Nástup 7,5 ročného do školy

daniellie
14. nov 2017

Ahojte, absolvovali sme test skolskej zrelosti a vysiel nam nie moc dobry vysledok s odporucenim odkladu skoly o rok. Moc ma to trapi, lebo januari 2017 bude mat dcera 6rokov, takze podla odporucania by mala ist do skoly az ako 7,5rocna. Teda od najmladsieho spoluziaka bude o 1,5r starsia, ved to je na hlavu...
Podotykam, ze nie su s nou ziadne problemy, je velmi vnimava, snazi sa, ale podla pedagogicky je pomala, neista a nekresli pekne.

Viete o podobnom pripade, ked bol odklad taky, ze dieta islo do skoly v starsom veku?

daniellie
autor
14. nov 2017

@ivuska027 zvazime este aj ten odklad, ked je tolko deticiek s neskorsim nastupom. Uvidime, co spravi to obdobie do dalsieho testovania, plus zoberiem ju aj k inej psychologicke, nech mame nezavisly pohlad na vec. Nasilu ju tlacit nechcem do nicoho. Do skoly sa ale skutocne tesi, pocita sa s tym, ze pojde so svojou skolkarskou triedou, takze ak nebudem vidiet nejake jasne nedostatky, tak asi ju pustim. Nechcem, aby mala traumu z toho, ze ju odpisali ako nepripravenu na skolu. Tazka dilema inac, s cim spravi clovek dobre tomu dietatu... Verim, ze cas ukaze, ktory smer bude spravny.

ali08
14. nov 2017

@daniellie moj Syn nastupil ako 7,5 a veru o nic neprisiel a ani my.

senta_sofia
14. nov 2017

@daniellie urcite test opakovat, neviem ci si s nou bola ty v CPPCku alebo im robili v skolke, tak bud skusit ine alebo ak to robila skolka, tak zajst na vlastnu ziadost. Niekedy aj pristup toho, kto testuje, zavazi. A odporucam ti nejake cvicenia s nou, napr. pracovne zosity Kuliferdo na rozvoj skolskej zrelosti, aj z tych skusaju 😉

daniellie
autor
14. nov 2017

@phulakova robili normalny pisomny test, taky stvorstranovy, na konci bola kresba postavy. Okrem toho klasicky obsah, najst odlisny obrazok od ostatnych, najst spolocny znak, najst uzsi, sirsi, mensi, vacsi, dalej nejake matematicke a logicke ulohy, atd. Na zaver este napodobnit pisane pismo, comu som normalne neverila, ci to myslia vazne. Islo sice iba o 3-4pismenkove tvary, ale aj tak, pisane pismo ziadat od skolkara, ktory doteraz iba vyfarboval?

daniellie
autor
14. nov 2017

@senta_sofia chystam sa s nou do najblizsieho CPPCka na pretestovanie, lebo toto bolo v skolke, tam zavolali specialnu pedagogicku na vykonanie testov. A mas absolutnu pravdu s pristupom testovatela, tato pani bola vrcholne neprijemna. Mali sme s nou debatu o vysledkoch a mala som z toho maximalne zly pocit. Musela som byt veeelmi asertivna a diplomaticka, aby som nepovedala nieco nevhodne...
Nerozumiem tomu, ako moze robit s detickami.
Dik za tip, checknem to kuliferdo.

daniellie
autor
14. nov 2017

@senta_sofia poviem ti este pikosku, vies co este vytkla dcerke? Ze bola prosim pekne prva, ktora zacala vykukat spoza knih (mali tam take bariery z knih, aby nemohli odpisovat) s cielom nieco odkukat od spolusediaceho. Je normalna?? To dieta bolo od narodenia az doteraz v tom, ze ucime sa odpozorovanim a ked nieco nevieme, tak hladame riesenie a pytame si radu. To akoze odkial mala vediet, ze odpisovat nie je moc eticke, lebo sa to berie ako podvadzanie?

sandey
14. nov 2017

@daniellie nic nezmeskate ked ju das podla odporucania psychologa, ak nemas istotu skus este jedneho, nam bohuzial povedala v skolke nech ide nacas a teraz mame velke problemy a terajsia psychologicka sa zhrozila, ze ako ho mohli poslat do skoly nacas, ked ma adhd, nezrelu nervovu sustavu, vsetky dysfunkcie, co existuju...

sandey
14. nov 2017

@daniellie my sme boli aj u psychologicky aj u specialnej pedagogicky...

