Prečo matky nechcú dať dieťa do škôlky?

13. sep 2022

Vždy ma zaujímalo prečo niektorí rodicia nechcu dat dieťa do škôlky? Z akeho dôvodu? Nehejtujem, len sa pytam ze prečo? Suseda ktorá ma 4 deti po sebe mi povedala ze naco? Vsetko sa naucia doma a su pripravené ist do školy bez skolky... Akoze ano ma pravdu, spolu sa naucia doma vsetko ale nie je lepsie ked je dieťa v kolektívne s detmi? Naucit sa vychádzať s cudzími detmi, vnímať učiteľku ako autoritu, fungovať sam za seba? Ja som zo 6 deti a aj ked skolka nebola lahka a pamätám si veľa plaču ale aj radosti, kamaratov, v skole sme sa uz poznali, nebolo to pre nas nove, vedeli sme ze učiteľka je autorita, fungovanie v kolektíve, spoločne práce, priprava na skolu...

gabika0825
13. sep 2022

@kate_cs No tak to neviem kde ste vyrastala vy, ale ja si zas nepamätám že by si mamy nechávali deti doma len preto že sú na materskej s mladším dieťaťom 🤷🏼‍♀️ odopierat deťom škôlku a to že môžu byt chvíľu bez mamy a zahrať sa aj s inými deťmi a trosku ich socializovat bez toho aby držali mamu za ruku a byt stále pod jej dohľadom to mi príde dosť sebecké . A vôbec to nie je o tom ze take matky ktoré dajú deti do škôlky a pritom sú na materskej ze by sa chceli deti zbaviť. To akože nechápem tento výplod fantázie. Čo je na tom zle. Normálne sa fungovalo predtým, deti v 3 rokoch do škôlky a koniec diskusie. Určite to nebolo bežne, možno bolo zopár deti čo boli takto doma ale určite nie ako vy píšete 😃

kittykat22
13. sep 2022

@veronikavaneska ale tvoja nespokojnost plynie z nevedomosti. Skolka nie je na hranie. Skolka je vychovno-vzdelavacia institucia kde sa deti primarne chodia ucit a socializovat. hra sa berie ako doplnkova aktivia - pretoze su male. Statne skolky maju vyukove plany ktore musia sledovat a planovat podla nich aktivity a chodi kontrola, ktora dohliada na to, aby sa dodrzovali . Aj ked sa to na prvy pohlad nezda, alebo ti pride ze v skolke "nieco robia" tak skutocnost je, ze vsetky aktivity su detailne rozpracovane cinnosti podla metodickych planov.

selu11
13. sep 2022

Ja som dcéru do škôlky dať chcela a tak som sa začala viac zaujímať o túto tému. Strach a hrôza niektoré MŠ.
Česť výnimkám ktorých je žalostne málo. Bohužiaľ matky častokrát ani nevedia, aké praktiky pani učiteľky majú.
Dcéru socializujem dostatočne aj bez škôlky, máme režim aj bez škôlky, uznáva aj iné autority ako len matku a otca, dokáže fungovať sama za seba. Ak natrafí na problém, nebeží hneď za mnou ale dokáže si poradiť aj sama.
Škôlka by jej nedala o nič viac (skôr menej) ako ja doma.
Ak by som mala možnosť nedať do škôlky ani druhorodenú určite to využijem.

frantisska
13. sep 2022

@gabika0825 aj ja som ďalšie take dieťa. Chodila som do škôlky len dva roky, až keď išla aj mladšia sestra a mama do prace. Že odopiera škôlku??? Veď keď bola doma, ja som v škôlke revala a s tými istými detmi som sa stretávala na dedine hocikedy, tak nechápem čo take dôležité mi odoprela. Je tomu takmer 30 rokov.

luccija
13. sep 2022

@kate_cs do bodky suhlasim.Ja som tiez za davnych cias, ked vsetci tvrdia, ze boli od roku v jasliach, lebo socializmus isla az do predskolskej vychovy.Dceru som dala od 3 r do 3 m bola doma s nabehom na astmu a isla az v 5 r.Socializovali sme sa az az...chodili sme na plavanie, do kutikov vela kamaratok som mala doma s detmi.Ja som podlahla tlaku, ze tak by to malo byt nieco sa nauci dnes by som ju uz v 3 r nedala mali by sme menej zdr.starosti.Mne sa nepaci tiez ta stadovitost, ranne budenie malych deti, rychlo rychlo stres, ...zla strava a nejedenie deti v skolke a to, ze prevaznu cast dna mala byt s cudzimi.Deti sa tam naucia aj to zle od druhych deti.Pri 22 detoch v triede nemoze byt ani reci o venovani sa.

