Problém so škôlkou - prijatý no neprijatý

mars83
5. sep 2013

Prosim vas neviete mi poradit? V marci som pisomne obdrzala rozhodnutie o prijati syna do skolky s nastupom od 2.9.2013 Kedze som v tomto case zila v Anglicku, postu prevzala mama s tym ze mi oznamila ze syn je prijaty. Na rozhodnuti bolo napisane, ze prvy julovy tyzden sa mam dostavit a doniest rodny list, potvrdenie od lekara a pracovne zmluvy oboch rodicov. No kedze moj syn navstevoval skolku v juli 2013 v UK a vratili sme sa na Slovensko az koncom jula, potom mala riaditelka dovolenku, stretla som sa osobne s nou az posledny augustovy tyzden. No dostala som sok!!!! Povedala mi ze nema miesto pre syna (4,5 rocny) a ze som nedoniesla pracovnu zmluvu svoju, (manzelovu nechcela ani vidiet) tak zobrala deti, ktorych rodicia zmluvy doniesli. Tak jej hovorim, druheho syna ste mi nezobrali do skolky (bude mat 3roky) preto som este na materskej a nemozem sa zamestnat kym mam deti doma, navyse na Slovensku som mesiac. No proste len odfrkla ze toto rozhodnutie nie je podstatne, ze dolezita je az zmluva ktora sa podpise pri nastupe do skolky. Je toto pravne v poriadku? Prosim poradte mi. Dakujem

tova
5. sep 2013

No urcite si jej mala dat vediet v juli ze nemozes prist , a ci je ok ked sa dohodnete na inom termine, alebo ti to tam niekto odnesie namiesto teba. Mozno maju viacerych rodicov ktori sa zapisu do viacerych skolok a ked ich prijmu tam kde chcu, do ostatnych ani neodvolaju ze uz nemaju zaujem a riaditelka nebude cakat do takmer do sept.

stanislavao
5. sep 2013

@mars83 ale samozrejme, ze je to v poriadku. prijatie bolo podmienene dorucenim potrebnych dokladov a ked ona o vas nemala info, ze kde ste, ci pridete, ci nepridete, tak posunula miesto dalsiemu v poradi. co je na tom nenormalne? a to aspon vasa mama mohla ist do skolky, alebo ste mohli riaditelke zavolat, ze neviete prist v juli. ved takto sa to predsa nerobi. odkial ona mala vediet, ze mate o miesto zaujem, ked ste nedali o sebe vediet? a teraz sa cudujete a vinu davate riaditelke. "dakovat" mozete jedine sebe, ze ste ju nekontaktovali.

zuzkat1
5. sep 2013

@mars83 pisala som ti aj do druhej temy.ale aj to je pravda co @tova pise.ja som si neuvedomila ze si nedala vediet ze nemozes v tom termine prist.

saskarisko
5. sep 2013

@mars83 - raz ti dala vediet pisomne (ak ten papier mas), ze syn je prijaty do skolky, a to je pre teba rozhodujuce. skolsky rok pre tvoje dieta sa zacina 2.9 (a na rozhodnuti, co sa tyka ineho terminu, moze byt napisane co chce)., takze uvedene doklady mas moznost doniest az vtedy. riaditelka nema vobec, co od teba vypytovat pracovne zmluvy. ak si chce overit, ci pracujete,nech si to overi na urade prace alebo soc. poistovni, za predpokladu, ze jej takuto informaciu poskytnu. treba zobrat rozhodnutie, ist na mesto, na odbor skolstva, a podat na riaditelku a skolku oficialnu staznost.

kveta
5. sep 2013

Aky zakon povoluje skolke vynucovat si nahliadanie do pracovnej zmluvy? Prezeniem to, aby bolo jasne, o com pisem: Ak sa rozhodnu, ze chcu vidiet gynekologicku kartu mamicky, tiez maju na to narok? Zmluva obsahuje osobne udaje, vysku platu, spravidla je doverna.. Tak ako to, ze si dovolia ju ziadat?

