Druhý deň v škôlke - trojročné dieťa

doboskam
6. sep 2016

Je september,deticky zacali chodit do skolky. aj ten moj, ma 3. Dali sme ho do statnej skolky, ja som nastupila do prace. Ked som ho v aprili bola zapisat do skolky , pytala som sa pani riaditelky ci ho nejako mozem pripravit do skolky , ona nato ze netreba ze je nato prvy tyzden v skolke. Maly je v skolke 2 den a placka za mnou, najprv kusok vacsi plac a potom uz len take fnuckanie. V triede je viac deti asi 8 ktore placu za maminkami.
Riaditelka mi povedala ze preco som nepripravila synceka do skolky ze som s nim mala chodit do skolky na par hodin na dvor ked tam boli ucitelky s detmi. Pritom som sa jej pytala v aprili ci ho nejako mozem pripravit do skolky, ovlada vsetko co ma vediet skolkar, len placka. Navyse boli prazdniny. Je druhy den skolskeho roka a pritom tyzden je pre deti taky adaptujuci sa v prostredi. Ucitelky tu maju pristup typu ked dieta placka, nechajme ho bokom nech sa vyplace ,neriesme ho. Neviem ci je to spravne. Hm?
Ked sa deticky obliekali vonku jedno z deti si zle obulo topanku. A ucitelka mu povedala. Ako to mas? To ta mamka nenaucila?
No neviem, ale k comu bola ta otazka? Ved maminky sa snazia toho tolko naucit svoje deticky. A detickam treba skor pomoct, posmelit ich a nie hned negativnu otazku to ta mamka nenaucila? Aku mate skusenost vy so skolkou a Vasimi detickami? Resp. s ich ucitelkami ak deticky plackaju na zaciatku v skolke?

matrix87
6. sep 2016

@sardinka336 ano,som doma este,takze mam cas byt s malym v skolke hodinu...
@eeffka ja som s nim chodila vsade kam sa dalo, do materskeho centra, na ihriska... vonku a hocikde inde sa vzdy hral s kazdym,len nie so mnou... na skolku som ho pripravovala,vedel kam ide,co ho caka,co bude robit, ze tam bude aj sam... ale nevidim v dnesnej dobe zmysel v tom,aby decko nechal rodic alebo ucitelka cely den vyrevat,ked je aj ina moznost 😉 zazila som vlani pri inom dietati a ten strach co malo polroka v ociach,ze mama ho nechala niekde cely den..ver mi,ze svojmu dietatu by som to nespravila,ked mam moznost predist tomu 😉
Je vela veci z inych vychovnym metod,ktore som aj ja sama zazilas ktorymi sa nestotoznujem a proste to budem robit inak ako moji rodicia alebo rodicia,ktori uz maju odrastene deti...

marcelatje
6. sep 2016

@doboskam nasa ucitelka sa ako robot nesprava. No akokolvek trpezliva, laskava ci ustretova je su deti ktore v triede placu. Naklonovat sa nevie ani keby z nej laska k cudzim detom prudom srsala.
Ak mas pocit ze tvoje dieta v skolke trpi daj ho do inej alebo s nim zostan doma.
Alebo skus navrhnut ako to ma ta ucitelka zvladnut tak, aby ziadne dieta neplakalo.
Tu poznamku o tom ci ma mama nieco neucila nechapem....

siska53
6. sep 2016

@pokladik5 treba ju nechat,nech je (pouziva)tou rukou,co jej vyhovuje. Nas je tiez od babatka som to vypozorovala,lavak a mala som.pocit,ze ho chcu prerobit (alebo len opaluje po detoch?). Doma kreslil vzdy len lavou rukou a po nejakom case zrazu ruky striedal..ja spm.ich na to uppzornila,ze je lavak,oni si to aj vsimli a ubezpecovali,ze neprerabaju ho na pravaka,tak som bola zmatena.

matrix87
6. sep 2016

@pokladik5 zaklady stolovania,ked je niekto lavak,musi jest pravou rukou? To je co za kravina? Ja som lavacka,mam vystudovanu hotelovu akademiu a v zivote som o tom nepocula,ze lavak mzsi jest polievku pravou rukou.... moj syn chyta lyzicu vzdy do inej ruky a vobec to neriesim,nech sa naje ako chce...

