Prečo matky nechcú dať dieťa do škôlky?

13. sep 2022

Vždy ma zaujímalo prečo niektorí rodicia nechcu dat dieťa do škôlky? Z akeho dôvodu? Nehejtujem, len sa pytam ze prečo? Suseda ktorá ma 4 deti po sebe mi povedala ze naco? Vsetko sa naucia doma a su pripravené ist do školy bez skolky... Akoze ano ma pravdu, spolu sa naucia doma vsetko ale nie je lepsie ked je dieťa v kolektívne s detmi? Naucit sa vychádzať s cudzími detmi, vnímať učiteľku ako autoritu, fungovať sam za seba? Ja som zo 6 deti a aj ked skolka nebola lahka a pamätám si veľa plaču ale aj radosti, kamaratov, v skole sme sa uz poznali, nebolo to pre nas nove, vedeli sme ze učiteľka je autorita, fungovanie v kolektíve, spoločne práce, priprava na skolu...

amelia89
13. sep 2022

@tatianamaria a co je na tom nepochopitelne ze da mama starsie dieta do skolky ked ma mensie doma?

dajna8
13. sep 2022

Heh to je zas len taká vyrývačná téma. Každá má na to svoj názor a inak jej to aj vyhovuje a netreba zabúdať, že aj každé dieťa je iné a sú bohužiaľ aj mestá, ktoré nemajú dostatočnú kapacitu na to, aby prijímali všetky prihlásené deti

scorpionflower1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
scorpionflower1
13. sep 2022

@deti95060810 Píšem niekde, že také matky, ktoré nemajú na výber z viac škôlok neexistujú? Nerozumiem, čo sa mi snažíš povedať.

scorpionflower1
13. sep 2022

@kate_cs Presne toto si myslím aj ja. Ľudia strašne podceňujú ako škola a podnety v nej vplývajú na ich deti a ako formujú ich budúcnosť. Hlavne ako postoje učiteľov formujú osobnosti ich detí. Strašne veľa ľudí rieši obsah vzdelávania, čo je podľa mňa siahodlhá a čiastočne aj neriešiteľná téma, lebo stále bude niekto nespokojný (aj keď reformy by sa mali uberať aj týmto smerom). Ale nikoho nezaujíma, aké osobnosti učia ich deti a ako k nim pristupujú a ako s nimi komunikujú. Tu stále panuje predstava, že všetci sa konformne musia učiť to isté, v tom istom veku s tým istým prístupom. V iných vyspelých krajinách sa od tohto prístupu už dávno upustilo.

atinkaa
13. sep 2022

Asi tych dovodov moze byt x ale par ti ich kludne pripisem, ktore mi napadnu, ktore poznam a nieco z toho sa tyka/lo aj nas:
1 - niekto si chce svoje deti uzit, sam ich ucit, sam ich viest k hodnotam, ktore poklada on za dolezite, nie pani ucitelka, ktoru si casto nevyberies a nemusi vam to spolu fungovat
2 - niekto ma zivotny styl tazsie zlucitelny so skolkou, cestuju ci uz kvoli praci alebo jednoducho chcu cestovat, tento vek je na to inak najviac fajn, skolkar vela vstrebe, mnohe sa nauci nielen co do jazykov, rovnako ako aj rodicia, ktori jednoducho nie su pevne spojeny s jednym miestom
3 - skolka, ktoru by si zelali je mimo ich zaber, ci uz miestom geograficky (nie ich region) alebo financiami alebo miestom (volnym pre ich dieta)
Tieto 3 body su viac zahranicne ako nase, aj ked par ludi sa isto najde v kazdom z nich.

Kedze sme krajina viac konzervativna a mnohi robia co by sa malo bez otazky preco vlastne a vyhovuje im to, tak idu klasicky model, ktory zijes ty, teda deti do skolky presne od veku na to urceneho bez toho, aby sa tym nejako zaoberali, jednoducho tomu veria, ziju tym, vyhovuje im to.

