Ako presadiť predčasné zaškolenie?

maestro
9. máj 2016

Môjmu 5-ročnému synovi by prospelo predčasné zaškolenie, t.j. škola o rok skôr (dôvody sú na dlho) a máme to už aj dohodnuté s jednou súkromnou školou, ale štátna psychologička si postavila hlavu, že ona ho do školy nepustí. Má na to paragraf v školskom zákone, takže jednoducho ignorovať ju nemôžem. Povedal som jej, že mi stačí podmienený súhlas pre domácu školu (partnerka je učiteľka ZŠ) s tým, že syn by potom nastúpil do 2. ročníka na súkromnú ZŠ s 10 deťmi v triede, ale ani to psychologičku neobmäkčilo. Dal som jej portfólio synových prác, ktoré ukazuje, že je v niektorých oblastiach o 1-2 roky popredu, ale ani to nezabralo. Jej argumenty sú odborne spochybniteľné (ba až absurdné), ale súd by trval príliš dlho (a šance sú, že súdneho znalca by robila jej kolegyňa).

Nástup do školy v bežnom termíne (v 6-tich rokoch) by synovi veľmi uškodil, tak mi to nedá spávať. Už ma napadlo aj to, že by sme sa presťahovali do Anglicka, kde sa chodí do školy od 5-tich rokov. Stále ale hľadám nejaké riešenie na Slovensku.

Chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti so štátnymi psychológmi (CPPPaP)? Aké mladé dieťa vám pustila psychologička do školy? Sú nejaké páky na štátnych psychológov? Sú vôbec pri rozhodovaní viazaní zákonom, záujmom dieťaťa a povinnosťou náležitej odbornej starostlivosti? Alebo majú voľnosť v rozhodovaní a nikto okrem ich nadriadených s nimi nepohne? Dá sa to obísť fiktívnym štúdiom v zahraničí? Aktuálne fyzické sťahovanie do zahraničia (napr. do Anglicka) beriem ako krajnú možnosť. Čo môžem urobiť pre to, aby som mal dieťa prijaté do ZŠ na Slovensku v 5-tich rokoch?

alaguema
10. máj 2016

@nyusika ok. Nemám záujem hodnotiť tu osobu zakladateľa. Téma je o inom a zaujíma ma podstatne viac.

kofa77
10. máj 2016

U nasho syna boli tendencie dat ho do skoly ako 5 rocneho. ..nebudem pisat, co vedel, kedze som na to alergicka uz, ale zaver bol taky, se socialzacne by to nedal. A fakt nedal. On sam sa do skoly neponahlal ani v tych 6 rokoch 😁.
No druha vec je, ze v skole sa neskutocne nudi, vsetko zvlada s prstom viete kde, a to aj napriek tomu, ze ma svoje ulohy. Ale celkovo nas skolsky system nie je pre vsetky deti..
Maestro, inak ale predcasne zaskolenie problem nie je, pokial dieta splna podmienky.asi si natrafil na velmi zasadovu psychologicku😀

nyusika
10. máj 2016

@alaguema

ja som sa vyjadrovala k osobe zakladatela.

dai
10. máj 2016

@kofa77 hladaj skolu kde sa nudit nebude... u nas napr. mame taky diskriminacny plan s ktorym ale vaecsina rodicov suhlasi - deti su rozdelene do skupin podla vedomosti - pricom kazde ma sancu postupit do lepsej alebo padnut do slabsej skupiny - maju k tomu prisposobene plany - nie je to na kazdom predmete ale na jazykoch to takto mame, detto mame 2 plany na matematike a sj... zaroven su ale deti hodnotene na zaklade svojich vysledkov, tieto skupiny nie su porovnavane... cize vyzaduje to aj rodicov nezatazenych na znamky, kedze s akludne moze stat ze na vysvedceni bude mat dieta z tazsej skupiny 2ku, pricom keby bola v tej slabsej tak by malo za tie iste vedomosti 1tku ako bic... podla mna to nase deti vedie k pochopeniu dolezitosti znalosti, nie znamok a zaroven su deti motivovane sa zlepsovat, pripadne si drzat svoj standart...

maestro
autor
10. máj 2016

@mircalla Výber školy nie je problém. V Bratislave je veľa škôl. Výber je od úplnej alternatívy po zakonzervovaný socík, od mäkkého prístupu po tvrdé "kariérne" školy, od technického zamerania po spoločenské, od malých po veľké kolektívy.