@gabika0825 preco by nemali zvladnut skolu?ja som mala cele roky same jednotky, zmaturovala vyborne, dcera same jednotky a teraz zacala bilingvalne gymnazium.Nie kazde dieta miluje skolku.Rodicia stresy v praci, lebo dieta stale chore.Su deti, ktore ju potrebuju maju radi kolektiv, alebo sa aj doma nudia vsetko zalezi od rodicov ako sa k tomu postavia a ci sa mu doma venuju.
Su deti, ktore v 3,5 r nepoznaju plastelinu, lebo mama zakazala, ze je z toho neporiadok..nevedia strihat, lebo si ublizia.
Pre dieta je omnoho lepsia opatrovatelka ako skolka

miskakyska
13. sep 2022

To nieje absolútne novodobý trend 😆si na to,ako prišla,že to je novinka...

sandyka90
13. sep 2022

Ja som momentálne dcérku ešte nechcela dať do škôlky ale musela som, zatiaľ na adaptáciu...ale kvôli robote som musela keďže sa budem musieť vrátiť cez zimu alebo jar... dcérka ma 2,5r preto ja som toho názoru že škôlka áno ale teraz je ešte na to príliš malá...no niet inej možnosti 😔

dada_99
13. sep 2022

tak trrendy su rozne no aj toto je jeden z nich, ako ja som za to, ze dieta by malo chodit do skolky hlavne kvoli tomu aby sa adaptovalo a zvyklo si aj na rezim mimo domu, proste v skole take nieco bude potrebovat

lucia147852
13. sep 2022

@gabika0825 ja zas nechápem predstave, že dieťa, ktoré nechodí do škôlky je len s mamou. Halo. Tie deti nežijú v jaskyni.

guliver19
13. sep 2022

@kate_cs tak ze sa sam vypytal hovori za vsetko

zuzinka888
13. sep 2022

@gabika0825 uplne bez problemov.

snehulak77
13. sep 2022

@sammy19 toto je super, rozmýšľala som nad tým, že by som to tak chcela, ale asi by som sa na to necítila. Ale vážim si všetkých, ktorí to takto urobia 🤞👍👍👍👏👏👏

dagmarovita
13. sep 2022

Okrem praktických vecí si chcú dieťa užiť, vychovať podľa seba, bezstarostné detstvo sa im nikdy nevráti, deti rýchlo rastú a v tomto veku sú zázračne priam, do siestich, 7, rokov sa stavaju zaklady vsetkého..neskor sa tazsie prevychovava, ak sa to vobec bude dat, vsetko sa im ukladá do podvedomia, ked maju podmienky.. Zas iné je ked su v problematickom a nie harmonickom prostredí..tam je lepsia skolka, kde majú istoty rezimu, co im dava nejaký pokoj, vedia co majú cakať, navarené..

kate_cs
13. sep 2022

@guliver19 presne tak. Že išiel vtedy, keď bol pripravený, nie vtedy, keď to považoval za správne niekto iný.

drahomirrra
13. sep 2022

Tak v prvom rade si toto môžu dovoliť matky, ktoré nepracujú, ale sú doma s mladším, alebo proste sa im nechce do roboty, alebo čokoľvek. Normálne pracujúca žena nad takýmito debilinami nemá ani čas uvažovať.
Keby som doma na ďalšej (a ďalšej a ďalšej a ďalšej MD, ako podaktoré) tiež ho do škôlky nedám, lebo by sa mi proste nechcelo riešiť ten neustály kolobeh chorôb medzi všetkými deťmi.

meringe70
13. sep 2022

Ja som chodila do škôlky len jeden rok, predškolský. Mama bola doma s mladšou sestrou plus bývala s nami babka. Mám aj staršiu sestru, sesternice, bratrancov, kamarátky (už z tej doby), takže som socializovana bola dosť a aj v tej škôlke som nebola každý deň (keď som zaspala / nechcela tam ísť, tak ma proste nechali doma). Do školy som nastúpila úplne bez problémov, čítať som sa naučila ešte doma takže v škôlke ten jeden rok som si vedela už sama prečítať nejaké jednoduché knižky, pár písmen som sa tiež naučila doma do tých piatich rokov. Ak budem mať možnosť, tiež by som to takto spravila, prípadne vybrala školku starostlivo, aj súkromnú ak by na to boli financie 🙂