marseillka
6. sep 2016

@doboskam moja ma tiez 3 roky, vcera bolo super, dnes vraj jej bolo troska luto a spominala ze kde je tatinko a maminka. Neplakala vraj jej len tak troska prislo clivo asi. Ucitelka ju asi minutku mala na rukach, povedala chlacholive vety, ze prideme atd atd..a hned ju to preslo. Maju u vas svoj sposob..troska na moj vkus cudny, mali ho troska pocicikat odviest pozornost hrackami atd..no bude to snad lepsie casom, je to normalne ze im chybame, na to sa neda vopred pripravit nejako extra si myslim. Len stale vraviet ze VZDY prideme pre nich a budeme sa na nich tesit. Aby si to v hlavickach zrovnali a boli uistene ze to tak bude.

amadora
6. sep 2016

@doboskam u nás učiteľky sa venujú plačúcim deťom, berú ich na ruky, snažia sa odviezť pozornosť a keď nepomáha tak aspoň varujú. malinkým pomáhajú s obliekaním, kŕmia keď treba, pomôžu na WC. hlavne v triede malých máme pani učiteľky fakt také citlivé, ako druhé maminky či starké, nedám dopustiť

pokladik5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
doboskam
autor
6. sep 2016

@marcelatje pisem o tom v uvode ked som zacala tuto temu

Ked sa deticky obliekali vonku jedno z deti si zle obulo topanku. A ucitelka mu povedala. Ako to mas? To ta mamka nenaucila?
No neviem, ale k comu bola ta otazka? Ved maminky sa snazia toho tolko naucit svoje deticky. A detickam treba skor pomoct, posmelit ich a nie hned negativnu otazku to ta mamka nenaucila?

pokladik5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
doboskam
autor
6. sep 2016

@pokladik5 islo o jazyk na botaske nie o pomylenie stran a neslo o mojho syna, ale o ineho chlapceka v satni

evittam
6. sep 2016

@pokladik5 Tak ak to učiteľka robí - by som sa jej spýtala aký má na to dôvod a slušne by som ju upozornila, že si to neželám - proste do ktorej ručičky berie či lyžicu alebo hračku do tej ju berie - hotovo. 😉

ewisam
6. sep 2016

@doboskam ono, jeto normalny jav, ze niektore deti placu... je na ucitelke ako si s tym poradia. Niektore deticky su proste citlivejsie, niektore nechcu jest... trva chvilu kym si zvyknu. A potom uz zo skolky nechcu ist domov 😉 a ano vsade sa pise o indivindi pristupe, ale nie vzdy sa to da a ak je sama na 20 deti, tazko vsetko ustrazi... mne tiez syn chodil po skolke s teplakmi naopak, lebo hold nevsimla si a stacilo mu povedat prezliekol sa sam...Vonku teplo a deco behalo v dlhych nohaviciach, lebo mu nepovedali, v skrinke mas kratasy, prezlec sa... vsetko zavysi od konkretnej ucitelky

danusskaaa
6. sep 2016

sorry, ale niektore komentare sa nedaju ani citat!!!!! ano, ucitelka komunikovala nevhodne s rodicom...... ale aby sa tu riesili veci, ze ucitelky nic nerobia, za co chcu zvysit plat a podobne je chore!!!!! zeny, uvedomte si, ze prave tieto "nic nerobiace" osoby sa staraju o vase deti!!! a nie o jedno o kopec deti a snazia sa ako len vedia! ziadna skola nikdy nenauci ucitela ako sa ma v kaydej chvili zachovat... ale tieto taraniny sa nedaju cloveku prehltnut! sme strasne neprajny narod,ktory zavidi vsetko! naco pridat ucitelovi - ved nic nerobi, naco pridat doktorom - ved neliecia, naco podporit podnikatelov - ved maju dost, naco zvysit dochodky - ved oni uz na stare kolena nic nepotrebuje... a potom zrazu - pridajme mamickam... naco? ved su na "dovolenke". doprajte ludom,aby boli za svoju pracu (nie nic nerobenie) ohodnoteni tak aby boli spokojni!!! so spokojnym clovekom su spokojni aj ini!
mne sa skor zda, ze clovek si vzdy pamata len to zle a zovseobecnuje potom vsetko! ucitel nemojkal prave "moje" dieta tak nic nerobil... ale uvedomme si, ze tam nie je len jedno jedine dieta! niekedy je skor rodic (vacsinou mama) ta, co na skolku nie je vobec pripravena a nie, to dieta. aj dospelemu by bolo luto, ked po troch rokoch ma na pol dna opustit osobu s ktorou bol nonstop... tak preco by dieta nemalo plakat? nebojte sa, ucitelka si ho tam usmerni (hrou, zabavou, a inymi aktivitami) ze za par minut to dieta ani nevie, ze plakalo. prave lutostive sceny robia vacsie zlo, ako nechat dieta tak!
Skusila som si dve doobedia v skolke (len ako pozorovatel, lebo som chcela otvorit vlastnu skolku) a verte ci nie, nikdy by som do toho nesla! je to tazka psychicka praca a vacsina uciteliek zo seba dava vsetko! skusme trosku brat ohlad aj my na to, ze neexistuje len to "nase" dieta okolo ktoreho sa toci cely svet!!!! moja mala pre par rokmi asi tyzden revala kazde rano, potom sa nedokazala domojkat ked odchadzala domov a do skoly sa moc tesi, tak nepestujme u deti nenavist na skolku, tym ze prehnane reagujeme pred nimi (ci citovo, i slovne)