Ty si zjavne hľadala tvrdú (resp. "kvalitnú") školu. My máme iné priority. Pre mladšie dieťa je lepší malý kolektív a individuálny prístup. Už pri prvom kontakte som ich upozornil, že učiť o rok mladšie dieťa bude určite náročnejšie. Vedia, že nám až tak nezáleží na excelentnom prospechu. Od začiatku sme im komunikovali, že prioritou je pozitívny vzťah k vzdelaniu a postupné plynulé pokroky pri každodennej práci.

maestro
autor
10. máj 2016

Osobne som proti testovaniu detí na prvom stupni. Prijímačky do ZŠ (a tiež test školskej zrelosti) sú obzvlášť kruté, pretože deti sú tam vlastne skúšané z vecí, ktoré ich nikto nikdy neučil. Navyše je to pre väčšinu detí ich prvý test, takže nevedia ani čo sa od nich očakáva a ako sa správne zachovať. Taký test nemôže vyprodukovať zmysluplné individuálne hodnotenie. Je dobrý len v priemere - na porovnanie výsledkov celej triedy pred a po absolvovaní ročníka/školy.

sardinka335
10. máj 2016

@lilinka234 tieto hodnoty su dolezite, nikto ich dolezitost nepopiera. Ale ja nemozem denne dieta posadzat k niekomu slabšiemu aby sa akoze ,,takto rozvíjal,,. Ten rozvoj má byt komplexný a nie jednostranný. Hlavný potenciál dietata nie je v pomahani a vedeni aktivity - to ma robit kazde dieta a učiť sa tomu doma aj v škole. Ani tebe by sa ako rodičovi nepačilo kedy tvoje dieta robilo len pomocnika a nič ine alebo teda prevazne pomocnika, ono ani to dieta ak to nema vyslovene v povahe tak ho to do aleluja nebavi. Lebo sice emocionalne sa rozvija ale inak stagnuje. @dai

kofa77
10. máj 2016

@dai u nas nic "speci" nie je, bohuzial...😣 su tu skoly priemerne - cize prudiace ucky, zaspate v 80 rokoch, a potom skoly lepsie, kde sa snazia od riaditelky po ucitelky. Sme v takej, preto to nie je uplne na nic. Len syn je tazky oriesok, ale ma napr.casto aj ine ulohy, ucka je fakt chapajuca, kedze on ma jednu z tych modernych diagnoz😀, ale nie je to ono... Idu pomaly na jeho vkus, casto veci opakuju, ako to byva pri klasickych detoch.. A to ho nudi, otravuje.

kofa77
10. máj 2016

Maestro, ja s tebou suhlasim ohladne testovania deti... Ale inak sa nevyselektuju, inak to nejde,kedze dnes sa rodia len genialne deti,ako citam na nete a vybrat tych najvavsich geniov nejak treba 😁
Co ocakas od skoly od 1, rocnika?

dai
10. máj 2016

@sardinka335 co to znamena ze INAK stagnuje...? lebo opaet... okrem mozno 5% geniov ktori realne robia co sa naucili a naplna ich to, tie zvysne super nadane deti vaecsinou nekoncia prave najlepsie... ( 1 moj spoluziak - fakt genialny - ziskujuci aj nobelovu cenu, skoncil presne ako som to popisovala vyssie - chodil asi na 4 medzinarodne univerzity, skoncil vo vedeckom teame ktory ziskal nobelovku za ekonomiu... nakoniec sa vratil na slovensku kvoli emocnemu stradaniu v zahranici, tu skoncil ako admin a nasledne spachal samovrazdu vo veku 27rokov... tiez predcasne zaskoleny, chodil so mnou do vyberovej matematickej triedy, potom preskocil 2 roky na gymnaziu, prvu vysku koncil v 20tke a potom si robil rozne doktorantury vsade na svete... )