anjelicek26
5. sep 2013

Prijatie je podmienene tym, ze v tomto pripade obaja rodicia pracuju, asi ste to tak napisali na prihlaske. U nas zamestnavatel daval na prihlasku dokonca firemnu peciatku. Miesta su pre deti, kde obqja rodicia pracuju prednostne, lebo to skutocne potrebuju. Ked si najdes pracu, tak podaj ziadost do skolky znova. Teraz si to s tym terminom aj tak presvihla, tak posunuli miesto dalsiemu dietatu v poradi, co to potrebuje.Nejde o to vidiet zmluvu, ale ze ty proste nepracujes, takze pri podani prihlasky to bola evidentne loz.

saskarisko
5. sep 2013

@anjelicek26 - tu je, ale pracovna zmluva stale vztah medzi zamestnancom a zamestnavatelom. keby len o to islo. riaditelka nema pravo nieco taketo ziadat. ani si nema, co overovat, ci je matka zamestnana alebo nie. mala si pytat prihlasku,potvrdenie od lekara, dokonca som prekvapena, ze si pytala rodny list, lebo ani ten sa nepyta. matka nemoze byt ani diskriminovana tym, ze je doma na materskej s mladsim synom. jej starsie dieta ma rovnake pravo na skolku, ako ine dieta. a raz ked ho prijala, tak ho prijala. vydala rozhodnutie, vydala. to je zavazne pre matku dietata

maznacik007
5. sep 2013

riadielka s tym nic nema ty si nesplnila podmienky prijatia, vacsina skolok uz dnes ma email takze kludne stacilo napisat email vysvetlit pripadne mohla tvoja mama odniest tie potrvdenia ....

ona vas zapisat bez potvrdenia lekara a rodneho listu ani nemoze to si mala dokladat uz k zapisu ona je povinna si to vyziadat zo zakona ...
a k tym pracovnym zlmluvam tak to je na rozhodnuti zriadovatela ak on pozaduje prednostne prijatie zamestnanych rodicov tak si to ta riaditelka musi nejako overit .... a ty si pravdepodobne do prihlasky uvadzala ze pracujes takze si to len overovali ... niekde pytaju potvrdenie od zamestnavatela a niekde pracovnu zmluvu co je uplne v poriadku a rovnako ti riaditelka moze zrusit prijatie ak ty nesplnis podmienky zapisu a to si porusila viacnasobne nedala si lekarske potvrdenie, a klamala si v prihlaske o praci ... si zober ze za vami bolo x dalsich deti ktori tiez splnali podmienky a ich rodicia naozaj obaja pracuju a ich nevzali ....

saskarisko
5. sep 2013

@mars83 - jednoznacne odporucam navstevu zriadovatela skolky t.j. mesto, obec.

anjelicek26
5. sep 2013

@saskarisko predovsetksm ma na skolku pravo pracujuci rodic, ktory ak miesto nedostane musi platit drahu opatrovatelku. Tu nejde o diskriminaciu dietata, ale o casto financnom preziti celej rodiny. Lebo zaplatit za statnu skolku smiesnych 50 eur a platit 300 eur mesacne opatrovatelke je hodne rozdiel. Ak nie je miest dost, treba v prvom rade tlacit na zriadovatela, nech do buducna zvysi kapacity, nie pisat do prihlasky nepravdive informacie.