eeffka
14. nov 2017

@daniellie z akeho dovodu si dala dceru testovat? moja ma 6r vo februari, ani ma to nenapadne, zapis je v april/maj tam mi ucitelky rovno povedia ci zvazit odklad. Ak je dieta v pohode nevidim dovody zbytocne dieta stresovat.
Ja osobne by som skoro 8r dieta do 1.triedy nedavala ak nema zdravotne dovody, je to chore ze 8r nastupi pomaly 17r konci len zakladnu skolu

biba12
14. nov 2017

@daniellie do septembra ostáva 10 mesiacov. Snažiť sa podporiť jemnú motoriku, kresliť, vyrábať z papiera... rôzne ručné práce, kresliť.. Pretestovala by som ju v apríli. A hlavne u inej psychologičky. Najlepšie u dvoch, aby si mala dva rozdielne názory. To testy školskej zrelosti už robili teraz v mš ? To je strašne skoro. Zápis je myslím v apríli. Za polroka sa deti veľmi menia. A za 10 m ešte viac. Trošku sa jej povenuj s tým kreslením a ono to pôjde. Je ešte dosť času. S tým, že je pomalá nič nespravíš, niektoré deti skrátka potrebujú viac času a nemajú potrebu sa náhliť. No a čo. Dôležité je ako píšeš, že je vnímavá. Môj syn išiel v 7 rokoch do školy, jemu psychologička neodporučila v 6 r. Je augustový. A keby si videla jeho písanie 🙂 To ako píše, je pôrod doslova a do písmena. Ale pani učiteľka je chápavá, povedala, že vraj nebude vedieť pekne písať, veď to nevadí ... Len že ho trošku potrápi, aby to neflákal, ale zase bazírovať na krasopise nebude určite. Píše fakt strašne a ona ho aj tak pochváli 🙂 TO ja mám infarktové stavy pri úlohách a vyžadujem od neho viac...

mikadooo
14. nov 2017

@daniellie ahoj my sme boli na testovaní až v apríli tuším, v škôlke bola zrovna počas testovania chorá. Myslím že môže byť dosť veľký rozdiel vo výsledkoch z novembra a z apríla, to je skoro pol roka... Čiže ja by som skúsila na tvojom mieste ešte jedno testovanie tak o pol roka (ps objednávali sme sa okolo nového roku a dostali sme ten aprílový termín, skôr nemali voľné, čiže samotné objednanie rieš asi radšej skôr a termín si pýtaj čím neskorší ;). Keď už tam vyjdú výsledky že nechať v škôlke, tak ja osobne by som to nesilila)

senta_sofia
14. nov 2017

@daniellie 😄 skoda reci toto, zbytocne stresuju deti, my sme sa do skoly vsetci tesili, neska chcu aby dieta pri nastupe do prvej triedy vedelo to, co sa tam bude ucit. A co ma serie najviac, naco je predskolska trieda? Zaspali dobu, ved nech deti pripravia na to posudenie, nezavisi vsetko len od zrelosti dietata. Inak mrkni sem, mozno to bola aj ta ista pizda https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/zvlastna-psychologicka-v-skolke/

jasminet
14. nov 2017

@daniellie k tomu kresleniu - mojej napisala, ze ma podpriemernu kresbu. aj mi obrazok ukazovala. mala tam hlavu nakreslenu, krk, zvysok nestihla... ta tvar mala obocie, oci, mihalnice, usta ako z americkeho filmu 20 rokov min storocia - take paradne srdieckove, vlasy komplet uces - no bodaj by stihla, ked kreslila detaily. ale kedze nenakreslila celu postavu s rukami nohami telom a 10 prstov na rukach, tak je podpriemerna 😀

hroma
14. nov 2017

@daniellie necitala som vsetko.. ale teraz testy??? Zapis je v aprili/maj, tak za tych polroka moze uplne pekne dozriet... Aj 2 mesiace stacia na to... Ja by som neodkladala, jednak aj kvoli socialnym vztahom (2,5roka medzi spoluziakmi dost urobi, este ako tretiaci sa hraju, a ona pomaly v puberte, bude sa citit sama, lebo hranie je trapne).. jednak aj kvoli vyvinu, ked bude svrtacka/piatacka take vykyvy nalad ako 11-12rocna v puberte to tiez nie je vyhra (+menzes, pacenie sa chlapcom, zhorsene sustredenie sa na ucenie)-toto podla mna patri do 6/7triedy..a nie do 4tr...keby ma v juni 6r, odklad este pochopim... Ale v januari a do skoly ide september, to je 7rokov a 9mesiacov, a nie 7,5r... Cize 6r a 9 mesiacov je dostatocny vek na nastup do skoly... Neurobte jej zle, ze ju date neskor... Cely skolsky zivot bude OUTSIDER... myslite na to, dieta sa najviac vyvija pri rovesnikoch a nie pri malych detoch... 🤔

izabela333
14. nov 2017

@jasminet
@siska53
@lillystranska ešte som sa teda s tým nestretla ale predstavte si to z pohľadu dieťaťa - najskôr skúšanie - že ok, ideš do školy a potom sorry, ideš naspäť. Podľy mňa by sa to malo riešiť inak, pretože toto mi príde pre dieťa fakt čo sa týka vplyvu na psychiku veľmi náročný postup.. Neviem ako vy, ale ja si teda na prvú triedu pamatám, takže myslím, že už aj samotné dieťa veľa chápe a musí sa cítiť teda strašne.