horana
10. máj 2016

@maestro Neber to v zlom, ale ked uz dopredu ocakvas ze ucitelia to budu mat s tvojim dietatom narocensjie, dieta nepreslo standarnizovanymi testami (mozno o tok uz v pohode, vacsinou tie testy vedia ukazat napriek tomu ze ich dieta robi prvy krat ci az na vynimky bude presne ten styl zvladat v skole), preco ho vlastne potrebujes tak tlacit do toho predcasneho zaskolenia?
Deti ked su zrele do skoly sa aktivne tesia, napriek tomu ze presne nevedia do coho idu, neboja sa, prijimaju to ako vyzvu. Tvoje dieta vaha, pri mame by bolo, skolu len preto ze mu hovoris ze to ma chciet.
Podla toho mi vychadza ze hlavne nechapem dovod toho apelu. Co by mu take mohlo utiect vo vhodne zvolenej skolke? Hlavne socialne mu to moze dat vela, to sa nezda ale tieto veci tiez potrebuju cas.

sardinka335
10. máj 2016

@dai napríklad sa nevenuju činnosti, ktorej chcu, ktorá ich bavi - nech je to aj vyfarbovanie omalovanky ...a to ja tu nehovorim genioch ale o normálnych detoch, ktore často doplacaju na rozne problémove deti v triedach lebo sa prevazne riešia len tie a ,,normalne,, deti su bokom. Prečo by moje deti mali byt prevazne v ulohe pomocníčkov????? Napr. chce hrat nejaku hru a ja ho pošlem pomahat spoluziačke s ulohami?? Ja ako rodič si neprajem aby moje dieta suplovalo učitelku ani vychovavatelku - moze pomoct, prečo nie....ale neprajem si aby bolo zneuzívane len na pomoc a jemu nebude sa venovat lebo sak on to nepotrebuje, je šikovny....
Pozitívna diskriminácia....

maestro
autor
10. máj 2016

Bavíme sa o zdravom, primerane všestranne vyspelom dieťati. Škôlka je bez problémov, len ho nijako nerozvíja. Z pozorovania v škôlke viem, že školský režim nebude problém. Správanie je problém pri väčšine chlapcov, ale to musí ustrážiť učiteľka - nemám diaľkový ovládač pre svoje dieťa. Môj syn je ale podľa hodnotenia učiteliek v škôlke veľmi pokojný a kooperatívny a deti ho majú rady. Prípadné špecifiká mladšieho dieťaťa je možné kompenzovať v domácej škole a ďalší rok v triede s menším počtom žiakov. Tzv. "emocionálna a sociálna zrelosť" by teda nemala byť prekážkou pre vydanie súhlasu so zaškolením.

sardinka335
10. máj 2016

@horana náročnejšie je to často skor s rodičom ako s dietatom...

lilinka234
10. máj 2016

@sardinka335 Ty si učiteľka? iba ma zaujíma či máš vhľad do vyučovacieho procesu, alebo to vidíš čisto ako rodič.

kofa77
10. máj 2016

Cize 1. rocnik by bol v domacej skole? Nejak mi unika vyznam toho celeho nahanania papiera... Ak s detmi spolupracuje, tak asi je medzi nimi rad.A doma sa mu mozte venovat nad ramec. No a potom o rok vyberiete skolu,ktora bude ustretova... V BA je na vyber.
Vzdy je to len dieta, netreba z neho robit maleho dospeleho...

stefi_k
10. máj 2016

Mal by si si naštudovať čo znamená školská zrelosť. My sme boly z dcérou na týchto testoch a vyslovene ju odporučily aj ked vek nespĺňa a sme tiež z Ba. Aj ked si to asi nechceš pripustiť emocionálna a sociálna zrelosť je oveľa dôležitejšia jak to, že vie písmena a práve preto mnoho "lepších"škôl tieto testy žiada

alex49
10. máj 2016

tiež nerozumiem, prečo ho chceš dať o rok skôr do školy, ked pritom nebude v škole, ale doma s mamou... ved ho môže "doučovať" aj teraz a keby bol aj o rok taký super inteligentný, tak spraví rozdielové skúšky a pôjde rovno do druhého ročníka.

