Čo hrozí, ak odmietnem povinnú predškolskú dochádzku?

24. jan 2020

Ahojte,

Neviete mi poradit, kde najdem info alebo co mi hrozi, ked odmietnem dat moje 5 rocne dieta do skolky? Alebo ako tento absurdny zakon obist???

Nechapem ako rodicom nemoze vadit, ze im chce stat zobrat deti uz od 5 rokov😭😭

elenmato
15. feb 2021

@denisa0504 tak ako pisete to aj je. dieta sa na ziadost rodica moze vzdelavat doma individualne a myslim, ze i a potom urobi test skolskej zrelosti, co sa standardne robi.

lenka6309
22. feb 2021

z akého dôvodu nechceš aby nastúpil do skôlky?a ide o socializáciu ako napr.práca v kolektíve,prispôsobenie sa aj iným,prijatie autority teda učiteľ,samostatnosť atď je toho veľa

lenka6309
22. feb 2021
lenka6309
22. feb 2021

@marika6 čomu nechápete?sú matky ktoré aj pracujú a MŠ potrebujú.Moje deti chodili aj chodia do mš od 2a pol roka.Pretože pracujem od dcérinych 10mesiacov.Niesom ako matky ktoré sú doma a dieťa hodia do mš a utekaju s kamarátkami po kavičkách...takže sú matky a matky takže neposudzujte a nehádže všetkých do jedného vreca.A po príchode sa im venujeme až kým nejdu spať,nemajte stresy že sú bez matky..to je také top vždy hodiť všetkých do 1vreca.A čo by ste si vy predstavovali napr.dieťa nech je z matkou doma do 7ich?a mamička mu bude skákať okolo zadku,a dieťa nastúpi do zš a bez mamičkinej sukni bude stratené?nebude vedieť prijať autoritu teda učiteľa,byť samostatne,pracovať v kolektívne,nebude prispôsobivé život je taký.Ženy tiež pracujú a deti musia chodiť do mš a zš,či ste ostali v hlbokom socializme kedy muž zarábal a matka bola v domácnosti pri hrncoch a pri detských zadkoch?MŠ vždy slúžila pracujúcim matkám to že sú matky ktoré tam hodia deti a oni sedia doma je už iná káva..ale eše raz nehádžte všetkých do 1vreca.

katka2602
22. feb 2021

@lenka6309 veru tak, známej syn bol s ňou doma do 7 rokov a potom robil taký cirkus v škole, že s ním určitú dobu musela sedieť normálne v školskej lavici. Je to síce 20 rokov dozadu ale podstata je stále sa istá.

senta_sofia
22. feb 2021

@lenka6309 to je pekna kravina, tak ako nie vsetky matky su rovnake, nemozes takto posudzovat ani deti, vobec nemusia mat problem s autoritou ani so spravanim, z duse nenavidim toto zovseobecnovanie na zaklade nijakej alebo jednej skusenosti. Aj deti, ktore chodia do skolky, maju pri prechode do skoly problemy, lebo je to uplne iny system, na ktory ich skolka nepripravi.

lenka6309
22. feb 2021

@senta_sofia ja zovšeobecňujem...a čo tá oani ktorej som to komentovala?tá tu napíše ako ľutuje malé deti v škôlke lebo majú byť pri mame...to je čo za názor prosím?čo sme v socializme,že žena patrí ku sporáku a detskej riti a muž nech robí?táto doba je dávno preč,pani sa tam asi zasekla.MŠ tu vždy bola pre pracujúce matky,lebo aj ženy pracujú totiž.A MŠ?čo je katastróficke natom že 5ročné dieťa bude v MŠ?čo ,bude to mať zlý vplyv naň či akože prečo by 5ročné dieťa nemalo chodiť do MŠ?ja vidím len pozitíva(dieťa si zvykne na kolektív,kolektívnu prácu,musí sa prispôsobiť aj ostatným,musí rešpektovať autoritu teda učiteľa,naučí sa samostatnosti,správaniu v kolektíve,má rôzne aktivity pre jeho rozvoj,a mnoho iného)a doma čo?bude z matkou ktorá mu síce urobí program ale to dieťa bude stále len pri matkinej sukni a navyknuté na matku.Prosím Vás kedysi žiadne takéto nezmysli neboli a všetci sme v poriadku,dnes je len x /y premotivovanych matiek ktoré už asi nevedia čo od dobroty.Matka musela do práce a dieťa do mš bezpodmienečné bez debaty žiadne že špekulovačky čo je dobré a čo nie a všetci sme to v zdraví prežili.Prečo by malo byť výhodnejšie pre 5ročné dieťa byť doma s matkou?a nie s rovesníkmi v zariadení MŠ?a z chorobami na mňa nechodte.Detská imunita je žiadna a tým že budete dieťa držať doma si ju nevybuduje.Mám 3deti a viete čo?choré su max.2do roka zväčša na jeseň,nikdy som im nedávala žiadne doplnky len pestrú stravu ktorú jeme všetci a takisto ich nedržím v sterilnom prostredí.Takže ešte raz sa pýtam ,napíšte mi dôvody pre ktoré je výhodné aby dieťa v 5roku bolo doma z matkou?