A k nim su na Slovensku rodiny, ktore maju :
1 - pobyt inde ako zivot, teda do skolky sa nedostavaju lahko
2 - alebo aj ked maju tak aj tak...kedze v SR je poddimenzovane vsetko a skolok nie je dostatok rovnako ako ostatnych poloziek, staci sa obzriet okolo seba - lavicky, opravene kulturne pamiatky, miesta v nemocnici, lozka, atd.
3 - maju v okoli moznosti sukromnej na co nemaju financie
4 - maju dieta so specifickymi potrebami a teda velmi narocne umiestnitelne, kedze inkluzia je u nas pojem ako mnohe ine, papierovy a nie je schopny ho nik kompetentny zabezpecit
5 - rodic je z nejakeho titulu doma, ci uz nema pracu v regione, alebo hlada alebo si dokoncuje vzdelanie alebo kurz a pritom ma doma dieta
6 - rodic, ktory nielen kvoli hodnotam a diskrepancii tu nechava dieta doma ale aj preto, ze ho planuje dalej doma vzdelavat, pretoze v niecom je model 1 na 1 alebo 1 na 2 jednoducho vyhodnejsi ako model 1 a 25 a socialne kontakty mu zabezpeci inak

Tak to len tak by oko moznosti ak si robis reserz, mozno najdes aj ine. Za seba myslim, ze bud rada, ze su aj take rodiny uz teraz je skolok nedostatok, pani ucitelky, kvalitne nie su pripadne postupne definitivne vyhoreju, a to nemyslim nijak ironicky, za tie peniaze a do tych podmienok je velka vec sa vydat pracovat. Rovnako ak poznas platy tetusiek kucharok, obvykle uz starsie damy, tak ak aj budu skolky, nebude mat kto varit v nich. Teda vlastne super, ze niekto skolku vynechava. Obvykle ak tu nezapocitas deti znevyhodnenych komunit (a to nemyslim opat nijak podcenujuco ani pejorativne ale fakticky) tak to nie su deti, ktore by, ak pridu do skoly zaostavali. A ci sa uchytia v kolektive, kazde 5 dite mame v skole sikanovane, tak ti neviem, ci je niekedy lepsie zapadnut alebo nezapadnut.

Plus mas rodiny, rodicov ktore idu model, niektore dni skolka a niektore doma.

Ja si osobne myslim, ze je super, ze uz to nie je nalinkovane a ako kedysi pre vsetkych jedna cesta, ano je lahka, v zmysle nerobis rozhodnutia ako rodic, neriesis vela, ale nie je pre kazde dieta, pre mna napr. nebola, nemam pocit ze by mi skolka nieco speci dala, nechodila som tam rada, podobne skola a to ti pise dobry ziak, nie niekto kto by mal na to extra dovod, jednoducho dnes pri tom co viem, ti viem na 100 pro povedat, ze by ma bavila skolka/skola ako maju vo Finsku, ci Dansku, kde je to inak postavene, viac individualne, viac citlivo vedene. Nase skoly su take ako to popisuju ludia, ktorí im rozumeju. Posledny clanok expertky na vzdelavanie v Denniku N, ti povie, ze najlepsia reforma bola za Marie Terezie, ktora si uvedomila, ze proti zapadu meskame a meskame stale - https://dennikn.sk/3002504/prec-s-katedrou-a-uc...

A ked sa pozries k Danielovi Hevierovi, ktory je teda za hravu skolu (ano uz odbocka od skolky ale suvisi to - https://www.facebook.com/photo?fbid=62340765914...) tak vidis, ze su ludia, ktori kritizovali skolstvo nielen slovenske uz pred 100 rokmi a veci, ktore su tam kritizovane sa u nas dodnes nezmenili, teda ano su ludia, ktorym ponukany system nevyhovuje a nastastie dnes maju moznost povedat dakujem ale neprosim si.

O voni prihoreneho mlieka, povinneho spania, nadavok, zvlastnych pokynov, jedla ktore skor nechuti a nutia ta ho jest, radsej inokedy, na mnohych miestach to stale plati, nechcem aby sa mi ozvali pani ucitelky, ktore to maju tazke, ja len ze tomu nerozumiem a ano uci ta to rovnako ako plac v postielke doma, ze nemas na vyber. A pritom mas.

A komu sa nechce citat, tak toto tam dnes pribudlo a je to graficky v kocke
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=5546038...

...samozrejme vec pohladu, da sa o tom diskutovat, ale mnoho mladych ludi to takto vnima ci uz na ZS, SS, VS, rovnako ako pedagogovia, ci rodicia.

danielahamar
13. sep 2022

@kate_cs za mna odložiť znamená, ak je mama doma a dieťa v škôlke, či v jaslách, ale nie, ak musí do práce😉 a dalšia vec, tak isto by som nechala doma pubertiakov sa učiť, kedže vidím ten rozdiel, čo bolo pred 2rokmi a čo je teraz v školstve😉

danielahamar
13. sep 2022

@scorpionflower1 ja presne skrz toho, že už teraz mám brucha bôl z učiteliek v škôlke, budem mať veľký problém ho niekde dať a o ZŠ ani nehovorím, po skúsenostiach za 18r.