marcelatje
6. sep 2016

@doboskam citala som to uz v uvode. Fakt neviem co na to povedat.....ked si dieta nevie obut topanky nakreslim mu do nich obrazok na polovicu. Ked ho spoji topanky maju obute dobre.....
Tiez by som bola najradsej keby s mojim dietatom zaobchadzali v rukavickach, bohuzial vo svete to tak nefunguje. Bud si na to zvyknes alebo ta to pomelie.

doboskam
autor
6. sep 2016

@ewisam suhlasim s vami

marcelatje
6. sep 2016

@danusskaaa 100 bodov!
Skolka nahovno, ucitelky nahovno, program nahovno o strave ani nehovorim ale do sukromnej skolky deti nedaju a doma si ich nenechaju 🙄 existuje taka pecnicka ze vsetko je na p... vsetko je na kk. 😀 uplne sa do takychto tem hodi 😀
Ja nevravim ze neexistuje priestor na zlepsenie ale ked to raz nejde ani po intervencii bud dieta prelozim alebo sa s tym zmierim.......

doboskam
autor
6. sep 2016

@marcelatje jooj, tak toto je prehnana reakcia ze vsetko je na h...ludia by davali deti do sukromnej skolky keby to mesacne nestalo 250 eur. Ved je riesenie, ina statna skolka, to je jasne ze na vsetko je riesenie. My zeny tu piseme na portal svoje skusenosti, to neznamena ze jedna ci druha zena sa bez rady na konikovi nepohne vpred. Toto su len mini rady, kazda zena sa rozhodne aj tak v reali SAMA ako jej to vyhovuje.

ika_ba
6. sep 2016

my uz teraz chodime druhy rok, ale prvy bol strasny, nasa mala bola jedina co si na skolku tazko zvykala, plakala cely den, ucitelky si s nou nevedeli rady, aj som si myslela, ze je tam zly prisup uciteliek, ale nakoniec sa to zlomilo a mala bola v skolke OK, tento rok vidim dalsie dievcatko co place a viem pochopit, ake je to tazke pre kazdu stranu, za ten rok som pochopila aj ake to maju ucitelky tazke, a s nasou skolkou som spokojna

miriam11
6. sep 2016

@doboskam vsetko je to o ucitelkach. Vela deti place v skolke, ale to ich spravanie by mi prekazalo. Sa necudujem, ze sa tam detom nechce byt. Asi nemas inu moznost, len ho tam davat aj nadalej. Ak mas inu moznost, tak ho skus prelozit niekde inde, kde budu ucitelky trpezlive a mile, ochotne. Tieto su truby s prepacenim.

doboskam
autor
6. sep 2016

@miriam11 Dakujem, ano mate pravdu, prelozim ho. Uplne s Vami suhlasim

marcelatje
6. sep 2016

@doboskam uzavriem to tak ze je kazdeho vec kolko casu travi zabomysimi vojnami ktore nikam nevedu. Ja mam na ne prilis malo casu. Co chcem poviem, ak sa neda akceptujem.
Aj ked by som si pobyt svojich deti v skolke predstavovala ovela romantickejsie nie som naivka a viem ako to chodi. Trocha samostatnosti este nikoho nezabilo. Kym nejde o vazne veci ako psychicke ci fyzicke tyranie a dieta je v pohode neriesim.

