Mám 6 ročné "hlúpe" dieťa

babulka82
11. sep 2014

mam chlapca ,ma 6 rokov a nechodi ešte do školy ,ma odklad kedže je drobnejši a augustovy.Niekedy ma štve ked sa mamičky chvalia ake su ich deti šikovne ,čitaju ,pišu a ešte nechodia do školy.Našho to stale nejak nezaujma,nentutim ho do toho,podla mna ma čas. Viem že tie mamičky deti tiež nenutia ale aj tak mi to niekedy pride take zvlaštne a take moc popredu.POtom mam pocit že naš je niečo menej alebo nejak "zaostaly"

stanislavao
11. sep 2014

@dejna20 na zpaise sa vzdy pani ucitelky pytali, ci vie dieta napisat svoje meno. viem, ze napr. v BA vlani uz museli poznat aj abecedu. teda nemuseli, ale pytali sa na to. jasne, ze sa nic nedeje, ked to nevedia, ale pytaju sa ucitelky na to. a farby a tvary a co je viac viac- co je menej. zaviazat si snurky a take zakladne veci.

namarie
11. sep 2014

Nechce sa mi všetko čítať v komentároch, ale z vlastnej skúsenosti viem, že to, že som v 4 rokoch vedela čítať a okolo 5 čítala druhým deťom v škole rozprávky mi niečo dalo... v škôlke sme vedeli čítať dvaja vtedy v rovnakom veku, šli sme spolu aj do školy ale tam nás hravo dobehli... na strednej som už bola slabší priemer a tí, čo v škôlke ani nevedeli čo čítanie je ma predbehli a teraz už popri škole štartujú svoju kariéru a zo mňa nikdy nič poriadne nebude 😀 Takže sa neboj... a inak mala som kamarátku na strednej, ktorá bola o rok staršia od nás, tiež začala školu o rok neskôr a teraz sa tiež ťahá vysoko a je to jedna šikovná baba... to, že dieťa niečo nevie naraz s ostatnými (a zvlášť vo veku keď mu to netreba) neznamená, že je hlúpe...

hradnapani
11. sep 2014

@babulka82 necitala som odpovede, ale poviem ti jedno: tiez som trpela na ihrisku, ked sa ostatne mamky chvalili, co ich deti dokazu. S niektorymi som sa teraz stretla na rodicovskom zdruzeni (ja pisem teraz o najmladsich skolkaroch, ale princip je ten isty) a najlepsie bolo hodnotenie uciteliek: tie zo svojho hladiska ohodnotili vacsinu deti ako viacmenej nesamostatne, (jedenie, obliekanie) alebo nevedia udrzat pozornost (desat minut kreslenia je az az) - cize primerane veku, nic vynimocne. Samozrejme, su tam deti, ktore vedia trebars pocitat alebo poznaju pismenka, ale to este nic nehovori o ich celkovej zrelosti a urovni.

takze som sa v duchu pytala sama seba: kde su teda tie dokonale deti z ihrisk? 😀
Co hovoria mamky o svojich detoch je jedna vec, objektivna skutocnost je druha vec 😉
zaver: pre vlastnu dusevnu pohodu: nepocuvat , neporovnavat, nepripustat si k telu

andrejka1974
11. sep 2014

ja mam 5 deti z tho 3 uz skolopovinne viacej rokov, ale ani jedno nevedelo ani citat, ani pocitat ani pisat a vsetko zvladli 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a ver mi tie co to vedia, sa potom v skole nudia moje sa nemali kedy nudit 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

namarie
11. sep 2014

@andrejka1974 no veď to, ja som čítať vedela a hrozne som sa nudila a len som si čmárala a potom keď sa ma učiteľka opýtala prečo nepíšem ako iné deti tak som jej ukázala zošit že to už mám a nudím sa... druhý krát som to už nezopakovala 😀 zadok ma bolel ešte druhý deň... že ako som si ja dovolila sa nudiť na jej hodine... a to bolo asi ešte dobre, že som si len čmárala a nezačala vystrájať...