scorpionflower1
13. sep 2022

@atinkaa Vyborny prispevok, vdaka, som velmi rada, ze na Koni je vela zien, ktore si vidia dalej od nosa 🙂

scorpionflower1
13. sep 2022

@danielahamar Ja ti verim. Ja som sa tiez bala, lebo mam zle skusenosti zo skolstva, celkovo nesuhlasim so stylom vychovy a vzdelavania v statnych skolach a skôlkach. Uz len to, ze na ucitelku je tam 22 deti je podla mna nenormalne. Niekolko mojich znamych, ktori maju male deti, sa stahuju z Bratislavy prec na vidiek, ja by som dobrovolne nesla, kvôli tomu, ze tu mam skoly a skôlky na vyber. Teraz som malu dala do sukromnej a zatial super. Ani ju neplanujem odtial vziat, aj ked je to drahe.

danielahamar
13. sep 2022

@scorpionflower1 môj najmladší začal chodiť do jasličiek teraz od sept., tiež ma určité niektorí odsudzujú, ale keby nemusím nejdem do práce. Ale zas musím uznať, že ak by tam neboli také učiteľky aké sú, určite tam nejde a som doma radšej o vode a chlebe. Na bud. rok riešim už skôlku a naozaj neviem čo vôbec bude. 😔

maciatkolulu
13. sep 2022

Napíšem ti bez čítania diskusie. Pre mňa, ako mamu dvoch dospelých deti, to bolo najkrajšie obdobie, keď sme boli spolu doma, úplne najkrajšie, boli už dosť veľké, vnímali, chodili sme na výlety, všade malo ludi, bolo nám fajn. Samozrejme sme sa stretávali, chodili do kolektívu, všetko v škole ok. Boli zdravé, žiadne skolkarske solle si v škole nemuseli odskákať. Tak som to zopakovala aj s malým a presne rovnako a možno aj intenzívnejšie, pretože bol vlastne jedináčik, nastúpil posledný rok do cudzojazyčné triedy absolútne bez problémov a rovnako aj choroby. Za mňa super. Ale každá žena a rodina je iná. Každý nech robí ako uzná

zuzinka888
13. sep 2022

@maciatkolulu 🤗🤗 Aj ja to tak mam. Zboznujem nase mini vyletiky- dnes kupalisko zopar dochodcov a nik viac. Ziadne tlačenky rady.... Patrim k mamam ktore " smutia" spolu s detmi ked končia prazdniny. Ziadne take - konecne skola. A moje deti vedeli vsetko- v predskole sa nemuseli nic ucit ani doučovat. Nevnimam to tak, že som deti o niečo ukratila - prave naopak. Vsetko som im zabezpecila vo vlastnej rezii.

luccija
13. sep 2022

@danielahamar ako to maly zvlada?a ty?🤣

danielahamar
13. sep 2022

@luccija napodiv dobre malý a ja to tak neprezivam😬😁 je to moje tretie dieťa, aj prvý pred 18r. chodil, za mňa super

luccija
13. sep 2022

@danielahamar tak super.Nech Vam to vydrzi😀

maciatkolulu
13. sep 2022

@zuzinka888 tak ja trpím uz druhý týždeň 🤣. Presne takto to vnímam, fakt naj obdobie, pokoj, vedela som im, jemu všetko v kľude vysvetľovať, keď sme niekde boli, plus to kúpanie, to som zbožňovala.ale tak v menšej miere to aplikujem aj teraz, keď máme voľno a na sk nie je. Absolútne boli dievčatá šikovné, pripravené a malý aj s cudzym jazykom tiež. Bol v predškolskej triede v škole, čo bolo tiež fajn, ale len kvôli jazyku. Proste ten čas bol nádherný aj 1x aj 2x... Správali sme poobede🤣pekne všetci. Keď sme niekde boli, tak mala spala v kočíku, áno aj 5/6rocna keď potrebovala, malý ma, teda ja teraz Bollerwagen. Môžeme behať celý deň. Ja mam rukáve topánky a škola mi to kazi🤣

gabika0825
13. sep 2022

@hederamonstera Že čo si dieťa želá. 😀😀To si želá asi každé dieťa ktoré je zvyknuté na mamu, neísť od nej preč. Ale dieťa rastie a musí si skratka zvyknúť aj na iný režim ako s maminkou za ruku vkuse. Ja neviem co je na tom nepochopiteľne 😀 väčšina deti má potom problém sa socializovat aj v škole, sú introverti a stiahnutí, lebo tam neni mama. Majú problem nadviazať si kamarátstva - česť výnimkám, ktoré neboli v škôlke a zvykli si v pohode na školu. Socializácia nie je u lekára s mamou za ruku, ani na ihrisku 5 metrov od mami pod jej dohľadom. A ani v obchode. To je dosť zásadný rozdiel.