linda20111
5. sep 2013

@mars83 Asi ta tiez nepotesim, ale aj ja si myslim ze riaditelka konala spravne. V dnesnej dobe plnej byrokracie sa necudujem ze chce mat vsetky potvrdenia, pretoze aj ona potrebuje byt kryta keby sa nahodou nejaky iny rodic stazoval preco toto dieta zobrala a toto nie. Vobec si nemyslim ze by ju zaujimalo kto ma aky plat a podobne veci. Kedze nepracujes a teda nemas pracovnu zmluvu tak je samozrejme ze uprednostnila deti ktorych obidvaja rodicia pracuju. Myslim ze je to logicke. Ak by si mala potvrdenie o tom ze pracujes a odovzdala ho vcas tak by tvoje dieta urcite zobrala tiez tak ako ostatne. Na tvojom mieste by som skusila este za nou ist alebo lepsie poslat manzela ak ste mali konflikt aby ju poprosil, keby sa uvolnilo nejake miesto (nejaky rodic sa prestahuje, alebo dieta prelozi do inej skolky) tak aby bola taka dobra a zavolala ti. Mozes povedat ze si pracu prave vybavujes, potrebujes chodit na pohovory, kurzy, skolenia, skusky, previerky, robis si prave vodicak alebo nieco take aby bola taka dobra a mohla to zohladnit.

barla5
5. sep 2013

toto je taký začarovaný kruh, nemôžeš dať deti do škôlky lebo nepracuješ, ale zároveň nemôžeš pracovať lebo nemáš kam dať deti. Asi nič iné nezostáva, len nájsť si prácu a zo začiatku to riešiť opatrovateľkou, prípadne starými rodičmi.

svenija
5. sep 2013

Mne osobne je divny postup - najskor dieta prijmu a potom vyzaduju doklady. Ved predsa doklady sa maju pripojit k prihlaske a na zaklade toho su prednostne prijimane deti pracujucich rodicov. A pokial viem, tak sa ma dodat potvrdenie od zamestnavatela, nie pracovna zmluva. Celkovo mi to vychadza asi tak, ze vas prijali na zaklade nejakeho cestneho vyhlasenia (kedze ste boli v zahranici) a vasou povinnostou bolo doklady dorucit dodatocne. Zial, tuto podmienku ste nesplnili (inak oscanovat potvrdenie a poslat mailom sa da aj zo zahranicia) a ani ste riaditelku nekontaktovali, takze podla mna jednala opravnene.

katrinka8
5. sep 2013

Mne bolo pri podavani prihlasky vysvetlene, ze kazda skolka si moze urcit urcite dalsie kriteria, na zaklade ktorych dieta prijme ci neprijme (niektore su dane zakonom, ale nie je ich vela) - a kedze je dnes malo skolok a vela deti, zakon tie kriteria dostatocne neurcuje, kazda skolka si pridava aj svoje - napr. miesto bydliska ci trvaleho pobytu, zamestnanost rodicov, navsteva starsieho surodenca, vek dietata, nosenie-nenosenie plienok a pod.
Ak Vasa skolka mala kriterium, ze do konca ci zaciatku jula mas doniest pozadovane dokumenty a Ty si to neurobila, skolka vlastne nedostala od Teba spatnu vazbu, ze miesto pre dieta prijmas (kedze si ani nedala zrejme na vedomie, ze z osobnych dovodov sa v danom termine nemozes dostavit), a tak ho automaticky posunula inemu dietatu. Myslim, ze konanie skolky je v tomto OK a ze nejde ani tak o to, ze si nedoniesla pracovnu zmluvu, ale skor o to, ze si v pozadovanom case nedodala doklady potrebne k Tvojmu potvrdeniu prijatia dietata do skolky a ani si nedala vediet, ze tak mozes urobit neskor.
K tej pracovnej zmluve vseobecne, u nas nebolo treba ziadnu zmluvu ani potvrdenie od zamestnavatela. Iba sme zapisovali do prihlasky, ci a kde pracujeme. Ale neviem, ci skolka brala zamestnanost rodicov do uvahy, akurat sa pytali, ci ma dcerka starsieho surodenca uz v tej skolke - take deti mali prednostne prijatie. U nas bol opacny postup, najprv nas neprjali ani do 1 z 2 skolok, a potom v juni a juli do oboch. V prvej preto, ze otvorili novu celu triedu (dostali peniaze na rekonstrukciu., tak mohli upravit priestory a otvorit este 1 triedu) a v druhej preto, ze sme boli v poradovniku na prednych miestach (kto skor dal prihlasku, skor dostal miesto) - cize kazda skolka ine kriteria prijatia.

