Druhý deň v škôlke - trojročné dieťa

doboskam
6. sep 2016

Je september,deticky zacali chodit do skolky. aj ten moj, ma 3. Dali sme ho do statnej skolky, ja som nastupila do prace. Ked som ho v aprili bola zapisat do skolky , pytala som sa pani riaditelky ci ho nejako mozem pripravit do skolky , ona nato ze netreba ze je nato prvy tyzden v skolke. Maly je v skolke 2 den a placka za mnou, najprv kusok vacsi plac a potom uz len take fnuckanie. V triede je viac deti asi 8 ktore placu za maminkami.
Riaditelka mi povedala ze preco som nepripravila synceka do skolky ze som s nim mala chodit do skolky na par hodin na dvor ked tam boli ucitelky s detmi. Pritom som sa jej pytala v aprili ci ho nejako mozem pripravit do skolky, ovlada vsetko co ma vediet skolkar, len placka. Navyse boli prazdniny. Je druhy den skolskeho roka a pritom tyzden je pre deti taky adaptujuci sa v prostredi. Ucitelky tu maju pristup typu ked dieta placka, nechajme ho bokom nech sa vyplace ,neriesme ho. Neviem ci je to spravne. Hm?
Ked sa deticky obliekali vonku jedno z deti si zle obulo topanku. A ucitelka mu povedala. Ako to mas? To ta mamka nenaucila?
No neviem, ale k comu bola ta otazka? Ved maminky sa snazia toho tolko naucit svoje deticky. A detickam treba skor pomoct, posmelit ich a nie hned negativnu otazku to ta mamka nenaucila? Aku mate skusenost vy so skolkou a Vasimi detickami? Resp. s ich ucitelkami ak deticky plackaju na zaciatku v skolke?

moni244
7. sep 2016

Treba chodit do skolky skor, nie tesne pred 8, ked chodi najviac deti. Moja je v triede okolo 7:20, skoro ziadne deti, ucitelka ma cas ju privitat, postiskat, kedze moja je mojkacik a furt by sa obimala. Vcera sme prisli 7:50, totalny chaos, lebo prislo naraz asi 10 deti

sardinka336
7. sep 2016

@moni244 a nestihla pomojkat tých 10 pred zrakmi uzkostlivých mamičiek.... 😀 😀

moni244
7. sep 2016

@sardinka336 asi tak 😀 ale moja je uz otrla, ona sa zaobide aj bez mojkania.

sharmana
7. sep 2016

@doboskam vieš to záleží od učitelky. Nenechaj sa znechutiť.Nebude to v tej škôlke také hrozné, len niektoré učitelky sú viac také ... no neberú to až tak citovo, lebo tým prechádzajú rok čo rok a čo si budeme klamať, nie každý človek je empatický a pri výbere učiteliek do škôlok či škôl nerobia z empatie skúšky. Proste vezmú podla kvalifikácie a basta. Aj malá ked chodila do škôlky mi presne opísala, ktorá učitelka sa ako chová. Oni tie deti sa naučia, ako správať k tým menej empatickým. Sú velmi šikovné. A samozrejme takým zlým sa vyhýbajú, k dobrým sa utiekajú.
Prváčikovia plačkajú velmi často. Ked som chodila po malú, tak minimálne traja chlapci sa tam vždy pomotkávali a pofnukávali. Ale učitelka ich tiež neobjímala. Ono to ani velmi nepomáha, lebo niektoré deti to ešte viac rozcitlivie. Ale je pravda, že by sa mali snažiť skúsiť s nimi robiť nejakú činnosť, zaujať ich. Ono je možné, že to počas dna aj robia, ale nedá sa stále s plačúcim dieťaťom baviť, ked sú tam aj iné deti. Je to proste kolektív. No a tá blbá poznámka na topánočku. Proste povedzme si otvorene. Aj v škôlkach učia niektoré "kravy". Je to proste tak. U nás v škôlke pomáhala prváčikom aj upratovačka a tá si to vychutnávala, "hrala sa na učitelku", my rodičia sme sa na tom rehotali. Ale deti to bavilo. A tiež vedela byť niekedy prísna. Ale inokedy im vyspevovala pesničky 😀
Malú sme na škôlku nijako nepripravovali, ale prvý týžden chodili deti len na pár hodín, to je pravda.

