Koniec rodičovskej a neprijatie do škôlky

31. jan 2023

Ahojte mamicky, prosim chcela by som sa vas opytat ako ste to riesili v praci ked vam uz skoncila rodicovska dovolenka (dieta dovrsilo 3 roky) napr. v marci ale do skolky dieta moze nastupit az v septembri. Sukromna skolka moc nieje pre nas riesenie. poradili by ste mi co urobit? ist na neplatenu rodicovsku? pripadne poziadat o neplatene volno? dakujem za kazdu radu

simona20201309
31. jan 2023

@alenah31 dalujem za odpoveď. Pýtam sa preto, či je výhodnejšie ísť na úrad práce čerpať polroka podporu, alebo to OCR? Podľa toho je to asi rovnako? Tuším aj podpora je 55%?

alenah31
31. jan 2023

@simona20201309 podpora je 50%. Ale ak PP trvá - vyčerpám najskôr pandemickú OČR kým sa dá...potom ak musím tak ukončím PP a idem na podporu. Je rozdiel brať ešte rok očr a potom pol roka podporu alebo iba pol roka podporu.

anonymous87
31. jan 2023

@alenah31 ahoj, ak spravne rozumiem. Moj bude mat 3 roky v maji. PP trva. Ak by mi ho vzali do skolky v septembri, tak tie mesiace od maja do septembra mozem poberat Pandemicku ocr? Musi s tym zamestnavatel suhlasit? A co v pripade ak by mi ho nevzali ani od septembra. To uz je asi nas problem, ze? 😂

alenah31
31. jan 2023

@anonymous87 zamestnávateľ súhlasiť musí - nemá na výber. Ono jemu to môže byť jedno - v podstate očr platí štát, jeho to nestojí nič. ÁNO ak ju vezmú až od 9/2023 tak obdobie 5-8/23 budete na pandemikej OČR. Ak ju nevezmú ani v septembri - tak bude na očr naďalej. Kým skrátka štát pandemickú OČR nezruší budete na nej ak treba - ak ju zruší - budete sa musieť zariadiť inak.

lucka_ke
31. jan 2023

súhlasím s alenkou, využi to lebo osobne si myslím, že nová vláda to určite zruší, po pandemickej OČR môžeš čerpať podporu, počas OČR sa nemusíš nikde hlásiť, nemusíš sedieť doma ako na PN a neprídeš o prac. miesto

anonymous87
31. jan 2023

@alenah31 super, to som netusila. V podstate som tym zamestnavatelovi vyriesila situaciu. Kedze teraz im tim funguje vyborne (vsetko sa pomenilo) a ja som navyse. Myslim, ze sa potesia, ze to nemusis riesit 😂🙏

simona20201309
31. jan 2023

@alenah31 ďakujem veľmi pekne.

alenah31
31. jan 2023

@anonymous87 hlavne mu nezabudnite mesiac vopred tiež oznámiť návrat do práce po RD (povinnosť zo zákona) a tiež skutočnosť, že následne ďalším dňom nastupujete na pandemickú očr - to je tá čo sa vypisuje cez stránku SP a mesačne sa posiela ČV - tiež cez stránku SP.

diavant
31. jan 2023

Ja by som ti poradila obvolat viac skolok. Viem ze boli volne aj pocas roka ale musela si tam mat trvaly pobyt.

anonymous87
31. jan 2023

@alenah31 ano, dakujem velmi pekne za rady 🙏

veronicka1901
31. jan 2023

@taminka1986 keď si nemôže dovoliť súkromnú škôlku, tak opatrovateľku asi ťažko 🤔

anonymous87
31. jan 2023

@alenah31 este mi teraz napadlo. Prosim ta, ja mam jeden TPP a zaroven pracujem aj u ineho zamestnavatela na Dohodu o pracovnej cinnosti. Aj vtedy mozem ziadat o pandemicku ocr? A z coho sa mi bude pocitat? Lebo na tu Dohodu realne pracujem 2h denne. Aj odvadzam poistne. Dakujem

alenah31
31. jan 2023

@anonymous87 tak žiadaj o OČR z oboch - aj z PP aj z dohody - reálne ale na tú dohodu potom nesmieš pracovať v čase kedy žiadaš o očr. Tým pádom budeš posielať 2x žiadosť cez stránku SP a tiež vždy 2x čestné vyhlásenie na konci každého mesiaca - vždy pre každého zamestnávateľa resp. PP (dohoda je len iná forma PP ) zvlášť.