mars83
autor
5. sep 2013

@tova Ahoj ja som riaditelke dala vediet, ona dobre vedela kde sme a kedy prideme, povedala jej to moja mama ked ju stretla a aj moja sestra, navyse rodny list som poslala postou..

mars83
autor
5. sep 2013

@stanislavao Ano, trvam na tom ze je to jej vina, o vsetkom vedela, dali sme jej to vediet, vobec neprotestovala. Navyse jedna vec je zarazajuca, ze zobrala deti mladsie od mojho syna, ktore navyse namaju trvaly pobyt v mojom meste! Tak potom kto ma prednost, Pri vyplnovani ziadosti videla, precitala co som jej tam napisala, ci robim, kde som, kontakt vsetko. Tak potom preco mi poslala rozhodnutie o prijati?

mars83
autor
5. sep 2013

@zuzkat1 Dakujem za reakciu, dala som jej to vediet.

dadka28
5. sep 2013

@kveta
@mars83
fakt som nepočula o tých pracovných zmluvách...nemajú na to nárok,stačí napísať sťažnosť na školstvo..alebo ďalejj...určite na to nárok nemajú...

mars83
autor
5. sep 2013

@saskarisko Suhlasim s tebou, presne tak. No ako to uz chodi na Slovensku kazdy kto ma titul pred menom a funkciu ktorej sa drzi 15 rokov kvoli tomu, ze jej to vybavil otec, ma pocit ze je BOH. Ked som bola za nou, bola dolezita ako neviem co, zacala mi tam rozpravat ze nemam zmluvu, nema miesto, tak jej hovorim nech sa paci tu je zmluva mojho manzela...tak tuto vobec nepotrebujem...to co je za jednanie? tak jeho zmluvu nie a moju potrebuje hej? Este mi povedala ze jej to meno nic nehovorilo, akoze priezvisko ze si myslela ze som nejaka cudzia....tak to je vrchol. To odkedy sa podla mena vyberaju deti do skolky. To este aj tam musim mat protekciu? No a potom som sa bola stazovat na mestkom urade u primatora, ten len precital papier, povedal ze ked je tam napisane ze je prijaty, tak je prijaty, zavolal jej, nedvihala...povedal ze jej zavola neskor. No ako som sa v tomto nasom krasnom meste Kocurkove dozvedela neskor, hned bola u neho na kave a citovala zakony, neviem ake....tak bol z nej namako....dodnes mi ani nedal vediet co vlastne poriesil.. tak to je tak, ked tu vladne iba korupcia a rodinkarstvo. No podam staznost a vyhladam aj prislusny organ kam staznost poslem. Pretoze mestky urad riesi teraz asi skor narodeninovu party primatora a nie nedostatok volnych miest deti v skolke....

mars83
autor
5. sep 2013

@kveta Ved to presne je odveci, ja jej tam mozem odniest aj falosnu zmluvu, kto vie ci je pravdiva alebo nie. Ona si to zadala do podmienok ...ze uprednosti deti zamestnanych rodicov, s cim ja samozrejme suhlasim. ALE nech potom neberie ostatne a hlavne mladsie deti a popritom tiez jeden z rodicov je nezamestnanych... U nas sa tomu hovori ze si sama kaka do huby...

mars83
autor
5. sep 2013

@anjelicek26 Mozem mi povedat v com som ja klamala ked som davala prihlasku do skolky????? Lebo ja som tam napisala ze som na materskej a manzel pracuje v UK ...Takze nehovor ze ja som tam napisala vymysly. Navyse ona sama mi poslala papier ze je prijaty, cize suhlasila ze ho zoberie i napriek tomu ze som na materskej! Termin som zmeskala, no mama za nou bola, pekne prikyvla hlavou, ze ok, neni problem, ved ked sa vratia z UK nech za mnou pridu.... Tak to kde sme? Bananova republika!