desantana
11. sep 2014

Moj ma tiez dva roky a pozná písmenka, farby, vie počítať. Na prechadzke by Vam vedel povedat názvy stromov, okolo ktorých prejdeme. No tu nejde o to, ze je doma dennodenne drilovany. Proste ho to baví, ma o to záujem. A urcite mu neodmietnem veci pomenovať, ked je zvedavý, len preto, aby sa raz v škole nenudil. Rodič prirodzene rozvíja v dieťati to, co ho baví. Naproti tomu, moja dnes uz dospela dcera nastupovala do skoly s tym, ze nevedela poriadne ani do 5 napocitat a tie problemy s matematikou bolo cítiť pocas celých školských rokov. Nie je preto horší clovek, je zas skvela v inych veciach. A syn ma mozno viac teoretických vedomosti, ako niektorí jeho rovesníci, no nevie napr. jazdiť na odrazadle a celkovo hrubá motorika neni nic moc. Nechodim vsak preto po ihriskách a nepozerám v zlom na matky, ktorých deti sa vedia bicyklovať, vylezu same na vysoké preliezky a podobne. Lubim syna takeho, aky je.

juga
11. sep 2014

@luvika nechápem prečo si rozmýšľala o odklade len preto ze je menšia a augustová? Každe dieťa je v niečom dobré a treba ho podporovať. Pripadá mi to akoby si ju porovnávala s ostatnými. Toto bol aj môj prípad najmenšia v triede a augustová a myslím ze som nebola najhoršia žiačka, možno lepšia ako tie staršie odo mňa. Načo sa trápiť nad tým ze nevedela pekne písať, všetko sa dá dobehnúť.

babulka82
autor
11. sep 2014

@hradnapani ja si pamatam ako mi min.rok učtelka v školke hovorila aky je maly strašne poslušny ,vrja je prvy obelčeny aj všetko rešpektuje na prvy raz. A doma mu to trva hodiny pokial si slipy oblečie som myslela že si pomylila dieta 😀

luvika
11. sep 2014

@juga nie nie, zle si to pochopila...ja som nad tym neuvazovala vobec. Teraz je uz druhacka a ked sa teraz na to spätne divam, tak keby som mohla vratit cas, tak by som jej dala odklad na zaklade toho, co sme si v prvom rocniku prezili.

juga
11. sep 2014

Mám dve dcérky, staršia chodí do prvej, je šikulka, veľmi ju to baví, v skorom veku začala skladať puzzle, ma rada knižky, nenutila som ju do toho, som rada že je taká aká je a musím sa zastať mamičiek šikovných deti ktoré ich do toho nenutia. Moja mladšia dcérka bude mať 3roky a rada spieva, tancuje, ma rada barbie, a pri knižke nevydrží viac ako 3minúty, nenútim ju do ničoho, viem ze bude sikulka ako ta staršia, chce to čas, tak odkazujem netrpezlivym mamičkám dajte svojim deťom čas a netrápte sa nad tým co hovoria iní o vašom dieťati.

vlockasnehu
11. sep 2014

To, ze dostal odklad je pre neho to najlepsie, co mohlo byt. Ak by uz bol prvacik, bol by v triede medzi najmladsimi, tak o rok, bude medzi najstarsimi, cez ten rok este dozreje a bude zvladat prvy rocnik vo vacsej pohode. Navyse chlapci su vyvojovo v porovnani s dievcatami toho isteho veku cca o 3 mesiace dozadu. Moja mama bola ucitelka na prvom stupni a ona tvrdi, ze odkladom skolskej dochadzky dieta nic nestrati, moze len ziskat lepsi start. A to, ze nevie citat je predsa uplne normalne.Kazde dieta je ine a ma ine zaujmy.

juga
11. sep 2014

@luvika dobre viem, písala si ze vtedy by si sa rozhodla ináč ale prečo? Tak napis viacej, čím ste si prešli, co bolo pre ňu ťažké?

