Čo hrozí, ak odmietnem povinnú predškolskú dochádzku?

24. jan 2020

Ahojte,

Neviete mi poradit, kde najdem info alebo co mi hrozi, ked odmietnem dat moje 5 rocne dieta do skolky? Alebo ako tento absurdny zakon obist???

Nechapem ako rodicom nemoze vadit, ze im chce stat zobrat deti uz od 5 rokov😭😭

klarissa25
25. jan 2020

Nuž každopádne smola ak je to schválené 😉 a asi vedeli prečo to robia...

autor
25. jan 2020

@klarissa25 hej jasne, vsetky zakony su uplne uzasne a vedia preco to robia;) aj take otroctvo, apartheid, holokaust...tak drzme huby a krok

klarissa25
25. jan 2020

A nevravim že všetky... Ale tento podľa mňa áno... Ale jasne nie každý musí mať na to rovnaký názor...

jana_eyre_2
25. jan 2020

@klarissa25 ale kvôli comu máš dojem, že to je správne? Poznáš nejaké dieťa, čo je nezvládnuteľné a nechodilo.do žiadnej inštitúcie? Ja žijem vo veľkej komunite mladých rodín a také dieťa nepoznám.. ale zato poznám viac detí, ktoré majú so správaním problém.a pritom chodia do škôlky od 3rokov.. akurát sú z nich pani učiteľky frustrované.. týmto sa nerieši absolútne nič..

Navyše opakujem, deti budú mať ešte väčší problém dostať sa do škôlky od 3r - rodicov čo budú mať ten záujem..

angela85
25. jan 2020

Inak takéto reči... Ja nechápem čo sa do nej navazate,osobne ju obdivujem že má na to sa venovať svojim deťom 24 hodín denne do šiestich rokov a že je schopná ich pripraviť ako v škôlke. Predskolsky ročník je o príprave deti do školy. Ja osobne som není typ ktorý je schopný sa až tak naplno venovať deťom,ja viem že modrý koník je nimi prepchaty,tak ma neodcudzujte. Ja som svoje deti dala do škôlky dala syna v 2,5 rokoch lebo som išla do roboty a úprimne som si v robote konečne oddýchla a dcéru dám tiež tak,ale moje deti chceli a chce chodiť do škôlky sa pohrať s deťmi a chvália sa čo nové sa naučili a ja sa teším že budem mať pol roka oddych a pôjde aj do roboty.no proste som není matka roka,mám rada seba a svoj koníčky a oddych pri nich.
Autorka máš môj obdiv a chod sa skôr informovať u tých správnych ľudí a nie tu

limetka69
25. jan 2020

@jana_eyre_2 z jednej skratenej strohej vety vies vsetko, xo ja si myslim, a ake mam nazory 😀 autorka, nikde dom nenapisala, ze ste doma, ale aj tak to nie je to co skolka, iny rezim, vazby s detmi, nauceniu sa odluceniu od rodica.... Az taka katastrofa to zase nie je. Katastrofa je, ze rodicia by chceli mat svoje dieta pod dohladom dlhsie ako je zdrave.

autor
25. jan 2020

@limetka69 ja ho nechcem mat pod dohladom🙄🙄🙄🙈🙈🙈 Ani ho nemam na pupocnej snure a pod....o par rokov ked to znizia na 3-4 roky, tak zasa sa najdu take ako ty, ze je to ok a vselijake obhajoby....a pritom doteraz bolo tiez ok ak slo dieta az do skoly....ale ze minam cas nad tebou vobec

autor
25. jan 2020

@angela85 kazda je matka roka, kazda robi ako najlepsie vie a ako jej a jej rodine vyhovuje🙂) ak niektore chcu ist do prace a dieta daju do skolky, nie je to vobec zle. Ak je mamina stastnejsia, bude aj dietatko. Dakujem

jana_eyre_2
25. jan 2020

@limetka69 veľmi zvláštna reakcia, odpovedala som predsa len na to, čo si písala.. a napísala si dosť jasne čo si myslíš..

luxus10
25. jan 2020

v cechach bola zavedena povinna predsk.priprava, napriek tomu , cca 10% deti do nej nechodilo, rodicia to vyignorovali napriek hrozbe pokuty radovo niekolko tisic ceskych korun...

uz vidim ako romaci davaju deti do skolky a ostatni rodicia su nadseni....co vsetko to so sebou prinasa....

luxus10
25. jan 2020

autorke:

kazdy clovek je na inej urovni poznania, a z tejto urovne hodnoti vsetko okolo seba....

tvoj prispevok je velmi spravny, stat nemoze takymto hrubym sposobom zasahovat do prav rodiny...kazdy clovek ma mat moznost volby....