mars83
autor
5. sep 2013

A dakujem Vam vsetkym za rady, mile ze ste si na mna nasli cas. Prajem pekny den 🙂

mars83
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mars83
autor
5. sep 2013

@mars83 len pripajam to rozhodnutie aby ste videli a utvorili si nazor co si myslite ked obdrzite takyto list

saskarisko
5. sep 2013

@anjelicek26 - to je diskriminacne. riaditelka ma brat deti z obvodu, podla toho kedy daju prihlasky (a umiestnit ich do triedy podla toho, ako jej to umoznuje kapacita), nie podla toho ci je rodic zamestnany alebo nie. rodic, ktory bol zamestnany a ma dieta v skolke, moze o robotu prist a zase naopak, rodic, ktory je nezamestnany sa moze zamestnat. ked tak vo velkom operujete pracou, kopec mamin ma zmluvy na doby neurcite, a v priebehu rodicovskej maju moznost sa vratit do prace. ak si poslanci v danom mieste zahlasovali, ze budu brat do uvahy aj zamestnanost rodicov, a existuje o tom nejake zavazne nariadenie, tak potom moze operovat zamestnanostou rodicov, ako hlavnym dovodom, inak nie. kvoli tomuto by mala zakladatelka zajst za zriadovatelom, nech vsetko vysvetli, ona ma v ruke papier o prijati dietata.

zuzkat1
5. sep 2013

@mars83 tak ked si jej dala vediet tak ta nema preco odmietnut ked mas rozhodnutie.ale ked to podmienila tym potvrdenim tak neviem. Do skolok je natresk a neviem ci si neurcuju skolky same pravidla ze koho prijmu

tova
5. sep 2013

@mars83 ked si jej dala vediet, je to ina vec. no a po tom vsetkom neviem ci by som chcela nasilu vtlacit moje dieta do skolky k takej riaditelke. Takze zase prehra len rodic.

mars83
autor
5. sep 2013

@tova presne tak uz ani nemam chut dat tam svoje deti..ja napr. podam staznost a ona si na ne zasadne alebo co.. Len smutne je to, ze chodit do okolitych dedin, kvoli takejto zenskej je smiesne a zbytocne nakladne.. No co vam poviem tazko sa mi naspat zvyka zit v tejto krajine, kde zakony funguju iba pre niektorych a ostatnym sa budu smiat do tvare.

elise
5. sep 2013

@mars83 v škôlk pokial nie j sukromná nemá právo riaditelka žiadať pracovné zmluvy rodičov. na prihlášk malo byť potvrdnie od lekára a rodný list mali mať k nahliadnutiu na zápise. ja by som sa obrátila na zriadovatela lebo ak máš v rukách rozhodnuti eo prijati nmôže ho svojvoln ezrušiť ale možno chcela docieliť aby si sa ho vzdala dobrovolne s tým že syna neprivedieš do škôlky v septembri inak rozhodnutie o neprijati ti musi zaslať tiež písomne alebo o vylučeni.

sharmana
5. sep 2013

@mars83
Ano, trvam na tom ze je to jej vina, o vsetkom vedela, dali sme jej to vediet, vobec neprotestovala. Navyse jedna vec je zarazajuca, ze zobrala deti mladsie od mojho syna, ktore navyse namaju trvaly pobyt v mojom meste! Tak potom kto ma prednost, Pri vyplnovani ziadosti videla, precitala co som jej tam napisala, ci robim, kde som, kontakt vsetko. Tak potom preco mi poslala rozhodnutie o prijati?

Ak je to takto, tak môžeš podať sťažnosť na Miestny úrad s tým, že riaditelka vedela o tvojom príchode atd., že si sa riadne ozvala a že by si všetko vydokladovala dodatočne. A že vzala deti s iným TP. a mladšie. Miestny úrad by mohol nájsť miesto prípadne v inej škôlke, niekedy sa uvolní zopár miest. Ale treba sa sťažovať hned.