hederamonstera
13. sep 2022

@gabika0825 to co si napisala sa tyka skor deti, ktore boli nasilu socializovane, tj nepripravene este odist od mamy;) dieta, ktore si naplni svoj emocionalny “pohar” potreby blizkosti matky, sa same a bezproblemov odpoji od mamy

elementissa
13. sep 2022

Niektoré ženy (hlavne tu na koni sú najviditeľnejšie a najpocutelnejsie, v reálnom živote som také nestretla, mám asi iný okruh ľudí, v ktorom sa pohybujem) nemajú žiadnu sebahodnotu a keďže nenachádzajú naplnenie v žiadnej inej oblasti života (kariéra, úspechy, koníčky, vzťah), tak sa zafixujú na to, že je tu niekto, pre koho sú nehraditelne a jedinečné= ich dieťa. A za svet sa nechcú pustiť toho statusu, že pre dieťa som najdôležitejšia z dôležitých, lebo na ničom inom si svoju identitu a sebahodnotu nevedia založiť. Za žiadnych okolností nechcú dieťa pustiť od seba ani na krok (kojenie do 6 rokov, uspavanie na prse ešte v škole pomaly, žiadne rozvíjanie samostatnej identity toho dieťaťa, len ho stále držať pri sebe). Z takýchto helikoptér majú tie deti potom v dospelosti vážne psychické problémy. Ale ony sú spokojné, sú predsa nenahraditeľné.

No a čo sa týka škôlok, to je také polemické. Ja by som si dieťa do štátnej škôlky nedala, ani keby mi zaplatili. Ja mám úplne iné nároky na výchovu a vzdelávanie svojho dieťaťa a je to pre mňa priorita. Preto platím drahú škôlku a na dovolenku nepôjdeme možno nikdy. Ale vedenie môjho dieťaťa je pre mňa oveľa viac ako nejaký týždeň v AI hoteli. Každý má iné priority. Ale samozrejme sa dajú nájsť a vybrať aj škôlky, ktoré sa zhodujú s filozofiou, ktorú rodičia tých detí razia a nadväzujú na výchovu, nesnažia sa deti napchať do jednotnej šablóny. Ale treba si za ne priplatiť. Za 20€ na mesiac to nebude

scorpionflower1
13. sep 2022

@gabika0825 tak moja mala bola skoro 4 roky so mnou doma, nemame tu rodinu, ktora by mi ju postrazila, takze bolo to to dietatko, ktore "vedene za rucicku maminkou" a si predstav, ze ked som ju dala do skôlky, ked som spozorovala, ze uz ma tak nepotrebuje, tak tam vosla a viac sa na mna ani nepozrela, ucitelky vraveli, ze je uplne samostatna a cely den ma ani nespomenie. Kazde dieta je raz pripravene odputat sa od matky, ked ho matka k tomu vedie nenasilnym spôsobom. Akurat, ze kazde v inom veku. Niektore deti su citlivejsie a citlivejsie vnimaju separaciu, treba to rešpektovať. Na ihrisku, v detských kútikoch atď. sa deti tiež socializujú, nie je pravda, že nie.

aknamorka22
13. sep 2022

Keď sa mi narodilo druhé dieťa, nemohla som sa už toľko venovať prvému dieťaťu a videla som na ňom, že sa nudí. Ani som už nevedela/nemala čas ho učiť niečo nové. A teda aj napriek tomu, že som bola doma, dala som ho do škôlky. Aj kvôli kolektívu. Aby sa naučil hrať s inými deťmi, keďže my sme sa s inými deťmi absolútne nestretávali. Do škôlky chodil rád, učiteľky boli úžasné, veľmi si ho obľúbili. S režimom v škôlke nemal problém, podobný sme mali aj doma. Tá zmena na ňom bola obrovská a preto to nikdy nebudem ľutovať, že som ho "odložila" do škôlky.

siska53
13. sep 2022

@gabika0825 lebo socializacii sa da naucit aj inde. Ihriska plne deti, rezim aj tak mali . Syn siel v 4,5 roku a len klasicka adaptacia, nic mimoriadne. Nevzali ho rok predtym. Dcera sla uderom 3.roka a cele zle, je stvrtacka v skole a po dlhsej pauze aj v skole ma problemy tam ist stale.. .a ja som ten pripad dietata, ktore zo zdravotnych dovodov do skolky nechodilo. A som tu, v pohode, naopak, som dost spolocenska a neznasam homoffice .. vzdy som si vedela najst v kolektive nejaku tu kamaratku, dve, tri . S ktorymi som v kontakte doteraz.. a preto si tiez si nemyslim, ze skolka je jedina spasa . Aj ked moje deti obe do skolky chodili. Ina moznost nebola.