andrejta
7. sep 2016

@matrix87 je to super, keď si to môže rodič dovoliť. Ja som ho tam musela "hodiť" a nechať ho prežiť ☹. Nedávno som nastúpila do práce, takže si nemôžem dovoliť adaptačný komfort, aj keď ma to veľmi mrzí. Prvý a druhý deň akotak pohoda. Dnes je tam tretí deň a plač už od dverí ☹

marcelatje
7. sep 2016

@sharmana vy rodičia ste sa rehotali? 😕 na tom že upratovačka pomáha?

doboskam
autor
7. sep 2016

@moni244 ked zacinam v praci o 7h. tak samozrejme ze sme v skolke skor

doboskam
autor
7. sep 2016

@perdiem naco porovnavat nasu dobu s tou sucasnou, dnes je vsetko ine, aj deti, viac technicke typy kedze mame viac technickych vymozenosti atd atd. Nervy pracuju. Hm. Jasne, Aj vtedy pracovali "nervy"ked ucitelka v Trnave zbila dieta a davali to v spravach. Pochybujem ze keby sa to co sa stalo v Trnave stalo Vam vo Vasom meste, Vasmu dietatu zeby ste povedali vetu. Nevadi pani ucitelka, to stava, ja Vas chapem, Vase nervy, kludne to spravte aj nabuduce. Isto by v takom pripade nebol Vas postoj taky priatelsky k danej ucitelke. Nie sme dokonale, len umenie je naucit sa ovladat, ked je niekto vzdelany a ma dokonca vysoku skolu.

marcelatje
7. sep 2016

@doboskam 😀 😀 😀 😀 😀 😀 prepáč ale zdá sa mi že už preháňaš
Prípad z TT a poznámka učiteľky či ho matka nenaučila obúvať sa sú diametrálne odlišné 🙄

doboskam
autor
7. sep 2016

@marcelatje Uviedla som len priklad zo zivota, ved vsetko je zivot 🙂

marcelatje
7. sep 2016

@doboskam áno, je to zo života a je to smutné, ale kvôli jednej učiteľke ktorej rupli nervy a vybúrila sa veľmi nevhodne na bezbrannom dieťati si o ostatných nebudem myslieť že sú tiež hyeny 😒

Ja svoje deti nebijem, ale niekedy majú na mále a mám pocit že by som ich rozkúsala a to sú moje a sú len dve 😀 😀 😀 😀

sharmana
7. sep 2016

@marcelatje hmmm, neviem asi si nepochopila čo som napísala... takto, smiali sme sa v "pozitívnom slova zmysle"a nie na tom, že pomáhala deťom, ale na tom, že sa niekedy "hrala na učitelku", ked nachvílku strážila deti, kým učitelka odbehla. Proste sme počuli, ako začala deti niečo učiť, ako s nimi začala spievať a podobne 😀 Ale deti to brali ako hru.

marcelatje
7. sep 2016

@sharmana asi som to nepochopila pretože "my rodičia sme sa na tom rehotali" nevyznelo veľmi pozitívne 😒

sharmana
7. sep 2016

@marcelatje neviem, rehot nepovažujem za niečo negatívne... asi ja tak negatívne nerozmýšlam... ale budiš, proste už vieš ako som to myslela 😉

matrix87
7. sep 2016

@eeffka no u nas nie je detsky kutik v obchodaku, teda ani taky obchodak aky mas na mysli ;) takze mohol ostat len s niekym, koho pozna... ale on je zvyknuty, ze pridem/odidem/pridem... takze za posledne dva dni, co byva sam v skolke je to v pohode...

matrix87
7. sep 2016

@andrejta nas bol dnes asi hodinu a pol sam, hral sa, fungoval, co ma tesi, aj ked ucitelka povedala, ze trosku cosi pomraucal jej do ucha po hodine, ale siel dalej... on je taky, ze ked sa mu niekto zapaci, tak mamu nepotrebuje, a je s tym clovekom v pohode, tak sa hral aj tam, behal s deckami, pribehol k ucitelke, objal, a zase siel behat... dnes mi povedali, ze by tam mohol aj spat, len to bude az buduci tyzden dakedy, ak vobec, kedze som doma... takze ja som maximalne spokojna a naklonena adaptacii a kazdemu, kto uvazuje u nas, kam dat dieta, odporucam presne nasu skolku...