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
25. jan 2020

@oli18 nechapem o com ma byt tvoj prispevok

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenpi
25. jan 2020

@elementissa lenze podla tohto zakona je od 5 rokov povinna skolka bud statna, alebo sukromna uznana statom. Takze velka cast sukromnych, lesne, mnohe kluby atd sa za skolku nepovazuju a dieta by malo nastupit do klasickej. Co je jednak dost blbe voci tomu dietatu (vytrhnes ho z prostredia, ktore pozna, na rok das do uplne noveho, medzi nove deti, a potom sup do skoly do zase noveho prostredia. Aj vela dospelycg by s tym malo problem, a dieta tiez (jasne, ze nie kazde). Takze nie, naozaj nie kazdy, kto povazuje tento zakon za blud, je helikoptera s deckom na cicku, ktora ho od seba nechce pustit a neumoznuje mu primerany vyvoj

lujza123
25. jan 2020

Je to možné ale podla mňa to musíš mat rovnako ako keď máš domácu školu. Učíš dieťa sama s ma nejakú spadovu škôlku/školu kde chodí na preskúšanie.

autor
25. jan 2020

@oli18 kto chce nech si da do skolky, moje deti sa stretavaju denne s roznymi vekovymi kategoriami(Od babatiek po seniorov), travia s nimi cas, tvoria s nimi, ucia sa od nich, cestujeme s nimi, prespavaju v pohode u nasich pribuznych bez nas (niekto tu spomenul ze bude mat dieta problem sa odlucit od matky), pozoruju a ucia sa zo sveta okolo nas...takze pre moje deti, ktore maju prilezitost takto zit, je skolka skor vazenie...este rozmyslame co so skolou, ale to uz vieme ze do klasickej statnej nepojdu lebo nechceme zabit v nich ten zaujem a radost zo zivota, ktory maju....takze tak.

Hovorim teda, ze nech si kazdy robi ako chce ale niektorym je tu moznost volby odobrata...

stela01
25. jan 2020

Dieťa prihlás , absolvujte testy či je zrelé do školy ... a máš to .. dieťa do škôlky nútiť nemôžu keď že “bude choré “
Školu vyberieš požiadaš o výučbu doma a výbavena vec .
Každý podľa chuti a možnosti . 💪🏻

stela01
25. jan 2020

A ak by bol problém čo ti urobia ? Vezmú rodinne prídavky ?

michu_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
25. jan 2020

@stela01 no ak to bude vymahane ako ked nedas dieta do skoly, mozem ist do vazenia. Lebo povinna predskolska dochadzka je zakomponovana do skolskeho zakona. Ak by to bola nejaka zvladnutelna pokuta, tak neriesim a zaplatime

stela01
25. jan 2020

A ako tá donútia keď je dieťa choré ?

autor
25. jan 2020

@stela01 to neviem ako to bude s ospravedlnitelnym a neospravedl. hodinami, naozaj. Asi musis nosit potvrdenie od lekara. Len ci to bude fungovat na cely rok netusim

stela01
25. jan 2020

V škôlke ... som myslela .

stela01
25. jan 2020

https://www.epi.sk/zz/2008-245

Si naštuduj 💆🏼‍♀️😉

autor
25. jan 2020

@stela01 no vsak som pisala o skolke. Dik, uz som vcera cast citala (myslim o predskolskej) ale ta ich pravnicka rec je desna, dnes pokracujem. Skolsky zakon inak uz poznam.

montemotherone
25. jan 2020

Urcite sa to bude dať nejako obísť tak, ako je to s domácim vzdelávaním na ZŠ 🤷‍♀️ Neviem, prečo si sa tak rozhodla, ale to by bolo na inú debatu, ale chceš potom pokračovať v domácom vzdelávaní? Lebo inak sa prechod do kolektívu a vaše odlúčenie len oddiali a krízou si tak prejde tak či tak. Neuvažovala si aspoň nad 4 hodinami v škôlke? Privedieš ho o 8.00, zoberieš na obed. Dopoludnia je najviac aktivít- cvičenie, edukácia, pobyt vonku... 4 hodiny sa dajú prežiť a takto v podstate bude fungovať aj na 1 stupni. Učím v škôlke, ak sa chceš čokoľvek opýtať, napíš 😉

montemotherone
25. jan 2020

@stela01 aj dnes je situácia taká, že ak je vážne choré, môže mať individuálne štúdium. Tak prečo by to nemalo fungovať v škôlke 😉 Ak myslíš infekčné ochorenie, do škôlky ani nesmie ísť 😉

montemotherone
25. jan 2020

@lenpi hlavne si myslím že to bude nerealizovateľné, keďže pôjde hlavne o zariadenie akreditované, zaradené do siete škôl a školských zariadení SR, a kapacity už nie sú ani teraz. Takže netreba robiť zbytočnú paniku. Idú voľby, ideme do veľkej neistoty a nikto nevie čo bude.

katka2602
25. jan 2020

Predpokladám, že ide o testy u psychológa. U nás v škôlke to robia automatický. Preskúšanie deti či sú už pripravené na školu,alebo majú ešte rok ostať v škôlke. V textoch bolo počítanie, kreslenie, zrkadlové obrázky, čiarky atď. A ústna časť,deti opakujú čo hovorí psychologička povie napr 5 čísel a dieťa to má zopakovať, opýta sa na prvú písmeno v slove, posledné písmeno v slove, dní v týždni, do koľko vie počítať atď.