alaguema
10. máj 2016

@maestro kruté??? To nemyslíš vážne. Testy školskej zrelosti? Deti nie sú skúšané z vecí, ktoré nikdy nerobili. Sledujú sa úplne bežné každodenné činnosti a prejavy povahy dieťaťa. Sleduje sa grafomotorika, jemná motorika (ak je pre dieťa kruté, aby nakreslilo postavu, tak už neviem...), sleduje sa ako narába s perom, s ceruzkou, či rešpektuje pravidlá spoločenského správania (o tom sa predsa učí doma od narodenia), aká je slovná zásoba (taká, akú získalo od rodičov), aká je sociálna zrelosť (ako reaguje na podnety - primerane, neprimerane?) a interakcia, koncentrácia, motivácia, komunikácia, verbálny úsudok, všeobecná informovanosť (opäť o tom, čo rodičia robia/nerobia), schopnosť zovšeobecňovania (čo majú spoločné husle, gitara a klavír?...naozaj nesmierne krutá otázka 😀) a áno - hodnotia sa aj intelektové schopnosti vo verbálnej aj neverbálnej zložke, ale to nie je ani zďaleka ten najdôležitejší ukazovateľ. Ja mám dojem, že ty si asi pri tom testovaní vôbec nebol, ak tvrdíš, že je kruté. Vnímam skôr to, že tvoj syn je zrejme nesmelý, alebo plachý, emocionálne ešte nezrelý a testy preňho skutočne predstavujú problém a to bol možno aj jeden z dôvodov, prečo ho ešte neodporučili. Veď v škole sú isté formy hodnotenia od začiatku. Tam by ti to už nevadilo?

lucik194
10. máj 2016

boli sme u sukromnej psychologicky ktora robi aj zaskolovanie, v ruzinove, pri nakupnom centre buducnost je park kde su mala budova skolky a hned vo vedlajsej budove je psychologicke centrum), vola sa to sukromne centrum specialno pedagogickeho poradenstva na stalicovej ulici .... @maestro

fimane
10. máj 2016

@alaguema absolutne s tebou suhlasim...ja len ľutujem tie učiteľky , ktoré prídu do kontaktu s takýmto tatinom a nebodaj budú učiť jeho dieťa. Niektorí ľudia si myslia, že zastúpia aj neurochirurga pri operacii mozgu, hoci nemaju medicínu. Ty brdo!!!
Na predčasné zaškolenie sa nerobia len testy školskej zrelosti, ak sa psychologička nechcela pod to podpísať, asi dobre vie prečo.!!! Rodič môže ísť do akejkoľvek poradne, ktorá je v sieti školských zariadení ( patrí pod školstvo).

mircalla
10. máj 2016

@maestro zjavne nevies o skolach v ba vobec nic,narnia ani felix tvrde skoly ako pises vobec nie su. Presny opak.velmi moderne skoly s vlastnym systemom a nie dieta znicit.nastuduj si ich misiu kym hodnotis.stale som sa nedozvedela ako si dohodnuty so skolou bez akychkolvek prijimaciek.keby si vedel,taku blbost ze toto su tvrde skoly nenapises.jedina klasicka a tvrda skola z nich je ta anglicka.

maestro
autor
10. máj 2016

Mimochodom, ja netvrdím, že rovnakou cestou sa majú vydať všetci rodičia. Toto je choroba slovenského školstva - buď všetci alebo nikto. A tak každý ťaháme spoločný uzol iným smerom. Rodičia, študenti a učitelia musia mať voľnosť v rozhodovaní, ako to v ich škole bude fungovať. Jeden spoločný systém nemôže uspokojiť všetkých.

Celý môj problém je v tej absurdnosti, že môjmu synovi bolo zakázané chodiť do školy. Áno, zakázané. Po dohode rodičov so školou. Čo je štátu do toho? Slovensko má okrem povinnej školskej dochádzky aj zakázanú školskú dochádzku. Možno ste v podobnej situácii a rozhodli ste sa svoje dieťa na rozdiel od nás do školy nepustiť. Ako by sa vám páčilo, keby vás k tomu štátna psychologička prinútila?