jasminet
14. nov 2017

@izabela333 mne to nevysvetluj 🙂 ja som dcere najskor neverila, ze to asi poplietla a prestupoval z inej skolky, ale nie, aj ucitelka mi to potvrdila ked som sa pytala. ale nerozoberali sme, ze z akeho dovodu, preco a podobne...

eliska13
14. nov 2017

@daniellie neber to tak, že je chúďa, lebo ty si išla ako 6 r.teraz sa kladú na deti obrovské nároky.Ale súhlasím, že teraz testovať je príliš skoro do marca sa zmení.Dala by som opakovať preskúšanie u iného psychológa.
My sme mali v škole chlapca o rok staršieho od všetkých úplne normálne to je.Netlac ju nasilu o nič nepride

daniellie
autor
14. nov 2017

@eeffka to mali hromadne testovanie v skolke, nebola to nasa iniciativa. Je to akoby take predtestovanie pred velkym jarnym testovanim. Mne tiez pride cudne, ze by mala ist takmer ako 8-rocna do prvej triedy, preto aj tento prispevok, ale zase na druhej strane, ak budem vidiet deficity, tak zvazime odklad.

siska53
14. nov 2017

@izabela333 vies zas..ked sklku nezvladas,je to pre teba trapenie,je lepsi navrat do skolky,ak ti to citivo vysvetlia..
Vacsinou sa to stane vtedy,ked napriek odporucaniam rodiciz daju dieta do skoly.

@daniellie nie,nebol,deti toto neriesia.. Nas tam ma.kamosa z ihriska a ja ani neviem,ktore deti mali tiez odklad, je sice on dost vysoky,ale nie je jediny.. A skor sz pytal preco nejde do skoly,tak sme mu povedali,co aj bola pravda,ze telicko sa este musi rozhodnut,ktorou ruckou bude pisat a ze do skolky sa chodi 3roky a on chodil len dva,tak este rok musi absolvovat (to uz bola taka polopravda kedze skolka nie je povinna).

daniellie
autor
14. nov 2017

@biba12 @sandey to bolo take prve testovanie, bude este dalsie niekedy na jar, ale som si ista, ze zoberiem ju este k jednej psychologicke, aby som mala 2 nazory na jej pripravenost. Praveze sa venujeme, furt nieco tvorime, aj kraaasne spolupracuje, bavi ju to. Tak budeme v tom pokracovat, mozno je to uchopom ceruzky, co som si vsimla, ze ju drzi asi prilis nizko, mozno preto tie neiste linie v jej kresbe. Ale vyfarbovanie jej ide krasne, akurat ta blba kresba...
@mikadooo uvidime este vysledok dalsieho testovania, podla tohto novembroveho nebudem robit ziadne unahlene zavery
@senta_sofia kuknem to forum, mozno fakt hovorime o tej istej 🙂)
Presne taky pocit som mala, ze pomaly chcu, aby vedeli ucivo prvej triedy, hlavne to napodobnenie pisaneho pisma, to som len kukala na test, ci to mysleli vazne. Chore je aj to, ze prve dva roky len vyfarbuju, vyfarbuju, potom treti rok v triede predskolakov hned kresba postavy, rovno aj predtestovanie a vyvodzuju z toho blbe zavery, ze dieta je nezrele do skoly.
@jasminet s nasou postavou to bolo podobne, nejake extra vysperkovane to nebolo, ale dcerka nestihla jej nohy dokreslit, tak bol iba trup a zvysok.
@hroma to bolo take prve testovanie, bude este dalsie niekedy na jar. S tvojim komentom si presne do bodky vystihla, coho sa obavam a preco som zakladala tento prispevok. Nejak podobne to citim aj ja...

