Čo hrozí, ak odmietnem povinnú predškolskú dochádzku?

24. jan 2020

Ahojte,

Neviete mi poradit, kde najdem info alebo co mi hrozi, ked odmietnem dat moje 5 rocne dieta do skolky? Alebo ako tento absurdny zakon obist???

Nechapem ako rodicom nemoze vadit, ze im chce stat zobrat deti uz od 5 rokov😭😭

stela01
25. jan 2020

@montemotherone myslela som ako , že choré ....

lenpi
25. jan 2020

@montemotherone ja to nemyslim ako paniku, je mi jasne, ze sa vsetko meni. My mame prveho na DV (aj zo zdrav.dovodov), predtym chodil do jedneho detskeho klubu, teraz tam chodi mladsi. Takze poznam tuto moznost a chcela som povedat, ze to, ze dieta nie je v statnej skolks neznamena nutne, ze je doma

lenpi
25. jan 2020

Pokial viem, bude sa to riesit ako domace vzdelavanie, otazne je, ktora skolka takto vezme dieta, kedze to znamena mu drzat miesto, cize nemoze normalne nastupit ine dieta, ale za dieta doma skolka dostane menej financii (resp. u skolakov na DV je to 10%)

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbey1
25. jan 2020

Normálne to legálne poriešiš. Zákon to umožňuje. Je to síce na hlavu, ale bohužiaľ. :(Dieťa bude následne len akože preskúšané. Ak vám vyhovuje byť s dieťaťom a hlavne to vyhovuje dieťaťu, smelo to tak urobte. Nepočúvajte reči o nezacleneni sa do kolektívu, či chorobách, ktorými si musí prejsť. ;)
Najviac k tomu chcú povedať ľudia, ktorí osobnú skúsenosť nemajú.
Toto sú tak osobné veci, že je to skutočne len na vás. Vy si najlepšie poznáte svoje dieťa a jeho potreby.

sona463
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elementissa
25. jan 2020

@stela01 osobne poznám viacero ľudí z môjho okolia, čo mali celú strednú školu 3ky,4ky, ale prečo neísť na učiteľstvo, však tam ma zoberú 😉 a hej, my premianti sme na učiteľské odbory nešli... Lebo za 500€ nikto nadpriemerný robiť nebude.. A to je celý ten háčik 🤷🏼‍♀️keby učitelia nezarábali ako posledné socky, tak by učiteľstvo išli študovať tí najlepší (ako to bolo kedysi) a deti by vzdelávali tí naozaj kompetentní. Babenka, ktorú som doučovala, lebo takmer prepadla z viacerých predmetov išla na pedagogiku. Prečo? Lebo ju tam vzali bez prijímačiek... A toto by malo učiť moje dieťa.. Radšej mu vybavím súkromného učiteľa, do ktorého budem liať 2 litre mesačne, aby malo moje dieťa aspoň tak kvalitné vzdelanie, ako som mala možnosť dostať ja (so starými, starými učiteľmi, ktorí milovali svoju prácu a pochádzali ešte z doby, keď bola pedagogika najťažšia výška spolu s medicínou a nie z doby, keď na pedagogiku chodia poslední luzri, lebo nikto rozumnejší to za tú almužnu robiť nebude - česť výnimkám)
Autorka - nie som schyza, nepáči sa mi stav v akom je školstvo. Tvoj príspevok bol o tom, že tvoje malé 5 ročne dieťa ti chcú ukradnúť. V niektorých krajinách sveta 5 ročné deti už sedia v školských laviciach. Predškolská dochádzka od 3 rokov nie je bullshit, deti sa majú zaradiť do kolektívu, majú nachytať detské choroby, vytvoriť si imunitu, rozvíjať sociálne väzby. (ale toto určite vieš, lebo určite máš štátnicu z detského vývinu však? 😉)

abbey1
25. jan 2020

@elementissa Prečo sa majú začleniť ako 3 ročne? Prečo majú nachytať všetky choroby? Ty študuješ trendy v psychológii ďalej, alebo si sa zasekla v čase svojho štúdia na vysokej škole s v teóriách starých niekoľko desiatok rokov?

jvasenka
25. jan 2020

Je to tak pretože žijeme v "demokratickej" spoločnosti... Tiež si myslím, že toto by malo byť v slobodnej voľbe rodičov a že je to celé iba kvôli istej skupine spoluobčanov...

najk
25. jan 2020

@elementissa imunita sa vyvija a dozrieva bez ohladu na to, ci je v skolke, alebo nie.. alebo kolkymi zapalmi pluc si musime prejst cela rodina, co nosil zo skolky, aby mal akoze spravnu imunitu? Kto ma zarabat, ked sme z kazdeho mesiaca obidvaja s muzom boli 2 tyzdne na PN? Z celeho roka bol v skolke presne 17 dni, zvysok chory.. Brutalna socializacia. Doteraz lutujem, ze som ho dala uz v troch rokoch. Bola to cista katastrofa, zbytocne vybral tony antibiotik, lebo matky tam vlacia decka so zapalmi pluc a tvrdia, ze to je neskodny soplik a kaslik.. preco aj niektore deti, ktore nechodili do skolky, aj tak v skole chore nebyvaju? Ja som aj do skolky chodila a v skole som byvala chora nonstop. Ved som uz mala mat prejdene tie choroby, nie? Je to cele iba povera

behulka
26. jan 2020

@lenpi niektoré dedinské škôlky sú vďačné za každé dieťa, tak možno toto je cesta, ktorá pomôže obom stranám

veronikadamianko
11. okt 2020

Mamulky snad sem este niekto nakukne ..a ako je to s tym odkladom ?? Uz sa nemoze dat ani odklad musim dat maleho do skoly ked bude mat 6 rokov?🤦🤦🤦

viikkki
11. okt 2020

Škôlka deťom len prospeje, budujú si imunitu, vedia ako sa v kolektíve správať, prvé pusinky 😄atď. Ja by som ho o to určite neukracovala pretože potom bude v 1.rocniku v škole problém 😬

senta_sofia
11. okt 2020

@viikkki preco by mal byt v skole problem?