hilda08
13. sep 2022

Ja len nechapem ako sa my slovaci mame dobre ze si mozme dovoliť nepracovať dlhé roky… ja som s druhym na materskej a prvy je v skolke, pretože ked maly cez den spi, musim pracovat 🤷‍♀️ Vela krat mi to bolo luto, ale som na neho hrdá ako to zvláda, kazdy vecer sa dlho rozprávame, preberáme situácie ktoré zažil v skolke, ako ich riešil a potom ci to bolo dobre ci nie, co by bolo lepsie a tak…netreba v tom hladat len vsetko negatívne…Ano, niektore učiteľky su zle a učiteľkami by nemali ani byt ale v živote sa bežne stretávame s arogantnými nevrlými ľudmi neda sa to dieta pred nimi uchrániť vecne. Moj tento rok po prvom dni prišiel domov s tym, ze sa učiteľka hnevala ze sa nevedel obuť, vysvetlili sme si to a myslim, ze žiadnu traumu nema. Svet nemôže byt stale len dobry.

lunademonica
13. sep 2022

To mi pripomina debatu o tom ze preco niektori rodicia chcu ucit deti doma a ochudobnit ich o bohati socialny zivot v skole, kde sa nemozu rozpravat, musia len pozrrat rovno na tabulu a kamaratov vzdy rozsadia aby sa nebavili! To je teda socializacia :D a aby som nezabudla, prestavka sluzi na vycikanie a pripravu na dalsi predmet, nie na zabavu.

jaroe
13. sep 2022

@gabika0825 nie je to trend. Z našej širokej rodiny pred 40 rokmi nikto nechodil do škôlky. Ani ja, sesternice, bratranci. Úplne v pohode, nebolo žiadne také...ako píšeš. A vyžili sme slušne aj s jedným obyčajným platom...Mne sa nepáči, že sa škôlka glorifikuje a prezentuje ako pomaly nutnosť pre dieťa. Za mňa je to neprirodzené prostredie, odlozisko deti. A to píšem, aj keď moje deti do škôlky chodili.

luuubik
13. sep 2022

@hilda08 to vobec nie je o tom, ze si mozu dovolit nepracovat dlhe roky. Vacsinou nedavaju deti do skolok mamy, ktore su doma na MD so surodencom - t.j. tak ci tak nepracuju (ak by mali platit sukromne jasle pre mladsie dieta a skolku pre starsie tak sa im pri priemernom plate ani neoplati ist do roboty - hovorim o cenach v hlavnom meste) A takych uvazkov, ako mas ty, ze si sice doma s dietatom, a pracujes len ked mozes, napr. ked dieta spi, je ako safranu. Absolutne je nas pracovny trh skostnateny, co sa tyka flexibility pracovnej doby, skratenych uvazkov atd.

deti95060810
13. sep 2022

ja také matky ani nepoznám... čo viem dajú dieťa do MŠ a idú do práce, popr. sú ešte na MD, RD... Ani nepoznám matky ktoré by doma kysli a deti boli v MŠ...

sapetka
13. sep 2022

Tiez nechapem. Ja som nazoru ze dieta patri do skolky. Najde si tam kamaratov, zahra sa urcite inak ako s rodicom doma, nauci sa respektovat autority. Moj syn osobne velmi rad chodi do skolky a to reval na zaciatku. Ale zaciatky su take.. a take ze nedala som lebo nechcel🙈a ked nebude chciet chodit do skoly asi ho tiez nechaju matky doma🙂 v zivote musime robit aj take veci ktore sa nam nechcu, a to je tiez nieco comu by sa malo dieta naucit ze nie je vsetko iba ruzove

scorpionflower1
13. sep 2022

@kate_cs Ty si presne môj prípad. Ja som tiež učiteľka a malú som dala do škôlky až teraz (v decembri bude mať 4) lebo sa mi zdalo, že už je na to pripravená. Dala som ju do starostlivo vybranej súkromnej škôlky, kde som sa predtým bola porozprávať s učiteľkami, zoznámiť sa a pozrieť si ako komunikujú s deťmi. Robila som v štátnom školstve a viem, čo sa tam môže nachádzať (o to viac majú môj rešpekt dobrí učitelia). Moja dcéra prišla do škôlky ako samostatné dieťa, ktoré sa tam teší a celý deň si na mňa ani nespomenie.

dagmarovita
13. sep 2022

@hilda08 zena ktorá sice nepracuje v práci, ale doma hospodári, stara sa o domacnost a deti ušetrí veľa penazí, to neni o tom, ze Slovákom je dobre, tak matky si mozu dovolit byť doma, možno si popri práci doma privyrába skrateným uvazkom, brigadami, ale faktom je ze usetrí dosť penazí a ma to viac benefitov. Ak ju to uspokojuje tak je to ok. Ale neni to ok pre tych co ziju z daní obcanov zrejme.