scorpionflower1
13. sep 2022

@danielahamar ja ta vobec neodsudzujem, ked je tam tvoje dieta spokojne, tak je to vyborne pre teba aj preňho. Ja mam kamošku, ktorá ma dve deti, obe isli do skolky cca v 2.5 roku a starsie dievcatko tam chodilo rado s usmevom, nechcela ist odtial domov, mladsi chlapec tam pol dna preplace. Ta ista rodina, ta ista vychova. Deti su rôzne a ja len chcem povedat, ze by sme to ako rodicia mali respektovat pokial mame tu moznost. Dieta nema.ist do skolky, kym na to nie je zrele. A zdaleka na to nie je zrele kazde v 3 rokoch. Aj v ucebniciach pedagogiky je napisane, ze v 3 rokoch je socializacia mozna, v 4 pravdepodobna a v 5 nutna. Poznam niekolko rodicov, ktori deti skusili dat do skolky, ale neadaptovalo sa ani po 3 mesiacoch, tak ho odtial vzali. Moja sestra dala vypoved z roboty a so synom zostala takto rok este doma.do jeho 4. rokov, potom ho dala do inej sukromnej skolky (psychologicka zistila, ze je intelektovo nadany) a tam vobec uz neplakal.

siska53
13. sep 2022

@scorpionflower1 presne, keby financie dovolia, mladsiudam az v 5rokoch najskor.

daniela1911
13. sep 2022

@kate_cs Páčia sa mi, ako nikoho neodsudzuješ, ale viackrát si použila spojenie “odložiť dieťa” 😀

kate_cs
13. sep 2022

@daniela1911 ale ja naozaj nesúdim matku ak má dieťa v jasliach alebo v škôlke. Veď sama na začiatku píšem, ze tento rok sa do škôlky vypýtal aj môj syn. A ak sa niekoho dotkne slovo “odložiť” to je už na každom z nás, čo s nim urobí slovo. Nejdem tu nikoho presviedčať o tom, čo je lepšie, lebo ani jedna z nás nemá patent na pravdu a nech si fakt každý urobí, ako vyhovuje jemu a jeho deťom.

amelia89
13. sep 2022

Nenavidim toto obhajovanie samej seba preco ano preco nie a slovo ODLOZIT mi otvara nozik vo vrecku.
Naozaj kazdy ma rozdielne zivotne situacie, nazory, deti, vsetko.
Pre jednu stranu sa matky co su 6 rokov doma s dietatom lenive a helikoptery pre druhu zase matky odkladaju svoje dieta a sposobuju im psychicke traumy. Tu sa nikto nikdy nezhodne. Kazdy nech si robi co chce fakt….

lucinka1988
13. sep 2022

pretože to považujem za najlepšie rozhodnutie môjho života, moj syn pôjde až do predškolskej ako 5 1/2 rocny, do súkromnej- starostlivo vybranej. Som doma s mladším na RD, robim z domu, moje dieťa exceluje, kde sa pohne a je to prehnane spoločensky extrovert- na ihrisku je vždy jeden z tých, čo je najviac spoločenský a najmenej hanblivý, má aj návyky, aj režim, aj vedomosti viac než treba do 1. triedy ZŠ- a po tom, čo som zistila, ako to chodí v statnej škôlke čo sa týka prístupu učiteliek, stravy atd, ďakujem každé ráno za to, že mám na vyber! A ďakuje aj moje dieťa, same od seba🤷‍♀️🙏 Možno by som to len jednoducho zhrnula- svet nie je čiernobiely! Ja sa nesnažím chápať tie, čo deti dávajú do škôlky- hoci nemusia, nevidim dôvod, prečo stále chce niekto v mojom okoli- a stretavam sa s tým denne- chápať, prečo ja som dieťa do škôlky nedala! Stačí, že to chápem ja, moje dieťa, moja blízka rodina, ktorá ho pozná najlepšie🤷‍♀️A navyše, tieto rozhodnutia ovplyvňujú individuálne faktory, situácie, pohľady na život, priority, povahy deti aj rodičov a tých kombinacii je azda viac, ako je ľudí na zemi..Tak sotva tu hľadať pravdu akoby to bola "čiernobiela záležitosť"

mtn112233
14. sep 2022

Ja som napríklad do škôlky nikdy nechodila.. mama vtedy nepracovala bola somnou doma.. o nič som neprišla, nikde s tým nebol problém, v škole som bola jednotkarka a ani vzťahy s inými deťmi neboli zlé 🙂