viikkki
11. okt 2020

@senta_sofia deti sú potom nepriebojne v kolektíve atď. Ale veľa závisí od povahy a od toho ako sa rodicia venujú dieťaťu plus vychova...

jana_eyre_2
12. okt 2020

@veronikadamianko pokiaľ viem, po zmene vlády sa uvažovalo že sa to zruší, tak ako sa zrušili obedy zadarmo od januára.. ale neviem uz ako to pokračovalo..

veronikadamianko
12. okt 2020

@jana_eyre_2 ano ? Neviem ja len vsade vidim ze schvalene od 2021 ..obedy zadarmo od januara zrusili myslite od tohto roku 2020? Lebo moj je predskolak a teda neplatim topko za obedy ..uz sa v tych veciach nejako stracam 🤦

jana_eyre_2
12. okt 2020

@veronikadamianko obedy zrušili s platnosťou od januára 2021, ale zato bude dlhší a vyšší bonus na dieťa..
Ale tu školku som nezistovala presne, len som to zachytila že by to chceli zrušiť, či to ale urobili to neviem..

jana_eyre_2
12. okt 2020

@veronikadamianko https://www.google.com/amp/s/domov.sme.sk/c/amp...

Vidís podľa mňa ešte nikto nevie a neriešia to, ani nedostatok miest.. 🤷

senta_sofia
12. okt 2020

@viikkki je to bla-bla a som rada, ze si doplnila tu povahu a vychovu

senta_sofia
12. okt 2020

@jana_eyre_2 zatial to plati, ale uz davnejsie avizovali, ze kvoli korone nestihnu zabezpecit kapacity

beronsche
12. okt 2020

@elementissa a niektori by mohli pochopit, ze dieta , ktore nechodi do skolky sa NEROVNA dieta vyclenene z kolektivu, nesocializovane ci zanedbane.. Mozno ma to dieta viac socialnych kontaktov s inymi detmi ako skolkar.. Rovnako sa to automaticky neznamena, ze matka nevie pupocnu snuru odstrihnut!
Naco to hlupe skatulkovanie?

@lula313 skvele! ale znamena to, ze kazdy ma rovnaku skusenost? Asi tazko, ze?
@jana_eyre_2 nevysvetlis...

Autorka - neda sa to poriesit domacim vzdelavanim?

veronikadamianko
12. okt 2020

@jana_eyre_2 dakujem za clanok a infoa

senta_sofia
12. okt 2020

@beronsche dakujem za tvoj nazor, mam uz jedno dieta v skole, ktore nebolo “zaskolene”, ako ho teda zaskatulkovali pri zapise, kedze do skolky nechodil. Je najlepsi z triedy, nema problem so socializaciou, reprezentuje skolu, nema problem vystupovat ani v ramci besiedok a podobne. Skor mame problem s tym, ze sa nudi, pretoze sa musi prisposobovat priemeru v skole a preto lutujem, ze som nepokracovala v domacom vzdelavani. Dalsi je predskolak, rovnako bude nezaskoleny, uz cita. Tretie rovnako neplanujem davat do predskolskej. Ja stale hovorim, nezijeme vo vakuu ani na lazoch, deti maju vela podnetov, dovolim si povedat ovela viac ako deti, ktore stravia 3/4 dna v skolke.

veronikadamianko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronikadamianko
12. okt 2020

@senta_sofia och ja tak s vami suhlasim( ano mozte ma ostatne ukamenovat) aj ja som dala svoje dieta do skolky len kvoli tomu ,ze vyjde ten blby zakon😭 inak by do skolky nesiel a teda vie viac ako deti co chodia do skolky a aj spravanie ma ukazkove ! Teraz kazde rano riesim nevychovane deti lebo rodicia su rady ze su v skolke a maju pokoj a ucitelky ktorym su deti na obtiaz 🤦

senta_sofia
12. okt 2020

@veronikadamianko nemuseli ste, ak mal 5 teraz, nevztahuje sa to nanho este

veronikadamianko
12. okt 2020

@senta_sofia ano ja viem ale zase som ho nechcela hodit do rieky 1.januara kedy pride uplne novy lebo musi

marika6
12. okt 2020

@limetka69 ja nechapem a srdce ma boli ktore mamy davaju maličičké deti do skolok na cely den aj napriek tomu ze su doma. Ako sama pani riaditelka skolky povedala, je to pre nich praca ako 8hodinovka pre dospelych.
Dietatko potrebuje hlavne mamu.!

senta_sofia
12. okt 2020

@veronikadamianko on by nemusel ani od 1.januara, to sa vztahuje na deti, ktore po 1.januari dovrsia 5, aby od 1.9.2021 potom sli do predskolskej. Logicky, lebo musi predchadzat zapis do skolky. Takze aj vase dieta pojde buduci rok uz na zapis do skoly, do skolky nemuselo.