aj vyberala... co sa vedomosti tyka - nemyslim ze na tomto sa lamu buducnost, pokial teda nebude dieta chciet byt lekarom ci nejakym specialistom... inde su naozaj rozhodujuce skor tie vlastnosti... staci si precitat knihu preco 3kary riadia 1tkarov😉 ja s nou uplne suhlasim a vidim to aj v svojom okoli - premianti skol vedia vaecsinou super pocuvat a vykonavat prikazy, 3kary su velakrat kreativny, snazivy etc. ...