noname26
14. nov 2017

Zial mam skusenost, ze:
A) psychologicky su zo sukr.centier a takto si nadhanaju pracu
B) detom sa umelo navrhuje odklad aby si obec skola rozvrhli pocty ziakov ako im vyhovuje
Som vystudovany pedagog sice SS ale..nepaci sa mi ten trend odkladov - jednak zo strany rodicov (nech si predlzi detstvo) ci kvaziodbornikov (spominane kalkuly).
Potom sa stava ze normalne zrele dieta ide do skoly v 6tich rokoch a trieda poloplna 7rocnych deti ktore na to boli zrele uz minuly rok.opat umelo vytvarane rozdiely.vynimky (odklady) sa stavaju standardom. Nie je divne ak 30-50% deti "potrebuje" odklad? Statisticky do 10-15% akceptujem ale polovica? Kolko deti v nasom detstve dostalo odklad? Kolko ich robilo tie viacurovnove testy? Len na doporucenie ucitela ak sikovne dieta nemalo 6 alebo ine bolo viac pozadu..
A inak suhlas do zapisu casu jak čečiny pre dieta je pol roka vo vyvoji velmi vela.

siska53
14. nov 2017

@daniellie prosim,to naozaj neber tak vazne.. Ty aj napriek odporucaniam mozes dat dieta do skoly! My sme mali nevyhranenu lateritu a tym,ze je zivy,on nie ze nevedel,ale kaslal na to hlavne,ze to ma za sebou. A aj teraz,co sa uci pisat,nevie pekne,lebo prosto nevie,asi je po mojej linii ja a mama,my skaredo piseme.

U malej sa obavam odkladu,ale hadam do nahradnych testov,ona tiez nejak nevie kreslit a navyse ani vyslovnost jej nejde,chodime k logopedovi. Inak je tiez velmi sikovna,radz pocita..len ten jazycek.. Jeduje sa pri trenovani, hoci chce ist do skoly..bez cistej vyslovnosti ju skot nevezmu..:/

tetapetra
14. nov 2017

@daniellie lekárka môjho syna povedala: nepúšťajte dospelých k deťom!!! Keď cítiš, že šikovná, daj jubdo školy. Kamoška má syna, ktorý sa niekde neponáhľa, tiež mala zvážiť odklad. Vykašľala sa na to, dobre urobila. A áno postavička musíat všetko hlavne ten krk a 5 prstov! My odklad alebo nultý ročník budeme mať, ale my sme iný príbeh. Nedaj sa

zuzanka.zuzu
14. nov 2017

ja som išla ako 5,5 ročná a svojim deťom to NIKDY neurobím... tie 2 roky pri dospelých ľuďoch nie sú nijako citeľné, ale pri detičkách neskutočne :-/ mala som samé jednotky až po maturitu, avšak musela som vložiť oveľa viac úsilia. ja by som to porovnala k nováčikovi v práci a k pracovníčke, ktorá má o 2 roky viac skúseností s prácou (v prípade detí so životom) - proste cítiš to, vidíš to, chvíľku trvá kým si zvykneš, tí starší majú viac "lifehackov" než mladší kolegovia a pod.

hroma
14. nov 2017

@zuzanka.zuzu 5,5rokov a 6r a 9mes je velky rozdiel... A extrem je dat 7r a 9mes.... Podla mna... Porovnavate neporovnatelne... Tiez pracujem v skolstve, tak nepisem len tak.. 😉

stanulienkat
14. nov 2017

Ale ved to je iba odporucanie. Nikto ti to nemoze prikazat ani zakazat!!

eliska13
14. nov 2017

@hroma vôbec nesúhlasím.Aky outsider?deti to vôbec neriesia,že niekto má o rok aj pol, rok viac menej...vždy sa prispôsobia hrám, kolektívu.

hroma
14. nov 2017

@eliska13 no v 1 a 2 rocniku mozno... Neskor urcite nie..casom budu tie rozdiely viditelne.. ale to je moj pohlad... Pre mna je smerodajna klima triedy a hlavne ta socialna klima nez inteligecna uroven, ta sice neodmyselne patri k zivotu..ale osobnost buduju socialne kontakty, komunikacia, vztahy, interakcia, intraakcia ...

stanulka27
14. nov 2017

@sandey ahoj kolkych rokoch vam potvrdili adhd?ako sa tou vas prejavilo.ja mam tiez predskolaka,od 3rokoch chodi k logopedicke a ta ziadala testy na zrelost ,a aj ja lebo sa mi nepozdava.podla testov u psychológa ma znaky adhd a poslali nas k neurologovi.mnohych veciach je nadpriemerny zvlada veci pre 8r a su veci ktore zvlada nas 3r a on ma problem.teraz neviem ci ho dat do skoly alebo odklad.ci by pre neho nebolo lepsie prisposobit osnovy a ucivo skole.tiez su u neho podozrenia na vsetky dys....ochorenia.robime vela predskolskych zositov a ulohy od logopeda a psychologa.v skolke s nim ziadne problemy,len ta skola nas teraz mata 😔

katulienkax
14. nov 2017

Kokos a ti maliari co maľujú tie precudesne moderne postavy asi do skoly nikdy nechodili podla psychologiciek 🙂