luvika
11. sep 2014

@juga pisala som to vyssie...zacalo to telesnou vychovou, nechcela chodit do skoly, mesiac vysetrovania preco, plac, az nakoniec vraj kvoli telesnej, ze deti na nu kricia a aj ju udru, pretoze sa hnevaju, lebo ona nestiha. Ked som ju videla so spoluziakmi, telesne bola taka mensia, chudulinka oproti nim, zrejme nestihala tolko co oni. Po dalsie, bola este hrava, prvy pol rok bol pre nas narocny, kym si vobec zvykla na to, ze musi pisat, musi citat, aj v skole este nebola tak sustredena, tazko udrziavala pozornost, sama p.ucitelka vzdy hovorila, ze je este hrava dost. To teraz neznamena, ze to nezvladla, ano zvladla vsetko, aj ked doteraz pise podla mna dost skaredo a plynule citanie este nie je uplne plynule. No dalo jej to viac namahy nez jej spoluziakom. Teraz ako druhacka je to uz fajn, dostala sa na ich uroven.

atrami
11. sep 2014

môj najmenší od 2,5 roka pozná farby, písmena, čísla, vie troška písať, čítať, ale inak je to malý tvrdohlavec, ak sa mu niečo nechce, neurobí to. Dúfam, že za rok dozreje a ak nie, pôjde o rok. A bude mi jedno, čo si ľudia pomyslia. On je šikovný, bystrý, ale momentálne nie je na školu pripravený.

siska2027
11. sep 2014

@babulka82 toto by som vobec neriesila, kazde dieta je ine a nie vsetky deti su geniovia od narodenia. Povacsine priemerne deti maju v zivote vacsi uspech a priebojnost, ako tie velmi talentovane. Len ho podporuj v tom co ho bavi a zaujima, nech ma sebavedomie a chut rozvijat sa dalej. A co si budeme niektore mamicky to prehanaju s genialitou ich deti 😀 😀 😀

arabeska
11. sep 2014

@babulka82 oooch zeny toho narozpravaju,povychvaluju sa a pravda moze byt pri tom uplne inde 😉 nasmu branovi pred rokom povedala psychologicka ze je absoltune nezrely do skoly a odporuca mu este rok prestavku,kedze to bolo niekedy v oktobri a branko by podla nej mal ist do skoly az 8 rocny,tak som ju brala s velkym nadhladom,deti totiz robia neuveritelne pokroky. Isla som za jeho ucitelkami v skolke,ktore nad tym krutili hlavou a hovorili mi ze branko do skoly rozhodne patri a tym ze ho dam az od 8 rokov mu ublizim.cuduj sa svete branko nastupil do skoly s tym ze vie citat,naucil sa to uplne sam,s tym ze mna sa pytal ze ake je to a to pismenko a ja som mu iba hovorila,postupne si ich zacal spajat a uz cita,ratat vie,vsetko sa ale naucil sam.teraz je v skole velmi stastny a rad. sama budes prekvapena kam sa maly za ten rok posunie. a tiez suhlasim s nazorom ze priemerny ziaci su viac priebojnejsi v zivote,viac uspesni atd.
🙂

juga
11. sep 2014

@luvika takže to bolo pre ňu ťažšie ako pre ostatných lebo bola mladšia ale vidíš je šikovná a zvláda to pekne. Chcela som vedieť viac, lebo mám kamarátku, ktorej dcérka je augustová a nastúpila do školy od septembra, jej maminka chcela pre ňu odklad, ale psychologička jej to nepotvrdila. Ked som sa s ňou rozprávala, že kvôli čomu žiadala odklad, tak len preto že by bola medzi najmladšimi školákmi. Je to veľmi šikovné dievčatko, v skorom veku začala krásne rozprávať. Ale časom sa ukáže ako bude stíhať v škole. No moja vlastná skúsenosť, ja som tiež nepísala najkrajšie a teraz píšem radšej tlačením. Takže chceš dať svojho syna do školy ako 7 ročného? lebo si myslíš že bude ako tvoja dcérka?