slniecko66
22. feb 2021

Chodis do prace?

tanicka124
22. feb 2021

Tusim ze raz si to tu uz pridavala. Mozes prosim zo zvedavosti napisat svoj denny rezim s dietatom? Dakujem

lenka6309
22. feb 2021

@katka2602 MŠ vždy slúžila pre pracujúce matky,lebo nebudeme žiť s lásky.Matka do práce a dieťa do MŠ vždy to tak bolo a je to prirodzené.Ako som písala niesme v hlbokom socializme že ženine miesto bolo pri deťoch a muž nosil peniaze.Prečo by malo byť 5ročné dieťa doma pri matkinej sukni?5ročné dieťa patrí do MŠ ku rovesníkom,kde sa naučí všetko potrebné pre nástup do ZŠ,ak by bolo doma matka ho to naučí dieťa nastúpi do 1triedy a zrazu čo?matka tam nebude a dieťa si bude musieť poradiť samé...to je ako keby ste dieťa hodili do vody a plávaj.Presne natoto slúži tá predškolská príprava.Naučí ho systému,kolektívnej práci ,samostatnosti,komunikácií z učiteľom,rešpektovať aj iné deti aj učiteľa,komunikacii z rovesníkmi atď.Ja nevidím žiadny pozitívny význam prečo by 5ročné dieťa malo byť pri matke.Čo by niektoré chceli?do 26nech im deti sedia pri sukniach?Je to prirodzený kolobeh,matke končí materská,zamestna sa ,dieťa nastúpi do mš-na zš atď..ženy čo sú celý život doma nechápem...ubíjalo by ma nič nerobiť a spoliehať sa muža nech donesie peniaze.Ale ano sú také ktorým to vyhovuje🙄povie mi niekto relevantny dôvod prečo je výhodne aby 5ročné dieťa bolo doma s matkou?

danim
22. feb 2021

@lenka6309 presne tak. Materská je do 3 r a ma to svoj dôvod. Vo veku od 3 r nech mama sa snaží akokoľvek, nedá dieťaťu to, čo dieta získa v skolke. Dieta ma vek a potrebuje deti kolektív autority- učiteľ iné prostredie Atd Atd...

hennyinnsbruck
22. feb 2021

@lenka6309 👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌Super napísané

lenka6309
22. feb 2021

@danim viete čo,mám šikovné a múdre deti momentalne mladší syn má 5 r je novembroví ideme s ním na test školskej zrelosti a chxeme požiadať o predčasne zaškolenie.A prečo?preto lebo sa zaujíma o rôzne veci ako cas,dni v týždni mesiace a ročné obdobia,je veļmi múdry má všeobecné vedomosti ,nudí sa v škôlke vie sčitovať a odčitovať,ja napr.ho odmietam učiť písať a čítať on to už totiž odo mňa žiadal,ja sa s tým nestotožňujem nechcem ho to učiť ja nato su vyuč.metódy a pedagóg.Keby som bola ako autorka naučím ho to doma a však ZŠ ani nepotrebujeme potom😂 ja mám pocit že niektoré by boli najradšej keby im deti vyseli na prsníku kým nezmaturujú...

senta_sofia
22. feb 2021

@lenka6309 je to velmi individualne, zavisi aj od osoby rodicia aj od stastia na pedagoga, kazdopadne dieta najviac tazi zo zakladov, ktore si nesie z domu a na tych potom moze budovat aj skolka. Ale stale je tu dost zariadeni, ktore bohuzial skor plnia funkciu ulozne deti, nie vzdelavacej institucie. Pozri si harmonogram dna, vies kolko casu maju skolky vyclenene na vzdelavanie zo dna? Odporucam dohladat, je to sialene malo, vacsinu casu prejedia a zabiju hygienou, preto vacsina deti chce ostavat v skole po olovrante, lebo vtedy maju cas sa aj pohrat. Ale rodicia su spokojni, ze je o dieta postarane. Mne toto osobne nestaci a nestaci to mnohym, ktori maju moznost byt s dietatom doma a travit cas ovela zmysluplnejsie, ako stereotypnym rezimom v skolke. To, co tu mnohi tvrdia, ze ma dieta naucit skolka, bezne trojrocne dieta, ktoremu sa rodic doma venuje, zvlada lavou zadnou ovela skor a v skolke sa bohuzial potom nudi.