anonymous87
31. jan 2023

@alenah31 dakujem. Teraz mi to napadlo, ze ja mam este tu Dohodu 😂🙈

simona20201309
31. jan 2023

@alenah31 prosím ta a ty s tým robíš? Máš aktuálne informácie? Pretože som si to teraz zisťovala a pani zo soc. mi povedala ze pandemickej ocr je už zrušené, aj krížová situácia je vraj dávno skončena, aj pandémia....

simona20201309
31. jan 2023

@anonymous87 ale nie je to staré? Nevidím tam dátum. Nečudovala by som sa , že pani v soc. mi povedala somarinu. Nebolo by to prvý krát.

anonymous87
31. jan 2023

@simona20201309 podla mna nie. Oni aj nedavno robili novy dizajn stranky, cize podla mna je to aktualne

simona20201309
31. jan 2023

@anonymous87 ok dakujem

anonymous87
31. jan 2023

@simona20201309 normalne sa tam preklikavam cez hlavnu stranku. Cize urcite to je aktualne. A pandemia este “zrusena” nie je. Ono ano, tato pandemicka ocr je taka chlopotina a vyuzivanie systemu trosku. Povedzme si otvorene 🤷‍♀️😂

simona20201309
31. jan 2023

@anonymous87 ak sa dá tak prečo nie 🤷‍♀️
Podľa mňa je to super. Dávať dieta do MS v priebehu roka nie je práve najšťastnejšie riešenie. Ideálne. Mohlo by to tak ostať 😀

trinityf
31. jan 2023

@alenah31 prosím ťa, toto mi nebolo celkom jasné. Ak sa môžem opýtať. Mňa toto čaká tento rok. Čiže ak mi zamestnávateľ zrušil miesto počas RD, po ukončení RD mi MUSÍ ponúknuť iné miesto podľa zmluvy? Ja som si myslela, že mi rovno da výpoveď, že som nadbytočná.

callisia
31. jan 2023

Baby, ste úžasné. Ďakujem za informácie. Mne RD končí v júni a dlho už rozmýšľam ako vykryť prázdniny. Chcela som na júl vybrať všetku zvyšnú dovolenku ale aj tak, čo v auguste? A babky ďaleko. Takto je pre mňa výhodnejšie zobrať pand.ocr na júl aj august a dovolenkou vykryť prípadné choroby keď už bude od septembra v škôlke. Ďakujem ešte raz. Som o tejto možnosti vôbec nevedela.

lucka_ke
31. jan 2023

@callisia ak to dovtedy vláda nezruší... ale zatiaľ je takáto možnosť

callisia
31. jan 2023

@lucka_ke Áno, rátam aj s tým. Uvidíme čo bude 😉

alenah31
31. jan 2023

@simona20201309 nic nie je zrusene neboj...mimoriadna situacia stale trva.

alenah31
31. jan 2023

@callisia kym to nezrusia...co urcite nie - podla mna min. do septembra 2023 tato moznost ostane tak to vyuzit mozes.

lucka_ke
31. jan 2023

@alenah31 myslíš? podľa mňa už nie je dôvod na to... a rozpočet je tým riadne zaťažený, uvidíme ako to zhodnotí nová vláda

alenah31
31. jan 2023

@trinityf musi ti ponuknut miesto nie podla zmluvy, ale obdobne - napr. bola si sekretarka, teraz ti ponukne pracu administrativnej pracovnicky kdekolvek vo firme a mzda musi odtat zachovana, nesmie byt nizsia. Mss pravo odmietnut, nasleduje vypoved + odstupne ak vypoved bude zo strany zsmestnavatela.

alenah31
31. jan 2023

@lucka_ke teraz mame mimoriadnu situaciu kvoli vojne na Ukrajine a nie kovidu. Kedze volby posunuli na 9/23, nebudu to Matovicovci ukoncovat....vsak by prisli o volicov. Tiez predpokladam, ze novou vladou vsetko padne - uz to trva dlho, zadlzene budu este vnucence nasich vnucat🤦‍♀️