luvika
11. sep 2014

@juga no to este neviem, som tomu skor naklonena, ale samozrejme je to este daleko a uvidim, aky on bude. No dcerka bola doma sikovna, poznala pismenka, pisala tlacenym, vedela pocitat, ma skvelu pamat, basnicky a pesnicky zvladala lavou zadnou, okrem toho je pohybovo nadana, odmalicka tanecna, gymnastika...a predsa na telesnej to nejako nezvladala, co doteraz nechapem. V kazdom pripade na syncekovi sa ukaze... 🙂

timea7
11. sep 2014

som učiteľkou v materskej škole a na "predbiehaní" sa mamičiek v tom, ktoré dieťa nastrkali do viac krúžkov, ktoré už číta, hrá na hudobný nástroj, sa len bavím. Je to totiž choré, každé dieťa sa vyvíja svojím vlastným tempom a najmä, deti sa vyvíjajú tzv. skokmi, môžu byť dlhšie na jednej úrovni a potom počas pár týždňov všetko dobehnú. Nie je ani náhodou pravidlom, že deti, ktoré patrili v triede medzi veľmi šikovné, výborne sa učili, končia s červeným diplomom. A čo vlastne zaručuje v živote tým deťom to, že vedia v štyroch rokoch čítať a v piatich anglicky? Rodičia by mali byť pre dieťa zdrojom informácií, ale najmä tých, o ktoré dieťa javí záujem, mali by mu poskytovať dostatok podnetov pre jeho vývoj a želať si jediné aby bolo zdravé a šťastné. Či už s tromi vysokým školami, alebo bez nich.

babulka82
autor
11. sep 2014

@timea7 a je pravda že chlapci su dlhšie taky hravejší? Myslim aky maš postreh z MŠ 🙂 inak maš pravdu v tom napredovani,naš nevedel poriadne kreslit (kreslil v 5 rokoch ako 3 ročny) a potom sa nejak prekonal a kresli krasne 😉

lauricka
11. sep 2014

@babulka82 jasne, vsetky citaju a pisu len tak, same od seba, este pocas skolky 😀 Prosim Ta, ze sa vobec nad tym pozastavujes a ako Ta vobec moze napadnut, ze je Tvoj maly zaostaly? No to snad nie! Si normalna matka, taka, aka ma byt. A Tvoj maly je uplne normalne dieta a citat a pisat sa uci v skole a nema zmysel sa to ucit skor, aby sme sa mohli pochvalit. Ludia su sibnuti, ze musia furt v niecom sutazit. Naco im je to dobre? Keby na ine veci minali energiu. Ak sa dieta samo pyta a samo od seba chce vediet, samozrejme, ze mu odpovies. Ale inak sa tym vobec nezaoberaj.

svatava74
11. sep 2014

@lauricka presne....ja syna neterorizujem, ziadne pismenka, ziadne cisla, mam pocit ze nic....ale je maly ..ma 4 roky a somucitelka....vie len to, co ho zaujima....ale cinnost sopky ti vysvetli do detailov, zachranny system tiez....cize...nechavam mu detstvo a hru....ziane drilovanie...toho si uzihe v skole dost.....
krasne si to napisala....plny suhlas 🙂

timea7
11. sep 2014

@babulka82 áno, väčšinou to tak je, na prvom stupni sa to otočí, chlapci sa zdajú šikovnejší, ale najneskôr v puberte sa stanú šikovnejšími dievčatá a tak to už ostáva po zbytok života 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

betunka39
11. sep 2014

Moje styri starsie deti pri nastupe do skoly nepoznali ani jedno pismeno,nevedeli citat,ale su tu dobre sa uciliavsak v skolke si uzivali detstvo ja som ich nikdy nenutils sa to dopredu ucit.Nechapem rodicov co toto robia detom nasilu.Ano su aj nadane deti,ale nie je ich vels.Moja neter ma syna tiez mal rok odklad,lebo pri zapisr sa hral,vobec tomu nevenoval pozornost.Dali ho do nulteho rocnika,kdr sa krasne zdokonalil a teraz je uz orvacik.Nikdy deti neporovnsvaj,kazde je ine,kazde inak dozrievs a kazde je insk nadane.