danim
22. feb 2021

@lenka6309 deťom treba dat oporu, no nebrzdiť ich. A keď im mamy zákazu škôlku, brzdia ich v mnohom...

lenka6309
22. feb 2021

@senta_sofia čítaj môj príspevok vyššie.Ja neviem aku mate MŠ vy ja som zo svojou spokojná a doma?moje deti nesedia z mobilmi v ruke alebo playstation,pc tablety a poodobné nezmysli.Väčšinu času trávime športom,v prírode a zmysluplnymi vecami a vieš čo zároven aj pracujem.Moje deti niesu niak ukrátené o nič tým že su v MŠ kým ja som v práci.Aky máte program dňa,napíš len tak zo zvedavosti rada si to prečítam

lenka6309
22. feb 2021

@danim Nerozumiem a nemá to pre mňa logické odôvodnenie.Ako som písala niektoré by asi najradšej mali dieťa na prsníky kým nezmaturuje...ochvíľu už ani ZŠ nebudú potrebovať tieto matky asi,len aby dieťa mali pod dohladom,a pri sukni keby mohli tak by aj školu znovu vychodili za tie deti...nemám slov

senta_sofia
22. feb 2021

@lenka6309 ja pracujem rovnako a deti mam doma, okrem skolaka a si predstav, ze to iste co tvoj 5 rocny vie, zvlada moje trojrocne, takze ja sa teba pytam, co mu da skolka, plava, bicykluje v tomto veku uz uplne same. Aj toto sa nauci v skolke? Neviem, co sem do toho pleties prsnik, mas nejaky komplex z nekojenia alebo co?

danim
22. feb 2021

@lenka6309 😂😂😂 tiež tomu nerozumiem. Nech si už robia ako uznajú za vhodne. My to nezmeníme. Ja už mam školácky.. takze sme kdesi inde.. opúšťam tuto debatu, nejak ma ten prac pondelok zmohol.. a ešte potrebujem čosi doma upratať. Pa

tomyhardy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka6309
22. feb 2021

@danim ja takisto,už opúšťam debatu čo som mala na jazyku som povedala.Každý nech si spraví už ako uzná za vhodne.Pekný večer 🙂

abbey1
22. feb 2021

@lenka6309 Ty si sa nejako rozbehla. Ty, ty a ty a tvoje deti. Sú aj iné matky a iné deti s inými potrebami. A o tom, či nám niečo nechýba, či sa niečo nezanedbalo v našej výchove z minulosti, by sa tiež dalo polemizovať? Pozri, ako si sa tu odtrhla z reťaze, lebo si niekto dovolil mať iný názor. To nie je správanie veľmi vyrovnanej osoby. A o tých neskutočných gramatických chybách, asi radšej pomlčíme.
Veď nechajme každému, nech si vyberie, čo jemu a jeho dieťaťu vyhovuje.

abbey1
22. feb 2021

Rok stará debata a tu spustí takéto samonasieranie. ;)

senta_sofia
22. feb 2021

@tomyhardy ty si tiez len podlahol tlaku okolia, ze skolka je vseliek na vsetky detske neduhy. Vies, ono su aj medzi nami dospelymi ludia, ktori maju radsej ludi len na obrazku a nepotrebuju s nimi komunikovat, u deti to nie je nic nezvycajne tiez. On moze byt v skole velmi spokojny, lebo bude mat moznost vyniknut svojou sikovnostou. Akurat pocitaj s tym, ze dnesne deti sa mu za to mozu aj vysmievat a na to ho nepripravi ziadna skolka. Ale rozhodne by som si na tvojom mieste nic nevycitala, spravil si vsetko, co bolo v tvojich silach a to, aky syn je, nemusi mat nic spolocne s tym, ci chodil alebo nechodil do skolky.

renab
22. feb 2021

@tomyhardy nikde nie je napisane, ze by mu skolka pomohla v komunikacii s inymi detmi. Moj starsi syn to zvladol az na vysokej skole, ak by som to chcela silit, tak az po nej. Ale stale je vyrazny introvert. Skolka na tom nic nezmenila.
Vyznam skolky pre dieta je pri detoch z podnetneho prostredia precenovany.

abigail88
22. feb 2021

@jenny224 ja to iste, chodila som tam len chvilu a pamatam si to doteraz, ake som tam mala stresy, plakala, lebo mama bola doma s mladsimi surodencami. V skole som si zvykla uplne bez problemov.