doboskam
autor
7. sep 2016

@matrix87 presne mate pravdu, je malo takych obchodov kde su detske kutiky strazene inymi osobami ze tam dieta odlozite, vacsinou je to vacsich mestach. pekny pristup maju vo Vasej skolke, tak to ma byt

zuzu31
7. sep 2016

@doboskam moja mala ked zacinala chodit do skolky tak som raz prisla s nou pred 8:00 a naskytol sa mi krasny pohlad ..... 6 deti plackalo a vsetky sedeli pani ucitelke pri nohach, na kolenach .. no vsade .. a ona na striedacku hladkala a mojkala 🙂

perdiem
7. sep 2016

@doboskam Ale preboha, hovoríte o extréme, takisto považujme oteckov za neschopných, pretože jeden od neviemkiaľ zabudol dieťa v aute a zomrelo. Odtiaľ potiaľ.

5tinka
7. sep 2016

To s tou pomalou adaptaciou v kolektive a detskych kutikoch bez maminy je fajn, ale z vlastnej skusenosti tvrdim ze nie je to zarukou, ze vase dieta plakat nebude. Moja mala 4,5 rocna zacala tiez chodit teraz v pondelok do skolky. Mala este rok navyse sa na to priravit kedze ako matke na RD mi ju minuly rok nikam nevzali. Ona je dost samostatna viac menej ma k nicomu nepotrebuje, ked vidi deticky ide sa za nimi zblaznit a ja prestavam na ihrisku existovat. K jednej druhej babke chodi od roka na vikend a bez problemov, ziadne place, este je cela nestastna ked si pre nu v nedelu prideme. Dokonca mala minuly rok dva kruzky, tanecnu a anglitinu, kde bola celu hodinu sama a nic, tazka pohoda, vosla dotriedy a bye-bye mama. Do skolky sa moc tesila lebo kamosky, hracky, preliezky... No a cuduj sa svete vcera zacala mi protestovat ze ona uz ma skolky dost a dnes dokonca muzovi zohrala rano v skolke scenu. Ja si skorej myslim, ze tym detom hlavne takymto starsim pomaly dojde ze uz je to definitiva a na to si jednoducho len musia zvyknut.

doboskam
autor
7. sep 2016

@perdiem hovorime o povolani,

doboskam
autor
7. sep 2016

@zuzu31 to je zlate

doboskam
autor
7. sep 2016

@5tinka aj nas je taky, komunikativny a za detickami a rozprava s predavackami, celkovo ma rad ludi

moni244
7. sep 2016

@doboskam porovnavas jablka a hrusky, dosli argumenty, vsak?
Pripad, co spominas, sa stal v sukromnom zariadeni, ktore sa tvari ako skolka, bez kvalifikovaneho personalu, bez kontroly ministerstvom skolstva, kde je o polovicu menej deti v triede

doboskam
autor
7. sep 2016

@moni244 pobavila ma Vasa veta dosli argumenty vsak? 🙂 nedosli mila pani, ale ok, tvarme sa, ze dosli, nech mate pocit vitazstva. pekny den Vam zelam 🙂

evittam
7. sep 2016

@moni244 Asi tak a ešte koľko rodičov preferuje takého zariadenia - veď to je také super a moderné a určite lepšie pre naše deti ako štátna škôlka. Ale kto ako chce tak sa zariadi. 😉

sardinka336
7. sep 2016

@doboskam a ty mas ake povolanie ak sa smiem spýtat?

Inak dobrý pokus 😀 😀 😀 citujem ta:
Ja kebyze som predavacka tak sa usmievam na zakaznikov potravin lebo oni predsa zato nemozu ze som vylozila plnu aviu tovaru potravin, ze ma bolia krize z toho, ze dostanem na konci mesiaca slabsi nedostacujuci plat..

moni244
7. sep 2016

@doboskam ved uz nevies, co napisat

doboskam
autor
7. sep 2016

som uctovnicka v sukromnej firme

doboskam
autor
7. sep 2016

@moni244 ok, Vas nazor. 🙂