scorpionflower1
13. sep 2022

Netuším, prečo ťa to zaujíma. Škôlka mojej dcéry je plná dvojročných detí, ktoré tam pol dňa preplačú, lebo ich matky musia chodiť do práce a ich deti na kolektív ešte nie sú zrelé, takže moja skúsenosť je úplne opačná. Poznám aj mamy, ktoré dajú dieťa do škôlky 4-5 rokoch a nevidím na tom nič zlé. Vyskytujú sa ale v úplnej menšine. Škôlka nie je povinná a socializovať sa dieťa môže aj inak ako v škôlke. Keď mu rodič dáva dostatok podnetov a berie ho medzi ostatné deti, do škôlky nemusí chodiť vôbec - okrem predškolskej triedy, ktorá je povinná. Osobne som dala tiež decéru do škôlky o osem mesiacov neskôr a nič lepšie som nemohla urobiť. Vôbec nemala problém sa zaradiť do kolektívu a učiteľku ju chvália, že je šikovná a samostatná.

hederamonstera
13. sep 2022

Boze, nie je nic strasnejsie ako citat, ze dieta sa tam nauci “respektovat” autority (nahradila by som to slovom bat sa).
Ale samozrejme je to to najlepsie pre stat - poslusni ovcania, “respektujuci” autority a s radostou do vojny, ked bude treba. Vidno to napr.na zenach, s ktorymi si mozu lekari pri porode robit co chcu - lebo vsak autorita
Nato bola vymyslena skola.

hilda08
13. sep 2022

@luuubik @dagmarovita Ano, to mate uplnu pravdu, takto som sa na to nepozrela. Len som chcela poukázať na to, ze žiadnu matku netreba súdiť, taka co ma dieta v skolke lebo musi sa mu urcite snaží vsetko vynahradit, a taka, co ho tam supne lebo proste jej to ide na nervy s ním doma no…takému dietatu je asi lepsie v tej skolke ako doma s nespokojnou a nervóznou mamou…kazdy si musi najst to svoje, zbytocne si budeme dokazovať, ktorá to ma lepsie 😁

kate_cs
13. sep 2022

@scorpionflower1 veď toto je to. Ide ti tu mudrovať človek, čo ani len netuší ako funguje veľa škôl, im ide o to, odložiť dieťa. No a čo, že plače, no a čo, že o individuálnom prístupe ani nemôžeš snívať. Veď aj my sme boli v škôlkach a tu sme. O tom, čo vo veľa prípadoch znamená “a tu sme” radšej pomlčím. Ja som toho názoru, že doma dokážem dať dieťaťu dokonca viac, ako škôlka, keď mám ten cieľ a trávime dni plnohodnotne. Ale to veľa ľudí stále ešte nechápe, alebo nechce pochopiť. Vždy si poviem “dobre” a nejdem sa s nikým radšej dohadovať.

deti95060810
13. sep 2022

@scorpionflower1 nie každá matka má na výber MŠ... veľakrát je rada že vôbec niekde to dieťa zobrali....😉

scorpionflower1
13. sep 2022

Áno, mali by chodiť do kolektívu, akurát neviem, prečo si polovica matiek v tomto štáte myslí, že to musí byť najneskoršie v 3 rokoch a (tu v BA dávajú často už ročné deti na celý deň do jasiel, lebo sa musia/chcú vrátiť do práce, alebo aj do práce nejdú, len im to proste tak vyhovuje, lebo je to trend). Každé dieťa má iný vek, kedy je na kolektív a separáciu od rodiča pripravené. Keď to rodičom a dieťaťu vyhovuje kľudne nech ide dieťa až do predškolskej triedy. Škôlka od 3 rokov nie je povinná a vôbec nie pre každé dieťa výhodná. Niektoré matky sú tak vystrašené z toho, čo sa stane, keď dieťa nepôjde do škôlky, že mi to je až smiešne. Čo myslíte, že v tých škôlkach s tými deťmi robia? Však to čo aj rodičia doma - hrajú sa s nimi, učia ich hygienickým návykom a keď sú staršie pripravujú ich na školu. Štátny vzdelávací program pre materské školy nie je dokument, ktorý by nepochopil bežný smrteľník s priemerným IQ a v 5-6 rokoch je predškolská trieda aj tak povinná. Dieťa sa socializuje na mnohých miestach - ihriská, krúžky, detské kútiky....len musí mať rodič čas na dieťa a musí sa mu chcieť venovať.