mircalla
10. máj 2016

@maestro inak nemozem si pomoct ale ked ta citam akoby som citala uryvky nejakej odbornej ucebnice

kofa77
10. máj 2016

V niecom suhlasim s autorom.na druhej strane, 5 rocne dieta, akokolvek bystre nemusi napzak favst tu sociáizacnu stranku , kt.je nemenej dóezita ako vzdelavacia.a tetaz takezo dieta potrebuje osobitny prostup, dam pises, ze ano..tal kef to napisem nazvrdo, ako k tomu pridu pstatne deti, kt.su mentalne inde ako sice bystre, ale dsjme tu ustrachane, pri.nesamoststne dieta, kt.sa ucka musi venovst viac na ukor vyucby. U syna v triede je nieco odobne a je to na skodu veci.

kofa77
10. máj 2016

No ten mobíl je ale previt, ani sama po sebe neprecitam😁

barla5
10. máj 2016

@maestro nikto nic nezakazal. Jednoducho syn podla zakona nedosiahol vek ani len na predčasné zaskolenie. Co ked sa bude chciet v 14 rokoch ozenit? Moze byt akokolvek vyspely, zakon je zakon. Aj ked niekde v Afrike sobasia uz 8ročné deti, neznamena to ze sa tam kvoli tomu musite prestahovat.
Ak uz "musi" vedieť citat a pisat, brani vam niekto naucit ho to? Ak o rok splni podmienky a urobi tie "krute" testy, moze nastupit rovno do druhého rocnika

kofa77
10. máj 2016

Cize co som tym chcela napisat- snaz sa na to pozriet yvrchu, nie len ze tebe niekto v niecom brani, ale ze je tu dovod, pre ktory idu deti do skoly vtedy, kedy maju tolko a tolko rokov. Ak by sme to brali, ze stat nas okliestuje v nasich rodicovskych pravach tym, ze jam nedovoli dat dieta do skoly skor, tak mozno by doslo k tomu, ze v 1.roc.by mozno boli bystre deti, ktore citaju plynule v 3 rokoch,ale nezvladnu same ist na zachod a otvorit si aktovku...nadnesene, ale v nasom pripade doslovne..
A casto spominane UK a ich nastup v 5 rokoch do skoly uz kritizovany je..hlavne u domacich...

alaguema
10. máj 2016

@maestro žiadna zakázaná školská dochádza nie je, sú len isté pravidlá a obmedzenia, ktoré zabezpečujú, aby bol vyučovací proces viac-menej plynulý. Nikto nezakázal tvojmu dieťaťu navštevovať školu a nikto ťa do ničoho nenúti. Bol iba urobený posudok, s ktorého závermi ty nesúhlasíš (a zjavne ich nevieš stráviť). Máš možnosť testy opakovať, čo tvrdošijne ignoruješ. Mám dojem, že ideš v duchu: ak žiadny problém nemám, nejaký si vyrobím. Keby nebola určená nejaká hranica, tak ako si to vlastne predstavuješ? Každý donesie svoje dieťa do školy, kedy mu zíde na um? Na SK je to od 6 rokov, výnimky sú možné, po posúdení psychológom. Vlastne by sme mali zrušiť aj tú spodnú hranicu 6 rokov, lebo veď je to obmedzovanie štátom. Nejaká hypermatka by tak možno doniesla svojho génia aj v troch rokoch. Iní zas až v siedmych, alebo možno aj ôsmych rokoch...Možno by to aj dobre fungovalo, keby sa na objektivitu rodičov dalo spoľahnúť 😎

fimane
10. máj 2016

@barla5 Presne , predčasne zaškolenie je vážna vec, budú tam s ním deti aj o dva roky staršie
( napr. odložené). Pri školskej spôsobilosti sa len niečo odporúča, rodič sa môže rozhodnúť, či die ta zaškolí, alebo na odporučanie psychologičky dieťaťu odloží školskú dochádzku. Predčasné zaškolenie nieje v kompetencii rodiča ( v tomto štáte). Je na to zákon a nech sa obráti na inštitúciu, ktorá tento zákon schvaľuje. Psychologička musí tiež jednať podĺa zákona, nemôže predčasne zaškoliť dieťa, lebo rodič chce a myslí si že ma výnimočné decko napr. Ak nespňa krietria čo len v jednej oblasti, musí sa držať zákona, hoci by s takýmto rodičom určite mala radšej pokoj...ved je to jeho decko, nie? No ale ona v konečnom dôsledku bude za predčasné zaškolenie zodpovedná .