jolinka
12. sep 2014

@horana SUHLAS do bodky 😉

jolinka
12. sep 2014

@babulka82 ja mam 4 deti a kazde ma uplne ine tempo vyvoja. Prva dcerka , tiez "zaostavala" v predskolskom veku a robila tak "radost" ostatnym mamickam na ihrisku...lebo sa mohli vytesovat ze ich deti su na tom lepsie 😝 😝 😝 5.5 rocna este nevedela naratat do 5, je tiez augustova zo vsetkych stran nam odporucili odklad...ucitelky v skolke, psychologicka na teste sk. zrelosti aj priamo ucitelky na zapise...ze je nezrela, citliva, hrava a prvy rocnik by nezvladla. O pismenka zacala mat zaujem az ako 6.5 rocna po svojom druhom zapise, naucila sa pismena, napisat tlacenym svoje meno, a par dalsich lahkych slov ale samozrejme do nastupu citat nevedela a ani nikto nemal v plane ju to ucit. 😉 Dnes je stvrtacka a cista jednotkarka, odklad bol to najlepsie pre nu 😉 za ten odkladovy rok velmi vyzrela.

Druha dcera tak ta mala {ma} poruchu porozumenia, zaostavala este viac, s nou sme mali este vacsie problemy, tiez isla na 7 rokov do skoly ale postupne vsetko dobehla a tiez sa teraz uci dobre, je druhacka.

Treti syn je podobny tvojmu, teraz je predskolak, v decembri ma 6 rokov ..je vesely, hravy, citlivy skor dievcensky, ale je mu svet gombicka, v zivote som ho nic nedrilovala, ide svojim vyvojom, jeho svet je lego, bicyklovanie a salenie sa na ihrisku 😉 🙂 , vie par pismen, zrejme od deti zo skolky, napise svoje meno, meno surodencov, vie dokonca aj obcas precitat nejake kratke slovo ako BUS, MAMA, TATO...ale nie je to vlastne plynule citanie ako to niekto prezentuje, ze dieta "cita"...deti si len vyskladaju jednotlive pismena a z toho tipnu kratke slovo 😉 Ucitelky mi ho chvalia ze je samostatny sikovny...ja som spokojna, naco ho tlacit do niecoho na co nie je zrely a nema o to zaujem.

babulka82
autor
12. sep 2014

@timea7 hej aj ja som to ho nazoru že ženy su inteligentnejšie stvorenia 😀 😀 😀 Tak ja mam dvoch chlapčekov a uprimne mi pridu chlapci taky jednoduchši celkovo,v obleikani ,v chovani .A mam ulahčenu pracu od česania vrkočikov a tak .V puberte to podla mna uplne jedno či je chlapec či dievča oboje pohlavia možu byt aj kludnejšie aj divokejšie,myslim že tam zohrava aj tak 90% vychova a s hormonmi si poradim nejak. 😉

babulka82
autor
12. sep 2014

@jolinka ano tovj synček mi pripomina mojho 🙂 on rad šanti ,hra sa na bojovnikov ,proste dieta 😉

jolinka
12. sep 2014

@babulka82 cim dalej tym viac preberam nazor...ze pre buduci stastny zivot dietata {a vsetko my ovplyvnit nedokazeme... 😎 } je nez vyska IQ, ci nadupane vedomosti zo skoly...dolezitejsie povahove vlastnosti.... pohoda, komunikativnost, nedat si skakat po hlave ale pritom nebyt nasilny, vediet vyjst s ludmi, mat kamaratov., vediet si zivot uzivat ale aj sa postavit zodpovedne k tomu co zivot prinesie, primerane veku. 🙂 🙂 🙂

Citanie pred skolou ci ine vedomosti nasilu natlacene do hlavy nemaju v tomto vyznam.

Ja chapem ze je aj skutocne par deti nadanych ,nadpriemerne inteligentnych, ktore same nasavaju vedomosti nad svoj vek, a doslova nutia rodicov aby im davali podnety a vedomosti... kde sa s tym nadanim dostanu v buducnosti...je len opat na nich. Prajem takym detom aby ich tie vedomosti neprevalcovali a vedeli ich stastne vyuzit ...to je vsetko. 😅

simonka200
12. sep 2014

Môj syn tak isto je predškolák a ideme mať odklad nevie poriadne rozprávať je lenivý a nesamostatný 🙂 vždy sa pousmejem keď mi niekto povie že je postihnutý (najmä to riešia naše prababky) a poviem im že je to typický chlap 😉 ...Inak sme v úplnom poriadku je šikovný pekný 🙂 Chodíme na logopédiu a učíme sa pekne síce pomaličky ale som na neho hrdá 🙂