taktika
6. sep 2016

Dievčatá, som učiteľka v mš, má dcérku, keď začala chodiť do školky(nie mne)plakávala cca 2 týždne... Bolo mi hrozne, plakala som aj ja, chcela som dať výpveď a zostať s ňou doma... Ibviňovala som v duchu všetkých a samozrejme pani učiteľky že jej to neuľahčujú nepomojkajú.... Porom si zvykla😜Adaptácia dieťaťa moťe tevať až pár mesiacov a nás rodičov tiež ... Do dnes spomíname na maˇ v tom naj!!!! Držím palce!!!

doboskam
autor
6. sep 2016

@ika_ba kazde dieta je ina dusicka, niektora viac citlivejsia, a preto povolanie byt ucitelkou si nevyberie hocijaka zena, takisto je aj napr. so zdravotnymi sestrickami, dojdete na porodnicu a niektore su ako britvy. A vy nechapate, poviete si, tato zena miluje svoje povolanie? skratka u niektorych ludi akoby bolo vidno, ze svoju pracu robia akoby nasilu. Ja kebyze som predavacka tak sa usmievam na zakaznikov potravin lebo oni predsa zato nemozu ze som vylozila plnu aviu tovaru potravin, ze ma bolia krize z toho, ze dostanem na konci mesiaca slabsi nedostacujuci plat, ze mam dieta v skolke a som nervozna ci v skolke neplace, ci nie je hladne kedze nechce papat vsetko atd atd.

doboskam
autor
6. sep 2016

@siska53 velmi pekne napisane, suhlasim niekedy to vobec nie je o priprave, ale o povahe a dusicke toho maleho cloviecika.

doboskam
autor
6. sep 2016

@marcelatje no ved ano, ale povedat svoj nazor este neznamena zabomysacie vojny. tak hor sa do reality. 🙂

doboskam
autor
6. sep 2016

@taktika dakujem za drzanie palcov

doboskam
autor
6. sep 2016

@evittam Mne tieto mamičky čo to tak strašne prežívajú a riešia pripadajú ako keby za tie 3 roky nikam nechodili, dieťa poznalo len ich a podobne. Citujem Vasu rec? Zle si myslite, maly mi ostal aj s babkami aj svokrovcami, aj s krstnymi , aj sa hral s detickami na ihrisku aj v materskom centre. To ze mu je smutno v skolke a place este neznamena ze je upistany, ze pisete ze takych deciek je cim dalej tym viac.

evittam
7. sep 2016

@doboskam No tak treba len vydržať. A neboj sa - to prejde. A nemysli si,že plače celý deň. 😉

eeffka
7. sep 2016

@matrix87 si to nepochopila, mala si ist s dietatom nie na ihrisko ale priklad detsky kutik v obchodaku kde ho nechas s cudzimi a ty odchadzas prec a tato teta sa on postara .
aby dieta pochopilo ze odides/ prides, bez stresu. to ze sa hra na ihrisku a isti ta pohladom nie je to iste. Ja nepisem o vyrevani ale o tom ako tomu predist.
my sme zacinali s 10minutami 🙂, isteze som stala za rohom ale poddalo sa to, chodievali sme aj ku skolke , mala chcela ist za detmi... proste vedela kam pojde a tesila sa tam

perdiem
7. sep 2016

Mamičky nebuďte také precitlivené, aj my sme chodili do škôlok a do jaslí (za komunizmu dokonca od 6. mesiacov) plakali sme (niektorí), a vyrástli z nás normálni ľudia. Memôžete mať dieťa stále vo vatičke, keď bude dieťa väčšie, hocikto mu povie hocičo, deti vedia byť zlé a dospelí na cudzie deti tiež. No mala učiteľka toho veľa. Prišlo kopec nových malých detí, ktoré treba naučiť veľa vecí, aj jej nervy pracujú. Vy ste dokonalé a nehlesnete niekedy niečo mimo? Ja nie som a aj ja zahlásim niekedy niečo, čo mi je potom ľúto.